Laptop Alıcam Fakat Ekran Kartı Seçiminden Çok Korkuyorum Yardım Edebilirimsiniz?

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar öncelikle yanlış yere aynı konuyu açtım yetkililerden özür diliyorum
ben laptop almak istiyorum 1.500 lira civarı fakat ekran kartları okadar çok çeşitki ne yapcağımı neye göre alıcağımı hiç bilmiyorum
örnek vermek gerekirse. ben laptop aldıgımda ekran katı sorun cıkarsın ıstemıyorum yanı photo shop 2011 -2012 oyunları macro media gibi aktivitelerde ekran kartında sorun ıstemıyorum örnek olarak

İŞLEMCİ
Intel Core i3-2330M 2.2 GHz. 3 MB Cache Bellek İşlemci

İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i3

RAM
4 GB DDR3 1333 Mhz. (Max.8 GB) Ram

SABİT DİSK
500 GB SATA (5400 Rpm) HDD

OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer

İŞLETİM SİSTEMİ
Microsoft Windows 7 Home Premium Tr-İng (64 Bit)

EKRAN KARTI
NVIDIA GeForce GT 410M 1 GB Ekran Kartı Burdaki ekran kartı ne kadar iyi ve bunun gibileri
nasıl ben ne tür bir ekran kartı seçmeliyim laptopumda

EKRAN BOYUTU
17.3" HD LED Ekran (1600 X 900)

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
1600 x 900

SES ÇIKIŞI
Stereo

ÜRün

İŞLEMCİ
Intel Core i3-2330M 2.2.GHz. 3 Mb Cache Bellek İşlemci

İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i3

RAM
2 GB DDR3 1333 Mhz. (Max.8 GB) Ram

SABİT DİSK

OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer

İŞLETİM SİSTEMİ
FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)

EKRAN KARTI
NVIDIA GeForce GT 520MX 1GB DDR3 Ekran Kartı Yada bu ekran kartı ne kadar iyi bana yardımcı olurmusunuz lütfen 1.500 gibi bir para verip işe yaramıycak bir ekran kartı bile denmiycek parça almak istemiyorum laptop malum parça değişimi okadar yok ekran kartı takılanı oluyormu ve ekran kartı takılanında ne olarak geçiyor misal harici gibisinden

EKRAN BOYUTU
15.6'' LED HD (1366x768)

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
1366 x 768

SES ÇIKIŞI
Dolby Digital

Herkese Teşekkürler şimdiden Forum'a fazla giremiyorum Pc'im yok netten arada bakıyorum tüm yorumları okuyacağım ilgilenen yardımcı olan arkadaşlara
şimdiden teşekkürler

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Çok farklı laptoplar kullandım, ya da deneme imkanım oldu. Ekran kartında Nvidia yı tercih etmeni tavsiye ederim. Ancak önerdiğin kartlardan daha iyileri var. biraz daha bütçeni zorlarsan kanımca iyi olur.

grcngnc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kardeş 1500 liraya casper'ın gt540m li laptopları var i5 işlmcili... hemde türk malı bi laptop casper'lara bakmanı öneririm

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Ekran kartında mutlaka Nvidia seç, i5 işlemcili ve 4gb ramli olsun en az. sakın casper alma bin pişman olursun. asus-dell-lenovo-sony-samsung bunlardan birini al. exper-acer-casper kesinlikle uzak dur.

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Çok farklı laptoplar kullandım, ya da deneme imkanım oldu. Ekran kartında Nvidia yı tercih etmeni tavsiye ederim. Ancak önerdiğin kartlardan daha iyileri var. biraz daha bütçeni zorlarsan kanımca iyi olur.
bütçe zorlaya zorlaaya 1.500 oldu dostm 4 tane kredı kartım var hepsıne en az 400 500 aylık odemem var :) daha fazla zorlarsam bankalar kapıma dayanıyr zar
zor geçiniyoruz :)

