LANdan Wireless yayın yapmak ?

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar, Superonline fiber tarifemi 20mbit ten 50mbite yükselttim. Yanlız wireless ile hız testi yaptığımda 27mbit i geçmiyor. Ethernet ile bağlantıda 47Mbit hıza ulaşıyor. Elimde kullanmadığım Wireless-N destekli modem var. Ethernet ile bağlayıp bu modemi access point olarak kullanabilirmiyim ?

Superonline modem: Huawei HG253s (wireless n özelliği var mı bilmiyorum.)
Kullanmadığım modem: TP-Link W8961 ND (300mbit wireless)

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
TP-Link ADSL modem, hattınız ise fiber. ADSL modemlerin çoğu fiberi desteklemez, destekleyen bir kaç modem ise zaten Süperonline'ın dağıttığı modemler.

Portlardan destekleyen birini, veya destekliyorsa hepsini, web arayüzünden fiber için WAN portuna dönüştürerek uygun hale getiriyorlar.

Eski ADSL modemlerde böyle bir özellik yok. Yeni modemlerin de bazılarında var yani.

Sizin modeminiz TP-Linkte WAN desteğinin olup olmadığını bilmiyorum ama sanırım var. Wan desteği var ise kabloyu takacağınız WAN desteği olan LAN portunu (Modemlere göre değişiklik göstermektedir. Kullanım kılavuzunda hangi portun WAN destekli olduğu belirtilir. Tüm portlar WAN destekli de olabilir. ) WAN'a çevirmeniz gerek.

Direk olarak Ap modunda ise, büyük ihtimalle modem ADSL'ye özgü olduğundan çalışmayacaktır.

Aslında mantık olarak baktığımızda WAN portuna dönüşen LAN portu ile artık AP modu da çalışabilir. Ama zaten WAN ile doğrudan yayın yapabileceğinize göre AP modunda kullanmaya ne gerek var?

Biraz araştırmak gerek ... :D

Ama yine de bana kalırsa hiç uğraşmayın. Süperonline servisine durumu bildirin. Siz tarifenizi nasıl değiştirdiyseniz, onlarda modeminizi değiştirsinler. Veya elinizdeki TP-Link modemin kurulumunu, ayarlarını vs. gelip yapsınlar.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Bu kadar atraksiyona gerek yok :)

Huawei olan modem 100 mbite kadar sıkıntısız çıkar. Zaten fiber hat için verilen vdsl modemdir kendisi. Wireless performansları test yapılan cihaza, ortama vs. gibi durumlara göre değşkenlik gösterterebilir. Siz kablo üzerinden 47 mbit. hızı görüyorsunuz zaten, hattınızda herhangi bir sıkıntı yok.

Tp-link modemin ayarlarına girin bu modeme bir sabit ip verin ve dhcp özelliğini kapatın. iki modemi de network kablosu ile birbirine bağlayın. Olduda bitti bu kadar :)