Linux 'da(Ubuntu 9.04) kurulan pakateler nasıl yedeklenir?

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Başlıktan herşey anlaşılıyor sanırım.Evet arkadaşlar, Linux(Ubuntu 9.04)da kurduğumuz paketler öncelikle nereye iniyor? Bu paketler nasıl yedeklenir ve sonrasında sisteme nasıl geri yüklenir? :w00t:

Bir başka konu başlığı açmadan buraya yazayım. Linux komutları sabit başlığının kesinlikle düzeltilmesini ve komutların küçük resimlerle desteklenmesini öneriyorum. Linux komutlarına hakim bir arkadaşımız bu konuya el atarsa çok iyi olur.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
/var/cache/apt/archives

Tüm indirdiğin dosyalar burada bulunuyor. Bu klasörü yedekleyebilirsin. Daha sonrasında nasıl yüklemekten kastın ne bilmiyorum ama /home dizinini ayrı bir bölüme ayırdıysan sistem çöktüğünde çalışan CD ile sistemini açıp /home dizininden dosyaları Linux kurulumunun olduğu bölüme atabilirsin. Ayrıca şuna bakmanda da yarar var:

http://wiki.ubuntu-tr.org/index.php5/Kurulum_Sonrası_Paketleri_Yedeklemek

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
yüklemekten kastının ne olduğunu anlayamamak için beynin tembellik sınırlarını zorlamak gerek
çift tıklayarak yükleyebilirsin arkadaşım

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
/var/cache/apt/archives

Tüm indirdiğin dosyalar burada bulunuyor. Bu klasörü yedekleyebilirsin. Daha sonrasında nasıl yüklemekten kastın ne bilmiyorum ama /home dizinini ayrı bir bölüme ayırdıysan sistem çöktüğünde çalışan CD ile sistemini açıp /home dizininden dosyaları Linux kurulumunun olduğu bölüme atabilirsin. Ayrıca şuna bakmanda da yarar var:

http://wiki.ubuntu-tr.org/index.php5/Kurulum_Sonrası_Paketleri_Yedeklemek

Kurduğumuz programları bu söylediğin yerden yedekledik diyelim. Yeni kurulan sisteme bunları nasıl yükleriz di sorum.:thumbup:

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Kurduğumuz programları bu söylediğin yerden yedekledik diyelim. Yeni kurulan sisteme bunları nasıl yükleriz di sorum.:thumbup:

Ben de /home dizini ile ilgili kısımda onu anlatmıştım zaten. realmanager'ın da bana öğrettiği gibi çift tıklayacaksın. :) Onu bilmediğimden söyleyememiştim. :)

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Teşşekkürler arkadaşlar.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
hayır şimdi gereksiz yere
"sudo dpkg -i dosyaismi.deb"
yazdırarak tek tek paketleri yükleteceksin sandım ondan şeyettim :D

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
@aakgun78:

Resimli komutlarıda senin gibi usta biri paylaşırsa harika olur...
Malum bizim gibi acemiler yanlış kod yazabiliriz:):)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Bunların hepsini bir kenara bırakın aptoncd isimli programı terminale

sudo apt-get install aptoncd

yazarak yükleyin, sonrasın system->administration->aptoncd yolunu izleyerek programı çalıştır. Biraz kurcalayarak kullanabilirsin diye düşünüyorum. :)

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
@aakgun78:

Resimli komutlarıda senin gibi usta biri paylaşırsa harika olur...
Malum bizim gibi acemiler yanlış kod yazabiliriz:):)
Resimli komut mu?

Karcx, bu kinayeli ve zeka yaşına uygun açıklayım sözlerimi. Şimdi Linux'a yeni başlayan birine Türkçe(uçbirim), İngilizce(terminal) tersen anlamakta güçlük çekecektir. Hele ki komutların yazımında boşlukların nedenli önemli olduğunu bilen ve bunun sıkıntısını yaşayan biri olarak yeni başlayanların benim gibi fazla sıkıntı yaşamaması için bu istekte bulundum. Ve emin ol ki linux komutlarına hakim olsaydım bunu yazmak yerine ben yapardım.

Anlamadıysan bir daha yaz; senin gibiler için üzülen biriyim. Sözlerimi açıklamaktan gocunmam. Hemi....

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Resimli komut mu?

Karcx, bu kinayeli ve zeka yaşına uygun açıklayım sözlerimi. Şimdi Linux'a yeni başlayan birine Türkçe(uçbirim), İngilizce(terminal) tersen anlamakta güçlük çekecektir. Hele ki komutların yazımında boşlukların nedenli önemli olduğunu bilen ve bunun sıkıntısını yaşayan biri olarak yeni başlayanların benim gibi fazla sıkıntı yaşamaması için bu istekte bulundum. Ve emin ol ki linux komutlarına hakim olsaydım bunu yazmak yerine ben yapardım.

