Bu konuyu okuyanlar

Burak Özgen

Profesör
Katılım
13 Mart 2018
Mesajlar
1,824
Reaksiyon puanı
271
Puanları
83
Yaş
24
LGS yüzdelik dilimleri taban puanları 2018 Eokul LGS lise tercih kılavuzu okul puanları MEB’te!
030720181723518111466_2.jpg

LGS yüzdelik dilimleri taban puanları ile ilgili MEB duyurusu araştırılıyor. Lise okul taban puanları nasıl?

8. Sınıfı bitirdikten sonra eğitime lisede devam etmek isteyen adaylar için heyecanlı süreç devam ediyor. Bu yıl ilk kez düzenlenen Lise Giriş Sınavı 2 Haziran’da gerçekleştirildi. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru soruldu. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başladı. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluştu ve 75 dakika sürdü, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltildi ve 60 dakika sürdü. Sonuçların açıklanmasının ardından da tercih süreci başladı. Tercihler 2 Temmuz ve 13 Temmuz arasında yapılacak. Veli tercihleri internet üzerinden veya ortaokul müdürlükleri tarafından yapsa dahi onaylatma işlemleri ortaokul müdürlüklerinden gerçekleşiyor. Sınav girenler veya girmeyenler için Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere 5 tercih hakkı sunuluyor. İnternet sayfasında (e-okul VBS) bilgiler girildikten sonra öğrenci sınavsız yerleşmek istiyorsa; yerleştirme sayfasında işlemler gerçekleşiyor. Yerleştirme sayfasında; okul puanı, yüzdelik dilimleri ve devamsızlık durumu gözüküyor. Açılan ekranda öğrenci en fazla 5 tercih hakkı bulunuyor. Lise taban puanlarına haberimizde bulunan E okul giriş ekranı ile ulaşabilirsiniz.

LGS lise yüzdelik dilimleri ve taban puanları E okul giriş ekranı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. E okul LGS tercih kılavuzu okul puanları ile ilgili MEB duyurusu merak ediliyor. 8. Sınıfı bitirdikten sonra eğitimine lisede devam etmek isteyen adaylar isteğe bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen merkezi sınava giriyorlar. Lise Giriş Sınavı 2018 yılında 2 Haziran’da yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavın ardından sonuçlar açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) liselere geçiş tercihleri 2 Temmuz başladı ve 13 Temmuz Cuma günü saat 17.00'de sona erecek. Tercih işlemi, e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek. Tercih listeleri mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak. Sınav girenler veya girmeyenler için Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere 5 tercih hakkı sununuyor. İnternet sayfasında (e-okul VBS) bilgiler girildikten sonra öğrenci sınavsız yerleşmek istiyorsa; yerleştirme sayfasında işlemler gerçekleşiyor. Yerleştirme sayfasında; okul puanı, yüzdelik dilimleri ve devamsızlık durumu gözüküyor. Açılan ekranda öğrenci en fazla 5 tercih hakkı bulunuyor. Tercih, 'adrese en yakın okullar' üzerinden gerçekleşiyor. Eğer öğrenci sınava girdiyse, sınav puanı ile tercih yapacağı ekran açılıyor. 5 tercih hakkı da sınav üzerinden sahip. "Sınavla Öğrencil Alacak Okul Tercih İşlemleri" sayfasında başvurularını gerçekleştirebiliyor. Lise taban puanlarına haberimizde bulunan E okul giriş ekranı ile ulaşabilirsiniz.

E OKUL GİRİŞ

LİSE TABAN PUANLARINA VE YÜZDELİK DİLİMLERE NEREDEN ULAŞILIR?
E okul giriş ekranı üzerinden okulların taban puanlarına ve yüzdelik dilimlere ulaşabilirsiniz.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BİTİYOR?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), adrese dayalı ve Liselere Geçiş Sınavı'yla (LGS) öğrenci alacak okullara tercih tarihini 2-13 Temmuz olarak açıkladı. Pansiyonlu okullar tercihi de bu dönemde yapılacak.

