Linux Mint Driver Nasıl Kurarım?

Bu konuyu okuyanlar

By Maskely

Doçent
Reaksiyon puanı
508
Linux Mint kurmak istiyorum ama kurmadan önce driver kurulum sürecini öğrenmek istiyorum ona göre indiricem, yardımcı olursanız sevinirim :)
(PC'nin sitesinde sadece windows driverlarını bulabildim.)

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Linux Mint kurmak istiyorum ama kurmadan önce driver kurulum sürecini öğrenmek istiyorum ona göre indiricem, yardımcı olursanız sevinirim :)
Buradaki çıktıları atmanız lazım ki donanımızı öğrenelim, genelde Linux çekirdeği sizin donanımınızı tanır ve ona uygun sürücüyü bulur. :)

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
İnternet ile ilgili olan driverlar kendiliğinden yüklümü olucak?
Genelde olur ama nadiren sürücü gerekebilir onu da genellikle zaten internette aramazsınız Additional Drivers isimli bir uygulama olur ona girer kurarsınız?, benim 13 yıllık WiFi kartımı sürücüsüz tanımıştı çoğu dağıtım :cool: :D

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Bu aygıtta kurmanız gereken tek sürücü, Broadcom kablosuz ağ cihazı ile ilgilidir. Bunu da Sürücü Yöneticisi (Driver Manager / mintdriver) ile kurabilirsiniz. Bu sürücü 3. parti olduğu için, etkinleşmesi için secureboot'un kapalı olması gerekiyor. Kurulum öncesinde BIOS/EFI ayarlarından secureboot'u kapatın. Sürücü paketi kurulurken, açık kaynak sürücüleri otomatik olarak karalisteye ekliyor ve pasifleştiriyor, ardından Broadcom sürücüsü otomatik olarak etkinleştiriliyor. Donanım sürücüleri — Linux Mint Installation Guide belgelendirme çalışması

YDH

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben linux mint'i yeni kurdum bilgisayarım HP pro 3420, tıpkı şu videodaki Hp 3420 ile aynı sorunu yaşıyorum . . Çözüm olur umuduyla sırasıyla ubuntu, ve birkaç linux sistemi daha kurdum, hiçbirinde sonuç değişmedi. Windows'a dönmek istemiyorum ama sizden de bir ööeri gelmezse mecburen döneceğim. Linux'la bir haftalık tanışıklığım yorgunluk ve pişmanlık getirdi. İlgilenecek herkese şimdiden çok teşekkür ederim

By Maskely

Doçent
Reaksiyon puanı
508
Ben linux mint'i yeni kurdum bilgisayarım HP pro 3420, tıpkı şu videodaki Hp 3420 ile aynı sorunu yaşıyorum . . Çözüm olur umuduyla sırasıyla ubuntu, ve birkaç linux sistemi daha kurdum, hiçbirinde sonuç değişmedi. Windows'a dönmek istemiyorum ama sizden de bir ööeri gelmezse mecburen döneceğim. Linux'la bir haftalık tanışıklığım yorgunluk ve pişmanlık getirdi. İlgilenecek herkese şimdiden çok teşekkür ederim
Harici bir Wifi adaptörü kullanarak sorunu çözmüştüm.

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211

MATE ya da Xfce sürümü kurduysan, menüden Masaüstü Ayarlarını arat ve aç. mintdesktop komutuyla da açabilirsin. Pencere Yöneticisi kısmından Xfwm4+Compton ya Marco+Compton seçeneklerinden birisini seçmeyi dene. Bu şekilde sorun büyük ihtimalle çözülecektir, kurulum sonrasında da aynı işlemi yaparsın.

lm-xfce-compton.png