Anlamadıysan bir daha yaz; senin gibiler için üzülen biriyim. Sözlerimi açıklamaktan gocunmam. Hemi....

Evet süper zekalı insan:
Zeka yaşımı nasıl öğrendin?

Benim için üzülmen ayrıca ilginç:)
Bu gece çok neşeliyim;o yüzden neşemi bozmaya çalışma:):):thumbdown::thumbdown:
Ne dedik resimli komutlarıda sen paylaş:):)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@karcx sus yoksa kafanı keseceğim. Zaten patlama noktasındayım.

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Evet süper zekalı insan:
Zeka yaşımı nasıl öğrendin?

Benim için üzülmen ayrıca ilginç:)
Bu gece çok neşeliyim;o yüzden neşemi bozmaya çalışma:):):thumbdown::thumbdown:
Ne dedik resimli komutlarıda sen paylaş:):)
Resimli komut ha...hahahahah. Yazık....Hem de çok yazık...

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Başlıktan herşey anlaşılıyor sanırım.Evet arkadaşlar, Linux(Ubuntu 9.04)da kurduğumuz paketler öncelikle nereye iniyor? Bu paketler nasıl yedeklenir ve sonrasında sisteme nasıl geri yüklenir? :w00t:

Bir başka konu başlığı açmadan buraya yazayım. Linux komutları sabit başlığının kesinlikle düzeltilmesini ve komutların küçük resimlerle desteklenmesini öneriyorum. Linux komutlarına hakim bir arkadaşımız bu konuya el atarsa çok iyi olur.
Şu mesajı ben yazdım:)
******;sana iyi geceler..

www.belgeler.org

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Arkadaşlar ikili atışmaları bırakmaya davet ediyorum.

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Karcx yazdığımdan anladığın oysa; o zaman ****** doğal değil mi?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
keyloger alemsin ya. :D Mesajları düzenleme mantığına hayran kaldım. :D

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Keyloger mesajları öyle bir editlemişsin ki, sanki küfür etmişiz izlenimi doğuyor.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Keyloger mesajları öyle bir editlemişsin ki, sanki küfür etmişiz izlenimi doğuyor.

:D ne yapayım arkadaşlar sileyim mi???

Uyardım mı? Evet. 1editledim 2editledim... Sonu gelmiyor, bu konuyu sürdürmeniz hepimiz adına hoş olmayacaktır!.

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Konuya dönsek? :)
Konsolda deb paketlerinin bulunduğu dizinde
dpkg -i *.deb
ile hepsini kurabilmen gerek. Belki ek bir parametre isteyebilir, bağımlılıkları çözemezse.

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Konuya dönsek? :)
Konsolda deb paketlerinin bulunduğu dizinde
dpkg -i *.deb
ile hepsini kurabilmen gerek. Belki ek bir parametre isteyebilir, bağımlılıkları çözemezse.
alex1024, kurduğumuz dosyaların bağlımlı olduğu dosyalarda sanırım buraya iniyor. Eğer onlarda (yani klasörün tümü) yedeklenirse verdiğin komutla sorunsuz yeniden kurulum yapılmış olur. Verdiğin bilgi tüm arkadaşların verdiğini bilginin üzerine bal kaymak oldu.Teşekkür ederim.:thumbup:

Tartşma durumunun verdiği rahatsızlıktan forumdaki arkadaşlardan özür dilerim kendi adıma.:blushing:

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
eğer sistemde sorun yoksa, REMASTERSYS olması lazım adı, kurarsan direkt olarak çalışan cd elde edersin. ne yüklü olursa olsun :) temaları almıyor ama. onun için ayrı ayar gerekli sanırım. normal çalışan ubuntu cd'si gibi bir cd oluyor elinde. açtığın zaman kurduğun bütün programlar kurulu olarak geliyor... denemenizde fayda var :) ama benim gibi bir ton program yüklediyseniz cd ye sığmıyor en fazla :) iso olarak oluşturduğundan dvd'ye de basabilirsiniz...

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
eğer sistemde sorun yoksa, REMASTERSYS olması lazım adı, kurarsan direkt olarak çalışan cd elde edersin. ne yüklü olursa olsun :) temaları almıyor ama. onun için ayrı ayar gerekli sanırım. normal çalışan ubuntu cd'si gibi bir cd oluyor elinde. açtığın zaman kurduğun bütün programlar kurulu olarak geliyor... denemenizde fayda var :) ama benim gibi bir ton program yüklediyseniz cd ye sığmıyor en fazla :) iso olarak oluşturduğundan dvd'ye de basabilirsiniz...
Bu da işimi görür.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235

Peki o live cd kurulum yapabiliyor mu? :)