Linuxçuların Palavlarları

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14
herkesin düşüncesi kendine arkadaşlar.. herkes işine yarayanı kullansın. benim işime linux yaramıyor.benim işim kod yazmak, mono ile c# kodu yazmak için daha fazla geliştirilmesi gerektiği kanaatindeyim. oyun internettende oynarsın ama iş yapan bilgisayar üzerinden para kazananlar için linuxun 'daha popüler' olması için daha sağlam güvenilir geliştirme ortamı sunması lazım(C++ / java ile işini yap diyebilirsiniz, C# kullanıyorum napabilirim ki :S) 'ücretsiz' den ziyade ücretli olması gerekiyorki buda linuxun doğasına ters ...
karışık iş yani, windows7 ye geçemezsem, linuxa bakabilirim. 7 nin servis paketi çıksında ondan sonra bakacaz artık ...

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
programlama işi apayrı abi
linux'te genel olarak hangi programlama dili kullanılıyor ki?
java olmadığını biliyorum
c serisi de değildir
hangisi acaba

Militarist

Dekan
Reaksiyon puanı
130
linux kullananlar Moskova'ya.

pardus kullananlar İran'a.

mac kullananlar Malezya'ya.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
linux kullananlar Moskova'ya.

pardus kullananlar İran'a.

mac kullananlar Malezya'ya.

teknolojiye siyaset karıştırma
kötü windows bile karıştırmıyor
en azından öyle biliyoruz:D

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Benim cevaplarım
Cevap 1-)Çok komik tabikide daha geç sürümü seçerim çünkü sürekli format yada yükseltme istemem.
Cevap 2-)Bu da çok komik şimdi Pardus'e ad bulamıyorlar.Hemen Microsoft'u karalıyorlar.Microsoft ad vermekte çok haklı Windows 7'den sonraki sürümün adının Windows 8 olmasını kim ister parmak kaldırsın:D
Cevap 3-)Bu konuda haklılar bir şey diyemem.
Cevap 4-)Burda da haklılar
Cevap 5-)Açık kaynak koda hiç gerek yok kapalı kaynakta memnunum tabi sizi bilemem
Cevap 6-)Normal bir durum şaşmaya gerek yok bu arada XP modu destekleyen bir netbook işlemcisi var mı acaba:D Ve kullanıcılar netbookları sadece döküman açma alma ve gönderme için kullanıyor.İçinde program kullanıcak halleri yok:D
Cevap 7-)Daha fazla donanımmış gerek yok bende gider uyumlu bir donanım alırım.Çünkü Windows 7 2009 da çıktı

1:
Bilmeden konuştuğunuzu, işkembeden salladığınızı daha ilk cümlenizden anlayabiliyoruz. Çünkü her yeni sürüm ile format atmak gerekmez. O sizin 4-5 yılda bir çıkan windows'tan edindiğiniz bilgi. Hoş zaten bir windows'u da zorlasanız, formatlamadan en fazla 1 sene kullanırsınız.

Ayrıca bilmelisiniz, yazılımlarda sık güncelleme iyidir, çünkü insanın doğası gereği bir kerede mükemmeli yapamaz. Onu ancak Tanrımız yapabilir. Yazılımcılarda hatalarını ve eksiklerini ancak yeni sürümle gidermeye çalışır.

Ayrıca bu sebep açık kaynağın gerekli olduğunun göstergesidir. Açık kaynak programların kodlarını milyonlarca göz kontrol ederken, kapalı kaynakları bir kaç kişi veya en fazla onlarca kişi kontrol eder.

2: Öncelikle Pardus'e değil, Pardus'a daha Türkçe bilmiyorsunuz. Büyük ünlü uyumu diye bir şey var, Kalın ünlüden sonra, kalın ünlü gelir son hecesi U olan sözcüğe gelen yönelme hali eki E olmaz.

İsim konusunda da yine, sadece taraflı düşünüyorsunuz. İsme bakar bakmaz hangisinin en son sürüm olduğunu anlamak kullanıcının hakkıdır.

3 ve 4
'e zaten cevap bile verememişsiniz. :)

5: Açık kaynak koda gerek var, çünkü bilgisayarlar sadece sizin gibi oyun oynayanlar için üretilmiyor.
Her türlü Bilimsel çalışma için açık kaynak daha hızlı gelişme demektir. En basit örneği Firefox. Eğer Firefox olmasaydı, şu an hâlâ ie6 kullanıyordunuz, sekmeli tarayıcı, eklentiler, gizli tarama özelliği ve Oturum kurtarma hâlâ hayatınızda yoktu.

