Laptop a XP Yükledik PC Bölümleri Gormuyor:/

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar az önce arkadaşın laptoba XP kurduk gayet duzgun bi şekilde bitti ancak sonra bölümler karıştı sanırım D bolümü gozukmuyor F bölümü ise D ismi altında görüntüleniyor..Yani sorunumuz eski D bölümünü bi türlü bulamamış olmamız..

Partition Managerla kurcaladım biraz 70gb lik bi kısım var buda bizim D bölümü galiba..ancak başında tanınmayan dosya sistemi yazıyor..

Bu bölümü bi şekilde kurtarmak zorundayım yoksa başımın etini yeyip duracak bu herif..Bunun çaresi nedir arkadaşlar bi yardımcı olun? Biraz araştırdm SATA filan yazıyor ama ne yapmamız gerektiğini çözemedik:turned: :helpsmilie:

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
denetim masası > Yönetimsel araçlar > Bilgisayar Yönetimi >Disk Yönetimine bak oradan görebiliyormusun

triator

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim görünmeyen bölüm biçimlendirme yapmadığın için görünmyo olabilir. Nasıl biçimlendireceğine gelirsek bilgisayarım sağ klik yönet > disk yönetimi burdan görünmeyen partı biçimlendiridiğn zaman sorun hallolur yani umarım....

Saygılar...

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
2 ihtimal var bölümleri 2 ye ayırdın ve direk C ye kurdun xp yi ama D yi biçimlendirmediğin için gözükmez onuda yönetimsel araçlardan yeni bölüm oluşturarak basitçe yapabilrsin.2.ihtimal wistadan dönme ise wisanın ön yükleme biriminden kaynaklana bilir.ama 1. seçenek ağır basıyor :)

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Denetim masasından baktım orda PQSERVİCE adında bi bölüm gözüküyor:S Ancak ne okuyabiliyor nede başka bisey..Kapasiteside 10gb:/ Yeterli gibi gelmiyor bu bana çünkü daha fazla veri vardı..

triator dediğin seçenek aklıma pek yatmıyor çünkü içindeki verilere ihtiyacımız var.Biçimlendirince bilgi namına bisey kalmıycak galiba.Zaten biçimlendir seçeneğide aktif değil malesef:helpsmilie:

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Laptop bana geldi direk CD yi takıp yeniden başlattım C ve D diye 2 bölüm vardı.D kesinlikle sağlam dursun dedi ellemedim direk C yi silip yeniden oluşturdum ve biçimlendirmeye başladı.Sonrası bilindik kurulum aşamalari..Ve en sonunda bu halde kaldık:(

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Denetim masasından baktım orda PQSERVİCE adında bi bölüm gözüküyor:S Ancak ne okuyabiliyor nede başka bisey..Kapasiteside 10gb:/ Yeterli gibi gelmiyor bu bana çünkü daha fazla veri vardı..

triator dediğin seçenek aklıma pek yatmıyor çünkü içindeki verilere ihtiyacımız var.Biçimlendirince bilgi namına bisey kalmıycak galiba.Zaten biçimlendir seçeneğide aktif değil malesef:helpsmilie:
en sağlam kesin yöntemi diyorum. eğer verilerini yedeklediysen tekrardan format at ve bütün bölümleri sil yeni bölüm oluştur C: D: artık kaç tane yapacaksan direk C: ye kur xp ni sonra yönetimsel araçlardanda D: ni aktif edersin sorun kalmaz.sendeki sorun sanırım 10 gb recovery kısmı var hdd de

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Laptop bana geldi direk CD yi takıp yeniden başlattım C ve D diye 2 bölüm vardı.D kesinlikle sağlam dursun dedi ellemedim direk C yi silip yeniden oluşturdum ve biçimlendirmeye başladı.Sonrası bilindik kurulum aşamalari..Ve en sonunda bu halde kaldık:(
aynı şey başıma geldi D deki verileri bi şekilde yedekleyip bütün bölümleri silip tekrardan bölüm oluşturcaksın yoksa C ne kavuşamazsın ve her program kurulumunda hata yaşarsın.