--- Mesaj Güncellendi ---

haklısın 2side ekran kartı kötü detaylı bilgi:http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html
bu sitede bak sıralamalara

ekran kartı seçimin şunlar olsun:ati5650 6650 6770 6570 nvdia 540m 555m

nvidia ları inceliycem yani bende laptopta nvidia dan yanayım ama işte okadar cok ürünü varki bu lanet olası şirketin iyi le kötüyü ayırt ettirmiycek kadar oldu işte teşkkür ederim

kardeş 1500 liraya casper'ın gt540m li laptopları var i5 işlmcili... hemde türk malı bi laptop casper'lara bakmanı öneririm

jojoba kardeşiminde dediği gibi ben casperden uzak durıym casper sakıncalı ne kadar iyi olursa olsn casper benden uzak dursun :) teşkkürler

Ekran kartında mutlaka Nvidia seç, i5 işlemcili ve 4gb ramli olsun en az. sakın casper alma bin pişman olursun. asus-dell-lenovo-sony-samsung bunlardan birini al. exper-acer-casper kesinlikle uzak dur.

dostum benimde seçimim öyle işte nvidia ama o kadar çok ürünü varki hani paylaşımsız nvdia sağlam ekran kartını 1.500 liralık bi laptopta bulmam çok zor oluyor :/

Abdurahman

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Notebookta ekran kartı çipseti olarak mutlaka Nvidia seçilmeli. + Casper , Exper vs. Ivır zıvır markalardan uzak dur. Asus veya Dell'den şaşma.

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
NVIDIA GeForce 410M Bu ekran kartı için ne Diyorsunuz?
NVIDIA GeForce 410M 1 GB Paylaşımsız Ekran Kartı

şu pc ler
http://www.istanbulbilisim.com.tr/i...atlari-notebook-taksit-avantajlari,30404.html

http://www.istanbulbilisim.com.tr/i...atlari-notebook-taksit-avantajlari,29564.html

Samsung un bu ürünleri var
ekran kartları hakkında ne düşünyrsnz?
NVIDIA GeForce GT 520M 1GB DDR3 Ekran Kartı

http://www.istanbulbilisim.com.tr/n...atlari-notebook-taksit-avantajlari,30789.html

i5 işlemcili birde bu ürünü var
http://www.istanbulbilisim.com.tr/n...satlari-notebook-taksit-avantajlari,7901.html

sizce nasıl bunlar ?

http://www.anandtech.com/bench/Mobile/137

Her ne kadar mobile gpu lar farklı nitelikte olsa da sana fikir verebilir. hem bazı laptop modellerini karşılaştırabilirsin
teşekkürler çok sıkıntılı bir iş bu ya :S

Notebookta ekran kartı çipseti olarak mutlaka Nvidia seçilmeli. + Casper , Exper vs. Ivır zıvır markalardan uzak dur. Asus veya Dell'den şaşma.
bende nvdia dan yanayım da işte çok aldatmaca var diye düşünüyorum
mesela bu laptoptaki ekran kartı gibi
» İŞLEMCİ
:

» RAM
:
2 GB DDR3 1066 Mhz. (Max.4 GB) Ram

» SABİT DİSK
:
320 GB SATA (5400 Rpm) HDD

» EKRAN KARTI
:
NVIDIA GeForce GT 520M Max. 1772 MB Ekran Kart şu 1772 mb ekran kartı bana cazip gelmiyor benim için mantıken düşündüğüm

NVIDIA GeForce 410M 1 GB Paylaşımsız Ekran Kartı bu tür bi ekran kartı gibi fark ne tam bilmiyorum açıkcası hangisi iyi hangisi kötü hangisi en basit örnekle oyunlarda vs sıkıntı yapmaz ayırt etmem zor :/

emre24

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ati yi de karalamayın Hd 5730 ekran kartım var Çoğu oyunu full grafik oynayabiliyorum. Örnek olarak Dragon age dx 11 high A A ve anisotropic filtering full açık 50 fps alıyorum rahat.Skyrim i full grafik oynatıyor.

Ekran kartı için seçim yapacaksan Nvidia için sonu 530 gibi sonu 30 yada yüksek olan. Ati için ise son üç rakamı 650 den yüksek olanları seç.(Örnek 5650 gibi)

Rejii

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ati yi de karalamayın Hd 5730 ekran kartım var Çoğu oyunu full grafik oynayabiliyorum. Örnek olarak Dragon age dx 11 high A A ve anisotropic filtering full açık 50 fps alıyorum rahat.Skyrim i full grafik oynatıyor.

