Laptopa nasıl format atılır...

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
slm arkadaşlar.
bende acer aspire 5510 series marka laptop var..
işletim sistemim xp home.
ben buna format atmak istiyorum.. ama noırmal masaüstü ne format atarmışl gibi format atılmıyormuiş buna(ben böle duydum)..
herhangi bir sorun olmasın diye şuan format atmadım..laptopu aldığımda yanında xp home cdsi vermediler.. fkat 5 tanecd verdiler 1 tanesi application-
1 tanesi bootable(system cd rev) diye cd- diğerlerinde recovery cd..takınca içinde kurulum dosyası fln yok sadece images dosyaları var..
ve şimdi ben bu laptopa nasıl format atıcam kara kara düşünüyom ..
acaba bilgili bir kişi bana anlatabilirmi...şimdiden tşkler...

3mr3

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pc olarak hiç format attın mı? Eğer yaptıysan aynısı başka bişi yok format cdsi olsun yeter. Aynı bootable yapacaksın pc gibi yada ben öyle biliyorum. Çünkü laptopum olmadı :D Bence değişen bişi aynı pc gibi...

elektr10

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Asus olsaydı yapacaklarını tek tek anlatırdım ama maalesef.3mr3'ün dediği gibi normal bir şekilde format atabilirsin ama kullandığın cd korsansa(muhtemelen öyle olur) yeni sistemin korsan olur.Bilgisayarla birlikte gelen cd'lerin içinde xp var ama ne hikmetse üzerinde windows xp yazmaz.Bende recovery disc yazıyor mesela.Ne işe yaradığını anlamadığın cd'leri dene, biri mutlaka bootable cd'dir.İşte o senin xp cd'ndir ;) Yalnız şöylebir farkı var:Normal xp cd'siyle format atınca sadece windows kurulur, başka hiçbir şey olmaz, dizüstü bilgisayarla gelen cd'yi kullanarak format atınca bilgisayarı ilk aldığın hale döner.Yani o zaman hangi programlar yüklüyse, hepsi yeniden yüklenir.
Dediğimi dene bence ;)

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ben masaüstüne format çok attım.. ama laptopa format hiç atmadım..:D
laptop masaüstü gibi değil..narin bişr alettir..bu yüzden en ufak bir şeyde soru sormam doğal ve en garantilisidir.. bilgileriniz için tşkler...

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
bişey daha sorucam laptopa xp home cd si vardı bende onunla format attım.. ama foarmat atarken cd key yerine laptopun altındaki cd keyi yazdım.. ve şimdide masaüstünde simge çıkıyor ve şöle diyor..(xp yi etkinleştirmek için 30 gün kaldı diyor). ona bastığımda ise seçeneklerde cd key yaz ma bölümü yok acaba ne yapmam gerekiyor... (bende ki cd nin şifresini yazmadımmm onu formatı tekrar atıp yazsam olurmu acaba)))

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
CAMBAZ dedi ki:
bişey daha sorucam laptopa xp home cd si vardı bende onunla format attım.. ama foarmat atarken cd key yerine laptopun altındaki cd keyi yazdım.. ve şimdide masaüstünde simge çıkıyor ve şöle diyor..(xp yi etkinleştirmek için 30 gün kaldı diyor). ona bastığımda ise seçeneklerde cd key yaz ma bölümü yok acaba ne yapmam gerekiyor... (bende ki cd nin şifresini yazmadımmm onu formatı tekrar atıp yazsam olurmu acaba)))
yeni xp kurmaktan başka şansın yok yoksa 30gün sonra xp kapanacak, laptopa format atılır ama çok zor değil. bilgisayar açılırken f10 a basın gibi mesaj verir basınca bbios ayarlarına girer orada boot sekmesinden dvd-romu 1. konuma getir ve yaptığın işlemi kaydet. yeniden başlayınca otomatik cdyi tanıyacaktır (bootlu ise)gerisi normal format.
ama en başta format atmadan önce sendeki recovery cdsi ile geri yükleme yapabilirdin böylece zahmetsiz ilk günkü gibi olurdu hem de ayarları yapılmış.

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
yaw şimdi ben en başta salak gibi home cd sini kurdum.şifre yerine laptopun altındakini kurdum....baktım 30 gün süre verömiş bu seferde reecovery cdsine kuruyorum.. bakalım nolacak.. yine 30 gün derse ne yapacam formatı normal xp home cdsinden mi atmam gerek.. şifre yerine e cd deki şifreyi mi yazmam gerek anlamadımm...amam bi kere laptop için bir cd key verilmiş ben buna bu cdkeyi yazdığımda bana niye 30 gün müddet veriyor.. onu hiç anlamadım zaten..

