Linus : Linux "şişmiş ve kocaman"

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
LinuxCon 2009'da Linux'un yaratıcısı Linus Torvalds açık kaynak kodlu kernel'in iyice şiştiğini
ve dev gibi olduğunu söyledi.

Portland, Oregondaki Yuvarlak masa tartışmaları esnasında moderatorlük yapan
Novell mühendisi James Bottomley, Linus Tovalds'a Linux kernel özelliklerinin
yeterince istikrarlı hale gelmeden, çok hızlı çıkıp çıkmadığını sordu. Bir Intel
araştırmasına gönderme yapan Bottomlet her yeni Linux kernelinde performansın
yüzde 2 düştüğünü belirtti. Son 10 sürümle birlikte toplam düşüşün yüzde 12'ye
ulaşmış durumda olduğunu söyleyerek, Linus'a "Bu bir problem mi?" sorusunu yöneltti.

Torvalds'ın cevabı oldukça net oldu "Şişiyor ve dev gibi oluyoruz. Evet bu bir problem" dedi.
Linux topluluğunun bu soruna karşı ne yaptığı sorulduğunda ise "Ee, bir planımız olduğunu
söylemeyi çok isterdim" dedi...

Kalabalıktan gelen alkış ve gülüşlerin ardından "Demek istediğim şu ki bundan 15 yıl önce
istediğim küçük, rafine ve hiper-verimli kernelden çok uzağız. İcache izi korkutucu derecede
büyük, kernel dev gibi ve şişmiş durumda. Her yeni eklenen özellikle birlikte daha kötü hale
geliyor. İstikrar ise bir problem değil. Eklediğimiz hızda program hatası tespit ederek gideriyoruz."

Kendisine bu seviyede entegrasyonun kabul edilebilir olup olmadığı sorulduğunda ise bunun kabul
edilemez olsa bile kaçınılmaz olduğunu belirten Torvalds, sonuçta Linux'un eklenen özelliklerle
daha geniş kitlelere ulaştığını ve şişme konusunda Windows ile aynı kaderi paylaştığını söyledi.

Bottemley "Özetle birilerinin çıkıp bir plan yapmasını ve o yüzde 12 performansı gelecek sene
yerine koymasını bekliyorsunuz. Sonuçta bu açık kaynak" diye esprili bir şekilde konuyu kapattı.

Kaynak

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
şu anda başka bir kaynaktan haberi okuyordum :D

Kernelin şişmesi normal.Çünkü son 20 yılın neredeyse tüm donanımlarına destek içeriyor.Ancak linux kullanıcıları yine avantajlı çünkü kernel kendi ihtiyaçlarına göre derleme şansına sahip.Ki masaüstü kullandığım dönemde bir donanım desteği için pardus 2007'de kernel derlemiştim.Ve masaüstü 10 sn. de karşımdaydı.(p4 1.8 ghz 384 mb ddr266 ram).Yalnız ilk derlemem olduğundan olsa gerek ses kartını unutmuştum :D

KOLORTA_RANGER

Asistan
Reaksiyon puanı
1
şu anda başka bir kaynaktan haberi okuyordum :D

Kernelin şişmesi normal.Çünkü son 20 yılın neredeyse tüm donanımlarına destek içeriyor.Ancak linux kullanıcıları yine avantajlı çünkü kernel kendi ihtiyaçlarına göre derleme şansına sahip.Ki masaüstü kullandığım dönemde bir donanım desteği için pardus 2007'de kernel derlemiştim.Ve masaüstü 10 sn. de karşımdaydı.(p4 1.8 ghz 384 mb ddr266 ram).Yalnız ilk derlemem olduğundan olsa gerek ses kartını unutmuştum :D

nası yapıyonuz yaa acaba bende ekran kartı driver ı falan uydurabilirmiyim (programlama bilgisi falan 0 ) mümkün müdür ?

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
nası yapıyonuz yaa acaba bende ekran kartı driver ı falan uydurabilirmiyim (programlama bilgisi falan 0 ) mümkün müdür ?

Şu işleri bir düzene koyayım bir video hazırlayacağım inşAllah kernel derlemeyle alakalı.

programlama bilgisi gerektirmez zaten seçenekleri arayüz vasıtası ile yapıyorsun.

Sadece donanımını bilmen yeterli.Zaten kernel derlemenin de en temel iki amacı vardır.Donanım desteği sağlamak amacıyla ve performans amacıyla.

Sadece kendi donanımlarına özgü derlenmiş bir kernel ciddi anlamda açılış-kapanış süresini ve bilgisayar performansını artırıyor.

Bu arada ekran kartının marka-model ne?

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
asus extreme ax300 128 mb

Ati ekran kartları için zaten üretici driverları mevcut.Kernel derlemeye gerek yok.ATI'yi şahsi olarak hiç kullanmadım.Denediğim bilgisayarlarda ise problem yaşamadım.Ama genel olarak gördüğüm Nvidia kadar iyi çalışmadığı.Bunun nedeni ise AMD'nin driver politikası.

Aşağıda yazdıklarımı denedinmi bilmiyorum.Ama denemediysen bir bak derim.

Eğer ubuntu kullanıyorsan:

xorg'un launchpad deposundan enson açıkkaynak driveri yükleyebirsin.

bununda iki yolu var ya depoları elle yükleyeceksin ki bence uğraşmaya gerek yok ya da kolay yol "ubuntu tweak" yükleyip 3.parti yazılımlar kısmından xorg drivers'ı aktif hale getireceksin.

daha sonra ister ubuntu tweak içinden istersen synapticsten ATI driver ve Catalyst centeri yükleyebilirsin.

ubuntu ve diğer dağımlar için

ikinci yolda direk amd'nin kendi sitesinden çalıştırılabilir dosyayı yüklemek

https://a248.e.akamai.net/f/674/920...linux/ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run

burası da resmi olmayan linux-ATI wiki'si

http://wiki.cchtml.com/index.php/Category:Distributions

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
artık gelsin şu kernel derleme incelemesi ... ;)