Laptop ile Mining Yapılabilir Mi? Nasıl Yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

erdem_61500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Laptopuma ,masaüstü ekran kartı bağlayarak mining performans denemesi yapmak istiyorum.

Yaklaşık 5 yıl kadar önce intel anakartlı laptoplarıma egpu sistemi (egpu.tr.gg) kurup oyunlarda iyi performanslar elde etmiştim. (Teknik konulara ana hatlarıyla sahibim.)

1- Laptopum HP - AMD Ryzen 5 3550H, 2.1 GHz, 512 GB SSD, 12 GB DDR4, Nvidia GeForce GTX 1650 4 GB

https://www.amazon.com.tr/dp/B081443DT5/?coliid=IY0JFQJZIODCO&colid=QOS9W286ST6Q&psc=0&ref_=lv_ov_lig_dp_it

Laptopumun inceleme linki

2- Türkiye'de mining ekran kartları zor bulunduğu için yada avrupa pazarına göre 3-5-7 kat fiyatlarda satıldığı için amazon yurtdışından rtx 3070 yada 3080 ekran kartı almayı düşünüyorum.

NVIDIA RTX 3000 Serisi Fırsatları ve Stok Takibi [ANA KONU] » Sayfa 1 - 1582

Şimdi öğrenmek istediğim birkaç bilgi var , yardımcı olursanız sevinirim.

(Laptopun dahili ekran kartlarını kullanmak istemiyorum, ömrünü kısaltır hemde fazla hash kazandırmayacağı için sadece harici bağlayacağım ekran kartından yüksek verimli hash çıkarmak istiyorum.)

1- Laptopum boşta olduğu için ekstra anakart - işlemci - soğutucu -ssd vb. masraflara girmeden laptopla mining yapmak mantıklı mıdır ? riser yada egpu kartı ile ekran kartını dışardan bağlasam darboğaz yapar mı ?

2- Egpu videocard dock cihazları pci-e portundan ekran kartı taktığımızda intel anakartlı laptoplar tanıyordu. Şimdi AMD işlemcili HP laptopumun M2 slotuna riser takıp ekran kartını dışardan bağlasam ekran kartını tanımamazlık yapabilir mi ? rtx kartlarda darboğaz yapma ihtimali olur mu ? yani masaüstü pc yerine laptop kullanmak Hash kazım değerini düşürür mü ? 1-3 hash düşse çok önemli değil benim için.
Laptop Mining Kurulum Videosu

3- Alttaki videoda eski sistemlerimde kullandığım gibi İntel anakartı pci-e girişinden Egpu video card dock'a Riser kart takıp ekstra 2 amd kartla mining yapmaya çalışıyor ama laptop 1.nesil intel. Darboğaz yaşaması nedeniyle hash kaybı olabilir mi ? ayrıca laptopun dahili ekran kartını kullanmayıp harici ekran kartlarını mining'e açmış. Bende kabataslak bunu yapmak istiyorum.

4- Laptopun kasasından m2 ngff portu bu aparatla dışarı almak istiyorum fakat usb kablo kalın olacaktır. film kablo denilen ince ara kabloyla m2 ngff portu dışarı alıp riser kart takmayı düşünüyorum. Bu aparattan bulan benimle paylaşırsa sevinirim.

Bu parçayı laptopun kasasına taksam ,çıkışına direk ekran kartını bağlayıp 8pinli güc kablosunu bağlasam laptop tanır mı acaba?

https://www.aliexpress.com/item/32830793343.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.24be13c6Puoeye&algo_pvid=7361da7f-6e4f-4663-9a65-6055116e96ae&algo_expid=7361da7f-6e4f-4663-9a65-6055116e96ae-13&btsid=0bb0624116146104099026939e49dc&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

5- Laptopum için 5 fanlı ,hızı ayarlanabilir soğutucum var. Power supply olarak 3070 - 3080 tek ekran kartı için kaç watt hangi power'ı önerirsiniz? laptop ve ekran kartı ve power'ın çalıştığı sistem içerisinde enerji tüketimi çok fazla mı olur ? anakart - işlemci - ram -ssd alıp üzerine sistem kurmak elektrik faturası açısından daha mı iyi olur. cok fark olmazsa laptopla devam etmeyi düşünüyorum.

Desteğinizi ,yorumlarınızı ve düşüncelerinizi önemsiyorum. Yorumlarınızı değerlendireceğim.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
eGPU olayı haricinde mining tarafını cevaplayabilirim. Yapacağın mining işleminin işlemci ile alakası yok. Olay tamamen ekran kartında bitiyor. O yüzden darboğaz vs. yaşamazsın. Ancak kartı eGPU şeklinde bağlayacağın için mining performansın yüzde 3-5 civarı düşer. RTX 3080 aldığını düşünürsek, 400W civarı bir PSU yeterli olur. Burada önemli olan verimlilik. Bu durum senin elektrik faturanı belirleyecek ana etken. Tüm bunların haricinde, tek kartla mining yapmak bana göre mantıklı değil. En azından 4-5 kart olması lazım.

erdem_61500

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar kazımı ekran kartı yapacak, ısınırsa kart ve anakart ısınır. neden olmaz diyorsunuz anlamadım.
3080 ekran kartı alıp taksam , en kötü 80-90 hash kazım yapar. whattomine sitesinden kaç eth kazacagı yazıyor. usd degeri de yazıyor. elektrik faturası çıkılmış deger de yazar.
900-1000euro ya 3080 alsam bu laptopa baglasam bir senede kart kendini amorti etmiş olur zaten. isterseniz kartların ısınma performansı. watt degeri ve aylık kazanç listesini paylaşabilirim.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
neden olmaz diyorsunuz anlamadım.
Olmaz diyen yok. Sadece görkem bey ve bana göre tek kart ile kişisel bilgisayarda mining yapmak mantıklı ve kârlı gelmiyor. 3080i 10000tl civarına alabilirseniz 6 ay civarında bir sürede kendi fiyatını amorti edecektir anlık değerlerle. Attığım konuyu okuduysanız zaten hangi tarihte nasıl değerlerde ve kaç w güç tüketiminde mining yaptığımı görmüşsünüzdür :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
arkadaşlar kazımı ekran kartı yapacak, ısınırsa kart ve anakart ısınır. neden olmaz diyorsunuz anlamadım.
3080 ekran kartı alıp taksam , en kötü 80-90 hash kazım yapar. whattomine sitesinden kaç eth kazacagı yazıyor. usd degeri de yazıyor. elektrik faturası çıkılmış deger de yazar.
900-1000euro ya 3080 alsam bu laptopa baglasam bir senede kart kendini amorti etmiş olur zaten. isterseniz kartların ısınma performansı. watt degeri ve aylık kazanç listesini paylaşabilirim.
Tek kartla yapacağınız uğraşa değmez. Ben kendini 1 yılda amorti edecek tek bir kart için bu kadar masrafa girişmem açıkçası bu benim fikrim tabi. Onun haricinde olmaz dememin nedeni ısınmadan dolayı değil. Zaten ana yük ekran kartında olacak ki o da çok fazla ısınmaz. Ek olarak, o elektrik hesaplama olayı ülkeye göre değişiyor. Türkiye'de elektriğin ne kadar pahalı olduğuna girmeye gerek yok bence.