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar yeni notebook larda isletim sistemi cd si falan verilmiyor bunun yerine hdd bir kısım ayırarak yedek alıyorlar yani ghost gibi bunu çalıştırmak için bazı notebook larda ctrl+F11 tuşu ile çalışıyor acer 5510 da ise sanırım bunu ctrl+F10 tuşu ile sistemi yeniden yükleye biliyornuz eger diger xp cdsi ile falan yapmaya kalkarsa bu yapıyı boza biliyorsunuz yanlız hdd bilgileriniz varsa farkılı bir hdd ye aktarmanızı tavsiye ederim...

CAMBAZ

Asistan
Reaksiyon puanı
7
neyse beyler.. herkese tşk ederim sorunu hallettim. recovery cdleriyle hem hızlı bir şekilde yaptım hemde driverlearı kendisi yükledi.. ben bu laptopa format atmamın ne deni çok yavaşlamıştı ilk geldiği günn ki gibi değildi olamazdıda ama inanılmaz yavaştı.. pc de yüklene programları sildiğim halde yavaştı ondan format attım diğer nedeni ise wirelees etraftaki kablosuz ağları görüyor du güzel.. ama bağlanmak istediğimde bağlanmıyordu...diğer laptoplara baktığımda o bağlanıyordu.. şidmi formatladım sorun çözzülmedi.. demekkii alette sorun var ... bilgileriniz için tşkler..:D:

Jemand

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bende de aspire 5672WLMI war dedigin gibi xp cd si vermiyolar yaninda sana yine 5 cd vermisler sen yine iyisin :) benimkinden o kadar cd de cikmadi :)

hemicuda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Laptoplara format atmak eğer Recovery tuşu ile yapmayacaksanız başka işletim sistemi kuracaksanız XP Home'dan Pro'ya geçmek isteniyorsa Laptopın markasına göre forum.donanımhaber veya benzer siteler'de bayağı dolaşmanız gerekir format farklı atılmıyor ama format atmanın yolu farklı oluyor.

Acer aspire 5510 series kablosuz ağ sorunu için sitesinden sürücüsünü güncelleştirmen gerekir.Bazı modeller'de fabrika çıkış hataları olabiliyor sitesin'de mutlaka sorunu haletmek için açıklama vardır.Yoksa sürücüsünü site'den indirip eskisinin üstüne kur.

sencan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
slm arkadaşlar ben leptopa xp yüklemek istiyorum ama vistayı kaldırmak istiyorum denedim ama olmadı vista çok gıcık bir program bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkkür ediyorum.marka exper 120 ram 1,60 ghz

sencan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben vistayı kaldırmak istiyorum yerine xp kuracamm nasıl olacak

saracturk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
BİR DE BUNU DENEYİN

Bilindiği gibi yeni çıkan updateler bazı çoğalan artık ezberlediğimiz fckgw gibi keyler için yüklenemez oldu.Bu yüzden XP nizi orjinal hale getirip bu keyden kurtarmak için sırayla şu işlemleri takip edelim.arkadaşlar
1)Net ile bağınız kalmasın.Bağlantıyı kesin.

2)Başlat-->Çalıştır-->AÇ(regedit) komutunu girelim.

3)HKEY_LOCAL_MACHINE-->SOFTWARE-->Microsoft-->Windows NT-->CurrentVersion-->WPAEvents anahtarını acın sağ taraftan OOBEtimer cift tiklayın. FF değerini verip çıkın.

4)Başlat-->Çalıştır-->AÇ( %systemroot%/system32/oobe/msoobe.exe /a )komutunu verin.

5)Karşınıza gelecek pencerede seçeneklerden müsteri hizmetlerine telefon etmek istiyorum'a tıklayın ve ''ileri''ye basın.Anahtarini Değiştire basın ve windows sürümünüze uygun anahtarı aşağıdaki listeden girin

6)HKEY_LOCAL_MACHINE-->SOFTWARE-->Microsoft-->Windows NT-->CurrentVersion-->WPAEvents'a tekrar gidin ve OOBE timer a tekrar tıklayın, önceden girmiş olduğumuz FF değerini silin.

7)Baslat-->Çalıstır- %systemroot%/system32/oobe/msoobe.exe /a tekrar girin ve ürünün aktif olduğuna dair yazıyı göreceksiniz...

Chimera NOT : Forumda producte key, serial no gibi sitemizi zor durumda bırakacak paylaşımlarda bulunmayınız.!

