Yardım linuxta cpu kullanımı

Bu konuyu okuyanlar

HoneX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar geçen gün Windows 10 olan bilgisayarımı Linux Mint'e çevirdim. Bilgisayarımda 2 tane ekran kartı var: İntel Hd Graphics ve Amd Radeon R5 M430. Windows'tayken grafik ayarları kısmından oyunlarımı seçip yüksek performansa ayarlıyordum ve oyunlarda amd ekran kartını kullanıyordu. Fakat linuxta böyle bir şey göremedim. İnternetten de baktım ama bununla ilgili bir yazılım falan da bulamadım. Bugün Dota 2 indirip bir deneyeyim dedim. Açıkçası fps oldukça düşüktü ama ram ile ilgili diye düşündüm. Ayrıca normalde Windows'ta oyun açınca hayvan gibi ısınıyordu ama öyle bir ısınma olmadı Linux'ta. (Ben İntel işlemcim için Linux'ta internetten bulduğum bir kaç ayar yapmıştım bu arada ayarları hatırlamasam da.) Bu ısınmama ve fps düşüklüğünün sebebi cpunun bir şekilde sınırlandırılmış olmasından olabilir mi? Öyleyse nasıl çözerim ve başta bahsettiğim ekran kartı meselesiyle ilgili olarak da oynadığım oyunlar için vs. bu amd ekran kartını nasıl ayarlayabilirim? Şimdiden teşekkürler.

qhmetkayq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Kanka linuxta oyun oynamak çok sorunlu özellikle düşük sistemlerde. csgo indireyim dedim 15 fps alıp üstüne donuyordu Windows 8 7 10 da ise ortalama 43 fps alıyordum bide linuxun kötü bir tarafı var driver güncelleme programı yok Windows 10 da tüm driverlara güncel diyo ama oyunda blurda ana ekranda bile kasıyordu driver booster ile güncelleme yaptım düzeldi simdi Windowsta bile bulunmayan driver linuxta ta nasıl bulunsun ? ayrıca csgo macos ve winde 2 gb ram isterken açaba neden lunuxta 4 gb ram istiyor