Linux'a geçicem. D sürücüsü ?

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ya linux iyi hoş tamam rakip çıkmış windowsa ama çok ta iyi değil be ben kurdum kaldırdım ya ms dos gibi her şeyi komutlarla kuruyon anasını satim ...

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya linux iyi hoş tamam rakip çıkmış windowsa ama çok ta iyi değil be ben kurdum kaldırdım ya ms dos gibi her şeyi komutlarla kuruyon anasını satim ...

Hayır, hiç pardus yada ubuntu kullanmayı denedin mi? Ben mesela komut satırından çoğu işlem daha kolay ve hızlı halledildiği için kullanıyorum, ama pardus veya ubuntu da adamların işi gücü kullanıcı nasıl konsol kullanmadan bu işlemleri yapar'dan ibaret. Kur Pardus sonra gel bu işi konsol kullanmadan yapamadım de hak vereyim :)

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hayır, hiç pardus yada ubuntu kullanmayı denedin mi? Ben mesela komut satırından çoğu işlem daha kolay ve hızlı halledildiği için kullanıyorum, ama pardus veya ubuntu da adamların işi gücü kullanıcı nasıl konsol kullanmadan bu işlemleri yapar'dan ibaret. Kur Pardus sonra gel bu işi konsol kullanmadan yapamadım de hak vereyim :)

Şimdi cogu linux grafik ekranini destekliyor, dikkat edilmesi gereken nokta (bence) monitor, eger driver listesinde yoksa standart monitor olarak tanımlanmişsa kesinlikle pixel ayarlarını kendi monitorunuzun destekledigi ayara getirin. eger desteklenmeyen bir mod secilmişse grafik ekrani açılmıyor ve monitorun desteklemedigi için komut satırında kaliyor...

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şimdi cogu linux grafik ekranini destekliyor, dikkat edilmesi gereken nokta (bence) monitor, eger driver listesinde yoksa standart monitor olarak tanımlanmişsa kesinlikle pixel ayarlarını kendi motitorunuzun destekledigi ayara getirin. eger desteklenmeyen bir mod secilmişse grafik ekrani açılmıyor ve monitorun desteklemedigi için komut satırında kaliyor...

Otomatik tanıyor, sorun olmuyor, kullanıcının kullandığı bilgisayar 6-7 yıllık ekran kartı ne olduğu belli olmayan bişey değilse hiç uğraşmasına gerek yok. Otomatik tanıyor.

Yuzersif

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yldrm bu işte usta gibi... Sorularım olursa gelirim inşallah...

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Otomatik tanıyor, sorun olmuyor, kullanıcının kullandığı bilgisayar 6-7 yıllık ekran kartı ne olduğu belli olmayan bişey değilse hiç uğraşmasına gerek yok. Otomatik tanıyor.

ya hem microsoftu eleştiriyosunuz yok çok sistem özellikleri istiyor diye iş ubuntuya gelince 6-7 yıllık ne olduğı belli olmayan kartlar kullanmazsan sorun çözülür diyosunuz bu ne çelişki.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
" .exe " çoğu kullanıcıya daha özgür geliyor. Sence yüklemek istediğimiz her program program listesinde olabilir mi ?
Her istediğin program derken Windows'ta çalışanlardan bahsediyorsun sanırım.Birçoğunu bulamazsın,ama benzerleri mevcut.İşin doğrusu teknolojiyle haşır neşir olan ve yeni şeyler öğrenmekten korkmayan insanlar Linux kullansın.Diğerleri Windows'a devam.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
ya hem microsoftu eleştiriyosunuz yok çok sistem özellikleri istiyor diye iş ubuntuya gelince 6-7 yıllık ne olduğı belli olmayan kartlar kullanmazsan sorun çözülür diyosunuz bu ne çelişki.
O kartları da tanıyor merak etme.

