Linux'a geçicem. D sürücüsü ?

bolgwadze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
linuxu profesyonel kullanımda tavsiye eder misiniz

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Slockwawe kullan yada debian ;)

DorukC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben ubuntu kullaniyorum laptop da cok da memnunum yaklasik 2 - 3 senedir linux sistemlerin cogunu denedim ubuntu da karar kildim.
Sana tavsiyem aklinda soru isaretlerini gidermen icin bir external diske veya flash bellege Linux u kur dene sonra kararini verip HDD ne kurarsin yada kurmassin ;)

DorukC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
linuxu profesyonel kullanımda tavsiye eder misiniz

Profesyonel kullanimdan ne anlam cikarttigina gore degisir bence bu.

Windows da yapabildigin seylerin %99 unu linux sistemde yapabilirsin, en guzel yani crack falan arama derdin yok cunku gene yazilimlarin %90 i ucretsiz bir sekilde open source dagitilmakta. Genelde yasanilan tek sorun oyunlarin calistirilamamasi ki bunun da belli cozumleri. Ayrica windows uygulamalari denilen .exe dosyalari linux de calismaz, calistirmak icin ek emulasyon yazilimlari kullanman gerekir. Wine gibi crossover office gibi ;)

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
işte şu an linux kullanım açısından geniş bir yelpazede olmadığı için gönüllü bir çok programcısı var ve kaynak kodları açık sonuçta o programcılar para kazanmak zorundalar ve herhangi bir yerden gelirleri olmalı ki yaşamlarını devam ettirebilsinler neyse ne zaman linuz windows kullanım seviyesine gelirse o zaman linux un o özgürlüğü sona erecek ve kaynak kodları kapatılarak parayla satılacak işte bu benim kişisel iddiamdır zaman gösterecek görüceksiniz.Herşeyde böyledir arkadaşlar güçlenince iş ticarete döner.

Ya yok oyle bir sey arkadasim, yok paralı olacakmiş, kodlrı kapanacakmiş, linux bir felsefedir ya, bir bakıs acisi, binlerce linux dagitimi var hangi birinin kodlarını kapatcaksın, o programcılarin bedava calisanları kadar para ile calisanlari da var. buyuk firmalar onlarına destek veriyor, sun, fedora, suse, google, gibi destek veren cok buyuk firmalar var. hemen bizim aklımıza su geliyor düz antık kuruyoruz ya, bu adamlar salakmi o zaman diyoruz. o adamlar parayi server hizmetleri verdikleri firmalardan saglıyorlar.

ornegin redhat gidiyor fedoraya finansal hizmet sagiliyor, redhat'i da bildigim kadarıyla novel satın aldi (emin degilim yanlis bilgi vermek istemiyorum) redhat server hizmetlerine agirlik verdi ama fedoraya her anlamda destek veriyor.

şimdi diyebilirsin, redhat fedoradan destegi keserse veya dev yazlim firmalari linuxdan destegi keserse falan diyebilirsin, buda ayni suan benzer, microsoft artık windows işletim sistemi çıkarmayacak, dükkani kapatiyor lafina eş deger bir şey olur.

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Ya yok oyle bir sey arkadasim, yok paralı olacakmiş, kodlrı kapanacakmiş, linux bir felsefedir ya, bir bakıs acisi, binlerce linux dagitimi var hangi birinin kodlarını kapatcaksın, o programcılarin bedava calisanları kadar para ile calisanlari da var. buyuk firmalar onlarına destek veriyor, sun, fedora, suse, google, gibi destek veren cok buyuk firmalar var. hemen bizim aklımıza su geliyor düz antık kuruyoruz ya, bu adamlar salakmi o zaman diyoruz. o adamlar parayi server hizmetleri verdikleri firmalardan saglıyorlar.

ornegin redhat gidiyor fedoraya finansal hizmet sagiliyor, redhat'i da bildigim kadarıyla novel satın aldi (emin degilim yanlis bilgi vermek istemiyorum) redhat server hizmetlerine agirlik verdi ama fedoraya her anlamda destek veriyor.

şimdi diyebilirsin, redhat fedoradan destegi keserse veya dev yazlim firmalari linuxdan destegi keserse falan diyebilirsin, buda ayni suan benzer, microsoft artık windows işletim sistemi çıkarmayacak, dükkani kapatiyor lafina eş deger bir şey olur.

aynen.

hem linuxta crack aramadığın gibi driverinden tut tüm O.S.'yi otomotik güncelleyebilirsin.