Ekran kartı için seçim yapacaksan Nvidia için sonu 530 gibi sonu 30 yada yüksek olan. Ati için ise son üç rakamı 650 den yüksek olanları seç.(Örnek 5650 gibi)
anladım dikkate alıcam teşekkür ediyorum

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
aldım, ben geçende lenovo ideapad z750 modeli ,i5işlemci 1gb nvidia ekran kartı 4gb ram. fiyatı 1400civarı tavsiye ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
999 tl ye samsung 1 gb ekran kartı 1 tb harddisc 1 gb nvidia 520mx ekran kartı 4 gb ram samsung laptop 26.07.2012---29.07.2012 tarihleri arasında saturnde indirimde hem cok iyi hemde baya ii özellikleri bence laptop olarak aynısı bende var battlefieldi full grafik kasmadan oynıyabiliyorum

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Ekran kartı alırken dikkat etmeniz gerekn şey model numaraları; Detaylı bilgi verip kafa karışıklığına yol açmayayım, en basit şekliyle anlatmak gerekrise

ati hd 4650 için; 4 seri numarası ve sırasıyla 6 ve 5 birbirlerinin alt versiyonları gibi düşünün.
atiler için önemli rakam soldan 2. sıradaki. 1' den 9' a kadar yükselen bu rakat performans için en büyük kriterimiz. soldan 2. rakam 1,2,3,4 ise giriş seviyesi, 5-6 ise orta seviye, 7,8,9 ise performans kartıdır. soldan 3.sıradaki rakat ise 2.rakamda belirtilen versiyonun upgrade numarasını temsil eder. örnek olarak belirttiğimiz ati hd 4650, 4. nesil, 6. versiyon(orta seviye), 5. alt sürüm (6.versiyonun biraz upgrade edilmiş olanı) bir ekran kartıdır.

nvidia kartlar için ise: örnet gt410 demişsin. en soldaki rakam 400 serisini ifade eder. soldan 2. basamak ise 1 ve bu giriş seviyesi bir kart olduğunu ifade eder. soldan 2. rakam 1,2,3 ise giriş seviyesi 4,5 ise orta seviye 6,7,8,9 ise performans demektir.

kısacası gt 410 çok kötü giriş seviyesi bir karttır.

piyasadaki laptoplar içerisinde ;

atiler için hd 6600 ve üzeri
nvidia lar için ise gt540 ve üzeri kart tercihleri yapılmalıdır.

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-410M.43891.0.html sitesi de önemli bir referans olabilir. bu sayfada sağ tarafda class 1-2-3-4 şeklinde sınıflandırılmış ekran kartları. tercih edeceğiniz ekran kartı laptoplar için class2 nin orta seviyesi olan gt540 ve üzerisi olmalıdır. class1 kart laptoplarda kolay bulunmuyor ne yazikki.

muzaffer7

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartı alırken dikkat etmeniz gerekn şey model numaraları; Detaylı bilgi verip kafa karışıklığına yol açmayayım, en basit şekliyle anlatmak gerekrise

ati hd 4650 için; 4 seri numarası ve sırasıyla 6 ve 5 birbirlerinin alt versiyonları gibi düşünün.
atiler için önemli rakam soldan 2. sıradaki. 1' den 9' a kadar yükselen bu rakat performans için en büyük kriterimiz. soldan 2. rakam 1,2,3,4 ise giriş seviyesi, 5-6 ise orta seviye, 7,8,9 ise performans kartıdır. soldan 3.sıradaki rakat ise 2.rakamda belirtilen versiyonun upgrade numarasını temsil eder. örnek olarak belirttiğimiz ati hd 4650, 4. nesil, 6. versiyon(orta seviye), 5. alt sürüm (6.versiyonun biraz upgrade edilmiş olanı) bir ekran kartıdır.

nvidia kartlar için ise: örnet gt410 demişsin. en soldaki rakam 400 serisini ifade eder. soldan 2. basamak ise 1 ve bu giriş seviyesi bir kart olduğunu ifade eder. soldan 2. rakam 1,2,3 ise giriş seviyesi 4,5 ise orta seviye 6,7,8,9 ise performans demektir.

