Laptop kapandı açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
merhaba arkadaşlar
dün gece youtubeda cengiz kurtoğlu dinlerken ekran renkli renkli oldu kilitlendi ve kapandı.açmak istediğimde ise sadece power ışığı yanıyor fakat ne ekrana güç geliyor, ne hdd başlıyor, hiçbir tepki yok.kapatma düğmesine uzun süre basarsam kapanıyor. anakarta kadar komple söktüm fakat ne iz nede yanık kokusu var.elimdeki laptop 3,5 senedir format atmadan kullandığım i5 işlemcili 4gb ramli packerd bell laptop.

-----------

1. Adaptoru laptoptan cekin

2.Laptopun pilini de cıkartın

3.Herhangi bir usb flash bellek yada benzeri cihazlar varsa bunlarıda laptoptan sokun

4.15 sn kadar power butonuna basın kı kondansatorlerdekı elektrık bosalsın.

5.Laptop pilini ve adaptoru laptopa gerı takın

6.Guc tusuna basıp sıstemı yenıden calıstırmayı deneyın

Son düzenleyen moderatör:

umutturkoglu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
RAM veya Anakart Statik elektriğe maruz kalmış olabilir. PC lerin servis kodlarında statik elektirik boşaltma komutu vardır onu deneyebilir veya RAM ve bataryayı söküp PC yi biraz dinlenmeye bırakabilirsiniz.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
merhaba arkadaşlar
dün gece youtubeda cengiz kurtoğlu dinlerken ekran renkli renkli oldu kilitlendi ve kapandı.açmak istediğimde ise sadece power ışığı yanıyor fakat ne ekrana güç geliyor, ne hdd başlıyor, hiçbir tepki yok.kapatma düğmesine uzun süre basarsam kapanıyor. anakarta kadar komple söktüm fakat ne iz nede yanık kokusu var.elimdeki laptop 3,5 senedir format atmadan kullandığım i5 işlemcili 4gb ramli packerd bell laptop.

Chipset gitmiş büyük ihtimal. Başka ram takmayı dene başka işlemci takmayı dene eğer ikisindende sonuç alamazsan raballing gerekecek

halil0364

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

3.Herhangi bir usb flash bellek yada benzeri cihazlar varsa bunlarıda laptoptan sokun

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
cevaplar için teşekürler arkadaşlar.anakarta kadar söküp tekrar taktım ama sonuç aynı. Banada chipset arızası gibi geliyor o yüzden bilgisayarcıya verdim artık sonuç bekliyorum.

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
kesinlikle chipset. bga işlemi görmesi gerekiyor.

monstearsoul

Doçent
Reaksiyon puanı
0
aynı sorun bendede vardı. laptopum i5 işlemcili 3 gb ram ı olan dell marka bir laptop. Garantisi bittiği için normal bi tamirciye verdim ekran kartında sorun olduğunu değişeceğini söyledi.( bu arada ekran gelmiyor ve kullanman gerekiyorsa televizyona tak kullan ;) ) neyse 1 hafta içinde tamir oldu ve 250 tl gibi bi masraf çıktı şimdi sorunsuz çalışıyor ama tamir ettirdikten sonra yapman gereken laptop un fanı ısınmasın ısınırsa tekrarlayabilir.

Reokadir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar benim leovo z5070 leptopum uzun süredir sorunsuz çakışıyordu taki bi gin açmak istediğimde açılmadı sürekli kendini açıp kapatıyordu o durdu şimdi basıyorum güç düpmesi yanıyo ama ekran yok sonra reset düpmesine basıp diğer bi ismi var aklıma gelmedi ona basınca recovery çıktı yaptım format falan attım bi kaç ayar yaptım düzeldi derken çat kapandı şimdi tekrar power düpmesine basıyorum açılmıyor. Statik elektirik demişsiniz onuda denedim çözüm yok acaba power düğmesindemi kısa devre var yplsa bişey mi yandı ??

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Arkadaşlar benim leovo z5070 leptopum uzun süredir sorunsuz çakışıyordu taki bi gin açmak istediğimde açılmadı sürekli kendini açıp kapatıyordu o durdu şimdi basıyorum güç düpmesi yanıyo ama ekran yok sonra reset düpmesine basıp diğer bi ismi var aklıma gelmedi ona basınca recovery çıktı yaptım format falan attım bi kaç ayar yaptım düzeldi derken çat kapandı şimdi tekrar power düpmesine basıyorum açılmıyor. Statik elektirik demişsiniz onuda denedim çözüm yok acaba power düğmesindemi kısa devre var yplsa bişey mi yandı ??
Yukarıda dendiği gibi sorun chipset arızası veya GPU arızası oalbilir. Kısa süreli çözüm için ısıtma yönetmi şu şekilde uygulanır:
1) Notebboktaki tüm hava girişleri kapatılır.
2) Notebook açılı ve kapanana kadar beklenir.
3) Cihaz kapandıktan sonra soğumaya bırakılır.
Eğer bu şekilde çözüm bulamazsan teknik servise verebilirsin.
1526937620314.png

dabann

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Aynısı toshiba laptobuma olmustu arkasını söküp pilin güç akrardığı kabloyu takıp çıkarmıstım sorun çözülmüştü youtubeden videolara bakıp arkasını açıp deneyebilirsin ama bilgisayarcıya götürmelisin bence

Reaksiyon puanı
0
Aynısı toshiba laptobuma olmustu arkasını söküp pilin güç akrardığı kabloyu takıp çıkarmıstım sorun çözülmüştü youtubeden videolara bakıp arkasını açıp deneyebilirsin ama bilgisayarcıya götürmelisin bence
Benimde Toshiba laptobumda bir anda kapandı açılmadı çözümü nedir?

Komşu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yardımcı Olun Lütfen Ben Akşam Laptopumda Asus asusx541uj 8Gb RAM 920m 2gb ekran kartı olan Modelinde Akşam kapattım laptopu prizi çektim priz dandik biraz hiç kıvılcım falan çıktıya elektriklenme olduysa fark etmedim prizde sonra şarjı çıkardım prizden ucunu çıkarmadım mausem ile şarjın ucu takılıydı sabah hiç bi ışığın gelmediğini fark ettim ve açmayı denedim olmadı Ve Asus Marka i7 nvıdıa 950m 4gb 12 gb Ramlı bilgisayar dada oldu Yardımcı Olun Lütfen ( KENDİ LAPTOPUM X541UJ SABİT BATARYALI VE KASASINI SÖKMEK ÇOK ZOR )

Soru vakti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaşlar

-----------

Ben denedim olmadı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben denedim ama olmadı

hakkikilic

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

Bu tarz durumlarda genellikle batarya ve RAM tarafında gerçekleşiyor. Öncelikle batarya ve RAM'ı çıkartarak test etmek gerekiyor. Bataryayı çıkartıp adaptör ile çalıştırmayı deneyin. Eğer ki direkt açılırsa batarya da sorun vardır. Fakat sizin yaşadığınız sorun muhtemelen kısa devre sorunudur. Böyle durumlarda gerçekten üzerine soğuk bir su için diyebilirim.

Bilgisayarınız çok iyi ise yani i7 veya i5 bilgisayar ise servise verip anakart üzerinde işlem yaptırın derim. Fakat bu tarz durumlar çok önerilmiyor çünkü tekrardan aynı sorunu yaşayabiliyorsunuz. Tabi bu karar tamamen sizin kararınızdır. Tekrardan geçmiş olsun. .