Laptop İçin Linux Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Arkadaşlar Kuzenimin Bilgisyarı Var Özellikleri
6Gb Ram
1Gb Ekran Kartı
2.3Ghz İ5 İşlemci
Hangi Dağıtımlar İyi Gelir İlk Kez Linux Kullanacak Kullanması Kolay Dağıtımlar Söylerseniz Mutlu Olur

Başlangıç ve ilerisi için Linux Mint oldukça işini görür ve sakin bir liman gibidir. En az hata alabileceğin, paket/uygulama konusunda sıkıntı yaşamayacağın, kurduğunda çok daha uzun süre kullanılabilecek bir dağıtım. Linux Mint sürümleri LTS tabanlıdır, yani uzun süre desteklidir, sürüm çıktıktan sonra 5 yıl boyunca güncelleme desteği alır. Ayrıca Linux hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için X dağıtımı kurmaya da gerek yok, daha kimsenin farklı bir dağıtm kurarak Linux öğrendiğine şahit olmadım, olsa olsa X ya da Y dağıtmının kurulumunu ya da bu dağıtımlardaki paket yönetimine ait 3-5 şey öğrenirler ya da disk bölümleme gibi çok temel meseleler.

İleride RHEL ortamında bir sistem yöneticisi olamaya niyeti yoksa kuzeninin, Fedora gibi bir dağıtım kurmasının bir manası yok. Fedora sürümlerinin ömrü oldukça kısadır, 1 yıl civarında. Ayrıca uç kenar bir dağıtım olduğu için, paketler çok daha az test edilmiştir ve sorun yaşama ihtimali daha yüksektir.

Linux Mint için bir sorun yaşandığında ya da bir uygulama kurmak için bakındığında çok daha fazla kaynak bulabilirsiniz.

Linux Mint ile Fedora'yı karşılaştırdığınızda; belirtilenin aksine, şöyle bir denemek için kurulacak asıl dağıtım Fedora'dır.

Linux Mint'in yazılım yöneticisi ve güncelleme yöneticisi sayesinde, Fedora'da bulanamayacak kadar kolay yazılım kurabilir ve daha konforlu güncelleme yaparsınız.

Fedora, RHEL'in test geri besleme amacıyla desteklediği bir test ortamı gibidir. Yukarıda belirttiğim sebepler haricinde kurmak için bir sebep göremiyorum.

RPM tabanını 10 yıl önce terk edip Debian'a geçtim, ardından 5 yıldır ana sistemlerimde Linux Mint, bazı sistemlerimde hâlâ Debian kullanıyorum, kaybetiğim hiç bir şey olmadı.

Biraz ilerletince artık Debian'a satış koyup Arch tabanına geçer : Manjaro :)

Manjaro, en şişkin dağıtımlardan, AUR ise sisteminizi çöplüğe çevirmeye and içmiş bir kabustur. AUR'dan Opera, Chrome yükleyebilirsiniz, ama depoda olmayan ve karışık bağımlılıklara sahip bir yazılımı yüklemek isterseniz, o zaman hezayan kelimesinin manasını bilfiil öğrenmiş olursunuz.

Son düzenleme:

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Manjaro, en şişkin dağıtımlardan, AUR ise sisteminizi çöplüğe çevirmeye and içmiş bir kabustur. AUR'dan Opera, Chrome yükleyebilirsiniz, ama depoda olmayan ve karışık bağımlılıklara sahip bir yazılımı yüklemek isterseniz, o zaman hezayan kelimesinin manasını bilfiil öğrenmiş olursunuz.
Manjaro'yu Arch tabanlı diye örnek olarak gösterdim yoksa ilk önereceğim tabi ki olmaz çok müdahele ve gereksiz yazılım var başta. AUR konusunda katılıyorum çünkü bağımlılıklar o kadar fazla ki bir paket yüklediğimde uygulamaları bi açıyorsun ekstra neler neler yüklüyor beraberinde :)

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Linux ilk kez kullanacak biri Debian ile başlamalı o yüzden : Ubuntu, Mint, Zorin, elementary, Linux Lite, Pop_OS!, Peppermint ile giriş yapmak lazım hepsi olur farketmez.

