Linux Mint 8 Xfce ve LXDE hazır

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Clement Lefebvre, Linux Mint 8'in Xfce ve LXDE masaüstü versiyonlarını duyurdu. Ekip olarak, Xubuntu 9.10 "Karmic Koala" tabanlı Linux Mint 8 Xfce sürümünü duyurmaktan mutlu olduklarını söyleyen Lefebvre, sistemin 2.6.31 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını belirtti. Xfce 4.6.1 masaüstü yöneticisine sahip olan sistem; X.Org 7.4 içeriyor. Lefebvre, sistem özelliklerinde pek çok geliştirmeler yapıldığını ve açık kaynak dünyasından en son yazılımlardan yararlanıldığını ifade etti. Sistemde, OEM yüklemesi söz konusu olduğunda, güncellemeleri yoksaymak mümkün; Yazılım Yöneticisinde çoklu seçim yapılabiliyor ve menü düzenlenebiliyor. Sistem tepsisindeki yeni Dosya Yükleyicisi, sürükle bırak desteğiyle çoklu dosya yükleme olanağı sağlıyor. Linux Mint 8 Main edition tabanlı Linux Mint 8 "LXDE" ise, Openbox 3.4.7.2 ve PCManFM 0.5.2 içeriyor; kaynak kullanımı düşük ve eski donanımlar için daha uygun bir sistem. İki yeni sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarına Mint 8 "Xfce" ve Mint 8 "LXDE" linklerinden ulaşabilirsiniz.
mint-helena-fluxbox.png

Linux Mint 8 "Xfce" and "LXDE" edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

http://www.2dbilgisayar.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=829&Itemid=1

funnybear

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben şu an mint 8 gnome kullanıyorum

kde sini beğenmedim

acaba xfce kursam memnun kalırmıyım

sistem kullanımı ve performans bakımından

ayrıca görsellikte önemli tabii

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
görsellik olarak gnome seviyesindedir.

bedelsiz25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende gnome kullanıyorum şimdi xfce yi depolardan kurabilirimiyim yoksa tekrardan indirip kuracakmıyım ?

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
xfce depolardan indirip kurabilirsiniz sanırım
emin değilim

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ubuntu ile mint arasında masaüstleri ortak değil

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
anlatım bozukluğu yapmışım. düzelttim :D

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
ubuntu ile mint arasında masaüstleri ortak değil

mint forum sayfalarında

kde kurulumu için
sudo apt-get install kubuntu-desktop

lxde kurulumu için
sudo apt-get install lubuntu-desktop

komutlarını kullandıklarını yazmışlar,

mint kullanan bir arkadaş varsa yanlışımızı düzeltecektir, ben mint kullanmadım, sadece mint forumunu biraz karıştırarak msj yazdım.

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
@realmanager, Türkçe'ye and diye bir sözcük mü eklendi :D. Başlıkta ufak bir oynama yaparsan iyi olur.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Bende mint'in ubuntu depolarını kullandığını biliyorum.. :) Ama Jea birazdan gelir açıklar. :)

funnybear

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
doğrudur ancak paket yöneticisinde olmadığı için uyum sorunu oluşabilir

sonuçta ubuntu ile mint masaüstleri temel farklar içeriyor

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ubuntu depolarındaki hali ile
bu hali aynı değil diye biliyorum

funnybear

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu gnome da iki ayrı panel var
mint de ise tek bir panel var
öntanımlı olarak
ayrıca her iki gnome da menü yapısı farklı

bedelsiz25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu için:

sudo aptitude install xubuntu-desktop

şeklinde bir komutla kurabilirsiniz

Teşekkür ederim arkadaşım şimdi komutu verdim ve yükleniyo bide tekrar gnomeye geçmek istediğim zaman nasıl geçeçem bu konudada bilgi veririseniz sevinirim

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Helena da en sevdiğim özellik sağ tuş ile kaldırılabilir programlara sahip olmasıydı. Ubuntu ile arasında ki farklardan biri de gelişmiş başlat menüsüdür. Ubuntu kullananlar hep Mint menüsünden bahsederler. Hatta Ubuntu üzerine kurulabilir Mint paneli ve başlat menüsü olduğunu forumdan okumuştum. denemek isteyen arkadaşlara tavsiye ederim. en azından codeclerle java ile flash ile cebelleşmezsiniz. hepsi üzerinde dilerseniz kurulu geliyor.

bedelsiz25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 haftadadır linux mint helana kullanıyorum ubuntudan daha stabil çalışıyo yada bana öyle geldi bilmiyorum.vede seri ve hızlı herkeze tavsiye ederim çevremdeki arkadaşlar dediğime inanmamıştı ama kurduktan sonra hepsi bana mükemmel demiştir.

