Intel - AMD İşlemciye Undervolt ve Mhz Düşürüp Sabitlemek

Bu konuyu okuyanlar

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Öncelikle i5 9600k işlemciye sahibim. Aslında hem delidli işlemcim, hem de sıvı soğutmam var. Yani stres testinde 50 dereceyi görmüyorum diyebilirim. Normalinde ihtiyacım yok benim. Sonradan arkadaşımla bu konuyu konuştuk. Arkadaşımın ısrarı ve stok soğutmaya sahip olduğu için, arkadaşımın bilgisayarına bu tarz bir işlem yapmayı önerdim. Bu denemiş olduğum şeyi ister rehber olarak görün ya da görmeyin. Sonrasında kendim denemek istedim. Ki daha önce 5.1 ghz oc lu da kullandım. Fakat işlemciyi yormak istemediğimden normal hale getirmiştim. Nasıl olsa gtx 1080 i rahat besliyor.
Öncelikle bu testleri uygularken deneyerek msi afterburnerdan oyunlarda işlemci darboğaz yaşayacak mı ? Bunu öğrenmemiz gerekir. Eğer ki kıstığımız işlemci, darboğaza uğratıp ekran kartını tam kullanamazsak bir anlamı kalmaz. Öncelikle mhz değerlerini kısmamız ve sabitlememiz gerekiyor. Undervolt yapacağımız için bu işlem yüzde yüz zararsızdır hatta aksine çok daha faydalıdır. Çoğu kullanıcıda sıcaklık değerleri de düşecektir. Eğer sadece oyun için bilgisayara sahipseniz ve canavar bir işlemciniz varsa ekran kartını da rahat besliyor ve ötesi ise hem uzun ömür açısından hemde sıcaklık değerleri açısından çok faydalı bir işlemdir. Şimdi ilk olarak intelde mhz değerlerini çekirdekleri belli bir değere sabitleyeceğiz. Benim cpu 3.7 ghz başlangıç olarak görüyor. Bende 3.7 de sabitledim. Intel için :
Cpu Core Ratio değerini Sync All Cores yapıyoruz. Ve oraya ilk değeri veriyoruz. Ben 3.7 verdiğimden 37 yazdım. Daha sonra hepsi aynı oluyor.
Amd için : Core Performance Boost ayarını disable yapıyoruz.
Sonrasında intel ve amd için : Cpu Core Voltage ayarını 1.000 veya 0.900 verin. Ben 0.900 verdim ki 0.800 değerde açılmadı pc. Alabileceğim en düşük değeri verdim. Sonrasında amd de auto dayken offset alıp yapmak gerekiyor tek farkları bu.
Sonrasında msi afterburner ile değerleri gözlemledim. Battlefield 1 ve 5 de yüzde 95 civarı cpu kullanılıyordu. Ekran kartım da yüzde 100 olduğundan dokunmadım diğer ayarlara. Cyberpunk da aynı şekildeydi. Yaşadığım farklılıklar artık daha stabil çalışıyordu. Mesela battlefield da ilk harita yüklediğimde hafif takılmalar droplar oluyordu. Sanki dürbünü de açarken yavaş açıyordu. Bu sorunların hepsi ortadan kalktı. Oyun açılır açılmaz o kadar akıcı çalışıyordu ki üstüne de fps değerleri de artmış ve stabil dengeliydi. Yani sıcaklık değerleri de önemli fakat bu tarz ince ayarlar da yapmak gerekiyormuş.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
intel turbo boost açıkmı.

Son mesajlar