Laptop Bakımının Önemini İçeren Bir Yazı

Sizlerde Laptop Bakımızı Belli Bir Aralık İle Yapıyor Musunuz?

• Hayır

• Hayır ama bundan sonra araştırıp yapıcağım ( Bu beni çok mutlu eder )

• Evet ( 3 Ay )

• Evet ( 6 Ay )

• Evet ( 12 Ay )

• Evet ( 24 Ay )

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

DumanTech

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Laptoplarda Bakımın Önemi

Birçok kullanıcı Dizüstü Bilgisayarını yıllarca kullansa bile temizlemiyor veya temizlemesi gerektiğini farkında değil. Ancak Dizüstü Bilgisayarlarda bakım tıpkı arabalar gibi çok ama çok önemli bir husustur. En geç 2 yılda 1 Bana göre 6 ayda bir yapılması gereken bakımlar şu şekildedir:

• Termal macun yenilemesi
  • Termal pad yenilmesi
  • Fan temizliği
  • Laptop temizliği
  • Temiz bir Windows Kurulumu
Bu sırada en önemi olan hususlar ise şu şekildedir :

• Termal macunun üst kalitede olması gerekmektedir. Isı iletkenliği Üst düzey ve kaliteli bir macun olmalı ki değiştirdiğinize değsin
  • Termal padler tabii ki de kaliteli olmalı ki hemen yumuşamasın
  • Fan konusunda pek denecek bir şey yok dikkatlice tozlar alınmalı
  • Dizüstü Bilgisayarın kasasında aralara kaçan tozlar dikkatli bir şekilde temizlenmeli
  • Ve bence en önemli nokta olan sıfırdan en son sürüm olacak şekilde temiz bir işletim sistemi kurulumu
  • Eğer 2020’de halen kullanmıyor iseniz laptopunuza Solid State Drive (SSD) almanızı şiddetle tavsiye ederim sebebi ise yüksek okuma/yazma performansı sunmaları. Dizüstü Bilgisayar açıldığında kendini toplamasını beklemeden hemen işimizi halletmek.

• Benim önerim size 6 Ayda bir Dizüstü Bilgisayarınıza CoolerMaster MasterGel Maker alıp uygulamanız
  • Piyasadan kaliteli Termal padler alıp ekran kartı mosfedlerine uygun şekilde uygulamanız
  • Güzelce basıncı hava ile laptopunu temizlemeniz.

• EĞER BU ADIMLARI EKSİKSİZ UYGULAR İSENİZ FARKINI KESİNLİK İLE FARK EDECEKSİNİZ

• Mehmet Burak Duman
  • -Bütün Hakları Saklıdır© -