Linux Mint'in önlenemez yükselisi.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Epey bir suredir distrowatch.com'u takip ediyorum. 6 aylik surecte ilk defa Ubuntu'nun birinci sirayi kaybettigini gordum. Ilk siraya yerlesen dagitim Linux Mint. Bu durum ne kadar surer bilinmez tabiki ama Ubuntu'nun bir dusus icinde ve Linux Mint'inde bir yukselis icinde oldugu asikar.

Mint2121
aup.png
Ubuntu2116
adown.png
Fedora1682
aup.png
Debian1318
adown.png
openSUSE1273
aup.png
Arch1225
adown.png
PCLinuxOS1034
adown.png
CentOS914
aup.png
Puppy865
aup.png
Mandriva708
adown.png

Rank Distribution
H.P.D*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Bu olaya çok sevindim, beklenen bir durumdu benim için. Microsoft bile Windows 7 ile kullanıcılarını dinledi. Canonical ise burnundan kıl aldırmayıp Unity denilen o ucubede diretiyor hala. Bu kafa ile giderlerse daha çok düşerler.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ben de tekrar 10.04'u kurdum. Yaninda da Linux Mint.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dün farkettim.
Şaşırdım.

Linux Mint adına sevindim. Mint gerçekten sevimli. Hakediyorlar.

Bu yükselişte Debian tabana geçişleri mi yoksa Ubuntunun Unity inadından kaynaklanıyor tereddütteyim. Fakat ikinci şık olmalı.

Sadr-azam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu 11.10'u beğendim şahsen. Lakin 10.04 ve 10.10'a göre özelleştirmede ciddi anlamada sıkıntı var. Gnome tweak tool bile öntanımlı olarak gelmiyor. Böyle giderse koltuğu ebediyen kaptırır.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Aslinda basligi yanlis acmisim. "Linux Mint yukselisi" yada "Ubuntu'nun onlenemez dususu" olsaydi daha dogru olurdu.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Linux mint x64 tr için hızlı bir indirme linki yok mu? Hangi linkten indirsem 4-5 kb ile iniyor :S

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Teşekkür ederim <:) mw3 insin arkasından indireceğim <:)

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Uzun zamandır Ubuntu Linux kullanıyorum. 2 gün önce ben de Mint Linux kullaınıcısı oldum. Ubuntu'dan sonra çok iyi geldi. Son ubuntu sürümleri dağıtımdan kaçışa neden olmuştur. Mint'te bunu yaparsa ondan da millet kaçar demedi demeyin. Bunun altındaki tek sebeb; özelleştirmelerin engellenmesi ve tabi ki Gnome 2 sürümünün kullanıcılar tarafından aranmasıdır.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Linux mint, GNOME 3 kullanacak mı? Takip edemedim şu sıralar.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
İndirdim bile.. Şuan USB belleğe atıyorum, kuracağım.
Sitesindeki resimlere baktım, karm bir dağıtım gibi duruyor. Hoş olacağa benziyor.
Linux Mint'in yükselmesi normal:cool:

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Linux Mint 12 Rc surumunu denedim. Gnome 3 ile gelmis. Ayni zamanda alt tarafta da Gnome 2deki gibi menu var, galiba shell menu diye adlandiriliyor. Kullanici ister alt paneli kullanabilir, istersede ust paneli. Gayet kullanisli olmus. Linux Mint yenilikleri eski aliskanliklarla birlikte sunmaya calismis. Gorunen o ki yine basarili bir is ortaya koyuyor. Ama bence tek olumuz yani ise panellerin ozellestirilemiyor olmasi. Sanirim o da Linux Mint'in degil Gnome 3'un eksigi. Panelleri ozellestirme isini de yaparlarsa(en azindan alt panel) daha iyi olacagi kanaatindeyim.

Bu arada Mate nasil bir masaustu? Tamamen farkli mi?

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Panelleri ozellestirme isini de yaparlarsa(en azindan alt panel) daha iyi olacagi kanaatindeyim.

Bu arada Mate nasil bir masaustu? Tamamen farkli mi?
panelleri özelleştirme işlemi Klasik Gnome oturumunda Alt+fare sağtuşu ile Gnome2de olduğu gibi yapılabiliyor Mate masaüstü ise şu anda gnome2'nin aynısı ancak planlanan değişiklikler var ama bu değişiklikler neler bilmiyorum sadece değişiklikler olacağını biliyorum. Gnome3 özelleştirmesine örnek olarak şuraya koduğum masaüstümü gösterebilirim :)

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Linux Mint 12 Rc surumunu denedim. Gnome 3 ile gelmis. Ayni zamanda alt tarafta da Gnome 2deki gibi menu var, galiba shell menu diye adlandiriliyor. Kullanici ister alt paneli kullanabilir, istersede ust paneli. Gayet kullanisli olmus. Linux Mint yenilikleri eski aliskanliklarla birlikte sunmaya calismis. Gorunen o ki yine basarili bir is ortaya koyuyor. Ama bence tek olumuz yani ise panellerin ozellestirilemiyor olmasi. Sanirim o da Linux Mint'in degil Gnome 3'un eksigi. Panelleri ozellestirme isini de yaparlarsa(en azindan alt panel) daha iyi olacagi kanaatindeyim.

Altta ve üstte panel oluşu Mintin bir özelliği değil. Ubuntunun üzerine depodan GNOME Shel kur ve oturumu kapat, şifreni girerken GNOME Classic seç ve al sana aynı ekran.

Şuan Mint 12'deyim ve hayal kırıklığına uğradım. Halen Ubuntu altyapısını kullanmakta olduğu için.

Birde şunu merak ediyorum. Mint, LMDE olduğu zaman deposunda Ubuntu gibi çok fazla program sağlayacak mı yoksa orada bir başasızlık olacak mı. Merak konum..

Şuan ki LMDE sürümünde depoda son durum nedir, kuran ve kullanan arkadaşlardan bilgi rica ediyorum.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Altta ve üstte panel oluşu Mintin bir özelliği değil. Ubuntunun üzerine depodan GNOME Shel kur ve oturumu kapat, şifreni girerken GNOME Classic seç ve al sana aynı ekran.
Olay zaten gnome klasikte alt panel olması değil GnomeShell oturumunda alt panel olması ve yeni mint menünün de bu alt panelde yerini almaı

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Alt+fare ozelligini bilmiyordum acikcasi.

Ubuntu, duydugum kadari ile Linux Mint 12 son Ubuntu tabanli surum. Tabi gerceklik payi ne kadar bilmiyorum.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux Mint 12 eğer son ubuntu tabanlı sürümse, Bir yıl sonra Linux mİnt zirvesini tekrar Ubuntuya kaptırır.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Evet alt panel varken GNOME Shell özelliklerini de kullanmak hoş olmuş.
Performans olarak Ubuntu'dan daha kötü gördüm fakat dağıtım üzerine dağıtım olduğundan es geçiyorum. LMDE popüler bir dağıtım olacağa benziyor. Hadi bakalım beklemedeyiz..

---------- Post added at 17:41 ---------- Previous post was at 17:37 ----------

Linux Mint 12 eğer son ubuntu tabanlı sürümse, Bir yıl sonra Linux mİnt zirvesini tekrar Ubuntuya kaptırır.

Bu arada evet Linux Mint 12, Ubuntu 11.10 tabanlı bir dağıtım. Ben indirirken LMDE sanmıştım ama yanıldım. Herneyse az önce yazdığım gibi diğer 13. sürümde LMDE olacak umarım. Ama ne kadar tutacak (Deposuz) göreceğiz.