Laptop fan değişimi...!

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
Arkadaşlar ben fan almak istiyorum laptopa acaba nerden bulabilirim:helpsmilie:

eski fan çok ses çıkarıyo ve artık yaşlandı sayılır şimdiden teşekkür ederim..:)

burock

Doçent
21 Şubat 2008
792
0
0
soğutucular var laptop içindeki fanı teknik servisi değiştirebilir ve baya tuzluya gelir die biliyorum ek olarak usbden çalışan soğutuculardan alabilirsin.

burock

Doçent
21 Şubat 2008
792
0
0
hmm o zaman fanı devre dışı bırak soğutucuyla devam et dicemde soğutucu fanın görevini tam anlamıyla yapabilirmi bilmem..

Bu konuda daha bilgili kişilerin fikrini al en iyisi..Kolay Gelsin.

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
hmm o zaman fanı devre dışı bırak soğutucuyla devam et dicemde soğutucu fanın görevini tam anlamıyla yapabilirmi bilmem..

Laptopta fanı nasıl devre dışı bırakacamki anlamadım...:wassat:

EremsaLsiz

Asistan
26 Haziran 2008
115
0
0
Fanı devre dışı bırakırsan laptopun da devre dışı kalır ben tavsiye etmem :)

Kompresörü olan bir tanıdığın varsa, fanın olduğu kısma ulaşıp hava basarsan (eğer fanında problem yoksa) gürültü sorunun ortadan kalkar.

Fanın arızalı olduğunu varsayalım. Eğer elinden bu tip işler geliyorsa kendin de alıp değiştirebilirsin. Yalnız en önemli konu, fanın senin ulaşabileceğin bi yerde olup olmadığıdır. Sadece kapağı yada klavyeyi söktüğünde erişemediğin bir noktadaysa muhtemelen sen yapamazsın bu işlemi. Biraz tecrübe gerektiriyor bu iş.

Eğer kolay bir yerdeyse diye devam ediyorum. Laptoplarda genelde tork vida kullanılır, 6 numara işini görebilir büyük ihtimalle. Fanı söktükten sonra yanına alıp aynısını bulmaya çalışırsın.

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
Fanı devre dışı bırakırsan laptopun da devre dışı kalır ben tavsiye etmem :)

Kompresörü olan bir tanıdığın varsa, fanın olduğu kısma ulaşıp hava basarsan (eğer fanında problem yoksa) gürültü sorunun ortadan kalkar.

Fanın arızalı olduğunu varsayalım. Eğer elinden bu tip işler geliyorsa kendin de alıp değiştirebilirsin. Yalnız en önemli konu, fanın senin ulaşabileceğin bi yerde olup olmadığıdır. Sadece kapağı yada klavyeyi söktüğünde erişemediğin bir noktadaysa muhtemelen sen yapamazsın bu işlemi. Biraz tecrübe gerektiriyor bu iş.

Eğer kolay bir yerdeyse diye devam ediyorum. Laptoplarda genelde tork vida kullanılır, 6 numara işini görebilir büyük ihtimalle. Fanı söktükten sonra yanına alıp aynısını bulmaya çalışırsın.

Fanı sökmem için iki bakır boru ve kısacası laptopu tamamen sökmem gerek..;)

physco

Asistan
24 Haziran 2008
252
0
16
kadıköy yazıcıoğlunda laptop lcd si görmüştüm lcd varsa fanda vardır herhalde

nsgnc

Profesör
6 Nisan 2008
1,572
10
218

Sakın fanı durdurayım deme yanar vallaha bilgisayarın.

Sende buldun belayı fanla soğutmayla. Kendi haline bırak bilgisayarı.

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
Sakın fanı durdurayım deme yanar vallaha bilgisayarın.

Sende buldun belayı fanla soğutmayla. Kendi haline bırak bilgisayarı.

Valla abi napalım ya şuan 4-5 dakkada bir devreye giriyor ama çalıştığı zamandan adamın başını ağrıtıyor...

yokmu değiştirmeme yardımcı olacak biri..:helpsmilie:

EremsaLsiz

Asistan
26 Haziran 2008
115
0
0
Söktüğün zaman detaylı bir fotosunu çekip (makro çekim ile) siteye yüklersen ancak öyle yardımcı olabiliriz. Ezbere birşey söylersek hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.

Kompresör olayını denedin mi peki?

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
Söktüğün zaman detaylı bir fotosunu çekip (makro çekim ile) siteye yüklersen ancak öyle yardımcı olabiliriz. Ezbere birşey söylersek hoş olmayan sonuçlar doğurabilir.

Kompresör olayını denedin mi peki?

Tozları fırçayla temizledim ama yine aynı acaba laptoplar için sessiz fan satılıyomu...:wacko:

EremsaLsiz

Asistan
26 Haziran 2008
115
0
0
Çok çeşit varmı bilmiyorum açıkçası ankarada, o yüzden birşey diyemeyeceğim, olan yerlere bakıp sorman lazım. Bir de dediğim gibi sökemeyecek gibi hissediyorsan kendini, fanı aldıktan sonra bir laptop teknik servisine de taktırabilirsin.