stabilitesi gerçekten mükemmel linux'ların. elektronik için değil sanki.
ahşap gibi :D
(ahşap gibi derken şunu kastediyorum, uzun zaman kullanılabiliyor. oysa teknolojik edevatın ömrü 7 yıl :S)

my10ez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Üstünden oldukca zaman gecmis konu başka mecralara doğru yelken açmış ama bende fikrimi belirtmek istedim...Sana(ilk başta soruyu soran arkadaş) tavsiyem Ubuntu'yu sitesinden indir ve pc'ne kur.Kurulum esnasında WINDOWS altına kurabilmen icin bir secenek var.C: sürücünün varsayılan olarak WINDOWS oldugunu düsünerek diyebilirim ki D: sürücüne hicbir zarar gelmeden gayet stabil olarak kullanıp D: sürücündeki verilere ulasabilirsin.Pc acılırken boot secenekleri geliyor ve ne ile baslatmak istersen (WINDOWS veya UBUNTU)onunla baslatıp kullanabilirsin..Eger hoslanmazsan windows program ekle/kaldır'dan diger programları kaldırabildigin gibi UBUNTUyu da kaldırabilirsin.Simdiden iyi eglenceler

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@Yuzersif

doğru demişsin linux un windows dan iyi olduğunu düşünenler sananlar bi halt bildiklerindne konuşmuyor sadece duygusal bir fanatizm içindeler farkında değiller. herzaman derim linuxun en gelişmiş sürümü windows 98 kadar bile yetenekli değildir akıllıda değildir yani linuxun windows vista windows 7 kadar iyi olması için bi 15 sene geçmesi lazım :D ayrıca muhrerem cemaat Ben linuxcuyum diyen birisine atıp tutana kaç defa Gentoo derlediğini sorun kuruluma stage 1 den kaç defa yaptığını sorun hiç yapmamışsa kaale bile almayın :D dandik linux kullanıcısıdır büyük ihtimalle linux hakkındada bi halt bilmiyordur bildiği herşey kulaktan doğma başkalarının anlattıkları yazdıklarıyla beynini doldurmuştur

yani sisteme ubuntu fedora pardus suse slackware kurmakla linuxcu olunmuyor söyleyim bunları kurmaklada sistem hakkında bi fikir sahibi olmanız bile pek mümkün değil açık ve net olarak windows sistemlere kötü işe yaramaz linuxdan daha kötü demek ancak aptalların söyliyeceği birşeydir :) nokta

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Slackware demiştir :D
finix'i o kadar tanıyoruz artık :D

adam çok güzel karıştırıyo :D

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Yani :icon_:
Ama sana tavsiyem geçme linux'a. Hİç güzel değil. Ben denedim hiç işe yaramıyor. İnsan kullanmasını bilmiyor. Bi de görsel olarak berbat!

1. si linux neden kötü olsun ? Kötü bi yananı söyler misin ?

2. si kullanmayı beceremiyorum, zor geliyor bana demek daha doğru olur sanırım... Gnome masaüstünü çok basit bir şekilde kullanıyor artık herkes..

3. sü Görsel olarak berbat demişsin, hiç ubuntu kullanmadın sanırım ? Yada görsel efektleri açmayı beceremedin...

Linux' a kötü diyip, insanları yanlış bilgilendirmeye hakkın yok.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@sdelta

sen heralde 3-5 projede yer almış 1 - 2 dağıtımın çıkmasında rol oynamış çekirdeğe bir iki yama yapmış birisisin heralde :D

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
@HapS
öncelikle şunu belirtiyim Gentoo yu istediğin stageden kurabilirim üzerinde istediğin uygulamayı çalıştırabilirim
yani sana göre ben bir linuxçuyum değilmi?(hatta kendi program ve scriptlerimide kendim yazarım
ohhoo tam linuxçuyum(!) ölçme kriterindeki mantığa bak :) )

bu durumda şunu söyleyebilirim ki beceriksiz yeteneksiz üşengeç insanların kötü dediği bir sistemden para kazanıyorum

kafanız basmıyorsa kullanmayın arkadaşım niye bide b.k atıyosunuz onu anlamıyorum

Benim görüşüme göre linux kullanımı, amaca göre değişir
web server üzerinde apache koşturacaksan tabii ki linux kullanırsın
ancak ev kullanıcıları için linux uygun değildir(çünkü kullanamıyorsunuz eheh)
windows kullanırsanız daha dertsiz tasasız
bi hayatınız olur.
zaten oyun oynayıp müzik dinleyip internette dolaşıcaksın ne işin var linuxla?
sonra kullanamayınca linux kötü oluyor çocuk gibisiniz he :)

edit:bu arada HapS ****(bu kısmı sildim, özel mesajla atarım isteyen olursa) Projeleri gibi referanslarım da var sen ne biliyorsunda burada atıp tutuyorsun kaç kernel patchin var eheh
linuxu kullanmayı beceremeyen kesimin temsilcisimisin yoksa
konuyu her zaman linux windows savaşına dönüştüren bilgisiz sivri birileri çıkıyor hayret!!
ayrıca bu mesajın hiçbi yerinde windows kötü demedim microsoft düşmanı da değilim hatta düşman olanlarıda anlamış değilim :)

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
ben şu an pardus kullanıyorum ve dosyalarıma çok kolay ulaşabiliyorum..ayrıca bir tane bile driver yüklemedim pardus hepsini tanıdı.

