Linux kullanmamızın "GERÇEK" sebebi

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Kişiselleştirme yapabiliyorsun ama sistemle önyüklü olarak gelmiyor yok Startisback yükle, canlı duvar kağıdı, tema ve ikon paketleri falan var internette Mac OS X'e benzetebiliyorsun ama bunlar stabil çalışmıyor çoğu zaman kaç defa sistemi çökerttim dayanamayıp denediğim o temalar yüzünden :).
Bu konuda size katılıyorum. Örneğin dün akşam ben Windows'u özelleştirecektim. İmageres.dll ve zipfldr.dll'yi değiştiremeden oturumu kapattım. Daha sonra oturum açmaya çalıştığımda oturum açma ekranında kalıyordu. Allah'a çok şükür sonradan bu sorunu çözdüm.
Bu arada ben Linux dağıtımları arasından şu an için en çok Linux Mint'i seviyorum. :)
Kullanıcılar hakkında bilgi toplayıp toplamadığı dağıtıma göre değişiyor.
Hangi dağıtımlar bilgi toplamıyor? Biraz açıklayabilir misiniz?

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
İşin açıkçası hiç kurmadım pcimede uygunmu bilmiyorum + bilgisizlik driver olayları uefi mi değilmi

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
İşin açıkçası hiç kurmadım pcimede uygunmu bilmiyorum + bilgisizlik driver olayları uefi mi değilmi
Ben Linux dağıtımı kullandığımda Linux için driver yükleme ihtiyacı duymadım.
Burada bilip bilmemek bence pek önemli değil. Geçen yıl bu zamanlar ben de Linux işletim sistemi kullanmamıştım. Ama kurduktan sonra ara ara yeni Linux dağıtımları kurmayı denedim.
Başlangıç için Linux Mint 18.1 Xfce ile başlayabilirsiniz.
Şuradan Linux Mint TR sayfasına gidebilirsiniz:
Linux Mint Türkiye

NOT: Windows'taki her oyun Linux'ta yok. Wine ya da Play On Linux programlarıyla bazı Windows'taki oyun ya da programlar çalıştırılabiliyor.

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Ben Linux dağıtımı kullandığımda Linux için driver yükleme ihtiyacı duymadım.
Burada bilip bilmemek bence pek önemli değil. Geçen yıl bu zamanlar ben de Linux işletim sistemi kullanmamıştım. Ama kurduktan sonra ara ara yeni Linux dağıtımları kurmayı denedim.
Başlangıç için Linux Mint 18.1 Xfce ile başlayabilirsiniz.
Şuradan Linux Mint TR sayfasına gidebilirsiniz:
Linux Mint Türkiye

NOT: Windows'taki her oyun Linux'ta yok. Wine ya da Play On Linux programlarıyla bazı Windows'taki oyun ya da programlar çalıştırılabiliyor.

Benim oyunla işim yok sadece lol oynuyorum baktımda youtubeye kurulumu oluyor aslında benim eski bi laptop var ona kurmak istiyorum sadece tv ye takıp film izliyorum windows sistem kurulu memnun değilim çok kasıyor. Bi yandanda linuxu kefşetmek istiyorum uzun zamandan beri kuramadım işin açıkçası merak ettim yıllarca ama üzerine düşmedim kısa zamanda deneyeceğim üşünmezsem [emoji38] sağolun bilgilendirmenizden dolayı

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Bu arada ben Linux dağıtımları arasından şu an için en çok Linux Mint'i seviyorum.
En popüler Linux dağıtımı o zaten Ubuntuyu bile geçtiler :) Adamlar taban olarak Ubuntuyu kullanıyorlar ama Ubuntuyu geçiyorlar büyük başarı :D
Hangi dağıtımlar bilgi toplamıyor? Biraz açıklayabilir misiniz?
Eronis'in söylediği gibi normalde tüm dağıtımlar bilgi toplar. Linux'ın gelişim süreci buna bağlı ama bilgi toplamayan Linuxlarda vardır mesela benim daha önce kullandığım Zorin OS toplamıyor kendi sitesinde de yazıyor kişisel verilerinizi toplamıyoruz diye. Hatta alıntı da yapıyım. Aşağıdaki gibi yazıyor.