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-410M.43891.0.html sitesi de önemli bir referans olabilir. bu sayfada sol tarafda class 1-2-3-4 şeklinde sınıflandırılmış ekran kartları. tercih edeceğiniz ekran kartı laptoplar için class2 nin orta seviyesi olan gt540 ve üzerisi olmalıdır. class1 kart laptoplarda kolay bulunmuyor ne yazikki.
Tam ben notebookcheck in linkini koyacaktım sen koymuşsun :) Bencede bu listeye bakarak ekran kartının kalitesini anlayabilirsin çok yardımçı olacaktır.

fredyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yorum yaptığınız konunun tarihine dikkat. 6 ay önceki konu.

gokhanyigit1990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-410M.43891.0.html sitesi de önemli bir referans olabilir. bu sayfada sağ tarafda class 1-2-3-4 şeklinde sınıflandırılmış ekran kartları. tercih edeceğiniz ekran kartı laptoplar için class2 nin orta seviyesi olan gt540 ve üzerisi olmalıdır. class1 kart laptoplarda kolay bulunmuyor ne yazikki.

Hocam ekran kartları hakkında tam istediğim yazıyı yazmışsınız. Ama kafamda bir soru oluştu. Şimdi Nvidia ekran kartı için gt470 diyelim. 2. rakat 7 performansı iyi demek oluyor. Serisi ise 4. seri. Peki serisi 6 olanlar ile kıyaslarken serisi daha iyi ama 2. rakatı daha kötü olanlar var sanırım. Mesela gt650 gibi. Şimdi gt470 mi tercih edilmeli yoksa gt650 mi?

Bir sorum daha olacak. Model numaralarına dikkat ederken, ekran kartının gb büyüklüğüne ne kadar dikkat etmeliyiz. Model numarası iyi olan 1 gb ekran kartı mı? Yoksa model numarası kötü 2 gb olan ekran kartı mı?

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Hocam ekran kartları hakkında tam istediğim yazıyı yazmışsınız. Ama kafamda bir soru oluştu. Şimdi Nvidia ekran kartı için gt470 diyelim. 2. rakat 7 performansı iyi demek oluyor. Serisi ise 4. seri. Peki serisi 6 olanlar ile kıyaslarken serisi daha iyi ama 2. rakatı daha kötü olanlar var sanırım. Mesela gt650 gibi. Şimdi gt470 mi tercih edilmeli yoksa gt650 mi?

Bir sorum daha olacak. Model numaralarına dikkat ederken, ekran kartının gb büyüklüğüne ne kadar dikkat etmeliyiz. Model numarası iyi olan 1 gb ekran kartı mı? Yoksa model numarası kötü 2 gb olan ekran kartı mı?

ekran kartlarında ram çok ufak bir detay, 1gb lık bir ekran kartı yeterde artar bile. bazı firmalar ram'i aldatmaca olarak kullanıyor. 2gb ram takıyor fakat içindeki gpu kötü. çoğu ürünün çekirdek ve bellek hızları detaylı olarak belirtilmez ki asıl dikkat edilmesi gereken bu değerlerdir. laptopun broşüründe yazarki 2gb gt410 ekran kartı. müşteri de hemen 2gb a kanaraktan çok güçlü bir ekran kartı sanıp alır. bu aldatmacaya kanmayın kesinlikle. yüksek ram yüksek çözünürlükte önem kazanır ki eğer işlemci ve bellek hızı yüksek olmayan bir ekran kartı varsa yüksek miktarda ramin hiçbir anlamı olmaz. çok yüksek çekirdek hızlarında çok yüksek çözünürlük ve detayda çok büyük worldmap ler içeren oyunlarda ram faktörü devreye girer.

zaten şöyle bir durum var, ekran kartları laptopun ram'ini de kullanır kendi ram'i yetmediği bir durumda(çok nadir). mesela laptopumda 4gb ram var. 32 bit win7 kurulu olduğu için aktif olarak 3gb ını kullanabiliyor. yani laptopun 1 gb rami boşta. bu fazladan bekleyen 1gb rami ekran kartı kullanır. ekran kartının dahili olarak 1gb rami var. toplamda 2gb ram kullanmış oluyor ekran kartım.(illa boşta ram kalması gerekmiyor, ekran kartı gerek duyduğunda laptopun kullanımındaki ram'i de kullanabilir)