6: XP modu destekleyen işlemci olmaz, sallamayın. Ve bunu da anlamadığınız ortada. Netbook dediğiniz düşük donanımlı bilgisayardır. Bu düşük donanımın tamamını Windows kullandıktan sonra kullanmak zorunda programlara, antivirüse ve virüslere ne kalacak. :) (Ah, windows ah.)

7: Herkesin sizin kadar çok parası yok. Olanlarda, sizin gibi parasını donanım değiştirerek harcamayı düşünmüyor. Tabi ki Herkes sürekli yeni donanım alamaz. Ayrıca çoğu zaman yeni donanım yeniden format atmak demek, 1.maddede yazdığınızla çelişiyorsunuz.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
simgen half life olduğundan aklıma geldi sarsıntı
half life'ın kullandığı source oyun motorunun büyük kısmı Phyton dili ile geliştirilmiş
benim bildiğim en iyi oyun motoru source
crytek'den çok daha iyi olmasına rağmen son yıllarda adam gibi source ile oyun çıkaran olmadığı için yenik gibi gözüküyor(half life 2 eskide kaldığı için onu almadım)
buradan yine linux'un bir güzelliğini anlıyorum

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
6: XP modu destekleyen işlemci olmaz, sallamayın. Ve bunu da anlamadığınız ortada. Netbook dediğiniz düşük donanımlı bilgisayardır. Bu düşük donanımın tamamını Windows kullandıktan sonra kullanmak zorunda programlara, antivirüse ve virüslere ne kalacak. :) (Ah, windows ah.)
Yoo hayır destekleyen işlemci var yada yok demedim.Tabikide var ama netbooklarda olmadığını belittim yani yazıda bunun yer alması komiğime gitti.Ah,Windows 7 Ah konusu ise HDD ile alakalı bir sorundu ama onları sizde görseniz aynı şekilde sinirleneceğinize garanti verebilirim

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bu windows'u savunanların
türk telekom'u savunanlardan bir farkı yok
daha dün okudum finlandiya'da 1mbit sınırsız internet artık ücretsiz
siz hak ediyorsunuz zaten windows'u da türk telekom'u da
ben de ttnet kullanıyorum o da apayrı bir mesele(mecburiyetten)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Yahu işlemci bir donanımdır. XP modu dediğin şey ise başka bir işletim sisteminin bir özelliği.

Yani XP Modu destekleyen işlemci olmaz, işletim sistemi olur.
Kısaca orada da senin bilmeden salladığını ortaya çıkarttım ama onu bile anlamıyorsun.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Yahu işlemci bir donanımdır. XP modu dediğin şey ise başka bir işletim sisteminin bir özelliği.

Yani XP Modu destekleyen işlemci olmaz, işletim sistemi olur.
Kısaca orada da senin bilmeden salladığını ortaya çıkarttım ama onu bile anlamıyorsun.
İnamıyorum sana yani intel-v ve amd-v yi bilmiyorsun demekki bunları işlemcide bu özellikler yoksa XP Modu desteklemiyor demektir.Kara cahil

aliça

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ALMİ asıl senin başlığın ve içeriğin palavra adamım be

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
ALMİ asıl senin başlığın ve içeriğin palavra adamım be
Seninkide.Ben sana içeriği mi gösteriyim mi o zaman karar ver doğru mu yanlış mı?

Arkadaşlar neyse ben Linux veya Windowsu tartışmak istemiyorum ikisininde artıları var.Ama asıl sinirlendiğim şey yazı çok saçma tabi benim yazdıklarımda çocukça oldu ama anca bu şekilde karşılık verebildim

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
İnamıyorum sana yani intel-v ve amd-v yi bilmiyorsun demekki bunları işlemcide bu özellikler yoksa XP Modu desteklemiyor demektir.Kara cahil

Bu konuda geri kalmışım, Gerçekten sanallaştırma destekli işlemcilerden haberim yoktu.

Fakat buna üzülmüyorum, çünkü bunun Microsoft'un bir oyunu olduğu ortada. Linux geriye uyumluluk konusunda zaten sorun çıkartmaz.

Olur bir gün çıkartacak olursa da bu sorunu gidermek için özel işlemci almanızı gerektirmez. Daha önce dediğim gibi herkesin senin gibi ortalığa saçacak parası yok, herkes sürekli en yeni donanımı alamıyor.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Bu konuda geri kalmışım, Gerçekten sanallaştırma destekli işlemcilerden haberim yoktu.

Fakat buna üzülmüyorum, çünkü bunun Microsoft'un bir oyunu olduğu ortada. Linux geriye uyumluluk konusunda zaten sorun çıkartmaz.