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
en sağlam kesin yöntemi diyorum. eğer verilerini yedeklediysen tekrardan format at ve bütün bölümleri sil yeni bölüm oluştur C: D: artık kaç tane yapacaksan direk C: ye kur xp ni sonra yönetimsel araçlardanda D: ni aktif edersin sorun kalmaz.sendeki sorun sanırım 10 gb recovery kısmı var hdd de

Tama düzeltmesi yine pek sorun değil Fdisk yapar en başa kadar bile dönerim ama bize yaklaşık 30-40 gb lk bi veri lazım.Yani eskiden D de bulunan verileri şu an bulamıyoruz bi türlü:(

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
orjinal dvdsinden tekrar eski işletim sistemini kurup bi bak istersen verilerini kaybettiysen HDD çökmüştür olabilir disk kurtarma araçlarından medet umabilirsin ama pek işe yarayacağını sanmıyorum.

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Çok saol tavsiyelerin için..Yapılması gerekn bisey barda onu unuttum gibi geliyor sanki..Alternatif fikri olan yokmu arkadaşlar saat 12 oldu adam başımda dikliyor hala oyle:S

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sakin kafayla yapacaksın dikirse kafanda çözüm bulamazsın önce en kötüsü olur tam darlandığın zamanda çözüme kavuşursun bu pc işleri çok b..k tan işler ömrümü çürüttü daha bulaşmıom kimsenin pc ye.sana tavsiyem orjinal haline çevirmen öyle bakman bilgilerine başka çaren yok.yada kurtarma araçlarını kullanacaksın oda çok uzun sürer 40.bir ihtimal daha var cd den açılan işletim sistemleri var onla açıp bakabilirsin. CD den çalışan linux u tavsiye ederim çok işine yarar.

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bide arkadaşlar eskiden özel verilerimizn olduğu D bölümünde şimdi recovery dosyaları var:S İiyice kafam karıştı ya:(

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bide arkadaşlar eskiden özel verilerimizn olduğu D bölümünde şimdi recovery dosyaları var:S İiyice kafam karıştı ya:(
dediğim gibi bir sürücü ileri atlatmış sorun olmaz ondan sadece sürücü adı değişir ama eski haline çevirmen önemli sorun yaşarsın.seni kurtaracak orjinal dvdsi baştan kur eski işletim sistemini wistaydı sanırım.

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Peki vistayı kurayım ama orjinali elimde yok şu an:( Bi sorun olurmu?

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
recovery kısmı varya HDD ordan kur direk DVD ye gerek yokki başlangıçta çıkar f2 veya başka bi tuşa basınız die recoveryi çalıştırmak için ordan yapacaksın.

leonidas90

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Recovery nasıl yapıcaz acaba tam olarak bulamadım? f2 ye basınca bios filan açılıyor ordada recoveryle ilgili herhangi bişey zaten yok.Recovery Cd si lazım filan demişler forumlarda oda yok şu an:( Bu arada laptop acer 5520..

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Recovery nasıl yapıcaz acaba tam olarak bulamadım? f2 ye basınca bios filan açılıyor ordada recoveryle ilgili herhangi bişey zaten yok.Recovery Cd si lazım filan demişler forumlarda oda yok şu an:( Bu arada laptop acer 5520..
acerlerde programla yapılıyor windoswta kurulu olması gerek acerin sitesinden indir recovery programını kur ordan recoveriy yap direk.başlangıçta da f12 f 11 f10 dene belki direk başlar.kendi recoverisini yapman lazım başka vista olmaz.

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Bios ta bi ayarı vardı, alakası yok demeyin başıma geldi öyle cozdum.. Bazı bolumleri XP gormuyordu, vista kurunca goruyordu. Bios tan yapılıyordu ama cok uzun zaman oldu aklımda değil.

bybilal

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bios ta bi ayarı vardı, alakası yok demeyin başıma geldi öyle cozdum.. Bazı bolumleri XP gormuyordu, vista kurunca goruyordu. Bios tan yapılıyordu ama cok uzun zaman oldu aklımda değil.
alakası yok arakdaşım sen başka bişe yaptın ondan oldu sanıyorsun biostan Hdd bölümlerine müdahale olmaz sadece sata ayarları vardır:yes:.