Laptop belirsiz aralıklarla donuyor.

Bu konuyu okuyanlar

rlfz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhaba, elimde HP G62-a24ET marka ve modeline sahip eski bir laptop mevcut.

Şu zamana kadar problemsiz çalışan laptop son zamanlarda kullanılmaz hale geldi şöyle ki; bazen açılır açılmaz bazen ise 10-15 dakika boşta kalsa bile donuyor/kilitleniyor. Mouse imleci, klavye her şey etkisiz hale geliyor sadece görüntü kalıyor. Bu sorun özellikle internetten bir video izlemeye başladığımda direkt baş gösteriyor.

Denediğim ve uyguladığım adımları sizlerle paylaşayım;

- Harddisk kaynaklı bir sorun olduğunu düşünerek farklı bir HDD ile denedim.
- Ramler ve slotlarından kaynaklı olduğunu düşünerek farklı ram ve slotları denedim.
- İşletim sistemi olarak win7 - win8.1 - win10 kurdum. Güncel driverları indirdim.
- BIOS güncellemesi yaptım.
- Isıdan kaynaklı olabilir diyerek, komple cihazı temizledim ve termal macununu yeniledim.
- Hp yardımcı program ile donanım sorunlarını test ettim. (olası bir sorun bulamadı)

Sıcaklık değerleri 50-60 dereceyi geçmiyor fakat masaüstü kullanımında cpu kullanımı %10-20 aralığındayken web tarayıcı açınca %50-60'lara çıkıyor. Youtube'dan video açtığımda ise %90-%100 aralığında seyir ediyor. Sonuç olarak yine donuyor.

En son ihtimal olarak şarj adaptöründen kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım belki enerji akışında dalgalanmalar mevcuttur diyerek fakat CPU kullanımının'da video izlerken %100 olması normal gelmedi.

Bilgisayarcıya götürsem muhtemelen denediğim şeyleri baştan deneyecek. Bu yüzden sizden bilgi almak istiyorum, sorunun kaynağını bulmak için. Umarım yardımcı olabilirsiniz. Yeni bir ürün alacak bütçem maalesef şuan müsait değil.

Sistem özelliklerini ekleyeceğim.