laptopum donuyor

Bu konuyu okuyanlar

MÜPTEZHELL

Asistan
Reaksiyon puanı
93
başlıkta dedigim gibi laptopum donuyor 4 gb ram 2 gb ekran kartı ve arama çubugu geç açılıyor çok donuyor pc yi hızlanırmak için ne yapmalıyım (laptopum HDD)

Reaksiyon puanı
390
Bilgisayarınızın driver sitesine girerek driverları teker teker indirip güncelleyin. Bilgisayarınızda fazla sayıda dosya varsa bundan dolayı da yavaşlayabilir. Bilgisayarınız için kurtarma USB'si hazırlayarak temiz kurulum yapın. Yazılımsal olarka en fazla bunlar yapılabilir. Donanımsal olarak ise Arkadaşların söylediği gibi SSD ve Ram takviyesi yapılabilir. Ayrıca bilgisayarınız da aşırı ısınma varsa içi tozlanmış olabilir. İçini temizleyip, işlemcinin termal macununu değiştirirseniz bilgisayarınız önemli ölçüde hızlanacaktır.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Bilgisayarınızın driver sitesine girerek driverları teker teker indirip güncelleyin. Bilgisayarınızda fazla sayıda dosya varsa bundan dolayı da yavaşlayabilir. Bilgisayarınız için kurtarma USB'si hazırlayarak temiz kurulum yapın. Yazılımsal olarka en fazla bunlar yapılabilir. Donanımsal olarak ise Arkadaşların söylediği gibi SSD ve Ram takviyesi yapılabilir. Ayrıca bilgisayarınız da aşırı ısınma varsa içi tozlanmış olabilir. İçini temizleyip, işlemcinin termal macununu değiştirirseniz bilgisayarınız önemli ölçüde hızlanacaktır.
Hiçbir firmanın sitesinde güncel sürücüc olmaz o yüzden önermeyi bırakın.

Reaksiyon puanı
390
Hiçbir firmanın sitesinde güncel sürücüc olmaz o yüzden önermeyi bırakın.
Evet olmaz ama o bilgisayar için uyumlu sürücüler bulunur. Bazı yeni sürücüler bilgisayar ile tam olarak uyumlu olmaz ve performans sorunlarına sebep olur. Bundan dolayı en iyi seçenek bilgisayarın driver sitesine girerek uyumlu driverları indirmektir.

MÜPTEZHELL

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Evet olmaz ama o bilgisayar için uyumlu sürücüler bulunur. Bazı yeni sürücüler bilgisayar ile tam olarak uyumlu olmaz ve performans sorunlarına sebep olur. Bundan dolayı en iyi seçenek bilgisayarın driver sitesine girerek uyumlu driverları indirmektir.
zaten driver lerri güncellicemde sag olsun d smart interneti izin vermiyor

derya1978

Asistan
Reaksiyon puanı
26
s.a arkadaşlar bnimde bilgisayar donuyor takılıyor sonra kendi kendine 2 / 5 dk sonra düzeliyır nasıl yol izlemem lazım

toshiba a500 1 dn model

2009 dan beri kullanıyrum

hdd 320 gb

4 gb ram var

sistem bu şekilde çok dolu da değil bilgisayarım

Reaksiyon puanı
390
s.a arkadaşlar bnimde bilgisayar donuyor takılıyor sonra kendi kendine 2 / 5 dk sonra düzeliyır nasıl yol izlemem lazım

toshiba a500 1 dn model

2009 dan beri kullanıyrum

hdd 320 gb

4 gb ram var

sistem bu şekilde çok dolu da değil bilgisayarım

Yazılımsal olarak bu işlemleri yapabilirsiniz. Bunlar dışında RAM ve HDD de sorunlar olabilir. HDD'ye bad sector taraması yapın. Eğer hatalar ile karşılarşırsanız sorun bundan kaynaklı olabilir.

derya1978

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Yazılımsal olarak bu işlemleri yapabilirsiniz. Bunlar dışında RAM ve HDD de sorunlar olabilir. HDD'ye bad sector taraması yapın. Eğer hatalar ile karşılarşırsanız sorun bundan kaynaklı olabilir.

hd tone uygulamasını indiridm tarattım bad sektör her şey normal çıkıyor

geçen sene temizlettim tozları yeni fan takıldı

bilgisayar boş nerdeyse

ram ve ssd toshiba yetkili servisi yapar mı yeni takarlar mı o durumda hızlanır mı

8 gb ram + 256 gb ssd yeter mi

marka model öneriniz varmı
Mesaj otomatik birleştirildi:

8 gb ram takılsa bilgisayara +4 gb kendi ram toplam 12 gb ram mı olacak

256 gb ssd takılsa bilgisayar hızlanırmı

4 dk ancak açılıyor bilgisayar açtığımda

ram 4 gb üstünü desteklemiyor muş bilgisayar

ssd değişimi için 500 tl istedi 240 gb

Son düzenleme:

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
SSD almak yerine başka bir bilgisayar alman daha iyi ayrıca adam seni %100 kazıklıyor 500 tl'ye ssd yok. Bizim mahalledede öyle tabi bi fan için 150 tl alıyor adam

derya1978

Asistan
Reaksiyon puanı
26
SSD almak yerine başka bir bilgisayar alman daha iyi ayrıca adam seni %100 kazıklıyor 500 tl'ye ssd yok. Bizim mahalledede öyle tabi bi fan için 150 tl alıyor adam

240 gb ssd 500

termal macun temizlik 100

bilgisayarın batarya ölü 200 tl onun için

toplam 800 tl vermeye değer mi

2800 / 3,500 tl bilgisayar var onlar bile benim işimi görmez mi

bu modeller çok rahat işimi görür mü

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
10'u güncelle yada Linux Mint kur Linux Mint ne? bilmiyorsan:
www.linuxmint.com
Ekran Görüntüsü 2020-06-02 04-25-03.png

derya1978

Asistan
Reaksiyon puanı
26
10'u güncelle yada Linux Mint kur Linux Mint ne? bilmiyorsan:
www.linuxmint.com
Ekli dosyayı görüntüle 102428

windows 7 kullanıyorum ben

10 değil

yeni bilgisayar önerimiz varmıdır

lenova asus dell hp mi mantıklı

sadece internette gezinme + sosyal medya + youtube müzik dinleme + arada film dizi için

birde bilgisayara borsa programı indiriyorum en fazla 500 mb yer kaplıyuor

hangi model marka önerirsin

vatan da lenova marka var 3600 tl 3000 tl 2800 tl

Son düzenleme:

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
sadece internette gezinme + sosyal medya + youtube müzik dinleme + arada film dizi için

birde bilgisayara borsa programı indiriyorum en fazla 500 mb yer kaplıyuor
Böyle şeyler yapıyorsanız bence linux işletim sistemlerine geçebilirsiniz, Linux zımbırtıları windows gibi arama geçmişinize kadar tüm bilgilerini alan değil her şey açık kaynak kodludur, hiç bir bilginiz çalınmaz boş boş işe yaramayan servisler olmaz ve sizi güncellemeye zorlamaz, isterseniz 10 yıl hiç güncelleme yapmayın yine aynı şekilde devam eder ve her şeyin açık kaynak kodlu olması programların ne yaptığını bile öğrenmeni sağlar. Linux çok güzel bir şey, ve bu dediklerini linux da rahatlıkla yapabilirsin.

Ben sana linux mint adı verilen işletim sistemini öneriyorum, bilgisayarı aldığın ilk günkü gibi olacağınıda söyleyeyim şimdiden hiç kasmaz. Ama sadece linux mint yok linux lite var bir sürü şey var sayamayacağın kadar.

derya1978

Asistan
Reaksiyon puanı
26
piyasa uçtu 2003'te 2TL idi dolar...
i3,celeron bakma...

bu iyimi işlerimi görür mü

Böyle şeyler yapıyorsanız bence linux işletim sistemlerine geçebilirsiniz, Linux zımbırtıları windows gibi arama geçmişinize kadar tüm bilgilerini alan değil her şey açık kaynak kodludur, hiç bir bilginiz çalınmaz boş boş işe yaramayan servisler olmaz ve sizi güncellemeye zorlamaz, isterseniz 10 yıl hiç güncelleme yapmayın yine aynı şekilde devam eder ve her şeyin açık kaynak kodlu olması programların ne yaptığını bile öğrenmeni sağlar. Linux çok güzel bir şey, ve bu dediklerini linux da rahatlıkla yapabilirsin.

Ben sana linux mint adı verilen işletim sistemini öneriyorum, bilgisayarı aldığın ilk günkü gibi olacağınıda söyleyeyim şimdiden hiç kasmaz. Ama sadece linux mint yok linux lite var bir sürü şey var sayamayacağın kadar.

linux hiç kullanmadım windows alışkınım zor olur benim için

Reaksiyon puanı
6,425
hd tone uygulamasını indiridm tarattım bad sektör her şey normal çıkıyor

geçen sene temizlettim tozları yeni fan takıldı

bilgisayar boş nerdeyse

ram ve ssd toshiba yetkili servisi yapar mı yeni takarlar mı o durumda hızlanır mı

8 gb ram + 256 gb ssd yeter mi

marka model öneriniz varmı

8 gb ram takılsa bilgisayara +4 gb kendi ram toplam 12 gb ram mı olacak

256 gb ssd takılsa bilgisayar hızlanırmı

4 dk ancak açılıyor bilgisayar açtığımda

ram 4 gb üstünü desteklemiyor muş bilgisayar

ssd değişimi için 500 tl istedi 240 gb
Kesinlikle 8gb Ram yap ve Ssd al bilgisayarın kesinlikle rahatlıyacak.

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Hmmmm o zaman ssd al kurtarmaya çalış bakım yaptır fln