kingandfox

Asistan
Reaksiyon puanı
1

arkadasim sen kullanma bence linux munux, sen olaya kelimelerdeki acik ararcasina bakiyorsun. ortada bir sorun yok, sadece monitor çözünürlüğü ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir noktanin altını çizdik. 6-7 yıllık ekran kartı meselesine gelince arkadas oyle bir sey yazmiş ama aslinda ben ona katilmiyorum, eksik yazmiş arkadas....

driver arsivi windows ile kıyaslandiginda çok çok fazla, atiyorum ne oldugu belli olmayan bir ekran kartini veya baska bir karti istersen linux'a tak istersen windows'a tak, chipsetini tanımadiktan sonra, windows, solaris, linux vs vs sistemleri adam gibi desteklemedikten sonra tabiki sorun yasanacaktir. az onceki yazimda da yazdim, bir işletim sisteminden ne bekledigine bağlı, şayet benim evimde internetim olmasaydi, bir bilgisayardan dvd player ve muzik playerden fazlasini beklemezdim, o yuzden de herhalde windows 98 kullanırdim.

kisisel bir tercih meselesidir, windows benim guvenlik ilkelerime, bir isletim sisteminden bekledigim beklentilere tam karsilik gostermiyor, o yuzden linux kullanıyorum ve windows'un beyenmedigim yonlerini de dile getiriyorum, eleştiriyorum.. linux'a gelince zorluklari var, kullanıcılarin en fazla korktuklari sey adaptasyon zorlugu.. adamlar hic bir karsilik beklemeden seffar bir sekilde kodlarini da vererek ugrasiyorlar onlara saygı duymak adina on yargili cevaplara karsilik veriyorum.

Hepimizin bildigi cok populer programlari vardir, mozilla firefox, gimp, 7-zip gibi, link'e tıkla orada kıyaslama var, girip incelemeni tavsiye ederim.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Tabi debian denemediğim için bilmiyorum:D1. seviye dağıtım kur profosyonel dağıtım değil :)

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Yeni öğrendiğim bir şeyi paylaşmak isterim
UBUNTU son sürümünde partition vs oluşturmanıza gerek kalmadan var olan bir partitionunuza kendisini kurabiliyor ve bilg açınca boot menüsünde de seçeneği çıkıyor. Kurulumu çok kolay, iki sistem kullanmak isteyenlere tavsiye ederim.

+ ubuntu en büyük linux dağıtımlarından birisidir ve program kurulumları da oldukça gelişmiştir; kodsuz olarak, ortalama bir kullanıcının gerek duyduğu hemen herşeyi yükleyebiliyorsunuz.

Frespo

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ya ubuntu indirmek kolay değil (2gb mı ne) acaba eve sipariş alabilir miyim ?

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
hayır canım olurmu
sabah indirdim 699 MB.
ve gayet hızlı hostları var, FDM ile yaklaşık 700 kb/s hızla indi (gerçi benim internetim 10mb ama sizde de çok yavaş inmez yani)
+ ücretsiz siparişi de var, sipariş veriyosunuz istediğiniz kadar cd yolluyorlar.
(Ankara'daysan uğra yazdığım CD'yi sana vereyim istersen ;))

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
işte şu an linux kullanım açısından geniş bir yelpazede olmadığı için gönüllü bir çok programcısı var ve kaynak kodları açık sonuçta o programcılar para kazanmak zorundalar ve herhangi bir yerden gelirleri olmalı ki yaşamlarını devam ettirebilsinler neyse ne zaman linuz windows kullanım seviyesine gelirse o zaman linux un o özgürlüğü sona erecek ve kaynak kodları kapatılarak parayla satılacak işte bu benim kişisel iddiamdır zaman gösterecek görüceksiniz.Herşeyde böyledir arkadaşlar güçlenince iş ticarete döner.

