Lenovo z500 problemler/fikir ve yeni Dizüstü Bilgisayar hakkında.

Bu konuyu okuyanlar

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler dilerim.

Aranıza tekrar katılmaktan mutluluk duyuyuorum. Hemen aklımdaki sorulara geçelim.

Şu an Lenovo z500 (i5 2.60 ghz/TurboB 3.20, 8gb ram, gtx645 2 gb, 1 tb hdd) modelini kullanıyorum. yaklaşık 5 yıl oldu alalı. Ocak başında windows 10 a bir bilgisayarcıya format ile yükselttirip fan temizliğini yaptırdım. Aldığımda çok memnun olsam da bir süre sonra(7-10 gün) en sık oynadığım oyun League of Legends te dahi sıkıntı çekmeye başladım. Başta 250-300 fps aldığım oyunda maksimum 120 fps almaya daha da vahimi anlık 60-70 lere fps düşüşü ve takılmalar yaşıyorum. FPS yi 60 a sabitlesem dahi bu sefer de anlık 45-50 ye düşüyor.

En sıkıntı çektiğim konu bu.. sıkıntımı bilgisayarımı yenilettiğim yere aktardım tekrar yazılımı güncelledi ama sıkıntım devam ediyor, ilki gibi 10 gün rahat bile edemedim yani. İlk aldığım da çok akıcı ve rahat olması da kafamı karıştırıyor aslına bakarsanız.. Sizce sıkıntım ne olabilir? Ben o 1 haftada bir hata yapmış olabilir miyim? z500 üm windows 10 u kabullenmemiş olabilir mi? Her türlü fikrinizi dinlemeye açığım çünkü gerçekten sıkıntı çekiyorum.

Bu laptopu alalı söylediğim üzere uzun zaman geçti, bataryası bitmiş durumda yarım saat anca dayanıyor bazen hiç dolmuyor. Bu konuda sorum şu yazın yeniletmeyi düşünüyorum bilgisayarı sizce batarya alsam 4-5 ay rahat etsem maddi olarak kayıp yaşar mıyım elden çıkarırken? Pile verdiğim parayı 2. ele çıkarırken almaktan bahsediyorum..

Özellikle ilk konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Buna benzer bir sorun yaşayanınız veya çözüm adına fikri olan varsa çok memnun olurum. İyi forumlar!

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Merhabalar;

Fan temizliğinin yanında termal macun değişimi de yaptırdınız mı?Belki bu değişimler esnasında bakır bloklar yerine tam oturmamış olabilir kontrol etmenizi öneririm çünkü yüksek FPS alırken bu işlemlerden sonra düşük FPS almak normal değil.Pil olayına gelirsek iş sadece batarya ile bitmiyor maalesef.O batarya yollarındaki eskime de batarya ömrünü yiyor maalesef.Tek başına bir nebze etkisi olur ama eskisi gibi olması imkansız.Bence değmez birkaç ay daha sabredip yeni bilgisayar almanız daha mantıklı gibi.

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar;

Fan temizliğinin yanında termal macun değişimi de yaptırdınız mı?Belki bu değişimler esnasında bakır bloklar yerine tam oturmamış olabilir kontrol etmenizi öneririm çünkü yüksek FPS alırken bu işlemlerden sonra düşük FPS almak normal değil.Pil olayına gelirsek iş sadece batarya ile bitmiyor maalesef.O batarya yollarındaki eskime de batarya ömrünü yiyor maalesef.Tek başına bir nebze etkisi olur ama eskisi gibi olması imkansız.Bence değmez birkaç ay daha sabredip yeni bilgisayar almanız daha mantıklı gibi.

Öncelikle dönüt verdiğiniz için teşekkürler. Evet termal macun değişimini(mahallemizin bilgisayarcısı olduğu için bir miktar tanıyorum) iyi bir macun ile yaptırdım. İşlemlerden sonra 4 boyutlu ısı sanal gerçeklik ile ekran kartını zorlayarak orada test yaptık, ısınma problemi pek yok açıkçası. Ben daha yazılımsal bir şey arıyorum diyebilirim size..

