LG G2 Sayaç sıfırlayarak Unroot Lollipop 5.0.2

Bu konuyu okuyanlar

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Bu konuda yapacağımız işlem özetle: root sayacını manuel sıfırlayıp orijinal ROM yüklemek. Hepsi bu.

Bir yıldır LG G2 D802 International kullanıyorum. Servislik olması nedeniyle unroot yapmam gerekiyordu. Birbirinden değişik onlarca metod ve bunların harmanını denedim, fakat benim telefonumda sonuç vermedi. Bunların arasından bir mantık yürüterek sayaç sıfırlayarak root kaldırdım. Benim gibi sorun yaşayan olduysa diye paylaşıyorum. Normal şartlarda unroot yapmak kolay, fakat unroot yöntemleri özellikle sayacı sıfırlamada sorun yaşıyor. Yani unroot etseniz bile gizli menüde daha önce rootlanmış olduğu ortaya çıkıyor.

Sayacınızın aktif olup olmadığını öğrenmek için gizli menüye girin (3845#*802# - burada 802 model numarasıdır.) Gizli menüde LG RCT'yi bulun. Display Result'a tıklayın. Eğer "Official" veya "Not rooted" yazıyorsa sorun yok demektir, sayacınız root algılamamış, normal unroot sizin için yeterli. Yine de unroot yaptıktan sonra bunu tekrar kontrol edin çünkü sayaç telefon her başlatıldığında çalışıp root kontrolü yapıyor. Eğer "Modified" yazıyorsa, şu anda telefonunuz rootlu değilse bile daha önce rootlanmış olduğunu tespit etmiş demektir.

Sayacı sıfırlayarak unroot etmek için;

Lazım olacak dosyalar;

1- LG Flash Tool
2- Stock ROM (kdz dosyası) (LG'nin sitesinden, orijinal ROM. IMEI numaranıza göre indirin.)
3- LG Universal Driver (LG'nin sitesinden)

Yapılarak işlemler;

1- Cihaz şu anda rootlu değilse istediğiniz bir yöntemle rootlayın. (LG_Root, LG One Click Root, Kingo Root vb.)
2- /data/local/tmp içeriğindeki her şeyi silin.
3- Bir metin düzenleyici ile /persist/rct.cfg dosyasını açın.
4- Bu dosyadaki en üst satıra "Not rooted" yazın (tırnaklar olmadan). En alt satır hariç her şeyi silin. Sonuçta tüm dosya şuna benzer olmalı;

Kod:
Not rooted

[g2:LGD8029555ae61:6.01]
5- Dosyayı kaydedin ve telefonu kapatın. (Yeniden başlatma değil, tam kapatın.)
6- Telefonu yeniden açmadan download moduna alın. Telefonu açarsanız sayaç yeniden çalışır ve başa dönersiniz.
7- Download modundayken LG Flash Tool çalıştırın ve KDZ dosyasını seçerek "Normal Flash" yapın.

Telefonunuz açıldığında hem root kalkmış olmalı hem de download modundaki kırmızı "rooted" yazısı silinmiş olmalı. Sayacı da kontrol ettiğiniz zaman "Official" veya "Not rooted" yazacaktır. Dikkat ederseniz root uygulamasından "unroot" yapmaktan bahsetmedim, bu yöntemler sayaç için artık bırakabiliyor.

Karşılaşabileceğiniz sorunlar ve ipuçları;

1- rct.cfg dosyasını nasıl düzenleyeceksiniz?

İkinci ve üçüncü adımda bir file explorer lazım olabilir. Ben "root explorer" özelliğini açarak Es File Explorer kullandım. Siz başka bir şey deneyebilir veya direkt adb ile yapabilirsiniz. abd ile yapmak için USB debugging açık olmalı ve bir root uygulaması yüklü olmalı. (Supersu, superuser vb.) adb pull /persist/rct.cfg komutuyla dosyayı bilgisayarınıza alıp düzenledikten sonra adb push ile geri gönderebilirsiniz.

2- /persist/rct.cfg dosyası açılmıyor veya /persist klasörü boş görünüyor.

Bir root uygulaması kurulu değil, SuperSu, superuser veya benzeri bir program kurun. Dosya yöneticisini çalıştırdığınızda root izni isteyecektir izin vermelisiniz. Es File Explorer kullanıyorsanız ayarlardan "Root explorer" özelliğini açmanız gerekir.

3- LG Flash Tool bir yerde takılıyor.

