Soru Laptop Ram Yetersizliği

Bu konuyu okuyanlar

Yorgunfedai36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Arkadaşlar selam.

Lenovo Ideapad S145-15ıwl Intel i3 8.nesil 4 GB'lık versiyon bir PC'm var. Bu PC'ye RAM eklemek istiyorum böyle bir şansım var mıdır? RAM çok yetersiz gelmekte Chrome girsem 3.3GB kullanıyor ve fırın gibi oluyor. SSD hep %5 %6 işlemci desen %40ı görmüyor ama RAM otururken %50 Chrome girsem 2 bir şey izlesem 2 3 sayfa açsam %80 90 fırlıyor alev yapıyor PC'yi ve haliyle şarjda hızlı bitiyor. Bu soruna nasıl bir çözüm bulabilirim donanım veya yazılım. Opera vs kullandım hani bir programla olacak iş değil görev yöneticisinden kullanılmayanları da kapıyorum ama nafile yani ya RAM eklemem gerek ya da bir yazılımla imkan var mıdır BIOS'dan vs. saygılar.

Akdeniz124

Doçent
Reaksiyon puanı
424
Arkadaşlar selam.

Lenovo Ideapad S145-15ıwl Intel i3 8.nesil 4 GB'lık versiyon bir PC'm var. Bu PC'ye RAM eklemek istiyorum böyle bir şansım var mıdır? RAM çok yetersiz gelmekte Chrome girsem 3.3GB kullanıyor ve fırın gibi oluyor. SSD hep %5 %6 işlemci desen %40ı görmüyor ama RAM otururken %50 Chrome girsem 2 bir şey izlesem 2 3 sayfa açsam %80 90 fırlıyor alev yapıyor PC'yi ve haliyle şarjda hızlı bitiyor. Bu soruna nasıl bir çözüm bulabilirim donanım veya yazılım. Opera vs kullandım hani bir programla olacak iş değil görev yöneticisinden kullanılmayanları da kapıyorum ama nafile yani ya RAM eklemem gerek ya da bir yazılımla imkan var mıdır BIOS'dan vs. saygılar.
Chorome yerine Brave kullanabilirsiniz daha az RAM kullanır

Yorgunfedai36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Chorome yerine Brave kullanabilirsiniz daha az RAM kullanır
Hocam o yöntemlerle olacak iş değil maalesef ya :( opera vs denedim ama yok yani pc boşta bile %50 ram harcıyor 4gb ram cidden çok az. Sanal ram özelliği mi ne varmış onu uyguladım 1 nebze düzeldi sanki ama yine de buna bi 4gb ram takmak istiyor ama takılabilir mi hangi marka ne almalıyım bilgim yok laptop çünkü

HP Kullanıcısı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,274
Hocam o yöntemlerle olacak iş değil maalesef ya :( opera vs denedim ama yok yani pc boşta bile %50 ram harcıyor 4gb ram cidden çok az. Sanal ram özelliği mi ne varmış onu uyguladım 1 nebze düzeldi sanki ama yine de buna bi 4gb ram takmak istiyor ama takılabilir mi hangi marka ne almalıyım bilgim yok laptop çünkü
Anakartnızın desteklediği RAM miktarı nedir? ve DDR Kaç?

Yorgunfedai36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Anakartnızın desteklediği RAM miktarı nedir? ve DDR Kaç?
Nasıl bakabilirim acaba ona ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Cpuz ile baktığımda değer göremiyorum da 4gb yazıyor sadece ve anakart bilgisi e yok lenovo yazıyor

Yorgunfedai36

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
AIDA64 ile bakmayı dene.
Screenshot_20210613-202701_WhatsApp.jpg
Screenshot_20210613-202704_WhatsApp.jpg

Bellek ve anakart kısmı hocam spd kısmı bomboş yine

Boş da %40 kullanıyor ?

DESLAER

Müdavim
Reaksiyon puanı
630
aidadan max ram öğrenebilirsin
Bilgisayar>DMI>Bellek Dizisi>Sistem Belleği alt tarafta en fazla ram kapasitesi olarak gözükür