Linux kullanmak istiyorum ama hangisinden başlayayım

Choice

Asistan
Reaksiyon puanı
1
merhba arkadaşlar ben bugün karar verdim ve linux u denemek istiyorum ama windowstanda ayrılmak istemiyorum linux u iyice öğrenene kadar şimdi hangi lnux dağıtımı ile başlamalıyım ismini en çok duyduğum ubuntu bu aralar ve bi de bizim olan! PARDUS hangisi ile yola çıkayım sizce yada siz hangisini tavsiye edersiniz birde windowsa virtualbox kurarark denemeyi düşünüyorum hangisi daha iyi olur ve laptop kullanıcısıyım ubuntuyu şimdi indiriyorum fakat desktop versiyonunu indirdim doğru olan budeğilmi (destop netbook server vardı seçenklerde)??

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Doğru Ubuntu'yu indirmişsin. Sana önerim, disk bölümlerinden birinden 10 GB'lık bir kısmı ayırman ve Ubuntu'yu oraya kurman. En iyi performansı öyle alırsın. Pardus'u da çok merak ediyorsan bir 10 GB da ona ayır. Böylece ikisini de deneyebilirsin.

Choice

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bi defa aprdusu denemiştim ama ilk çıktığındaydı ve yanlış hatırlamıorsam windows kurulu iken pardus kurduğumda açılışta işletim sistemi seçmede bi sorun oluyudu ubuntuyu kullan diyorsan şayet bu sorun onda da oluyomu?? yada ben yanlışmı hatırlıyorum

Choice

Asistan
Reaksiyon puanı
1
hmm oke deneyeceğim yarın hemen o zaman peki bu linux u öğrenmek için bi web sitesi yada bi kaynak önerebilirmisiniz

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Öyle kitaptan okuyarak öğrenilecek bir şey değil. Windows'u nasıl öğrendin? Kullana kullana. Mesela bir program yüklemek isteyeceksin, nasıl yüklemen gerektiğini bilmiyorsun ama. İşte bunu araştırıp öğreneceksin, sonra Linux'un %0,01'ini öğrenmiş olacaksın. :) Bunun gibi.

Ha belli başlı şeyleri soracaksan zaten Google en büyük yardımcın. Burada da sorarsan yardımcı olurum/z zaten.

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Linux öğrenmek istiyorsan önce Windows'tan kurtul. Linux'u yaşaya yaşaya öğreneceksin, tabi bu öğrenmek istediğine bağlı... Windows alışkanlığın yüzünden hemen pes edip vazgeçersen birşey öğrenemezsin...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
Windows ile Linux kardeş kardeş geçinir
Ama yinede Linux öğrenmek istiyorum dersen Windows a daha az zaman ayırman gerek
Linux kullanmak zor değildir
Aksine Windows dan bile kolaydır
ancak ilk kez kullanacağın için zorlanacağın kısımlar olacak
Windows 95 i herkes kuramıyordu mesela
Ama öğrenince herşey ne kadar kolaymış diyor insan
Ama Linux da şu var
Bağımlılık :D
Bir kez başlayınca asla bırakamıyorsun
Ve Linux artık senin için bir yaşam felsefesi oluyor
Bende ilk başladığımda senin gibydim
Hatta Fedora yükleyecem diye hdd komple uçurmuş ve 250 gb film arşivim addaaaa gitmişti
Ama yılmadım ve çalıştım
Araştırdım,sordum,denedim ve öğrendim
Artık istediğim Linux dağıtımını çoook kolay bi şekilde kurup kullanabiliyorum ki bazı Linux dağtımlarını kurup kullanmak çocuk oyuncağıyken bazı Linux dağıtımlarını kurup kullanmak her babayiğidin harcı olmuyor
mesela
Pardus,Ubuntu,Zorin,Superos,Mint,Pclinuxos gibi dağıtımları kurup kullanmak aslında çocuk oyuncağı gibidir
Ama
Arch,Slackware,Gentoo,Debian,Lfs gibi dağıtımları kurup kullanmak için ise Linux konusunda epeyce bir birikim yapmış olmak gerekiyor ve çok sabırlı olmak gerekiyor
Unix den bahsetmiyorum bile
Demek istediğim şey şu
İnanırsan başarırsın
Başarırsan inanırsın
Neye inanırım dersen
Tabiiiki Linux un herşeyden daha güzel ve önemli olduğuna
Ve bir o kadarda masum ve korunmaya muhtaç olduğuna
Sahip çıkılmaya
Desteklenmeye