diğer soruna gelecek olursak; her seri kendine göre özellikler gösterir. gt 470 ile gt 650 birbirine yakın kartlardır. gt 470 in çekirdek hızı gt 650 ye göre daha hızlıdır fakat birisi 4 serisi diğeri 6 serisi bir karttır ve bu seriler arasında destekledikleri shader , directx ve ram teknolojileri bakımından farklar vardır bu farklar seriden seriye değişir. belirli bir formulu yoktur. bazı durumlarda yüksek çekirdek hızlı eski seri daha yüksek performans gösterirken bazı durumlarda daha düşük çekirdek hızlı yeni seri daha iyi performans gösterir. modelden modele değişir bu durum.

ekran kartlarının benchmark testleri incelenmeli böyle bir durumda. en detaylı bilgi o şekilde elde edilir.

umarım yardımcı olabilimisimdir :)

son tavsitem, nvidia ve ati için de soldan 2.rakam'ı 1-2-3 olan ekran kartlarından uzak durunuz.

yorum yaptığınız konunun tarihine dikkat. 6 ay önceki konu.

son altı ayda yeni bir teknoloji geldi de ekran kartlarına duyulan ihtiyaç mı kalktı ? bizim yazışmalarımız mı yoksa senin yorumun mu bu konu altında daha faydalı. ayrıca yorumlar ve paylaşımlar sadece konuyu açan kişiyi aydınlatmak için yapılmaz. aylar yıllar sonra benzer sorunu yaşayan kişi detaylı bilgi almak isterlerse yardımcı olsun diye yapılır.

gokhanyigit1990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anladım hocam. 1-2 ay içerisinde üniversite için kullanacağım laptop ihtiyacım olacak. Tabii bir çok yazılım programlarını sorunsuz en rahat şekilde çalıştırsın istiyorum. Oyunlarıda rahat çalıştırması iyi olur. Bu sebeple 1500-2000 TL arasında laptop arıyorum. 2-3 gündür araştırıyorum ve marka olarak Asus(öncelikli) ya da Lenovo'dan birini almaya karar verdim.En çok önerilenler bu ikisi oldu. Marka'dan sonra da ekran kartını araştırıyorum. Ekran kartı konusunda bilgilenmeme sizin katkınız çok oldu.

Dediğiniz gibi Vatan, Gold gibi sitelerde laptopları incelediğimde çoğu laptopta 2 gb yazıyor, ancak kartın modelleri Gt 610 ya da 630 yazıyor hep. Sanırım bunlardan uzak durup 1 gb GT550 ve üzeri modellilere yönelmem lazım.

1500-2000 tl arasında önerebileceğiniz laptoplar olursada memnuniyetle incelerim.

Cevaplar için teşekkürler.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
yakın bir zaman önce kuzenime laptop aldık, yeni modelleri incelemiştim o nedenle. asus n53 serisi i7, gt540 m ekran kartı bir laptop aldık, çok memnun şuan. ekran kartı daha iyi olan modeller vardı fakat kuzenim asus markasından dolayı bu ürünü tercih etti. benim için ekran kartı en önemli kriter olduğu için başka markalara da yönelirdim. çok beğenmesemde hp nin hd 7690mekran kartlı modelleri yada asus'un gt 550m ve gt 555m modellerini tercih ederdim paraya kıyıp.

fredyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
son altı ayda yeni bir teknoloji geldi de ekran kartlarına duyulan ihtiyaç mı kalktı ? bizim yazışmalarımız mı yoksa senin yorumun mu bu konu altında daha faydalı. ayrıca yorumlar ve paylaşımlar sadece konuyu açan kişiyi aydınlatmak için yapılmaz. aylar yıllar sonra benzer sorunu yaşayan kişi detaylı bilgi almak isterlerse yardımcı olsun diye yapılır.

aylar yıllar sonra o ekran kartları eskimiş olacaktır. :)

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
nvidia kartları iyidir.sen şuna bakma yok 520 iyi yok 545 iyi diye.olay şu senin paran çoksa en yüksek alırsın performansta o kadar iyi olur.nvidia almanı tavsiye ederim.bende nvidia 512mb ekran kartı var bu bana yeterli mesela sen 1gblık alıyorsun bu dahada iyi performans verir oyunda özellikle...