Biraz ilerletince artık Debian'a satış koyup Arch tabanına geçer : Manjaro :)
Hocam Manjaro stabil değil artık. Hatta Arch tabanlı dağıtımlar ne olduysa artık Wi-Fi görmüyor.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Hocam Manjaro stabil değil artık. Hatta Arch tabanlı dağıtımlar ne olduysa artık Wi-Fi görmüyor.
5.10.34-1 LTS çekirdeğinin altında bir kernel yüklemeyin yoksa wi-fi görmeyebilir :) Stabilite olarak evet katılıyorum özellikle ISO boyutu 3'e dayanmış ve sistemde ne var bu kadar belli değil abicim bir ofis falan koyun bari de belli olsun ama o da yok :) ama yine de başı çeken Arch dağıtımlarından biri ama bu şekilde devam ederse sonu Ubuntu gibi olacak.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
5.10.34-1 LTS çekirdeğinin altında bir kernel yüklemeyin yoksa wi-fi görmeyebilir :) Stabilite olarak evet katılıyorum özellikle ISO boyutu 3'e dayanmış ve sistemde ne var bu kadar belli değil abicim bir ofis falan koyun bari de belli olsun ama o da yok :) ama yine de başı çeken Arch dağıtımlarından biri ama bu şekilde devam ederse sonu Ubuntu gibi olacak.
Hocam ArcoLinuxB de için sıkıntı geçerli. EndvaavourOS Live ortamında da görmemişti.
İşin ilginç yanı ArcoLinuxB ile Manjaro, Live ortamında görüyor fakat kurunca görmüyor.
Bu arada ArcoLinuxB'de LTS ile kurulum yapıyorum.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Her zaman söylerim yeni linux kullanıcılarına ubuntu türevi daha iyi. Hata kaldırıyor. ama arch türevleri :(

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Hocam ArcoLinuxB de için sıkıntı geçerli. EndvaavourOS Live ortamında da görmemişti.
İşin ilginç yanı ArcoLinuxB ile Manjaro, Live ortamında görüyor fakat kurunca görmüyor.
Bu arada ArcoLinuxB'de LTS ile kurulum yapıyorum.
Linux donanım seçiyor :) Arco Linux'ın en beğenmediğim yanı kullanıcı dostu olmayan karma karışık bir websitesi var kesinlikle el atılması lazım ve bu D, B ve normal ISO olayı da bana tuhaf geliyor ne gerek var böyle şeylere sade olsun 1 tane olsun farklı masaüstlerine böl ISO'ları tamam yeterli çünkü ne kadar çok kod yazarsan o kadar hata çıkıyor ortaya. Tecrübelerini bekliyoruz Arco'dan :cool:

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Linux donanım seçiyor :) Arco Linux'ın en beğenmediğim yanı kullanıcı dostu olmayan karma karışık bir websitesi var kesinlikle el atılması lazım ve bu D, B ve normal ISO olayı da bana tuhaf geliyor ne gerek var böyle şeylere sade olsun 1 tane olsun farklı masaüstlerine böl ISO'ları tamam yeterli çünkü ne kadar çok kod yazarsan o kadar hata çıkıyor ortaya. Tecrübelerini bekliyoruz Arco'dan :cool:
İnternete bağlansa sıkıntı yok ama internete bağlanmıyor. Bu arada şu an Arco kullanmıyorum.
Ve Arch'a soğudum biraz.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
İnternete bağlansa sıkıntı yok ama internete bağlanmıyor. Bu arada şu an Arco kullanmıyorum.
Ve Arch'a soğudum biraz.
Yeni sürümler çıktı dağıtımlarda acayip deneyesim var ama kendime hakim olmam lazım dağıtım denemekten yoruldum :) En çok merak ettiğim Fedora 34, elementary OS 6 ve OpenSUSE Tumbleweed 5 Mayıs versiyonu.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Yeni sürümler çıktı dağıtımlarda acayip deneyesim var ama kendime hakim olmam lazım dağıtım denemekten yoruldum :) En çok merak ettiğim Fedora 34, elementary OS 6 ve OpenSUSE Tumbleweed 5 Mayıs versiyonu.
Fedora 34 çok güzel ben KDE Plasma spin’ini kullanıyorum ve yanında ne olur ne olmaz diye Linux Mint’i bulunduruyorum.

DDLAO

Asistan
Reaksiyon puanı
249
Ya Arch'ıma neler demişsiniz Gentoo kuracağım ben yapamazsam silerim böyle sevilmediğini bilmiyordum Arch'ın. :D

ssscute

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar Kuzenimin Bilgisyarı Var Özellikleri
6Gb Ram
1Gb Ekran Kartı
2.3Ghz İ5 İşlemci
Hangi Dağıtımlar İyi Gelir İlk Kez Linux Kullanacak Kullanması Kolay Dağıtımlar Söylerseniz Mutlu Olur
elemtray os linux veya monjara 2 sinin arayüzü ve kurlumu basit ve 2 side fark alt yapı kulanıyo yani 2 side işine yarar