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
pardus yerine ubuntu da kurabilirsin. şu an kullanıyorum yeni kurdum gayet kolay ve xp benzeri kullanım olarak zorluk çekmezsin. ilk yüklediğinde bikaç ayar yaptın mı ses-ekran vs tertemiz kullanırsın. ekstra uygulamaları vs paket yöneticisinden kolayca seçip kurarsın. ben oyun ve film(5+1 ses kartını henüz ayarlayamadım) için xp yi diğer işlemler için ubuntu yu kullanıyorum.

kurulum sırasında Disk bölümlendirmeyi elle yaparsan bi problem çıkmaz.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
suraya bir şeycik diyeceğim linux berbat değildir.Hem niye olsun bu linux kulanıcılarının suçudur 2 linux çok görseldir beğenmediysen kde-look vb siteden indir kur.Üstelik kde 4le güzelleşti havasına hava geldi.Linux zor mu? Hiiiiiiiiçte değil hatta ubuntu kurun bütün linux patetleri altınızda.Şimdi sadece oyun oynama sıkıntısı var o kadar ama bu üreticilerin suçudur :censored:

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
burda bi HapS vardı nereye gitti o :)
mesajıma cevap verir diye düşünmüştüm
hala söylemedi hangi kernel sürümlerini patchlediğini
ortalık karıştırmayı seven birine benziyordu
yanılmışım demekki :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Evet +1 :D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
sen hala geçemedin mi linux a konuyu açtığın gün linux a geçseydin şu an windows a geri dönmüş bile olurdun :D çok zaman kaybetmişsin brother

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Valla hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiç alaka etmez sen bir dağıtım kulan mısın o sana berbat gelmiş .

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hakikatten ne kulandın?

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
finix kullandığın dağıtımın bi önemi yok hepsi aynı nane zaten yok birbirlerinden bi far kı masaüstünde hepsi dandik hepsi fasafiso

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
@HapS :
Senin KDE 4 ten haberin yok galiba...
www.kde.org
Bi ziyaret et istersen...

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
finix kullandığın dağıtımın bi önemi yok hepsi aynı nane zaten yok birbirlerinden bi far kı masaüstünde hepsi dandik hepsi fasafiso

niye fasa fiso olsun
kullanma o zaman ;) olsun bitsin
kullanmak isteyenlere, öğrenmeye ve yeni şeyler denemek isteyenlere,
koyun olmayanlara, alternatifleri keşfetmek isteyenlere niye engel olmaya çalışıyorsun
herkes sen değil !

Bi söz vardır sanırım senin durumunu anlatıyor
"linux kullanıcı dostudur ama dostlarını iyi seçer"
beceremiyosunuz sonra fasa fiso diyip işin içinden sıyrılıyorsunuz alemsiniz he

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@karcx

sen linuxnet forumlarına takılan o heycanlı çocuklardan birisi olmalısın tarzın aynen öyle ondan haberin yok heralde bundan haberin yok heralde merak etmeyin şekerlerim ben sizden daha yakından takip ediyorum :D o yuzden rahatım zaten

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
niye fasa fiso olsun
kullanma o zaman ;) olsun bitsin
kullanmak isteyenlere, öğrenmeye ve yeni şeyler denemek isteyenlere,
koyun olmayanlara, alternatifleri keşfetmek isteyenlere niye engel olmaya çalışıyorsun
herkes sen değil !

Bi söz vardır sanırım senin durumunu anlatıyor
"linux kullanıcı dostudur ama dostlarını iyi seçer"
beceremiyosunuz sonra fasa fiso diyip işin içinden sıyrılıyorsunuz alemsiniz he

linux değil o dediğin unix :D Linux nedir yahu unix clonu bi çekirdek yahu bu çekirdeği geliştiren adam bile sizin kadar iddalı değilken sizdeki bu kraldan çok kralcılık nedir

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
arkadaşım önceden yazdığın mesajlara baktımda bana kral dan çok kralcısın diyecek durumda değilsin yazarken okumuyormusun mesajlarını :)
bu arada yukarıdaki mesajıma hala cevap gelmedi ???? (74 numaralı mesaj)

senin hararetle savunduğun microsoftun tarihinide iyi öğren istersen burda atıp tutmadan önce
bak bakalım ms-dos nasıl ortaya çıkmış
kaçta kaçı unixten xenixten arakmış

hep söylüyorum beceremiyosanız kullanmayın şu linux'u
sonra linux kötü oluyor
daha kolay işlerle uğraşın
belki kafası basanlar aramızda niye onları engelliyosun ???