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
nvidia kartları iyidir.sen şuna bakma yok 520 iyi yok 545 iyi diye.olay şu senin paran çoksa en yüksek alırsın performansta o kadar iyi olur.nvidia almanı tavsiye ederim.bende nvidia 512mb ekran kartı var bu bana yeterli mesela sen 1gblık alıyorsun bu dahada iyi performans verir oyunda özellikle...

pişman olmak istemiyorsanız bu yorumu görmezden gelin :)

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
aylar yıllar sonra o ekran kartları eskimiş olacaktır. :)

Ben ekran kartı modellerinden çok kart isimlendirilmelerinden yola çıkarak performans fikir sahibi olmaktan bahsettim :) o nedenle kalıcı olacaktır emin ol.

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
ŞLEMCİ
Intel Core i5-2410M 2.30 GHz. (Turbo Boost Teknoloji 2.90 GHz.) 3 MB Cache Bellek İşlemci

İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i5

RAM
4 GB DDR3 1066 Mhz. (Max.8 GB) Ram

SABİT DİSK

OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer

İŞLETİM SİSTEMİ

EKRAN KARTI
NVIDIA GeForce GT 520M Max. 1772 MB Ekran Kart

EKRAN BOYUTU
13.3" WXGA BrightView LED Ekran (1366 X 768)

thumbnail.php

http://www.istanbulbilisim.com.tr/u...atlari-notebook-taksit-avantajlari,24568.html

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
ŞLEMCİ
Intel Core i5-2410M 2.30 GHz. (Turbo Boost Teknoloji 2.90 GHz.) 3 MB Cache Bellek İşlemci

İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i5

RAM
4 GB DDR3 1066 Mhz. (Max.8 GB) Ram

SABİT DİSK

OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer

İŞLETİM SİSTEMİ

EKRAN KARTI
NVIDIA GeForce GT 520M Max. 1772 MB Ekran Kart

EKRAN BOYUTU
13.3" WXGA BrightView LED Ekran (1366 X 768)

thumbnail.php

http://www.istanbulbilisim.com.tr/u...atlari-notebook-taksit-avantajlari,24568.html

eğer oyun oynamayı düşünüyorsan ve multimedia amaçla kullanıcaksan, bu laptopu tavsiye etmem. nedenleri ise;

-ekranı 13.3inc yani ufak bir ekran, oyunlarda ve filmlerde sıkıntı yaratır.
-ekran kartı 520m, giriş seviye diye nitelendirilebilecek kart.
-fiyat olarak bu donanıma göre pahalı, fiyatının pahalı olmasının sebebi ekranın ufak ce kücük bir laptop olması, eğer 15.6 inc lik bir ekranı olsaydı bu laptop 1600 tl ye fln satılırdı.
-istanbulbilişim de garanti olarak sıkıntı yaşayabilirsin, paralel ihracat yaptıklarından ötürü garantilerini sadece kendi teknik servislerinden veriyorlar, asus teknik servisinden garantisiyle tamir ettiremezsin.

oyun oynamak üzere ekran kartı tercih edenlere birkaç önemli bilgi daha vereyim. ekran kartının spesifikasyonlarını incelediğinizde memory bus'ının kaç bitlik olduğuna dikkat edin;
-64bitlik olanlarından kesinlikle uzak durun(gt 520mx 64bit)
-128bit ve mükmünse daha yüksek olanları tercih edin. performans için 3-4 temek kriterden biri de bit değeridir.

bu bit değerini şöyle düşünebilirsiniz; otoyollardaki şerit sayısı gibi, ne kadar çok şerit olursa trafik o kadar hızlı akar.

ekran kartının çekirdek ve memory hızları da otoyoldaki hız sınırlaması gibi, sınır ne kadar yüksekte olursa yine aynı şekilde trafik hızlı akacaktır.