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işte şu an linux kullanım açısından geniş bir yelpazede olmadığı için gönüllü bir çok programcısı var ve kaynak kodları açık sonuçta o programcılar para kazanmak zorundalar ve herhangi bir yerden gelirleri olmalı ki yaşamlarını devam ettirebilsinler neyse ne zaman linuz windows kullanım seviyesine gelirse o zaman linux un o özgürlüğü sona erecek ve kaynak kodları kapatılarak parayla satılacak işte bu benim kişisel iddiamdır zaman gösterecek görüceksiniz.Herşeyde böyledir arkadaşlar güçlenince iş ticarete döner.

GPL lisansını oku :)

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
linux ve açık kaynak kodu paraya dönmez dönemez.

GPL lisansını oku +1

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben bir defa çöken dizüstü pc me pardus kurmak zorunda kaldım.Herşeyi otomatik tanıdı,wireless vs.hoşumada gitti.Fakat D: sürücüsündeki mp3 vs. dosyalarımı bulamadım.Mp3 cd si,dergi cd takıyorum okumuyor.Xp cd si tedarik edince tekrar xp ye döndüm.O sorunları hal edebilseydim Xp ye dönmezdim.Pc mi değişince 2 işletim sistemi beraber kullanacağım.

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
irc de yardım isteseydiniz, eminim size birileri yardım edecekti.

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
irc de yardım isteseydiniz, eminim size birileri yardım edecekti.

İnternette biraz araştırma yapıp sonuç alamamıştım.Dediğin aklıma gelmemişti.İRC de linux yardım odaları mı var?(chat ve programı özürlüyüm :( )

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10

Dağıtımı ücretsiz olsada teknik destek ücretlidir. Para kazanma yöntemleri bu aslında...

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnternette biraz araştırma yapıp sonuç alamamıştım.Dediğin aklıma gelmemişti.İRC de linux yardım odaları mı var?(chat ve programı özürlüyüm :( )

freenode üstünde #pardus, #ozgurlukicin odalardan yardım alabilirdiniz.

yldrm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında son kullanıcılar için değil. Kurumsal müşteriler için. Örneğin sunucu sistemlerin bakımı vb. gibi şeyler.

Şöyle bir durum var orda, şirketin kendi elemanları şirketin işlerini Linux üstünde halledebiliyorsa, firma destek almak zorunda değildir. Ancak şirketin elemanı yetersiz kalıyorsa bu işi dışardan başka bi şirkete ücreti karşılığında yaptırabilirsiniz. Çok mantıklı aslında, hem destek var hem de karşılıklı çıkar.

sazan06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yıllarımı windovsa vermişim alışmışım alıştırılmışım. tüm e-devlet uygulamaları resmi uygulamalar windovsa göre ayarlanmış. MEB bile para verdiği bilgisayarlarda windovs yüklü. okuldersleri msword öğretiyor. bu kadar baskının altında her yıl windovsun kendisi kadar antivirüslere para gidiyor. linuxa geçmek için bi kaç gün bile emek vermeden körü körüne kötüleyen arkadaşlar vista nın win 7 nin ubuntu takliti olduğunu bilmiyorlar. hemde kötü bir taklit. linux için bir kaç gün uğraşın çabalayın. yıllardır tofaşa bindikten sonra mercedese binmenin keyfine varın.

Yuzersif

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ne demek yani. Vista ubuntunun taklidi mi?
Anlamıyorum yaw. Kuracağım kuracağım ve İnşallah öğreneceğim.

futureng

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yıllarımı windovsa vermişim alışmışım alıştırılmışım. tüm e-devlet uygulamaları resmi uygulamalar windovsa göre ayarlanmış. MEB bile para verdiği bilgisayarlarda windovs yüklü. okuldersleri msword öğretiyor. bu kadar baskının altında her yıl windovsun kendisi kadar antivirüslere para gidiyor. linuxa geçmek için bi kaç gün bile emek vermeden körü körüne kötüleyen arkadaşlar vista nın win 7 nin ubuntu takliti olduğunu bilmiyorlar. hemde kötü bir taklit. linux için bir kaç gün uğraşın çabalayın. yıllardır tofaşa bindikten sonra mercedese binmenin keyfine varın.

