Laptopa Dökülen Su Sorunsalı

Bu konuyu okuyanlar

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar, geçen sene aldığım notebook bilgisayarıma az bir miktar su döküldü ve damlalar az da olsa klavyeden içeriye süzüldü. Su dökülene kadar tıkır tıkır çalışan bilgisayar su döküldükten sonra mavi ekran hatası vermeye başladı. Bilgisayarı açıyorum şifre girip oturumu açtıktan bir süre sonra mavi ekran çıkıyor ve ekran kartıyla ilgili bir hata veriyor ve de bilgisayar tekrar kapanıyor. Kireçlenme olur kartta diye korkmuyorum çünkü su kireç barındarmayan su yani Erikli :D .

Latife bir yana sizce neden kaynaklanıyordur bu hata? Bu arada bilgisayarda W7 Basic işletim sistemi kurulu. Acaba virüs falan mı var diyerekten güvenli modda açıp sistem geri yükleme yapmayı başardım ama sorun devam ediyor ?

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
anakarta sızan su muhtemelen bir yerde paslanma yapmıştır, bu nedenle bu hataları alıyor olabilirsin. sağlam bir tamirciye götürürsen asıl sebep ortaya çıkacaktır.

yusufb58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Paslanmadan ziyade oksitlenme yapmıştır ki buda kısa devrelere yol açar. Eğer bilgisayarını bu şekilde biraz daha kullanmaya çalışırsan bidaha hiç açılmayabilir

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
anakarta sızan su muhtemelen bir yerde paslanma yapmıştır, bu nedenle bu hataları alıyor olabilirsin. sağlam bir tamirciye götürürsen asıl sebep ortaya çıkacaktır.

Paslanmadan ziyade oksitlenme yapmıştır ki buda kısa devrelere yol açar. Eğer bilgisayarını bu şekilde biraz daha kullanmaya çalışırsan bidaha hiç açılmayabilir

Yapmıştır yapmıştır da 10 dakikada hemen oksitlenir mi sizce? Su döküldükten 10 dakika sonra anlattığım hatayı vermeye başladı.

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar, geçen sene aldığım notebook bilgisayarıma az bir miktar su döküldü ve damlalar az da olsa klavyeden içeriye süzüldü. Su dökülene kadar tıkır tıkır çalışan bilgisayar su döküldükten sonra mavi ekran hatası vermeye başladı. Bilgisayarı açıyorum şifre girip oturumu açtıktan bir süre sonra mavi ekran çıkıyor ve ekran kartıyla ilgili bir hata veriyor ve de bilgisayar tekrar kapanıyor. Kireçlenme olur kartta diye korkmuyorum çünkü su kireç barındarmayan su yani Erikli :D .

Latife bir yana sizce neden kaynaklanıyordur bu hata? Bu arada bilgisayarda W7 Basic işletim sistemi kurulu. Acaba virüs falan mı var diyerekten güvenli modda açıp sistem geri yükleme yapmayı başardım ama sorun devam ediyor ?
su dökülen kısıme ve yayıldığını düşündüğün kısıma sıcaklık uygula 238 derce fazlası zarar olur azı çözğm olmaya bilir bir fön makinesi ile bunu yapabilirsin hard diski çıkart ve o hard diski çıkan boşluktan içeriye sıcaklık üfürt

__L__

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Paslanmayla oksitlenme arasında fark yoktur. Yani dediğiniz şey biraz saçma olmuş..

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
su dökülen kısıme ve yayıldığını düşündüğün kısıma sıcaklık uygula 238 derce fazlası zarar olur azı çözğm olmaya bilir bir fön makinesi ile bunu yapabilirsin hard diski çıkart ve o hard diski çıkan boşluktan içeriye sıcaklık üfürt

Bugün akşama kadar bekleyip akşam bir daha açacağım, olmazsa kurutacağım o şekilde. Garantisi devam ediyor, garantiye göndersem ne derler acaba? Kullanıcı hatası, anakartın değişmesi lazım falan deyip 500$ istemesinler. :glare:

Uranos

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Bugün akşama kadar bekleyip akşam bir daha açacağım, olmazsa kurutacağım o şekilde. Garantisi devam ediyor, garantiye göndersem ne derler acaba? Kullanıcı hatası, anakartın değişmesi lazım falan deyip 500$ istemesinler. :glare:
Bizim arkadas sıvı teması olmaya pc yi gönderdi garantiye sıvı teması var diyip 574tl+kdv istediler seninkinde sıvı temasıda var elini zor kurtarırsın geçmiş olsun.

