Laptop alacaklar dikkat

Bu konuyu okuyanlar

mTanriverdi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu gün okulda arkadşalar leptoplar hakkında konuşuyorduk. Daha önce verildimi bilmiyorum bilmiyen arkadaşlar için faydalı olur. Şimdi leptop alınca hangi işletim sistemi yüklü ise onu kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Ve ilk kurulumda size sorulan dil seçeneği ne ise aynen o kalıyor. Arkadaş aldığı leptop Toshiba - Toshiba teknik servisini aradı ve dil seçeneğini Türkçe'den ingilizce yapacağını söyledi ama bunun mümkün olmadığını Leptopun Cihipine takılan İkinci bir chip sayesinde bunun engellediği söylendi. Daha sonra Microsoftu arıyarak yeni bir işletim sistemi almaya kaktı. Ama buda boş çünkü kurulum izin vermiyor.

Yani leptop alırsanız işletim sistemini ayrı alın derim. Eski leptoplarda böyle bir problem yok. yeni çıkanlarda DİKKAT derim.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
O chip sadece o bilgisayarda kurulu sistemin çalıştırılmasına mı izin veriyormuş?
Mesela vista kurulu bilgisayara xp kurulmasını da engelliyor mu?

mTanriverdi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Sanırım öyle :D Arkadaşın dediğine göre.Çünkü Microsoftu arayıp yeni bir İşletim sitemi almayı düşündü ama Microsoft bu konuda Toshibayla görüşünüz dedi. ellerinden birşey gelmiyor muş ? Ama dil seçeneğini kesinlikle değiştiremiyorsun.

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Adamlara bak bindiği dalı kesiyorlar.Böyle bir duruma düşsem yapacağım ilk iş windowsu silip linux kullanmak olurdu.

mTanriverdi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Windowsu silebilsen tamam ama silemiyorsun. Yani diyeceğim alırken satıcıya söyle 10-20 fazla var ayrı işletim sistemi al. :D O zaman bir alakası olmuyormuş

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
ya böyle olduğunu sanmıyorum. ayrıca mutlaka bi kaçış yolu vardır ya, ilk defa duyuyorum bende

sinan_253

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öyle saçmalıkmı olur ya onca esenelik pc bilgim varr ilk defa duyuyorm böyle bir saçmalıkk eminmisiniz yoksa ben mi cahilimm?

mTanriverdi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Araştırma yapabilirsiniz. Yolunuz vatana yada golda gidince bir sorun :D gidince ilk soracağım iş.

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
dur yeni laptop alan biri var mı, soruşturalım :D şayet bazı arkadaşlar laptop alıp, vistayı silip xp yüklemeyi planlıyolardı :D

AC/DC

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Elime geçen geldi daha 2 haftalık toshiba Vista Pre. silip XP pro kurup istediği yazılımıda yükleyip teslim ettim.. e hadi kısmı modellerde vardır diyelim, sonuçta bu uygulama saçma. Bu cartelciliğe girer.. Ben böyle birşeye hiç ihtimal vermiyom vermemde. iyi bir araştırma yap : )

Reaksiyon puanı
0
benimde laptopum yeni asus vista yüklü rem az geldiği için çok yavaş çalışıyodu bende winndos yükliyim diye düşündüm ama denemedim abim in eski laptopuyla değiştircez o düşünsün artık bunuda yani varsa böyle bişey

teknojen

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bildiğim kadarıyla da yeni bi laptop a yetkili servis dışında format atılırsa garantisi de kalkıyomuş bazı markalarda

mTanriverdi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
kübra alioğulları dedi ki:
benimde laptopum yeni asus vista yüklü rem az geldiği için çok yavaş çalışıyodu bende winndos yükliyim diye düşündüm ama denemedim abim in eski laptopuyla değiştircez o düşünsün artık bunuda yani varsa böyle bişey

arkadaş sanırım bu sorunu yaşamış

Melih_78

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tam Bi Saçmalık Ya Arkadasım İyi Bi Araştırma YAp Derim. Ben Daha Yeni Acer Laptop Aldım Vista Yüklüydü. İlk Önce Vistayı Kaldırıp Xp Yüklenemez Dediler Ama Alakası Yok. Xp Pro Cdsini TAkıp Bios Ayarlarından Cd Den Ön Yüklemeyi Başlatmayı Sectiğinde Her Sey Tamamdır. Şu An Pro Kullanıyorum.