TAKE BACK YOUR PRIVACY.
We don't collect personal data, so advertisers and governments can't spy on your activity. Zorin OS also comes with a built-in firewall, so you can stay safe from any attempts to compromise your information. With Zorin OS, you can finally take back control of your digital life.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Birde işin ilginç tarafı şunu farkettim 100 den fazla dağıtım denemişimdir fakat en hızlı çalışan dağıtımlar bağımsız tabana sahip olanlar ( Fedora, OpenSUSE, Solus gibi ) çünkü başka bir linux tabanı kullanmadığı için kendine has olduğu için adam ona göre program çıkarıyor mesela sadece o işletim sisteminde çalışacak şekilde dizayn ediyor ve optimize ediyor. Bunu Apple'ın iOS'una benzetebiliriz :) Mesela Linux Mint'in KDE'sini denedim hızlı değil zaman zaman kasmalar yaşanıyor beklediğim gibi değil tamam KDE en çok sistem kaynağı tüketen arayüz Linuxta ama bir openSUSE kuruyorsun KDE abi canavar gibi uçuyor arka arkaya bir sürü tarayıcı aç işlem yap video aç zerre kasma yok ama işte openSUSE kullanması biraz zor geldi bana. Yüklemesi zaten ayrı bir dert ama şunu söyliyim openSUSE aslında gerçek Linux :D openSUSE'yi çok iyi kullanabiliyorsun Linux'ı çözmüşsün demektir.
Bağımsız olan linuxların problemi de program bulması zor oluyor. Ubuntu en çok kullanılan taban olduğu için günümüzde bir problem yaşadığın zaman hemen çözümünü forumlarda bulabiliyorsun. Sürücüleri var. Program sıkıntısı yok çünkü programcılar Linux'a program yapacakları zaman ilk önce veya sadece Ubuntuya yapıyorlar.
Gerçi Debian olmasa Ubuntu da olmaz. Ubuntu Debian tabanlı çünkü. Debian Linuxların babası konumunda :)

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Ubuntu'nun GNOME versiyonundan 2 resim size. (Kendi kullandığım sistem)

Ubuntu kullanın. En azından bir deneyin. Memnun kalacaksınız arkadaşlar.
Ekran Resmi 2017-04-24 19.45.24.png
Ekran Resmi 2017-04-24 19.45.17.png

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Sıfır bilgisi olan nereden başlamalı ? Mint'i mi önerirsiniz ?
--- Gönderi Güncellendi ---
@ubuntu güzelmiş valla
@ubuntu bu sitedenmi indiriyoruz nereden yardım alabilirim. ? İndir

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Sıfır bilgisi olan nereden başlamalı ? Mint'i mi önerirsiniz ?
@ubuntu güzelmiş valla
Linux'ı ilk kez kullanacaksanız kesinlikle Zorin OS derim. Zaten Zorin linux'a ilk başlayanlar için yapılmış. Kullanması aşırı kolay.

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
@Harnapazade @ubuntu teşekkürler önerileriniz için benim aklıma aslında çok yatan deli gibi sorular var. Geniş şöyle yelpazeli bir şekilde forumu aktif olan hangisidir.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Linux Mint ise bu linkten iner,
http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso/stable/18.1/linuxmint-18.1-cinnamon-64bit.iso

İnternette Türkçe ve ingilizce olmak üzere en geniş desteği Ubuntu dağıtımında bulursun dostum

Şu hantal windows tan kurtulmak istiyorum. Eskiden aldığım pcye kurmak istiyorum. Film bile izleyemiyorum kasıyor Windowsta özellikleri şöyle bendeki 4gb ram HP Pavilion dv6-1120et Dizüstü Bilgisayar Ürün Özellikleri | HP® Müşteri Desteği

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
@Harnapazade @ubuntu teşekkürler önerileriniz için benim aklıma aslında çok yatan deli gibi sorular var. Geniş şöyle yelpazeli bir şekilde forumu aktif olan hangisidir.

İnternette Türkçe ve ingilizce olmak üzere en geniş desteği Ubuntu da
Resimdeki Ubuntu Gnome mu yoksa Ubuntu Xfce mi?