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bizim arkadas sıvı teması olmaya pc yi gönderdi garantiye sıvı teması var diyip 574tl+kdv istediler seninkinde sıvı temasıda var elini zor kurtarırsın geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Bakalım ne olacak sonuç.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Belli olmuyor. Bazen de sıvı teması olduğu halde anlamayabiliyorlar. Bataryasını çıkartıp o şekilde kurumasını bekleyin. Ondan sonra denersiniz. Bir de hemen servise vermeye gerek yok. Belki yazılımsal bir problem olmuştur. Bi format atıp da deneyebilirsiniz.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
su döküldükten hemen sonra bataryadan ayırıp pirince yatırsaydın içindeki tüm suyu alırdı !

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Belli olmuyor. Bazen de sıvı teması olduğu halde anlamayabiliyorlar. Bataryasını çıkartıp o şekilde kurumasını bekleyin. Ondan sonra denersiniz. Bir de hemen servise vermeye gerek yok. Belki yazılımsal bir problem olmuştur. Bi format atıp da deneyebilirsiniz.

Bataryayı çıkarmak hiç aklıma gelmedi benim. Şimdi evde kurumayı bekliyor. Böyle sıvı temaslarında yazılımsal bir problem olacabileceğini ise hiç bilmiyordum. İnşallah servise göndermeden çözülür.

su döküldükten hemen sonra bataryadan ayırıp pirince yatırsaydın içindeki tüm suyu alırdı !

Aslında pirinç olayını biliyordum ama o an hiç aklıma gellmedi nedense. Demek ki böyle durumlarda insan bakakalıyor benim gibi.

WhiteHawk

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
İçini aç bilgisayarı güneşe koy 1 saat sonra kapa çalıştır.Geçmiş olsun.

WhiteHawk

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
O zaman hava delikleri güneşe gelecek şekilde içini açmadan dene

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Bataryayı çıkarmak hiç aklıma gelmedi benim. Şimdi evde kurumayı bekliyor. Böyle sıvı temaslarında yazılımsal bir problem olacabileceğini ise hiç bilmiyordum. İnşallah servise göndermeden çözülür.

Sıvı teması ile tabiki yazılımsal sorun oluşmaz. Benim kastettiğim sıvı teması ile bir virüsün veya yazılımsal başka bir problemin arka arkaya tesadüfen cereyan etmiş olabileceği.

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
O zaman hava delikleri güneşe gelecek şekilde içini açmadan dene

Balkona koydum bakalım kırlentin üstüne. Akşama kadar kurur sanırım. Bu akşam deneyeceğim tekrar.

Sıvı teması ile tabiki yazılımsal sorun oluşmaz. Benim kastettiğim sıvı teması ile bir virüsün veya yazılımsal başka bir problemin arka arkaya tesadüfen cereyan etmiş olabileceği.

Ben de virüsten şüphelendim önce, güvenli modda sistem geri yükleme yaptım ama nafile. Gerçi o bilgisayardan pek internete girmiyorum. Girdiğim zamanlar ise cep telefonunu modem gibi kullanarak giriyorum. GSM operatörlerinden birinin aylık 8 liraya sınırsız bir internet olayı var, bağlantı o kadar yavaş ki virüs istese de giremez. :D

cperinaz

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Teşekkür ederim, içini açacağım da garantisi var diye açmıyorum. Sonra servis açılmış bu falan der diye.

Garanti zaten gitmis hocam suyu döktükten sonra :)

gecmis olsun.

Dizüstü bilgisayara da kac kilo pirinc gider ama :D

Sac kurutma makinasini basayim da kurusun deme hocam dikkat et ben kücükken klavyeyi kurutayim derken tuslari eritmistim :D Biraz fön kivaminda olmus benim ki :)

WhiteHawk

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Güneşte 1 saatten fazla tutma,ama gölgedeyse akşama kadar bekletebilirsin çamaşır kurutur gibi.

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Sac kurutma makinasini basayim da kurusun deme hocam dikkat et ben kücükken klavyeyi kurutayim derken tuslari eritmistim :D Biraz fön kivaminda olmus benim ki :)

Saç kurutma ile kurutmayı denemedim ama aklıma gelmedi de değil. İyi ki denememişim.

Güneşte 1 saatten fazla tutma,ama gölgedeyse akşama kadar bekletebilirsin çamaşır kurutur gibi.