Olur bir gün çıkartacak olursa da bu sorunu gidermek için özel işlemci almanızı gerektirmez. Daha önce dediğim gibi herkesin senin gibi ortalığa saçacak parası yok, herkes sürekli en yeni donanımı alamıyor.
O da kolay Virtual PC 2007 diye bir şey var veya Virtual Box veya veya VMWare var asla yalnız değilim:D

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
olayı programcı açısından ele almak gerekli çünkü linux'a ilk geçicek olanlar onlar.
bence linux için resmi bir dil ve resmi bir geliştirme aracı tanınmalı ve arkasında durulmalı. bu konuda qt bir adım önde sanırım. böylece linux'a geçmek isteyen geliştiriciler zorluk çekmez. bunun yanında linux'da derlenen programlar kolayca windows'da çalıştırılabilir hale getirilibilmeli. böylece geliştiriciler maddi kaygı gütmeden linux için program geliştirebilir.

madem linux özgür geliştiricilerin gelişimiyle büyüyecek önce geliştiricilere arka çıkılmalı.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
sanallaştırma konusunda linux maalesef diyecem artık:D
yine daha ileride
şu an mandriva paket yöneticisinin sanallaştırma bölümünde yüzlerce sanallaştırma programı görüyorum
en azından bunların performansının windowstakilerden iyi olduğuna kuşkum yok

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Linuxu hiç sevmedim.

Windows tan memnunum. Hatta beğenmedikleri VİSTA bile süper bir işletim sistemi. Ama çoğu amatör kullanıcı olduğu için yadırgadılar.

Linuxta mac te windows kadar yaygın olsaydı windows tan daha fazla virüs yerlerdi.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
windows ezer geçer abi:D
linux neymiş windows süper:D

linux'un ve windows'un güvenlik önlemlerini ve sistemlerini bilmeden şu cahilce cümleyi söyleyemezsin
Linuxta mac te windows kadar yaygın olsaydı windows tan daha fazla virüs yerlerdi.
linux'un bir kere sırf dosya uzantısı sistemini kullanmadığı ve çift tıklamayla kısayol haricinde program açma özelliği olmadığı için windows'tan çok çok daha zor virüs girer
tabi ki linux'te ben virüs geçirmezim demiyor(onu diyen mac:D) ancak bu ihtimal bütün hackerlar linux'e yönelse bile windows'takinden daha düşük diyor

şu an firefox internet explorer'ı geçti geçecek
hackerların çoğu firefox'a yöneldi eminim
ama gene ie'den güvenlik konusunda önde

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
windows ezer geçer abi:D
linux neymiş windows süper:D

linux'un ve windows'un güvenlik önlemlerini ve sistemlerini bilmeden şu cahilce cümleyi söyleyemezsin
linux'un bir kere sırf dosya uzantısı sistemini kullanmadığı ve çift tıklamayla kısayol haricinde program açma özelliği olmadığı için windows'tan çok çok daha zor virüs girer
tabi ki linux'te ben virüs geçirmezim demiyor(onu diyen mac:D) ancak bu ihtimal bütün hackerlar linux'e yönelse bile windows'takinden daha düşük diyor
Ama pazar payı arttıktan sonra mecburen bir dosya sistemi kullanacak

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
dosya sistemi nedir almi:D
dosya uzantısıyla karıştırmış olmayasın
bunu git linux geliştirenlere de ki sizin pazar payınız artarsa dosya uzantısı kullanmak zorunda kalacaksınız exe gibi
onlar da sana gülsünler
yok bilmemek ayıp değil de
böyle yorumlar güldürüyor beni işte:D

şu örneği bir daha veriyorum
şu an firefox internet explorer'ı geçti geçecek
hackerların çoğu firefox'a yöneldi eminim
ama gene ie'den güvenlik konusunda önde
gene ie'den daha hızlı
gene ie'den daha iyi

zaten varsayımlar üzerine konuşmak biraz anlamsız

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ama pazar payı arttıktan sonra mecburen bir dosya sistemi kullanacak
NTFS gibi Dosya sistemi kullanıyor zaten Linux adı da "ext". Linux kerneli üstelik NTFS ve FAT da destekliyor. Yeni bi dosya sistemi çıkmıştı btfs miydi neydi?

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
NTFS gibi Dosya sistemi kullanıyor zaten Linux adı da "ext". Linux kerneli üstelik NTFS ve FAT da destekliyor. Yeni bi dosya sistemi çıkmıştı btfs miydi neydi?
Kafa güzel herhalde .exe gibi standart bir dosya sistemi gerekiyor Linuxta

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
linux'un exe gibi şeylere ihtiyacı yoktur
asla da olmaz
çünkü daha iyi bir sisteme sahiptir
kaynak kodları sistemi
exe dosyalarını da wine denilen bir uygulama aracılığıyla çalıştırabilirsin

ekleme: zaten exe sistemi linux'un felsefesine ters
exe kaynak kodlarını kapatmak için oluşturulmuş sistemdir