Laptop'a süt döküldü klavye çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Laptop başında afedersiniz tıkınırken bi anda süte elim çarptı ve yarım bardak kadar süt klavyenin üzerine döküldü. Bende reflex olarak tüm kabloları ve bataryayı çıkardım sonra bez ile görünen yerleri sildim sonra arka kapağı açıp anakartı kontrol ettim hiçbir yerde süt göremedim daha sonra yarım saat kadar süt kenardan akabilecek şekilde bıraktım fakat hiç akmadı. Tekrar bataryayı takıp açtığımda ise klavye çalışmadı. Pin kodumu ekran klavyesiyle girip masaüstüne erişim sağladım ilk işim notepad açıp klavyeyi denemek oldu ama açar açmaz boşluk tuşuna basmaya başladı ara sıra durdu ara sıra farklı harflere bastı
Durduğunda harfleri deneme şansım oldu üst taraftaki birkaç tuş çalışıyor sadece onlara bastığımdada bazen farklı tuşlar algıladı.
tuchpad ise hiç çalışmıyor birazdan klavyeyi çıkarıp altına bakacağım eski bir laptop olduğu için garantisi bitti sizce klavye değişimi gerekirmi.
İmla hatalarım varsa üzgünüm mobildeyim.
Laptop: acer aspire 5739g

Realhas the Great

Donald Trump
Reaksiyon puanı
7,974
Laptop başında afedersiniz tıkınırken bi anda süte elim çarptı ve yarım bardak kadar süt klavyenin üzerine döküldü. Bende reflex olarak tüm kabloları ve bataryayı çıkardım sonra bez ile görünen yerleri sildim sonra arka kapağı açıp anakartı kontrol ettim hiçbir yerde süt göremedim daha sonra yarım saat kadar süt kenardan akabilecek şekilde bıraktım fakat hiç akmadı tekrar bataryayı takıp açtığımda ise klavye çalışmadı pin kodumu ekran klavyesiyle girip masaüstüne erişim sağladım ilk işim notepad açıp klavyeyi denemek oldu ama açar açmaz boşluk tuşuna basmaya başladı ara sıra durdu ara sıra farklı harflere bastı durduğunda harfleri deneme şansım oldu üst taraftaki birkaç tuş çalışıyor sadece onlara bastığımdada bazen farklı tuşlar algıladı tuchpad ise hiç çalışmıyor birazdan klavyeyi çıkarıp altına bakacağım eski bir laptop olduğu için garantisi bitti sizce klavye değişimi gerekirmi.
Büyük ihtimalle klavye değişimi gerekir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Klavyeyi çıkarıp tuşları sök hatta vidalı ise klavye içine süt kaçmış ise sök ve iyice sil temizle sonra yerine tak çalışacaktır. :) dokunmatiği de (tuçpedi de ) aynı yöntemle temizle çünkü içine süt kaçmış.

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Büyük ihtimalle klavye değişimi gerekir.
Zaten masaüstü gibi kullanıyordum ve klavye almayı düşünüyordum ama umarım gerekmez teşekkürler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Klavyeyi çıkarıp tuşları sök hatta vidalı ise klavye içine süt kaçmış ise sök ve iyice sil temizle sonra yerine tak çalışacaktır. :) dokunmatiği de (tuçpedi de ) aynı yöntemle temizle çünkü içine süt kaçmış.
Acer aspire gerçekten saçma dizayn edilmiş klavyeyi çıkarmak için neredeyse ekranı çıkarmam gerekiyor ama mecburen yapıcaz teşekkürler.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Zaten masaüstü gibi kullanıyordum ve klavye almayı düşünüyordum ama umarım gerekmez teşekkürler.