Artık bütün uygulamalar WEB tabanlı olmaya başladı. Ticari ve Muhasebe uygulamaları bile web tabanlı yapılmaya başlandı. Dolayısıyla bu durum linux a geçişi kolaylaştıracaktır. Çünkü internet ve browser uygulamalrı her iki platform içinde ortak ve uyumlu.

sazan06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
futureng haklısın. bunu sen ben biliyoruz ama resmi kurumların yöneticileri bilmiyorlar. aynı siteyi windovs altında ve ie ile normal açabiliyorken firefox yada operada kullanamıyorum. pardus altında kullanınca abuk subuk şeyler çıkıyor :) hala ie5 yada ie6 uyumlu siteler var. ama bir gün onlarda hizaya gelecek. bu arada kurup denemiş olduğum win7 harddiskimi bozdu. :)

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
1: Linux çoğalınca paralı olacak diyen arkadaşa; GPL lisansı. (+2)

2: Linux işletim sistemleri ücret tabalı değil hizmet tabanlıdır. Her Linux'un felsefi bir yönü bile vardır neredeyse. (Ubuntu: Linux For Human Beings - İnsanlar İçin Linux)

3: Uzun zamandır bilgisayar teknik servisliği yapıyorum ve bilgisayar teknisyeniyim. İnanın donanımı en iyi kullanan sistemler Linux tabalı sistemler. Server 2003'ü ne kadar optimize edersen et masaüstü bilgisayarmış gibi davranıyor. Ama herhangi bir Linux server donanımın tüm kaynaklarını serverlik işlemi için kullanabiliyor.
Bunun yanında Wireless çözümler de Linux'ta gerçekten daha iyi çalışıyor. Askeri Haberleşme'de Wireless çözümler sorumlusuydum ve donanımları %100 kullanabilmek için Linux kullanıyordum. AP vs cihazlardan Linux'ta daha iyi performans alabiliyorsunuz.

4: Linux'un sıkıntıları yok değil. Mesela oyunlar. DX tabanlı oyunları Linux platformlarında oynamak gerçekten zor. İmkânsız değil. Sadece zor.

5: Hepimiz birer Linux kullanıcısı olsaydık 3 yıl önce aldığımız bilgisayarlar şimdi çöp olmazdı.
Stabilite konusunda gerçekten çok iyi işletim sistemidir Linux'lar. Yani yeni bir program çıktığında (oyun değil) donanım değiştirmeden de sıkıntı çekmeden kullanabilirdik.

6: Windows XP kullanıcıları Vista'yı beğenmedi. Ama bilgisayar kullanmaya Vista ile başlayanlar XP ile başlayanlara oranla daha çabuk öğreniyor bilgisayar kullanmasını. Bunun yanında Hiç Ofis programı kullanmamış insanlar Ofis 2007'yi çok kolay öğrenip kullanabiliyorken daha önce Ofis kullanan insanlar 2007'nin gerçekten karışık olduğunu düşünüyorlar. Bunlar benim testlerim. Tez konumdu üniversitedeyken.
Yani önyargı sadece Windows => Linux şeklinde değil, Alışılmış Eski Windows => Alışılmamış Yeni Windows şeklinde de tecelli etmektedir.
Tamam Vista donanım konusunda gerçekten sıkıntılıydı. Ama adamların yapmış olduğu birşeyler de muhakkak vardı.
-ki Vista'yı pazarlama stratejisi olarak görenlerdenim. Geriye baktığımızda aynı şey Windows 2000'de de oldu. Microsoft daha kötüsünü yaptı. Sonra yapması gerekeni. Ve herkes düşünmeden XP'yi aldı. Şimdi de yapması gereken O.S. olarak Windows Se7en'i görüyorum. Ubuntu'nun ilk adamı bile Windows 7'nin iyi olması daha adil rekabet anlamında hoşumuza gitti dedi.

Söylecek daha çok şey var ama zamanım yok. Sonra görüşmek üzere...