önerilerim

1950TL
http://www.vatanbilgisayar.com/note...m-cam-bt-w7pre/productdetails.aspx?I_ID=59945

1800TL
http://www.vatanbilgisayar.com/Note...0m-cam-bt-w7pr/productdetails.aspx?I_ID=58027

yukarıdaki modeller için üsttekinin ekran kartı üstün, alttakinin ise işlemcisi üstündür. tercih size kalmış.

topsecretkursad

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kardeş Ben şöle diyim casper iyi donanımı ucuza veriyor neden diyerlerinden ucuz dersen fabrikası türkiyede öte yandan kalite olarak pek iyi değil diye düşünüyorum ancak alabilirsin acer ise ne yazıkki bilgisayara gereksiz program yükiyor alır almaz format istiyor.oyun oynuycaksan ekran kartın en en ve en az atı radeon hd 5470 6470 7470 olsun nvidia ise 520 620 olsun bu şekilde nadir çok nadir takılmalarla oyunları orta ayarlada hd özünürlükte oynarsın.Önerilerim ise 4650 5650 66xx 76xx atı(amd) yada nvidia 240 335 540 630 işlemci oyunlarda çok gerekmez ilk nesil de olabilir işlemci i5 öneririm fiyatına göre süper hatta core 2 duo bile yeterki yüksek model olması lazım (örn:core 2 duo p8700 2.53(2.66):t9600 gibi)ram 4 gb olsun max 8gb olsun en iyisiidir yanıda win 7 home premium en ideal ben sana bir kaç adres verim

(1561 ( lira bütçeni sıkarsan kampnayadaymış bir kaç karta, özellikleri süper)

http://www.vatanbilgisayar.com/Note...t630m-bt-w7bas/productdetails.aspx?I_ID=61215

lenova gayet iyi markadır ibm saolsun temelleri ibm ye ait :)

İntel i5 3210 3.nesil hayvan gibi işlemci :)
ddr3 6gb ram
nvidia geforce gt 630m

anlaycağın manyak bişey

uA23uA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Merhaba arkadaşlar öncelikle yanlış yere aynı konuyu açtım yetkililerden özür diliyorum
ben laptop almak istiyorum 1.500 lira civarı fakat ekran kartları okadar çok çeşitki ne yapcağımı neye göre alıcağımı hiç bilmiyorum
örnek vermek gerekirse. ben laptop aldıgımda ekran katı sorun cıkarsın ıstemıyorum yanı photo shop 2011 -2012 oyunları macro media gibi aktivitelerde ekran kartında sorun ıstemıyorum örnek olarak

İŞLEMCİ
Intel Core i3-2330M 2.2 GHz. 3 MB Cache Bellek İşlemci

İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i3

RAM
4 GB DDR3 1333 Mhz. (Max.8 GB) Ram

SABİT DİSK

OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer

İŞLETİM SİSTEMİ

EKRAN KARTI
NVIDIA GeForce GT 410M 1 GB Ekran Kartı Burdaki ekran kartı ne kadar iyi ve bunun gibileri
nasıl ben ne tür bir ekran kartı seçmeliyim laptopumda

EKRAN BOYUTU
17.3" HD LED Ekran (1600 X 900)

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
1600 x 900

SES ÇIKIŞI
Stereo

ÜRün

İŞLEMCİ

İŞLEMCİ TÜRÜ
Intel Core i3

RAM
2 GB DDR3 1333 Mhz. (Max.8 GB) Ram

SABİT DİSK

OPTİK SÜRÜCÜ
DVD-RW Double Layer

İŞLETİM SİSTEMİ
FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)

EKRAN KARTI
NVIDIA GeForce GT 520MX 1GB DDR3 Ekran Kartı Yada bu ekran kartı ne kadar iyi bana yardımcı olurmusunuz lütfen 1.500 gibi bir para verip işe yaramıycak bir ekran kartı bile denmiycek parça almak istemiyorum laptop malum parça değişimi okadar yok ekran kartı takılanı oluyormu ve ekran kartı takılanında ne olarak geçiyor misal harici gibisinden

EKRAN BOYUTU
15.6'' LED HD (1366x768)

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ
1366 x 768

SES ÇIKIŞI
Dolby Digital

Herkese Teşekkürler şimdiden Forum'a fazla giremiyorum Pc'im yok netten arada bakıyorum tüm yorumları okuyacağım ilgilenen yardımcı olan arkadaşlara
şimdiden teşekkürler

http://www.pcdepo.com/asus-k53sd-sx141r-i5-2450m-notebook-urun7604.html
bu ürüne bak o zaman 2 gb ekran kartı var