Fırçayla temizleme işini görmemiş, kompresörün güzelliği, gözle göremediğin yerlerldeki toz birikintilerini de ortadan kaldırması. Özellikle kuytu kenarda görsen bile temizleyemediklerini :)

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
Çok çeşit varmı bilmiyorum açıkçası ankarada, o yüzden birşey diyemeyeceğim, olan yerlere bakıp sorman lazım. Bir de dediğim gibi sökemeyecek gibi hissediyorsan kendini, fanı aldıktan sonra bir laptop teknik servisine de taktırabilirsin.

Fırçayla temizleme işini görmemiş, kompresörün güzelliği, gözle göremediğin yerlerldeki toz birikintilerini de ortadan kaldırması. Özellikle kuytu kenarda görsen bile temizleyemediklerini :)

Kompresorun yerine elektrik süpürgesi olurmu kardeş...:)

EremsaLsiz

Asistan
26 Haziran 2008
115
0
0
Neden olmasın demek isterdim ama bazı durumlarda olmuyo işte :) Kompresörün her durumda çok daha iyi temizlediğini gördüğüm için sanırım, o olmadan içim rahat etmiyor:) Fan baktınmı ankrada?

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
Neden olmasın demek isterdim ama bazı durumlarda olmuyo işte :) Kompresörün her durumda çok daha iyi temizlediğini gördüğüm için sanırım, o olmadan içim rahat etmiyor:) Fan baktınmı ankrada?

yok kardeş daha bakmadım napalım bir yerden kompresor bulacaz..:D

freewill

Dekan
8 Temmuz 2008
7,637
61
228
cihazın marka modelini bilmiyorum ama genelde cihazıın arkasında büyükçe bir tabaka var genelde onun altında olur soğtucu sistemi eğer el becerine biraz hakimsen 1 adet ince fırça bir adet yıldız tornavida (saatçi tornavidası gerekebilir) bir damla makina yağı ;) kapağı aç fanın etrafında vidaları sök bazı fanlar soğutucaya bitişik olur o yüzden soğutucuyu kopmle sökmen gerekebilir ama korkulacak bir durum yok sadece fazla vida sökeceksin istersen işlemci bolğundaki kirli macunu temizleyip yeni macun sürerek daha temiz ve sağlıklı soğutma sağlayabilirsin ;) fanı temizle genelde mıknatıs tutturgacı vardır oo yüzden pervane kısmını ufak bir kuvvet uygulayarak yerinden çıkarabilirsin plastik bölümü istersen yıkayabilirsin ama iyi kurula soğutucu bloğuda güzelce temizde sakın üfleme bu havada nefesinle direk rutubet üflersin ;) kompresör yardımcı olabilir. dahha sonra 1 tamla su damlasının yarısı kadar büyük damla değil :D fanı takacağın motorun üzerine damlat parmağınla prvaneyi çivir yağ yayılsın yağ damlamıyorsa nasıl söktüysen aynı işlemin zıttını yaparak toplaryabilirsin :D

spybot

Guru
Emektar
1 Kasım 2008
47,206
629
293
cihazın marka modelini bilmiyorum ama genelde cihazıın arkasında büyükçe bir tabaka var genelde onun altında olur soğtucu sistemi eğer el becerine biraz hakimsen 1 adet ince fırça bir adet yıldız tornavida (saatçi tornavidası gerekebilir) bir damla makina yağı ;) kapağı aç fanın etrafında vidaları sök bazı fanlar soğutucaya bitişik olur o yüzden soğutucuyu kopmle sökmen gerekebilir ama korkulacak bir durum yok sadece fazla vida sökeceksin istersen işlemci bolğundaki kirli macunu temizleyip yeni macun sürerek daha temiz ve sağlıklı soğutma sağlayabilirsin ;) fanı temizle genelde mıknatıs tutturgacı vardır oo yüzden pervane kısmını ufak bir kuvvet uygulayarak yerinden çıkarabilirsin plastik bölümü istersen yıkayabilirsin ama iyi kurula soğutucu bloğuda güzelce temizde sakın üfleme bu havada nefesinle direk rutubet üflersin ;) kompresör yardımcı olabilir. dahha sonra 1 tamla su damlasının yarısı kadar büyük damla değil :D fanı takacağın motorun üzerine damlat parmağınla prvaneyi çivir yağ yayılsın yağ damlamıyorsa nasıl söktüysen aynı işlemin zıttını yaparak toplaryabilirsin :D

Makine fujitsu sıemens amilo m 1451 g 2.5 yaşında ayrıca fanın sökmem için ise komple laptopu sökmem gerekiyo kardeş..:)

embayt

Asistan
30 Nisan 2012
211
0
16
abi fan temiz mi ki ?
acaba hiç temizlediniz mi?
yanlış anlaşılmasın..misal benim arkadaşın laptop patoz gibi çalışıyordu..açtım kii fan neredeyse dönmez olmuş tozdan şeyden..

Ben tedavi ettim bile :D

al bi de burdan yak :D :D :D ..
bizdeki dikkatsizlik anca bu kadar olur :) ..