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Teşekkür ederim arkadaşım şimdi komutu verdim ve yükleniyo bide tekrar gnomeye geçmek istediğim zaman nasıl geçeçem bu konudada bilgi veririseniz sevinirim

rica ederim :)

sistem/tercihler/başlangıç yöneticisi bölümünden açılış uygulamalrı seçenekleri çıkmakta

yanlış bilmiyorsam oradan açılışta gnome ile mi yoksa xfce ile mi başlamasını ayarlayabiliyorsun.

bunun daha kolay bir yolu vardı sanki, ama hatırlayamadım :(

uzun süredir pardus kullanıyordum, 15 gündür ubuntu ile uğraşıyorum, daha deneyimli arkadaşlar sorunun cevabını verecektir.

(ctrl-alt-f1 hatırlayamdığım yol bu olabilir )

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235

Ctrl-Alt-F(1-6) arası ttyler arası geçişe ayrılmıştır, o konuyla bir alakası yok, real onu konsola erişebiliyor musunuz diye sormuş...

Bunun dışında açılışta şifre girme ekranında bir seçim alanı olması lazım...

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Ctrl-Alt-F(1-6) arası ttyler arası geçişe ayrılmıştır, o konuyla bir alakası yok, real onu konsola erişebiliyor musunuz diye sormuş...

Bunun dışında açılışta şifre girme ekranında bir seçim alanı olması lazım...

hmm, demek ki yanlış biliyormuşum, bilgilendirme için teşekkürler

ben otomatik giriş yaptım, açılışta şifre sormuyor, ama dediğin gibi şifre girme ekranında hangi masaüstü ortamıyla giriş yapmanla ilgili bir seçenek vardı, oradan ister gnome, ister xfce seçebiliyor olmalısın

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
3-4 gündür evdeki laptopta linuxmint 8 universal kullanıyorum. çok güzel ve stabil çalışıyor. compiz ile bile kasmıyor. kullandığım en hızlı linux şuana kadar linux Mint gnome oldu.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
3-4 gündür evdeki laptopta linuxmint 8 universal kullanıyorum. çok güzel ve stabil çalışıyor. compiz ile bile kasmıyor. kullandığım en hızlı linux şuana kadar linux Mint gnome oldu.
Demek ki arch kullanmamıssın. :)

Kde arch'ımla kafa tutarım. :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Demek ki arch kullanmamıssın. :)

Kde arch'ımla kafa tutarım. :D

KDE'li Arch'ın Mint'ten yavaş olduğunu düşünmekteyim. Sonuçta KDE, hangi sistemde olursa olsun GNOME'dan daha fazla sistem kaynağı tüketiyor. Mint'i de kullandığım için böyle bir karşılaştırma yapabiliyorum.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
KDE'li Arch'ın Mint'ten yavaş olduğunu düşünmekteyim. Sonuçta KDE, hangi sistemde olursa olsun GNOME'dan daha fazla sistem kaynağı tüketiyor. Mint'i de kullandığım için böyle bir karşılaştırma yapabiliyorum.

4GB ram olunca ne kullandığının pek önemi kalmıyor...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
GTK masaüstleri zaten boş :D Onun için xfce benim için gereksiz :devil2:
Aslında kde ile Gnome'nin arasında bir şey yok.Çünkü Gnome boş olduğundan bir şey tüketemez :D

bedelsiz25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
rica ederim :)

sistem/tercihler/başlangıç yöneticisi bölümünden açılış uygulamalrı seçenekleri çıkmakta

yanlış bilmiyorsam oradan açılışta gnome ile mi yoksa xfce ile mi başlamasını ayarlayabiliyorsun.

bunun daha kolay bir yolu vardı sanki, ama hatırlayamadım :(

uzun süredir pardus kullanıyordum, 15 gündür ubuntu ile uğraşıyorum, daha deneyimli arkadaşlar sorunun cevabını verecektir.

:clap:evet otomatik girişi kapaattıktan sonra istediğin oturumu açabiliyormuşsun öğrenmiş oldum xfc mi gnomemi dersiniz kayıtsız şartsız gnome diyorum başka bişey demiyorum xfc yi hiç beğenmedim gnome bir başka

serkans1

Asistan
Reaksiyon puanı
13
evdeki eski laptopa xubuntu 10.04 beta 2 yükledim, güncellemeleri yapıyorum, bakalım nasıl olacak.

daha önce pardus 2009.1 vardı, bilgisayar eski olunca kde çok kasıyordu, bende xubuntu yükledim :)

Son mesajlar