Linux ve Windows'u karsilastirmayi birakin

Bu konuyu okuyanlar

MrGrфn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,290
Şunu netleştirelim arkadaşlar, Linux çöp falan değil. Günlük işletim sistemi gibi kullanmaya çalışıp terminal kullanamayıp dosya kurmak zor diye kötüleme yapmayın. Evet, Windows'un kullanımı daha kolay, ama pentesting için gidip Windows kullanamazsınız sonuçta, bazı konularda da Linux'a ihtiyaç duyuyoruz.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
En hızlı Kali diyebilirim fakat içinde ev kullanıcısı için olmayan bir sürü program var. Önermem.

Favorim MX linux şuanlık
İkinci favori Mint
Üçüncü ubuntu
Dördüncü manjaro
Elementary son versiyon app markette hata veriyo sürekli. Ne sistem güncelliyo ne program indiriyo.
Siradan bir kullanici icin Windows iyidir ama zevkine Linux kullanayim diyorsaniz Ubuntu kurup gecin bence. Son kullaniciya uygunluk konusunda zaten tum dagitimlar asagi yukari Ubuntu ile ayni. Arayuz harici pek bir fark olmuyor onlari da Ubuntu uzerine kurabilirsiniz zaten. En azindan stabil olur sorun yasatmaz.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Piyasa Windows kullanırsa tabi Windows daha iyi olur ama windows'ta korkular başladı. Mağazaya Ubuntu sisteminin eklenmesi bunu gösteriyor. Linux gelecektir ama herşey insanda bitiyor, kullanılmazsa tabi ki gelişmez :) Araştırmayı seven ve oyunla işi olmayan adamın Windowsta durmaması lazım.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Piyasa Windows kullanırsa tabi Windows daha iyi olur ama windows'ta korkular başladı. Mağazaya Ubuntu sisteminin eklenmesi bunu gösteriyor. Linux gelecektir ama herşey insanda bitiyor, kullanılmazsa tabi ki gelişmez :) Araştırmayı seven ve oyunla işi olmayan adamın Windowsta durmaması lazım.
Bir tarafta trilyonluk sirket, diger tarafta topluluklar oldugundan boyle malesef. Pazar payi yuksek olsa dogal olarak tum programlar Linux destekleyecekti ve kullanicilar cogalacakti, buna bagli olarak gelistiriciler de cogalacakti ve Windows'tan bile daha rahat kullanilabilen, daha iyi ozellestirilebilen dagitimlar da cikacakti. Kisir dongu oldugundan kirilmasi mumkun gorunmuyor ama umarim bir gun olur.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Windows daha basit. Uyumluluk açısından daha iyi. Daha fazla destek sunuyor. Günlük kullanıcı için her türlü daha iyi.

Linux dağıtımları ise daha uğraştırıcı, hata dolu (Ben fazlasıyla hatayla karşılaştım.) ama bilgisi olanlar için çok daha iyi bir seçenek.

Bir arkadaş kullanılmazsa gelişmez demiş. Bende gelişmezse kullanılmaz diyeyim :)

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Digitalda linux kullanmama rağmen hiç bir zaman acaba hangisi diye düşünmedim .

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,045
Microsoft Windows < Linux.

yedek1000

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
71
Lİnux dağıtımları hala son kullanacıya hitap edemiyor.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Qubes OS'in Linux tabanli olmadigini ogrendim : P Ama hala yerine verebilecegim bircok ornek var.