Laptop ısı sorunu...

BlackSwords

Asistan
Reaksiyon puanı
0
m5bAo.jpg

model:hp Compaq Presario CQ60

bilgisayarda internette gezinirken bu değerleri alıyorum ... Bu sorunu nasıl çözebilirm? Fan ayarlarını volajı ayarlayabileceğim bir program varmıdır..

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Sürekli high performansta duruyorsa bu sorunu çıkartabilir. Birde güç tasarrufu modunda dene. Değerlere dikkatli bakınca cpu sıcaklığı normal ama diğer sıcaklıklar acayip fazla gibi.Laptop u koyduğun yerin de önemi sert bir zeminde kullanmaya çalış. (Masa v.b) Benim sana önerebileceğim bunlar....

BlackSwords

Asistan
Reaksiyon puanı
0
balanced da duruyodu ..havalandırmaların çoğu bilgisayarın altından ona gore yukseltip kullanıyorum ama ekran kartındaki sıcaklığı anlayamadım aşırı yuksek diğerlerine göre.

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kaç yıllık bu makina ?

Bence tozdan böyle. Yoksa durduk yere ısınmaz hiç bir makina. 87°C çok fazla. %90 Toz birikmesinden dolayıdır.

Sana tavsiyem; alacan eline kompresörü sonra vuracan kırbaca vuracan kırbaca :D . Gördüğün tüm deliklere uygula :)

Sonuçlarını paylaşırsın ;) Kolay gelsin arkadaşım :)

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Konuyu gördüğümde bilgisayarın HP olduğunu anlamıştım. :D

@onurozan91 de dediği gibi fanın olduğu kısımı bir şekilde temizlersen ciddi anlamda bir fark oluyor. Kışın iyi oluyor ama yazın hiç çekilmiyor. :D

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Benimde Hp Pavilion serilerinden :D . Ondan konuyla alakalıyım :p . Sen tozları temizle anlarsın farkı :)

BlackSwords

Asistan
Reaksiyon puanı
0
2 yıllık makina :) , elektrikli supurge ile çektirdim şu an için ekran kartı sıcaklığı 60 C işe yaradı gibi..

kışın harikulade ama yazın çekilmiyo :lol:

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
2 yıllık makina :) , elektrikli supurge ile çektirdim şu an için ekran kartı sıcaklığı 60 C işe yaradı gibi..

kışın harikulade ama yazın çekilmiyo :lol:
Elektrikli süpürgeden pek birşey olmaz :) . Bir ara bi tanıdığından falan kompesör bul. Onunla bir üfürüver içine :D Faydasını görürsün kardeşim :)

BlackSwords

Asistan
Reaksiyon puanı
0
şu ana kadar hiç bir temizlik yapmadım çok fazla toz birikmiş olabilir.Bide speedfan gibi proglamlar işe yararmı? programdan ekran kartının fan hızını ayarlayabilirmiyiz? Bu arada yorumlar için teşekkürler...

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Yorumlarin hepsini okuyamadim ama bilgisayarini kapattiktan sonra fan hava cikis yerinden iceriye dogru kuvvetlice ufle. Ben arkadasin bilgisayarina geyik olsun diye oradan ufledim ' acaba ne olacak' diye, cikan tozu gormeniz gerekiyodu. bunu yapmadan once oyunlarda sicakliktan dolayi takiliyodu, yaptiktan sonra hic sorun yasamadi. Denemeye deger :)

onurozan91

Doçent
Reaksiyon puanı
0
şu ana kadar hiç bir temizlik yapmadım çok fazla toz birikmiş olabilir.Bide speedfan gibi proglamlar işe yararmı? programdan ekran kartının fan hızını ayarlayabilirmiyiz? Bu arada yorumlar için teşekkürler...

SpeedFan'ı bildiğim kadarıyla, overclocklanmış pclerde fan ve sıcaklık değerlerini görmek ve fan hızını ayarlamak için kullanılıyor.. Ama senin sorunun bu değil kardeşim. Tozdan dolayı ısınıyor senin bilgisayarın. Boşuna fan hızını yükseltipte başka arızalara sebep olma bence. Zaten speedfan tüm pclerde çalışmıyor diye biliyorum. Bazı bilgisayarların fan hızları yazılımla ayarlanmıyor çünkü.

Yani sen işin fiziksel kısmını hallet :) . Eline ufak bi kompesör al ve tüm deliklerinden üfür.. Eğer yoksa, en yakın internet cafe'den veya bilgisayarcıdan gidip 2dklığına rica edip kullanabilirsin.

Ben lisede yaz tatillerinde bilgisayarcılarda ve internet cafede çalıştım, orada kompesör oluyordu. Müşterinin makinasını yaptıktan sonra içindeki tozları da kompesörle bir güzel temizliyorduk. İçi tertemiz oluyordu :D

BlackSwords

Asistan
Reaksiyon puanı
0
:thumbup1:eyvallah onur yardımların için sağol bos yere bozmaya gerek yok speedfanla ayarları falan