Laptop bipleme gpu sorunu hakkında yardım

Bu konuyu okuyanlar

NobraN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba ,
Dün başlayan bir sorundan dolayı bilgisayarım kullanılamaz hale geldi. Laptop nvidia gpu'yu kullanmaya başladığı anda biplemeye başlıyor ve fan hızı yükseliyor. 22 bip sesinden sonra bilgisayar kendini kapatıyor.
Tespit ettiklerim
- Nvidia gpu'yu kullanan uygulamayı hemen kapatırsam bipleme duruyor fakat fan hızı hala maximumda kalıyor. Bİlgisayarı tam olarak kapatıp açmadan fan eski haline dönmüyor , restart işe yaramıyor.
- Nvidia driver'ını etkisiz hale getirdiğimde sorun kalmıyor. Aslında tam anlamıyla çözmüyor çünkü arada yine aynı problemi yapıyor nvidia gpu pasif olmasına rağmen.
- Sorun işletim sisteminden ya da driver kurulumundan değil. Başta format atmayı denedim daha ilk w10 kurulumunun açılışında driverları kontrol ettiği yerde yine biplemeye başlıyor. Ayrıca bios menüsünde 15-20 saniye geçirdikten sonra yine bipliyor. Pc açılışında bios şifresi soruyor , eğer şifreyi girmezsem 15-20 saniye sonra yine bipliyor.
- Ram , hdd , ssd , wifi kartı dahil olmak üzere sökülebilen her bileşeni söküp tek tek test ettim hepsinde sonuç aynıydı.
- Termal macunların hepsini yeniledim , fanda herhangi bir problem yok gayet düzgün çalışıyor.
- Oyun açtığım sırada ötmeye başlayınca herhangi bir performans düşüşü yaşamıyorum , yani gpu iyi çalışıyor gibi gözüküyor. Eski fps'm ne ise şuan da aynı fpsyi alıyorum.

Anakart ve beraberinde gpu ( tümleşik olduğu için mecbur anakart değişimi olacak ) değişimi yapmadan bu sorunun çözümü var mıdır ? Bilgili kişiler yardım ederlerse sevinirim.

Laptop bilgileri
- Victor G301 | Clevo W650SJ
- Nvidia 840M GPU

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Bilgisayarı iyi bir laptop tamircisine baktırman lazım belki sorun çözülür yeni anakart almaya kalkarsan sıfırı yok ikinci el almak zorunda kalacaksın bir sorunu varmı yokmu işlem görmüşmü bilemezsin ve fiyatıda yüksek olur..

NobraN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarı iyi bir laptop tamircisine baktırman lazım belki sorun çözülür yeni anakart almaya kalkarsan sıfırı yok ikinci el almak zorunda kalacaksın bir sorunu varmı yokmu işlem görmüşmü bilemezsin ve fiyatıda yüksek olur..

Gpu chipi değişse çözülür mü? Bunun maliyeti ne olur acaba?

Logithx

Profesör
Reaksiyon puanı
2,104
Gpu chipi değişse çözülür mü? Bunun maliyeti ne olur acaba?
Problem nerde bilemeyiz anakartta da problem olabilir önce zaten laptop tamircisi arızayı bulur fiyat konusunda seni bilgilendirir sende ona göre yapılsın yada yapılmasın diye karar verirsin..

NobraN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Problem nerde bilemeyiz anakartta da problem olabilir önce zaten laptop tamircisi arızayı bulur fiyat konusunda seni bilgilendirir sende ona göre yapılsın yada yapılmasın diye karar verirsin..
Hocam amacım tamirciye götürmeden önce bir önbilgi edinebilmek , hatta eğer yapılabilecek birşey ise kendi imkanlarım ile çözebilmek. Her tamirciye de güvenilmiyor.