270620181016109175646.jpg
Sınav girenler veya girmeyenler için Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere 5 tercih hakkı sununuyor. İnternet sayfasında (e-okul VBS) bilgiler girildikten sonra öğrenci sınavsız yerleşmek istiyorsa; yerleştirme sayfasında işlemler gerçekleşiyor. Yerleştirme sayfasında; okul puanı, yüzdelik dilimleri ve devamsızlık durumu gözüküyor. Açılan ekranda öğrenci en fazla 5 tercih hakkı bulunuyor. Tercih, 'adrese en yakın okullar' üzerinden gerçekleşiyor. Eğer öğrenci sınava girdiyse, sınav puanı ile tercih yapacağı ekran açılıyor. 5 tercih hakkı da sınav üzerinden sahip. "Sınavla Öğrencil Alacak Okul Tercih İşlemleri" sayfasında başvurularını gerçekleştirebiliyor.
Veli tercihleri internet üzerinden veya ortaokul müdürlükleri tarafından yapsa dahi onaylatma işlemleri ortaokul müdürlüklerinden gerçekleşiyor.
NAKİL BAŞVURULARI NE ZAMAN?
Nakil tercih başvurularının ilki 6-10 Ağustos'ta, ikincisi 13-17 Ağustos'ta, üçüncüsü 27-31 Ağustos'ta, dördüncüsü 3-6 Eylül'de yapılacak. Yatılılık başvuruları, 10-14 Eylül'de okul ve kurumlarca alınacak.
ÖZEL OKULLARIN BİRİNCİ ÖN KAYIT DÖNEMİ İÇİN TABAN PUANLARI
KURUM TABAN PUAN
Özel Amerikan Robert Lisesi 450
Özel Alman Lisesi 440
İstanbul Özel Saint Joseph Fransız Lisesi 410
Özel Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 405
Özel Sainte Pulcherie Fransız Lisesi 390
Üsküdar Amerikan Lisesi 440
İzmir Amerikan Koleji 404
SEV Amerikan Koleji 410
Tarsus Amerikan Koleji 384
030720181724288247822.jpg
ADRESE DAYALI TERCİHLER NASIL YAPILACAK?
MEB'in yaptığı açıklamaya göre liselere yerleştirmeler için adrese dayalı sistemde tercihler, yerelde oluşturulan Ortaöğretim Kayıt Alanları'na göre yapılacak.
Adrese dayalı kayıtlarda kayıt alanları, ortaokulların kontenjanları göz önünde bulundurularak, öğrencilerin evlerine en yakın liseler çerçevesinde belirlenecek. Kayıt alanında bütün lise türleri (Anadolu lisesi, Anadolu meslek lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) yer alacak.
YIL SONU BAŞARI PUANI NEDİR?
Yıl Sonu Başarı Puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının haftalık toplam ders saati sayısına bölümü ile elde edilen ve virgülden sonra dört basamak yürütülen puanı oluşturmaktadır.
AYNI OKUL TÜRÜNDEN EN FAZLA ÜÇ TERCİH
Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercihte bulunacak. Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu ‘Kayıt Alanı’ndan seçme şartıyla, en fazla beş okul tercih edebilecekler. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirmeyle girilen okullar için tercihlerini yaparak kayıtlarını tamamlayan öğrenciler, isterse Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla beş; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 lise tercihi yapabilecek.
TERCİHLER NASIL YAPILACAK?
A) 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan veya mezun durumda olan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecektir.
b) Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından T.C. Millî Eğitim Bakanlığı e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.
c) Sınava giren ve Merkezî Sınav Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.
ç) Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır.
270620181016229173739.jpg
d) Öğrenciler; Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 (üç) grupta tercih yapabileceklerdir. Merkezî Sınava girmeyen öğrenciler ise Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 (iki) grupta tercih yapabileceklerdir.
e) Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklardır. Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilecektir. Yerel Yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 5 (beş) okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 (beş) okul olmak üzere toplamda 15 okul tercihinde bulunabilecektir. Öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.
f) Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.
g) Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.
Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alanlar okulları belirtir.
Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.
ğ)Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4
(dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en
fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecektir.
h) Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecektir.
ı) Öğrenciler, ayrıca istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas 4’üncü nakil başvuru döneminde
“Meslekî Eğitim Merkezleri”ni de tercih edebileceklerdir.
270620181016569176167.jpg
i) Tercih işlemleri, Bakanlığımız ..::T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI::.. veya T.C. Millî Eğitim Bakanlığı e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi internet
adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre öğrenci ve velisi tarafından 02-
13 Temmuz 2018 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.
j) Elektronik ortamda tercih işlemlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih işlemlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” e bağlı kalarak veli adına yapacaktır (13 Temmuz 2018 saat 17.00’ye kadar).
k) Açık öğretim ortaokulu öğrencileri ile yurt dışından sınava giren öğrenciler tercihlerini, bu kılavuzun “Genel Açıklamalar” bölümünde yer alan hükümler doğrultusunda yapacaklardır.
l) Yerleştirmeye esas nakil işlemi için; tercih başvuruları 06-10 Ağustos 2018, 13-17 Ağustos 2018, 27-31 Ağustos 2018 ve 03-06 Eylül 2018 tarihlerinde saat 17.00’ye kadar yapılabilecektir. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabileceklerdir.
m)Yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularının alınması sürecinde özel ortaöğretim kurumlarına kayıt ve nakil işlemleri yapılabilecektir.
n) Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, tercih edilecek okulun boş kontenjanına bakılmaksızın herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulu müdürlüğüne başvurarak yapılabilecektir.
o) Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacaktır. Öğrenci velisi düzeltme veya iptal işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak başvurunun düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecektir. Tercih Başvuru Durumu “İptal” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecektir.
ö) Tercihlerin, tercih ve yerleştirme kılavuzuna uygun olarak elektronik ortamda hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Tercih listesinden öğrenci velisi, onay işleminden ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumludur.
p) “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1” veli tarafından doldurulup imzalandıktan sonra tercihler, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınacak, bir nüshası imza karşılığı veliye verilecek ve diğer nüshası okulda saklanacaktır.,
030720181724388247119.jpg
r) Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler ..::T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI::.. ile T.C. Millî Eğitim Bakanlığı e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi adreslerinden yapılacaktır. Velilerin tercih ve yerleştirme işlemleri süresince bu adresleri takip etme yükümlüğü vardır.
s) 02-13 Temmuz 2018 tarihlerinde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda oluşturulan tercih danışmanlığı komisyonları tarafından talep eden öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti verilecektir.
ş) Tercih yapmayan veya tercihleri doğrultusunda hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yönlendirilecektir.

Kaynak:Akşam
 

Son mesajlar

Üst