Mutfağın balkonu doğrudan güneş ışığı almıyor, oraya koydum. Kırlentin üstünde keyif yapıyor şimdi. Kırlent deyince de aklıma hep Leyla ile Mecnun'da'ki kırlent Hakkı Ağabey geliyor. :D

Akşam gidince eve bir daha açayım bakalım sonuç ne olacak.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Garanti zaten gitmis hocam suyu döktükten sonra :) gecmis olsun.Dizüstü bilgisayara da kac kilo pirinc gider ama :DSac kurutma makinasini basayim da kurusun deme hocam dikkat et ben kücükken klavyeyi kurutayim derken tuslari eritmistim :D Biraz fön kivaminda olmus benim ki :)
pirinç bu %95 nemi çeken bir ürün koli içlerinde ağızları kapalı olarak duran beyaz poşetlerdekilerde pirinçtir yani 5 tlik pirinçle 500 tl lik masraftan kurtulurdun C=

yusufb58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Paslanmayla oksitlenme arasında fark yoktur. Yani dediğiniz şey biraz saçma olmuş..
Nasıl fark yoktur. Pas dediğin demir ile olur ve elektronik devrelerde genelde paslanmayan metaller tercih edilir. Oksit ise anakarttaki parçalara yapışır ve ikisi arasında kısa devreye sebep olur. Pas böyle bişey yapmaz.
Cihaz sıvı aldıysa garanti kabul etmez ama bazen temizlenecek şekildeki sıvıları servis tiner veya alkolle temizleyebiliyo ve garantiden hallediyo ama dediğim gibi temizlenebilecek basit sıvıları. O cihazın içini temizlemeden fazla kullanmanı tavsiye etmiyorum ileride tamamen kaybedebilirsin.

__L__

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Nasıl fark yoktur. Pas dediğin demir ile olur ve elektronik devrelerde genelde paslanmayan metaller tercih edilir. Oksit ise anakarttaki parçalara yapışır ve ikisi arasında kısa devreye sebep olur. Pas böyle bişey yapmaz.
Cihaz sıvı aldıysa garanti kabul etmez ama bazen temizlenecek şekildeki sıvıları servis tiner veya alkolle temizleyebiliyo ve garantiden hallediyo ama dediğim gibi temizlenebilecek basit sıvıları. O cihazın içini temizlemeden fazla kullanmanı tavsiye etmiyorum ileride tamamen kaybedebilirsin.

Temizlenecek şekildeki sıvıları, sıvı sınıfına sokmadın ya helal olsun. hahahah:)

yusufb58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Teknik serviste çalıştım arkadaşım. Eğer sıvı bilgisayara çok işlememiş ve anakarta zarar vermemişse alkolle temizliyolar ve bu işlem 1 dk bile sürmüyo. Bundan sonra alıntı yapacak arkadaşların daha ciddi ve bilgili olmasını rica ediyorum.

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Teknik serviste çalıştım arkadaşım. Eğer sıvı bilgisayara çok işlememiş ve anakarta zarar vermemişse alkolle temizliyolar ve bu işlem 1 dk bile sürmüyo. Bundan sonra alıntı yapacak arkadaşların daha ciddi ve bilgili olmasını rica ediyorum.
alkol kalıcı cözüm olacağını sanmıyorum selülozik tiner'i fırcaya biraz döküp devreleri temizlerden daha yararlı olur yada contac sprey sıkarakta temizleye bilirsin dikkat edilmesi gereken sprey yağlı olamamalı.

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim. Laptop 2 gün balkonda kuruduktan sonra şu an tıkır tıkır çalışıyor maşaallah. :D

__L__

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Bir ağzından çıkanı kulağının duymasını rica ediyorum ben de. Hala daha temizlenecek şekildeki sıvının ne olduğunu, bir sıvıdan ne farkı olduğunu açıklamadın. Sıvı nedir hatta, önce ordan başlayalım! Arkadaşım sıvı ne? ne sıvı? bana sıvının tanımını yap! Sıvı ne sıvı?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

ben de buna taktım işte...
güzel Türkçemizin içine sokulmaya çalışılan hançerlerden biri...
uyduruk, kaydırık.
-ismini hatırlıyamıyorum- yazarlarımızdan biri,
"güzel Türkçemizi sal'larla sel'e verdiler" demişti.

Quickly

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ben de buna taktım işte...
güzel Türkçemizin içine sokulmaya çalışılan hançerlerden biri...
uyduruk, kaydırık.
-ismini hatırlıyamıyorum- yazarlarımızdan biri,
"güzel Türkçemizi sal'larla sel'e verdiler" demişti.
O kelimeyi sırf espri olsun diye yazdım oraya. "Problem" de diyebilirdim, "mesele" de. Tüm mesajlarımı okuyun lütfen, dilimin döndüğünce Türkçe'mizi güzel kullanmaya çalışırım. Bu konuda hassas olmanız mutluluk verici.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
O kelimeyi sırf espri olsun diye yazdım oraya. "Problem" de diyebilirdim, "mesele" de. Tüm mesajlarımı okuyun lütfen, dilimin döndüğünce Türkçe'mizi güzel kullanmaya çalışırım. Bu konuda hassas olmanız mutluluk verici.

öyleyse "sorunsal" yok! :)