Bilmem anlatabildimmi :D

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
ZorinOS dağıtımını öneririm.

abbas-dehmen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Windows ile Linux kardeş kardeş geçinir
Ama yinede Linux öğrenmek istiyorum dersen Windows a daha az zaman ayırman gerek
Linux kullanmak zor değildir
Aksine Windows dan bile kolaydır
ancak ilk kez kullanacağın için zorlanacağın kısımlar olacak
Windows 95 i herkes kuramıyordu mesela
Ama öğrenince herşey ne kadar kolaymış diyor insan
Ama Linux da şu var
Bağımlılık :D
Bir kez başlayınca asla bırakamıyorsun
Ve Linux artık senin için bir yaşam felsefesi oluyor
Bende ilk başladığımda senin gibydim
Hatta Fedora yükleyecem diye hdd komple uçurmuş ve 250 gb film arşivim addaaaa gitmişti
Ama yılmadım ve çalıştım
Araştırdım,sordum,denedim ve öğrendim
Artık istediğim Linux dağıtımını çoook kolay bi şekilde kurup kullanabiliyorum ki bazı Linux dağtımlarını kurup kullanmak çocuk oyuncağıyken bazı Linux dağıtımlarını kurup kullanmak her babayiğidin harcı olmuyor
mesela
Pardus,Ubuntu,Zorin,Superos,Mint,Pclinuxos gibi dağıtımları kurup kullanmak aslında çocuk oyuncağı gibidir
Ama
Arch,Slackware,Gentoo,Debian,Lfs gibi dağıtımları kurup kullanmak için ise Linux konusunda epeyce bir birikim yapmış olmak gerekiyor ve çok sabırlı olmak gerekiyor
Unix den bahsetmiyorum bile
Demek istediğim şey şu
İnanırsan başarırsın
Başarırsan inanırsın
Neye inanırım dersen
Tabiiiki Linux un herşeyden daha güzel ve önemli olduğuna
Ve bir o kadarda masum ve korunmaya muhtaç olduğuna
Sahip çıkılmaya
Desteklenmeye

Bilmem anlatabildimmi :D

+1 daha güzel cevap olamazdı.

Choice

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar merhaba uzunzamandır netten uzaktaydım onun içinde bu linuxu biraz erteledim ve denedim önce virtualbox ta denedim hem ubuntu hemde pardus kurdum fakat pek hoşuma gitmedi bende sizin dediğiniz gibi hdd den 12 gb lik bi bölüm ayırdım ve o bölüme kurmaya karar verdim ve vista kullanıyorum disk yöneticisinden d hdd mden 12 gb ı ayrıdım üzerine gelip yeni basit birim dedyip seçenekleri tamamlayıp bitir dediğimde aşağıdaki gibi bi ekran çıkıyor şimdi acaba evet mi demeliyim yoksa başka bi şekldemi obölümü biçimlendirmeliyim:confused1:

SoftWareJi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pardus konusunda çok + yorum göremedim ama ben yapmak istiyorum. yeni pardus çok yakında geliyor. ayrıca biliyorsunuz pardus BİZİM . Tabiki şimdi ubuntu yada fedora debian centos kullanmayın demiyorum ama pardusu da kurun onu da kurcalayın. biraz bilgi sahibi olduktan sonra kernel i inceleyin bakın . :) çok sorun çıkaran bi işletim sistemi değildir. ayrıca Devlet komple pardus sistemine geçiyor. İski'de sistem yöneticisi olarak çalışıp ayrılan bir arkadaşım vardı . Oda pardusa geçme aşamasında iskiye destek olmuş adamlardandır...

