Yardım Laptop şarjda çok ısınıyor

Bu konuyu okuyanlar

logola

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Oyun oynarken bataryanın ömrünü uzun tutmak için şarjda kullanıyorum ama mesela Cyberpunk oynarken pilde sıcaklık 75-80 derece olurken şarjda oynayınca 96 dereceyi gördüm. Bilgisayarın içini 2 yıldır temizletmediğimden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Termal macun değişimi ve temizlik sıcaklığı ne kadar azaltır? Harici soğutucu fan önerir misiniz?

Excalibur G770

İşlemci Intel(R) Core(TM) i5-10300H CPU @ 2.50GHz, 2496 Mhz, 4 Çekirdek, 8 Mantıksal İşlemci
Yüklü Fiziksel Bellek (RAM) 16,0 GB
İşletim Sistemi Adı Microsoft Windows 11 Home Single Language
Ekran Kartı NVIDIA GeForce GTX 1650
Çözünürlük 1920 x 1080 x 60 hertz

Çözüm
Evet, oyun oynarken laptop gövde sıcaklığının, işlemci fanının devrinin (sesinin) fazla yükselmesi çok normaldir, 2 yıldır ertelenen temizlik ise sıcaklığı sadece 4-5 derece kadar aşağıya düşürebilir daha fazla düşüremez. Adaptör bağlıyken piller tam şarjlı olsa da sıcaklığın sadece pille (adaptörsüz) oynamaya göre daha yüksek olması da çok normaldir. Sıcaklığın oyun sırasında fazla yükselmemesi için çözüm olarak laptop soğutucu fanı satın alınması iyi bir çözüm olur. Termal macunu ise çatlamadığı ve laptop boştayken bariz olarak çok fazla sıcaklık yükselmesi görülmüyorsa değişmek gereksizdir. Oyun sırasında PC tozlu olduğundan daha fazla yükselmesi normaldir. Örneğin Addison markasını laptop soğutucusu olarak tercih edebilirsiniz, yaz...
Reaksiyon puanı
76
Evet, oyun oynarken laptop gövde sıcaklığının, işlemci fanının devrinin (sesinin) fazla yükselmesi çok normaldir, 2 yıldır ertelenen temizlik ise sıcaklığı sadece 4-5 derece kadar aşağıya düşürebilir daha fazla düşüremez. Adaptör bağlıyken piller tam şarjlı olsa da sıcaklığın sadece pille (adaptörsüz) oynamaya göre daha yüksek olması da çok normaldir. Sıcaklığın oyun sırasında fazla yükselmemesi için çözüm olarak laptop soğutucu fanı satın alınması iyi bir çözüm olur. Termal macunu ise çatlamadığı ve laptop boştayken bariz olarak çok fazla sıcaklık yükselmesi görülmüyorsa değişmek gereksizdir. Oyun sırasında PC tozlu olduğundan daha fazla yükselmesi normaldir. Örneğin Addison markasını laptop soğutucusu olarak tercih edebilirsiniz, yaz sıcaklarında soğutma takviyesi olarak HP 550 laptop ile birlikte kullanmıştım. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Çözüm