ferotti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kendi notebook umda denemedim ama arkadaşım bir toshiba notebook aldı vista canını sıktığ için xp yükliyim dedi ama hüsrana uğradı
yüklenmeye yüklendi ama içindeki hiç bir donanımın xp driverı bulunmuyormuş. toshiba yı aradığımızda microsoft un toshiba ile yaptığı anlaşmada vista yüklü gelen cihazlarına başka bir işletim sistemi yüklenemesin diye donanımları sadece vista nın tanıdığı donanımlardan seçtiklerini söylediler.

tabi geri vistaya döndü arkadaş

Melih_78

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ferhan SELÜLOZ dedi ki:
kendi notebook umda denemedim ama arkadaşım bir toshiba notebook aldı vista canını sıktığ için xp yükliyim dedi ama hüsrana uğradı
yüklenmeye yüklendi ama içindeki hiç bir donanımın xp driverı bulunmuyormuş. toshiba yı aradığımızda microsoft un toshiba ile yaptığı anlaşmada vista yüklü gelen cihazlarına başka bir işletim sistemi yüklenemesin diye donanımları sadece vista nın tanıdığı donanımlardan seçtiklerini söylediler.

Aynı Sorun Benimde BAşıma Geldi.Driverlerı Sadece Vistaya Uygunmuş. Ama Ufak Bi Araştırmadan Sonra Xp Ye uygun Olan Driverlerı Buldum Ve Gayet İyi Çalısıyor.Araştırmak LAzım Arkadasım.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ferhan SELÜLOZ dedi ki:

İlk mesajdaki olayı bende yeni duyuyorum. Benim Bildiğim Ya Ayrı Partition kısımda recovery oluyor ya da yanında DvD Şeklinde. Yani Chip olayı olacağını sanmıyorum. Dil Seçimi Konusun da da Laptoplar İçin Oem Sürümler Hazır Kurulu geldiğinden ya tek Seçenek (TR) ya da 2 seçenek(TR/ENG) olarak veriliyor. Eğer Hiçbirini İstemezseniz yazılım Ücretini İade etmek zorundalar.

Ancak Şu Donanım Olayı Kafa Karıştırıcı Aslı Astarı varmı yok mu Bilinmesi lazım. Eğer bu Şekil bir dayatma varsa Direk Tüketici haklarına başvurup İşlem yaptırmak gerekir.

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
mTanriverdi dedi ki:
Bu gün okulda arkadşalar leptoplar hakkında konuşuyorduk. Daha önce verildimi bilmiyorum bilmiyen arkadaşlar için faydalı olur. Şimdi leptop alınca hangi işletim sistemi yüklü ise onu kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Ve ilk kurulumda size sorulan dil seçeneği ne ise aynen o kalıyor. Arkadaş aldığı leptop Toshiba - Toshiba teknik servisini aradı ve dil seçeneğini Türkçe'den ingilizce yapacağını söyledi ama bunun mümkün olmadığını Leptopun Cihipine takılan İkinci bir chip sayesinde bunun engellediği söylendi. Daha sonra Microsoftu arıyarak yeni bir işletim sistemi almaya kaktı. Ama buda boş çünkü kurulum izin vermiyor.

Yani leptop alırsanız işletim sistemini ayrı alın derim. Eski leptoplarda böyle bir problem yok. yeni çıkanlarda DİKKAT derim.

Sanmıyorum arkadaşım öyle olsun. Yinede bilgi için sağol tartışmaya açık güzel bi konu.