Görev yöneticisinden LG Flash Tool'u sonlandırıp tekrar açın. Type olarak CDMA seçilidir, onu 3GQCT olarak değiştirip yine normal flash ile flashlayın. Bu da olmazsa CSE Flash ile flashlayın. Yine de olmazsa port değişmiş olabilir. Bunun için LG driverını kaldırıp yeniden kurun ve Flash Tool'u tekrar çalıştırın.

4- LG Flash Tool yerine resmi LG Support Tool da kullanabilirisiniz. Bunu kullanırsanız KDZ dosyasını kendisi indirecektir, sizin tekrardan indirmenize gerek yok.

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
Lg g2 de sayaç varda biz mi bilmiyoruz 😀

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Evet. Gizli menüde LG RCT adıyla görebilirsiniz. RCT = Root Check Tool, yani "root tespit aracı". Telefon boot sırasında rctd isimli hizmeti çalıştırarak root olup olmadığını veya root değilse bile root ile ilgili dosya olup olmadığını, su komutunun çalışıp çalışmadığını, /system klasörünün yazılabilir olarak mount edilip edilmediğini vb root ile yapılabilecek şeylerin yapılıp yapılmadığını tespit ederek bulduklarını /persist/rct.cfg dosyasına yazıyor. Gizli menüde display result dediğiniz zaman işte bu dosyanın içeriğini gösteriyor ve örneğin diyor ki "daha önce rootlanmış, tespit tarihi 30.05.2015" gibi.

Araç telefon başlatılırken bir defa çalışıyor ve her başlatmada root kontrolü yapıyor. Ayrıca başka dosyalara da yazıyor, fakat rct.cfg dosyasını düzenledikten sonra yapılacak stock rom yükleme işlemi tüm root geçmişini unutturuyor. İmkan varsa orijinal dosyaları atmak daha da sağlıklıklı olur. Özellikle /persist/rct ve /persist/rct.cfg isimli iki dosya.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş benim telefon rootlu root browser ile açıyorum /data/local/tmp falan data ya giriyorum daha local yok. Persist e giriyorum içi boş nolur yardım et telefonda ölü pixel var servise yollayamıyorum

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
kardeş benim telefon rootlu root browser ile açıyorum /data/local/tmp falan data ya giriyorum daha local yok. Persist e giriyorum içi boş nolur yardım et telefonda ölü pixel var servise yollayamıyorum

Başka bir yöntemle root kaldırmış veya kullandığın browser'a root yetkisi vermemiş olmalısın. Root uygulaması olarak ve dosya tarayıcı olarak ne kullanıyorsun?

ynsemre61

Asistan
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=18256]Turab Garip[/MENTION] Hocam ben aynı yere 4.4.2 sürümünde baktım. Lg Rct Check yazısının altında küçük bir yazıyla "disabled" yazıyor ve altında hiç bir seçenek yok. Anladığım kadarıyla bende sayaç devre dışı durumda nasıl aktif edebilirim ?

Eğer pc ye geçer isem resim atarım.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=397246]ynsemre61[/MENTION], selamlar.

Büyük ihtimalle paralel ithalat veya grey market olarak bilinen bir telefon almışsın. Genellikle "ithalatçı firma" garantisi ile gelen telefonlarda sayaç devre dışı oluyor. Kısacası telefonun garanti belgesine bak, garantör firma "LG Electronics" değil büyük ihtimal. Bu durumda RCT'yi açmanın veya kapalı kalmasının çok bir anlamı yok, çünkü yetkili servis olarak zaten LG'ye değil garanti belgesindeki firmaya vereceğin için bir şey değişmiyor.

Yine de nasıl açılır diye soruyorsan, doğrusu ben de bilmiyorum, daha detaylı bakacak vakit bulabileceğimi de sanmıyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
türap garip emeğine sağlık

adana ilinden garip Ahmet bende....

CinoAli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim LG G4'te "Modified Rooting related file had been installed >superuserDetection time > 2015-07-10 17:24"
yazıyor. Ben telefonu ilk aldığımda 10.07.2015 tarihinde akşam üzeri açtım. Yani benim telefonu ilk açtığım tarih ve saate denk geliyor. Ben telefonu rootlamadım. Bu nasıl mümkün olabilir. Telefon bana rootlu gelmiş olabilir mi?

Telefon açılırken güncellemeyi de yüklemişti.

LG G4 gizli menü 277634#*# ile LG RCT Tool bölümünde Display Result seçilerek bu bilgiler görülebiliyor.