Lenovo Z500 Nvidia GeForce GT 645m Ekran kartı sorunu

Bu konuyu okuyanlar

mhmmd.y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba Arkadaşlar bilgisayarım
Lenovo Z500 Intel i5-3230M 2.60 GHz
Windows 10 Home Single Language (orijinal)
8 GB Ram
Nvidia GeForce GT 645m Ekran Kartı
Intel HD Graphics 4000
128 GB SSD + 1 TB HDD (Sistem, oyunlar ve programlar SSD ye kurulu)

Bilgisayarımda ETS 2 ve CS:Go oyunlarını 15 gün öncesine kadar sorunsuz bir şekilde oynarken şimdilerde oyun içi donup kalma, donma olduğu esnada ekranda küçük küçük renkli karelerin belirmesi ve kapanma sorunları yaşıyorum

Bununla birlikte driver power state failure ve Video tdr failure mavi ekran hataları alıyorum

Driverlardan kaynaklı mıdır diyerek ekran kartı driverını temiz bir şekilde silip tekrar yükledim sorun devam etti ısınmadan kaynaklı olabilir mi diyerek pc içini fanını temizleyip termal macununu yeniledim sorun devam etti mavi ekran hatalarını önceden de ara sıra alıyordum ancak bu oyunu kapattıktan sonra meydana geliyordu oyun oynamama engel olmuyordu
FurMark ile stres testi yaptım sonuna geldiğimde aşağıda resmini eklediğim şekilde dondu dikkat ederseniz bahsettiğim küçük renkli kareler de mevcut bir süre bu şekilde donuk kaldıktan sonra pc kapandı
Format atmak da çare olmadı aynı sorunları yaşamaya devam ediyorum sizce sorun nerde ve ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

• furmark.jpg
    furmark.jpg
    94 KB · Görüntüleme: 172

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Merhaba Arkadaşlar bilgisayarım
Lenovo Z500 Intel i5-3230M 2.60 GHz
Windows 10 Home Single Language (orijinal)
8 GB Ram
Nvidia GeForce GT 645m Ekran Kartı
Intel HD Graphics 4000
128 GB SSD + 1 TB HDD (Sistem, oyunlar ve programlar SSD ye kurulu)

Bilgisayarımda ETS 2 ve CS:Go oyunlarını 15 gün öncesine kadar sorunsuz bir şekilde oynarken şimdilerde oyun içi donup kalma, donma olduğu esnada ekranda küçük küçük renkli karelerin belirmesi ve kapanma sorunları yaşıyorum

Bununla birlikte driver power state failure ve Video tdr failure mavi ekran hataları alıyorum

Driverlardan kaynaklı mıdır diyerek ekran kartı driverını temiz bir şekilde silip tekrar yükledim sorun devam etti ısınmadan kaynaklı olabilir mi diyerek pc içini fanını temizleyip termal macununu yeniledim sorun devam etti mavi ekran hatalarını önceden de ara sıra alıyordum ancak bu oyunu kapattıktan sonra meydana geliyordu oyun oynamama engel olmuyordu
FurMark ile stres testi yaptım sonuna geldiğimde aşağıda resmini eklediğim şekilde dondu dikkat ederseniz bahsettiğim küçük renkli kareler de mevcut bir süre bu şekilde donuk kaldıktan sonra pc kapandı
Format atmak da çare olmadı aynı sorunları yaşamaya devam ediyorum sizce sorun nerde ve ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum
Eğer sizin İşlemci PGA988 soket ise I7 3630QM ile değiştirin.

mhmmd.y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
burdaki bilgilere göre dediğiniz gibi mi?
Bir de işlemci değişikliğine gitmeden bu sorunu halledebilme imkanım var mı?
Adsız.jpg

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
burdaki bilgilere göre dediğiniz gibi mi?
Bir de işlemci değişikliğine gitmeden bu sorunu halledebilme imkanım var mı?Ekli dosyayı görüntüle 91066
Ekran kartınız bozulmuş olabilir birde bu test uygulamalarını Intel e ayarlayın(Entegre Grafik). İşlemciniz değişiyor. Ben bunu performans arttırmak açısından söyledim. Bu arada UEFI kurulum yaptınız değil mi?

mhmmd.y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ekran kartınız bozulmuş olabilir birde bu test uygulamalarını Intel e ayarlayın(Entegre Grafik). İşlemciniz değişiyor. Ben bunu performans arttırmak açısından söyledim. Bu arada UEFI kurulum yaptınız değil mi?
Evet kurulumu UEFI olarak yaptım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Entegre grafiğimde herhangi bir problem yok peki ne yapabilirim şu aşamada?

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,968
Evet kurulumu UEFI olarak yaptım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Entegre grafiğimde herhangi bir problem yok peki ne yapabilirim şu aşamada?
Birde başka işletim sistemlerini dener mısınız? Ubuntu mesela.

mhmmd.y

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konuyu tekrardan aktif hale getirmek durumundayım. Aygıt yöneticisinden nvidia ekran kartını devre dışı bıraktığım zaman bilgisayarımı sorunsuz kullanabiliyorum. Diğer türlü konu başında yazdığım gibi mavi ekran ve kapanma hataları alıyorum. Yani sorun ekran kartı çipinde. Sizce çözüm olarak ne yapmalıyım? Oyun harici bir problemim yok bilgisayarda aslında ancak oyun oynamak istediğim zaman bu durum canımı sıkıyor.