Pil konusunda dediğinizi anladım genel olarak temiz kullandım ama siz pilden değişse dahi tam performans alamazsınız artık diyorsunuz galiba.. Anlıyorum. Teşekkürler.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Öncelikle dönüt verdiğiniz için teşekkürler. Evet termal macun değişimini(mahallemizin bilgisayarcısı olduğu için bir miktar tanıyorum) iyi bir macun ile yaptırdım. İşlemlerden sonra 4 boyutlu ısı sanal gerçeklik ile ekran kartını zorlayarak orada test yaptık, ısınma problemi pek yok açıkçası. Ben daha yazılımsal bir şey arıyorum diyebilirim size..

Pil konusunda dediğinizi anladım genel olarak temiz kullandım ama siz pilden değişse dahi tam performans alamazsınız artık diyorsunuz galiba.. Anlıyorum. Teşekkürler.
Termal macun fazla sürülmüş olabilir bu konuda endişeliyim ben.Markaların servisleri bile termal macunu boca edip geri yollayabiliyor ondan sonra bilgisayarda bu dediğiniz durum oluşuyor.İşlemci ve ekran kartı üzerindeki soğutma bloğundan herhangi bir taşma varsa bu sorunlara sebep olabilir.Ben sadece ihtimal diyorum kesin böyle bir şey olmuştur diyemeyeceğim :)

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Termal macun fazla sürülmüş olabilir bu konuda endişeliyim ben.Markaların servisleri bile termal macunu boca edip geri yollayabiliyor ondan sonra bilgisayarda bu dediğiniz durum oluşuyor.İşlemci ve ekran kartı üzerindeki soğutma bloğundan herhangi bir taşma varsa bu sorunlara sebep olabilir.Ben sadece ihtimal diyorum kesin böyle bir şey olmuştur diyemeyeceğim :)

Anlıyorum, ilginiz için teşekkür ederim. Hafta sonuna kadar bir şey bulamazsam tekrar götüreceğim artık mecburen.

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Rica ederim :) Umarım sorun çözülür.

teşekkürler. Hocam buradaysanız bir problemim var.

Windows 10 u onaylamaya çalışıyorum keyimi buldum program aracılığıyla CMD den etkinleştirmeme rağmen sürekli "Lisans süresi dolmak üzere" diye bildirim gelerek önümü tıkıyor. Ayarlardan etkinleştirmeye çalıştığımda ise kuruluşa bağlanamama 0xc004f074 hatasını alıyorum. Bilginiz var mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
teşekkürler. Hocam buradaysanız bir problemim var.

Windows 10 u onaylamaya çalışıyorum keyimi buldum program aracılığıyla CMD den etkinleştirmeme rağmen sürekli "Lisans süresi dolmak üzere" diye bildirim gelerek önümü tıkıyor. Ayarlardan etkinleştirmeye çalıştığımda ise kuruluşa bağlanamama 0xc004f074 hatasını alıyorum. Bilginiz var mı?
Windows 8 keyinizi mi Windows 10 için girmeye çalışıyorsunuz?

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Windows 8 keyinizi mi Windows 10 için girmeye çalışıyorsunuz?

Win8 olarak aldığım bilgisayarın keyini evet. "Product key viewer" ile aldığım keyi. CMD de kabul ediyor fakat ürün etkinleştirme de böyle bir hadise oluşuyor.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Win8 olarak aldığım bilgisayarın keyini evet. "Product key viewer" ile aldığım keyi. CMD de kabul ediyor fakat ürün etkinleştirme de böyle bir hadise oluşuyor.
Windows 8 keyini Windows 10 için kullanamazsın artık maalesef.Çok zaman geçti Windows 8 den Windows 10 a terfi etmek için.

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
50 TL gibi bir fiyata oyunfor dan key alabilirsin.Yalnız bu key i sadece bir bilgisayarda kullanabilirsin.

hocam peki win8 e döndüğümde (win10 da bazı sıkıntılar çekiyorum) o eski lisans kodumu kullanabilir miyim? sonuçta o 50 TL yi muhtemelen elden çıkaracağim bir bilgisayar için kod değil pile vermek daha mantıklı geldi.. Ne diyorsunuz?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
hocam peki win8 e döndüğümde (win10 da bazı sıkıntılar çekiyorum) o eski lisans kodumu kullanabilir miyim? sonuçta o 50 TL yi muhtemelen elden çıkaracağim bir bilgisayar için kod değil pile vermek daha mantıklı geldi.. Ne diyorsunuz?
Evet kullanabilirsiniz.