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Diğer yorumları okumadım ama ufak bir tavsiye laptopla gelen cdlerde geri yükleme cd si genelde olur onu kullanmanı tavsiye ederim.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
arkadaşlar bir de bilinçsizce format atmadıysanız Laptoplarda recovery diye bir durum var yani Asus için örnek vereyim bilgisayarı açtıktan sonra boot yapmadan önce F9 a basarsanız recovery yapar yani 16 dk içinde hem format atar hem de driverlar belli bazı programlar dahil işletim sistemini tekrar yükler...

Ama ne yazık ki bir çok kullanıcı recovery olayındna habersiz olduğu için direk format atıp bilgisayarın recovery bölümünü de siliyor...
Recovery dediğiniz o kadar önemli bir şey ki düşünün driveları yüklemekle birlikte 1 saati aşan format atma işletim sistemini yeniden kurma driverları yükleme gibi işlemler sadece 16 dk da yapıyorsunuz ve hiç bir zorluk çekmeden...

Ve düşünün bilgisayarınız ile evinizden uzaktasınız işletim sistemi çöktü yanınızda cd falan yok ama dert etmenize gere kyok recovery ile 16-20 dk sonra çalışır halde sıfır bir bilgisayarınız oluyor...

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
arkadaşlar bir de bilinçsizce format atmadıysanız Laptoplarda recovery diye bir durum var yani Asus için örnek vereyim bilgisayarı açtıktan sonra boot yapmadan önce F9 a basarsanız recovery yapar yani 16 dk içinde hem format atar hem de driverlar belli bazı programlar dahil işletim sistemini tekrar yükler...

Ama ne yazık ki bir çok kullanıcı recovery olayındna habersiz olduğu için direk format atıp bilgisayarın recovery bölümünü de siliyor...
Recovery dediğiniz o kadar önemli bir şey ki düşünün driveları yüklemekle birlikte 1 saati aşan format atma işletim sistemini yeniden kurma driverları yükleme gibi işlemler sadece 16 dk da yapıyorsunuz ve hiç bir zorluk çekmeden...

Ve düşünün bilgisayarınız ile evinizden uzaktasınız işletim sistemi çöktü yanınızda cd falan yok ama dert etmenize gere kyok recovery ile 16-20 dk sonra çalışır halde sıfır bir bilgisayarınız oluyor...

Hislerime tercüman oldun :)

saracturk bu arada yardımın mükemmel ama key yasak :(

wanda

Asistan
Reaksiyon puanı
2
hirens boot cd yi indir ve cd ye yazdır. o sekilde dos formatında acacaksın laptopu sonrası masaüstü gibi . format c: ve yeniden kurulum.

Okdayan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhabalar arkadaşlar bende exper m1115 minibook var onun recovery tuşunu bulamıyorum bilenler lütfen yardımcı olabilirmi

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
slm iyi günler benim asus model K53S -SX522R loptopa format atmak istiyorum fakat servisde verilen dvd dosyalar görünmedigi gibi
nasıl format atabilirim .3 tane dvd verildi bana dosyalarda görünmüyor nasıl sistem uygulanmışsa anlamaya çalışıyorum en kısa ilginizi bekliyorum bildiginiz resimli anlatım daha çok aydınlatıcak beni tşk ederim ilginize .

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Asus olsaydı yapacaklarını tek tek anlatırdım ama maalesef.3mr3'ün dediği gibi normal bir şekilde format atabilirsin ama kullandığın cd korsansa(muhtemelen öyle olur) yeni sistemin korsan olur.Bilgisayarla birlikte gelen cd'lerin içinde xp var ama ne hikmetse üzerinde windows xp yazmaz.Bende recovery disc yazıyor mesela.Ne işe yaradığını anlamadığın cd'leri dene, biri mutlaka bootable cd'dir.İşte o senin xp cd'ndir ;) Yalnız şöylebir farkı var:Normal xp cd'siyle format atınca sadece windows kurulur, başka hiçbir şey olmaz, dizüstü bilgisayarla gelen cd'yi kullanarak format atınca bilgisayarı ilk aldığın hale döner.Yani o zaman hangi programlar yüklüyse, hepsi yeniden yüklenir.
Dediğimi dene bence ;)

abi benimki asus modeli K52J serisi ve icinden cd cikti format cd si kendisi otomatik mi atiyo formati star deigimde yoksa bende elimle birkac sey kurmammi gerekiyo diyo korktum vaz gectim yardim edebilirmisin o cd kendisi otomatik format atip driverlari falan hepsini kendi otomatik mi kuruyo ?? simdiden tesekkurler

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Bilgisarayında recovery bölümü varsa recovery'i oradan başlatabilirsin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tek farklı bir şey var laptopta komut isteminde c: silerken birim etiketi filan istiyor boş geçtirmiyor silemiyorsun sanki korumalı gibi bunu nasıl atlıcaz

Son mesajlar