GNOME
Şu hantal windows tan kurtulmak istiyorum. Eskiden aldığım pcye kurmak istiyorum. Film bile izleyemiyorum kasıyor Windowsta özellikleri şöyle bendeki 4gb ram HP Pavilion dv6-1120et Dizüstü Bilgisayar Ürün Özellikleri | HP® Müşteri Desteği

Dostum sen o bilgisayara Ubuntu MATE sürümünü kur, rahat edersin. Çünkü çok hızlı bir bilgisayarın yok. Ubuntu Mate tam senin bilgisayarlık.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69

Dostum sen o bilgisayara Ubuntu MATE sürümünü kur, rahat edersin. Çünkü çok hızlı bir bilgisayarın yok.
Download Ubuntu MATE sanırım buradan indiriyorum

17.04 olan en son sürümü. Onu indir

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Bence Linux Mint Mate de gayet hafif ve kullanımı kolay.

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ubuntu'daki Mac özentiliği beni delirtiyor.
Yıllarca Mac'ten özenip penceredeki tuşları sola koydular şimdi de renklerini Mac gibi yapmışlar.
Halbuki Mac'e özeneceklerine Chrome'a özenseler yani File Edit .. Help menüsünün en sonunda üç tuş olsa en az 20-30 pixel alan açılmış olur.
Ekleme : Zaten şu an File Manager'da bunu yapmışlar görüntüden gördüğüm kadarıyla ama diğer başlık çubuklarında da var mı yoksa dosya yöneticisinin kendi özelliği mi bilmiyorum.

Ubuntu'daki bir başka gereksizlik de zaten 16:9 olan ekranın alt ve üst kısmına toolbar koyup kalan çalışma boyutunu iyice küçültmek, madem farklılık yapacan Unity'deki gibi sola koy ama yukarıya aşağıya birşey koyma.
Fontunda bile gariplik var yani misal büyük 'G' harfine bakınca görebilirsiniz, diğer bazı harflerde de durum aynı, farklı olma arzusuyla okunması zor ve çok da şık görünmeyen bir tasarım.

Böyle eleştirdiğime bakmayın, Ubuntu'yu severim, şu an Manjaro kullansam da.
Ekleme : Novell satılana kadar openSuse kullandım ama artık eski gücünde değil ve eski heyecanında da değil. :(

Mavi34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Acaba bildiğiniz usb üzerinden çalışan ve içerisine birkaç program ve evrak kaydı yapabilecegim bir Linux var mı? Az önce Fedora Linux denedim ama ayarını değiştiriyorum yeniden başlatinca gidiyor wifi şifresi falan

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Acaba bildiğiniz usb üzerinden çalışan ve içerisine birkaç program ve evrak kaydı yapabilecegim bir Linux var mı? Az önce Fedora Linux denedim ama ayarını değiştiriyorum yeniden başlatinca gidiyor wifi şifresi falan
O denediğiniz Fedora büyük ihtimalle live versiyonudur. Bilgiler kaydedilmeyeceği için yeniden başlattığınızda yaptığınız işlemler silinir. Fakat kurulum yaparsanız yaptığınızı şeyler yeniden başlatınca silinmez.
Ama dikkat edin diskinizde Windows yüklü ise kurulum esnasında Windows'un olduğu disk bölümünü silmeyin.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
openSUSE kullanması biraz zor geldi bana. Yüklemesi zaten ayrı bir dert ama şunu söyliyim openSUSE aslında gerçek Linux :D openSUSE'yi çok iyi kullanabiliyorsun Linux'ı çözmüşsün demektir.
openSUSE son kullanıcı için en kolay dağıtımlardan biridir sadece değişiktir biraz. Slackware, Gentoo, FreeBSD, OpenBSD kullanabiliyorsan çözmüşsün demektir :D
Ubuntu'nun GNOME versiyonundan 2 resim size. (Kendi kullandığım sistem)

Ubuntu kullanın. En azından bir deneyin. Memnun kalacaksınız arkadaşlar. Ekli dosyayı görüntüle 21446 Ekli dosyayı görüntüle 21447
Papirus ile flatabulous <3 :)

Mavi34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
O denediğiniz Fedora büyük ihtimalle live versiyonudur. Bilgiler kaydedilmeyeceği için yeniden başlattığınızda yaptığınız işlemler silinir. Fakat kurulum yaparsanız yaptığınızı şeyler yeniden başlatınca silinmez.
Ama dikkat edin diskinizde Windows yüklü ise kurulum esnasında Windows'un olduğu disk bölümünü silmeyin.
Yani usb üzerine kurabilirsiniz diyorsunuz doğru mu anladım? Bir de dediğiniz gibi live sürümü live da da kayıt yapar sanmıştım ama yapmadı.