Sevgiler.

C.

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
pardus ıyıdır ancak pisi paket yöneticisinde çok fazla seçenek olmaması üzücü bir de her sürümde yenilemek gerekiyor depoyu sıkıntı cıkıyor ama ılerıde daha ıyı olacagına ınanıyorum takıpcılerındenım

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Pardus'a KDE'den dolayı ısınamıyoorum valla (belki ilerde gpardus çıkarsa o zaman olur :D :D )

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Ubuntu dan başla, en kolay kaynak, makale vs.. onda bulursun. Hemde bence en iyi dağıtım şu an.

Zaten kaynak, makale bulamazsan linuxtan soğursun. O yüzden başlangıç için kesinlikle ubuntu. Ubuntu istemezsen KDE arayüzlü pardus olabilir.

Choice

Asistan
Reaksiyon puanı
1
tamam ubuntuda karar kıldım zaten amayukarıdaki sorunum ne anlama geliyor ve ne yapmam lazım ona bir cevap veren yokmu??

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Yanlış seçim..
Debian;mnadrivsa;suse yada pardus ile devam et...

Sorun içinse ben olsam hayır derdim...

contempt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Windowstan Linuxa geçen biri için en iyi alışma süreci Kde yi iyi sunan bir dağıtımdır.
Ki Bunu sana saylayacak iki sistem önerim var Biri OpenSUSE biri Mandrivadır.
İngilizce sıkıntın yoksa Türkçe dil desteği diğerleri kadar iyi olmayan openSUSE Hayır Full türkçe olsun diyorsan Mandriva dene derim bence Çünkü ubuntu sana çok sade gelecektir ilk bakışta...

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
Arkadaşım eğer o seçenekte evet dediysen çok uğraşırsın sakın evet deme çünkü yaptığın bölümleme işlemi yanlış olmuş
ordan bölümleme için boş bölümlerden birine gelip birimi küçült de ve ayıracağın alanı yaz okeyle
ondan sonra kuracağın dağıtımın kurulum yönergelerini takip ederek kurulumunu gerçekleştir

ubuntu yada başka bi live dağıtımı kuracaksan sana tavsiyem önce sistemi live olarak aç ondan sonra kurulum yap ki eğer takıldığın yer olursa anında internete bağlanıp yardım alabilirsin

matafleur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öğrenmek istiyorsan arch ile başla.Incığını cıncığını birçok şeyini öğrenirsin.Diğer dağıtımların birçoğunun yanına bile yaklaşamıyacağı sağlam bir dökümantasyonu var.

lBa1xkrV1fe7

Asistan
Reaksiyon puanı
8
bence wubi ile ubuntuyu dene.. disk parçalama ile uğraşma..
beğenmezsen program ekle/kaldırdan ubuntuyu kullanabilirsin..

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
pardus dan baska önerilecek tagitim varsa oda zorin dir :) ama su an pardus beta ve contrib deposu mevcut degil ,yani ek deposu ,25 araliktami ne cikiyordu ,kde icin bence en iyi dagitim ,mandriva da güzel ama pardusun yeri ayri opensuse diyemiyorum cünki onda biraz tecrübe lazim ,2007 den buyana pardus ve kde kullaniyorum bunun yaninda mandirva ubuntu kubuntu türevleri kullandim tek kafamin sarmadigi dagitim opensuse cikti ,ha anlayana sivri sinek saz olayi da var :) ama yeni baslayan linuxsu tanimak ama zorlanmamak isteniyorsa tek tercihim pardusdur ,yok gnome olacaksa zorin dir