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Evet kullanabilirsiniz.

teşekkürler. Ekteki dosyada görüldüğü gibi Etkinleştirme de Etkinleştirildi yazması kafamı kurcalıyordu ama söylediklerinize göre en mantıklısı mecburen win8 e geri dönmek olacak..
windows.png

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
teşekkürler. Ekteki dosyada görüldüğü gibi Etkinleştirme de Etkinleştirildi yazması kafamı kurcalıyordu ama söylediklerinize göre en mantıklısı mecburen win8 e geri dönmek olacak..Ekli dosyayı görüntüle 34782
Eğer sağ alt tarafta etkinlestirin yazısı çıkmıyorsa etkinlestirilmis demektir ama dediğiniz gibi o yazı varsa etkin değildir kesinlikle.

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Eğer sağ alt tarafta etkinlestirin yazısı çıkmıyorsa etkinlestirilmis demektir ama dediğiniz gibi o yazı varsa etkin değildir kesinlikle.

3. ayın ortasında dolacak hocam süre.. Etkinleştir yazısı hiç çıkmadı da işte süresi dolacak uyarısı sinirimi bozuyor anlıt internet bağlatnısında kopma falan yaşatıyor.

Teşekkür ediyorum tekrardan ilgilendiğiniz için, alalım bir kod illaki işe yarar yine :)

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Merhabalar,
kısa bir bilgilendirme geçeyim. Daha önceden Windows Insıder olduysanız, bağladığınız Microsoft hesabını etkinleştirerek, ücretsiz etkinleştirebileceğinizi belirteyim...

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar,
kısa bir bilgilendirme geçeyim. Daha önceden Windows Insıder olduysanız, bağladığınız Microsoft hesabını etkinleştirerek, ücretsiz etkinleştirebileceğinizi belirteyim...

Çok önemli bilgilendirme teşkekürler! Olmamıştım.. Keyi satın aldım fakat CMD ekranından tanıtmaya çalıştığımda şöyle bir sıkıntı oluştu
scrpt host.png

---- Mesajlar birleştirildi ----

Merhaba muhtemelen bilgisayarımda 10 Home varken 10 Pro satın aldığım için yaşadım problemi. Ne dersiniz kodu mu değiştirteyim yoksa Proya mı geçeyim?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Merhabalar,

Merhabalar. Windows 10 Pro ya yükselterek problemi sizlerle birlikte çözdük. Bilgiler ve ilgi için sizlere çok teşekkür ederim. İyi günler diliyorum.

Son düzenleme:

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Windows 10 pro nasıl performans veriyor pcde deneyimlerini paylaşır mısın?

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Windows 10 pro nasıl performans veriyor pcde deneyimlerini paylaşır mısın?

Merhaba, tabii ki de paylaşırım.

Henüz 5-10 dakika kullanabildim açılış süresinde bir gecikme var gibi geldi bana lisanssız Home a göre. Genel kullanımda da bir hantallık hissiyatı alıyorum. Yeni bir kaç güncelleme yaptı bunların ilk dokunuşlarının izinden dolayı olabilir. Bu akşam ve yarın tekrar bakıp tartarak tekrar düşüncelerimi iletirim.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Merhaba, tabii ki de paylaşırım.

Henüz 5-10 dakika kullanabildim açılış süresinde bir gecikme var gibi geldi bana lisanssız Home a göre. Genel kullanımda da bir hantallık hissiyatı alıyorum. Yeni bir kaç güncelleme yaptı bunların ilk dokunuşlarının izinden dolayı olabilir. Bu akşam ve yarın tekrar bakıp tartarak tekrar düşüncelerimi iletirim.

Oyun kurulumlarında hatalar aldınız mı hiç?

MakhaonN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Oyun kurulumlarında hatalar aldınız mı hiç?

Pek oyunlarla aram yok ama herhangi bir kurulumda hata almadım. Güncellemelerini yaptıktan sonra da gayet akıcı oldu. Zaten net farklara bakınca pekte bir fark yok, şahsen ücretleri aynı olmasa Home alırdım(Home 10-15 Tl daha ucuz olsa yani). Şifreleme haricinde bir fark yok galiba..

Son mesajlar