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
driver olayı gerçek olabilir. fakat bi arkadaş xp driver bulmuş, demekki bulunabiliyomuş.

o da olmazsa artık linux :D artık napcaz başka türlü olmuyo :D

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
sorun drıverla ılgılı sanırım eger sorun buysa tamam eger vısta ıcın derıverları hazırlandıysa xpo yukleyınce drvıer bulamamanız normal. ama bende dellın bı kac modelınde bıos da sıfre oldugunu duymuustum cd-room boot yapılamıyor dıye

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
AtakaN dedi ki:
sorun drıverla ılgılı sanırım eger sorun buysa tamam eger vısta ıcın derıverları hazırlandıysa xpo yukleyınce drvıer bulamamanız normal. ama bende dellın bı kac modelınde bıos da sıfre oldugunu duymuustum cd-room boot yapılamıyor dıye

bu daha da saçma, bi kere kendi kurtarma disc ini kullanmak için bile boot yapmak gerekiyo. :)

Melih_78

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Var Arkadaşım var. Benim Laptop Acer Aspire5105wlmi Dediğimi gibi vista yüklüydü. Bi türlü vistayı kaldırdık xp yükledik. Driverlerıda Acer Sitesinden Bulduk.Sitede Vista İçinde Xp İçinde Driverler Mevcut. Ama Bayağı Bi Araştırmıştım.

wwhirlwind

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
msdn dil kutuphaneleri war birkac dakika içinde turkceden ingilizce almanca fransızca arapça ve ya tam tersi vs.... her dile cevirebbiliyorsunuz ama o çip olayını daha once duymadım ama 3-5 ay once arkadasım casper notebook almıstı wistadan xp ye geçti sorun cıkmadı :)

NecronomicoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Melih_78 dedi ki:
Var Arkadaşım var. Benim Laptop Acer Aspire5105wlmi Dediğimi gibi vista yüklüydü. Bi türlü vistayı kaldırdık xp yükledik. Driverlerıda Acer Sitesinden Bulduk.Sitede Vista İçinde Xp İçinde Driverler Mevcut. Ama Bayağı Bi Araştırmıştım.

benim driver için bakıcağım ilk site acer 'in sitesi olurdu valla :D

DriveShaft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bazı laptop ana kartları vistadan xp ye döneceğiniz zaman xp kurarken hdd yi görmesi için sata driver istiyor. Laptop sadece vistaya göre üretildiği için böyle bir sorun yaşadınız heralde.

firstdefault

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öle bişi yok arkadaşlar. bende toshiba notebook satıyorum gecen gun vista yuklu makineye xp yuklemeye kalktık olmadı ancak daha sonra arkadalrdan biri boot cd sini editledi ve makine xpden basladı. chiple alaklaı bişi yoktur emin olun.

sertdemiry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Chip-mip yoktur, insanlar istedikleri işletim sistemini kullanmakta özgürdürler. Böyle birşey yapılırsa yasalara aykırılık söz konusu olur. Fakat yukarıda belirtildiği gibi driver sorunu yaşanabilir. Bunu da alternatif driver sitelerinden çözebilirsiniz. Eski bir Notebook vardı elimde, ekran kartı sürücüsü eski olduğu için yeni çıkan bir oyunu oynatmıyordu. Oyun driver güncellemesi istiyordu. Ben de Google'dan biraz araştırdım. Nvidia notebook driver'larını desteklemiyor, dolayısıyla Notebook üreticisinin yaptığı driver'ı yüklemek zorunda kalıyorsunuz fakat onlar da bu konuda pek update yapmazlar. Sonradan desktop PC'ler için çıkan driver'ları notebook'lar için uygun hale getiren bir site buldum ve sorun çözüldü... Benzer işlemler diğer bileşenler için de kolayca yapılabilir gibime geliyor...

elektr10

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
sertdemiry dedi ki:
Sonradan desktop PC'ler için çıkan driver'ları notebook'lar için uygun hale getiren bir site buldum ve sorun çözüldü
Bu siteyi rica etsem ^^