Acer aspire gerçekten saçma dizayn edilmiş klavyeyi çıkarmak için neredeyse ekranı çıkarmam gerekiyor ama mecburen yapıcaz teşekkürler.
Acer gerçekten de ucuz modellerinde inanılmaz zorlaştırıcı ve kısıtlayıcı bir markadır. :(

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Hocam dediklerinizi harfi harfine yaptım her yeri tertemiz oldu klavyenin fakat hala aynı değişen tek şey bu sefer spacebar değil enter sürekli basılıyo. Başka yapabileceğim birşey varmı yoksa birkaç gün ekran klavyesiyle mi idare edeceğim.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Hocam dediklerinizi harfi harfine yaptım her yeri tertemiz oldu klavyenin fakat hala aynı değişen tek şey bu sefer spacebar değil enter sürekli basılıyo. Başka yapabileceğim birşey varmı yoksa birkaç gün ekran klavyesiyle mi idare edeceğim.
klavyearasında iletkenler olur, oraya kaçmış olmalı... en azından sildiğinde değiştirebilmişsin durumu, bu daha temiz olduğunda daha düzgün çalışacağı anlamına gelir. Ama klavye işi biraz hassas biraz da zorlu, sıkıcıdır. ben eski bir klavyeyi o şekilde yapmıştım.

madSlowly

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,760
Laptop başında afedersiniz tıkınırken bi anda süte elim çarptı ve yarım bardak kadar süt klavyenin üzerine döküldü. Bende reflex olarak tüm kabloları ve bataryayı çıkardım sonra bez ile görünen yerleri sildim sonra arka kapağı açıp anakartı kontrol ettim hiçbir yerde süt göremedim daha sonra yarım saat kadar süt kenardan akabilecek şekilde bıraktım fakat hiç akmadı. Tekrar bataryayı takıp açtığımda ise klavye çalışmadı. Pin kodumu ekran klavyesiyle girip masaüstüne erişim sağladım ilk işim notepad açıp klavyeyi denemek oldu ama açar açmaz boşluk tuşuna basmaya başladı ara sıra durdu ara sıra farklı harflere bastı
Durduğunda harfleri deneme şansım oldu üst taraftaki birkaç tuş çalışıyor sadece onlara bastığımdada bazen farklı tuşlar algıladı.
tuchpad ise hiç çalışmıyor birazdan klavyeyi çıkarıp altına bakacağım eski bir laptop olduğu için garantisi bitti sizce klavye değişimi gerekirmi.
Geçmiş olsun klavye naneyi yedi. Naneli süt. Dalga geçmiyorum klavye değişimi yapmanız gerekiyor.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Ne varsa eskilerde var.Şuan elimde 12 yıllık klavye var.Çok şey geçirdi.Ama hala dayanıyor.

KeremSaddex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
klavyearasında iletkenler olur, oraya kaçmış olmalı... en azından sildiğinde değiştirebilmişsin durumu, bu daha temiz olduğunda daha düzgün çalışacağı anlamına gelir. Ama klavye işi biraz hassas biraz da zorlu, sıkıcıdır. ben eski bir klavyeyi o şekilde yapmıştım.
Yarın tekrar bakıp durumu bildiririm hocam teşekkürler.

Geçmiş olsun klavye naneyi yedi. Naneli süt. Dalga geçmiyorum klavye değişimi yapmanız gerekiyor.
Birkaç güne düzeltemezsem yeni klavye bakmaya başlayacağım teşekkürler.

Ne varsa eskilerde var.Şuan elimde 12 yıllık klavye var.Çok şey geçirdi.Ama hala dayanıyor.
Bendeki laptopda ortalama 10 yıllıktı hala dayanıyor ama bir yerlerden patlak vermeye başlıyor bir süre sonra teşekkürler.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Klavye'de tuşların arasına girdiyse normaldir. Touchpad bir süre sonra düzelir diye tahmin ediyorum. Benim de başıma gelmişti bir benzeri.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Süt dökülmesi demek temizlenmezse tuşlar arasında yapışkan bir hale dönüşmesi demektir. Bu yüzden klavye ve touchpadi söktüğünüzde tuşları ve tüm parçaları birbirinden ayırıp en detaylı şekilde temizleyebilecek hale getirmeniz gerekiyor.

NuLdERGAMER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
Tuşları çok dikkatli bir şekilde söküp tinerle temizle kurut yerine tak.

Son mesajlar