Laikliğin Yeni Düşmanı Ekonomik Büyüme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

afk07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Uzun lafın kısası;

İstediğiniz gibi tartışın ama kimse memurun hali 10 yıl öncesinden çok daha iyidir gibi bir cümle kurmasın hele de yaşı buna yetmiyorsa hiç yeltenmesin bile. Çünkü bir 72'li olarak bu memleketin son 36 yılının fiyat maaş oranlarını iyi biliyorum ve yaşamak hiç bu kadar pahalı olmamıştı.

Memurun en iyi zamanları ise hep Erbakan dönemine denk gelmiştir. Ciddi anlamda memur maaşı için iyileştirmeler yapmıştır Erbakan...

Ama son bir kaç yıldır memur maaşı iyiden iyiye erimiştir yıllık toplamda %5 gibi bir zama yapılmaktadır ve oda gazoz parası olmaktadır.

Bakın size bir şeyin daha fiyatını söyleyeyim: Simit! Bildiğiniz simit... Ben İzmit2te yaşıyorum ve buranın simiti meşhurdur. Bu en ucuz karın doyurma (geçiştirme) nimetinin 2003 yılındaki fiyatı 15 kuruştur. O zaman eşimin maaşı (bordrolara bakıyorum) 470 TL imiş... Yani maaş ile tam 3133 simit alınıyormuş. Şimdi ise 3133 simit almak için 2349 TL gerekiyor.

15 yılda bir alınan beyaz eşya fiyatları eskisinden çok daha ucuz ama hergün almak zorunda olduğunuz ekmekden, sigaraya, yumurtadan makarnaya kadar hepsi çok daha pahalı.

Erbakan'a lafım yok. haklısındır kardeş ben o günleri görmedim ama hedef aynı değil mi?

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
:)

Ben size ülkenin realitesi ile ilgili bir bilgi geçtim sadece... imalı değil, istatistiki bir bilgi.

1999 yılından kalma bir elektrik dekontu aradım ve buldum. 1999 yılının Mart ayında 4 milyon 300.000 TL elektrik ödemişiz. Geçen ay ise 90 TL ödedik.

Yani 1999 yılında maaşımızın (eşimin) 1/22 elektrik parasına giderken geçen ay maaşımızın 12 de 1/12'si elektirik parasına gitmiş.

GKHNCKR, az önce BİM'den geldim. Bolbol ketçap ve mayonez nefis :) (anlatabilmişimdir umarım)

ülkemizin hızla sanayileşen bir ülke olduğunu hatırlatayım...
yine ülkemizin hızla enerji tüketiminin artığını da hatırlatayım

Diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, Türkiye‘de yıllar itibariyle artan elektrik talebi ile karşı karşıya kalmıştır. 1980-2000 arasında ekonomi %4 oranında büyürken elektrik tüketimi ortalama %8 oranında artmıştır. 1980 yılında Türkiye de kişi başına elektrik tüketimi 452 kwh iken bu rakam 2004 yılında 1687 kwh olmuştur. Ancak gelişmiş ülkelere
bakıldığında bu rakam oldukça düşük kalmaktadır. OECD ülkelerinin ortalaması 8600 kwh dır.

------------------

1999 da 91 201.9 GWH net elektrik tüketiyormuşuz...
2006 da 143 070.5 GWH a çıkmış bu tüketim...

arkadaşım bu ne demek artık kişi başı daha çok elektrik tüketiyoruz...

peki bu elektrik bize gökten zembil ile mi geliyor?
hayır...
Elektriği bazı kaynakları kullanarak üretiyoruz...
bunlardan birisi de doğal gaz...
doğal gazda tamamen dışarıya bağlıyız... onlar ne fiyat biçerse o...
şimdi bu fiyat artışının da nedeni hükümet mi oluyor yoksa daha çok elektrik kullanan biz mi?
daha çok elektrik kullanıyoruz daha çok talep oluyor ve bu da fiyatları arttırıyor... kimse keyfinden zam yapmıyor... zaten hiç bir zam da hiç bir hükümet e fayda sağlamaz kim kendine zarar vereceğini bile bile yersiz bir harekette bulunur?

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bir şey daha buldum sinema bileti :)

2001 yılında İzmit Star sinemasında (kapandı) bir film bedeli 1.5 TL imiş. Maaş ise 380 TL yani bir maaşla 253 kez sinemaya gidiliyor. Cuma akşamı Terminator 4'e gittik bir bilet 9 TL yani bir maaş ile 127 kez sinemaya gidiliyor.

İzmit Gölcük arası minibüsle seyahat ücreti yıl 1999: 20 krş : bir maaş ile 1450 sefer
İzmit Gölcük arası minibüsle seyahat ücreti yıl 2009: 2.25 TL: Bir maaş ile 511 sefer

afk07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
düzelt butonu olmadığı için ayrı yazıyorum....
----------------

Arkadaşım ev kiralarının artışı ile maaş artışını kıyaslamak yine sağlıklı bir karşılaştırma olmaz...

ülkemiz nüfusu artan bir ülke..
nüfusunun artmasının yanı sıra nüfusun çok büyük bir bölümü genç nüfus...

eskiden insanlar evlendikleri zaman ailesi ile beraber kalabiliyorlardı...
ama bu gün genç nüfusun büyük çoğunluğu evlilik çağına geldi ve nerdeyse evlenip de annesi ya da babasıyla kalan hiç bir çift kalmadı...

eskiden bir evde 6-8 kişi kalabilirken bu gün bir evde 3 kişi kalmaya başladı...

her evlenen yeni çift yeni bir kiralık ev demek...

genç nüfusun bu ev talebini de işe kattığımız zaman en temel ekonomiği mantığıyla yani arz talep oranıyla bakıldığında tabiki kiraya bir çok kalemden daha fazla zam gelecektir... bu gün en çok yatıtım yapılan sahanın inşaat sektörü olduğunu hem özel sektörün hem de devletin toki yoluyla durmadan konut yapmasının temelinde bu konut ihtiyacı yatmaktadır... ihtiyaç olmasa bu kadar yapılmazdı... bu kadar yapılıyor ki ihtiyaç var... bir şeye ihtiyaç varsa onun fiyatı artar... biraz geniş düşünelim...

senin cevabını görmeden cevap verdim ya neyse iki kere okusunlar anlasınlar. Durmak yok yola devam!

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
afk07, Ülke nufusunun %15'i İstanbulda oturuyor. O yüzden elbetteki İstanbul fiyatları az çok bağlayıcıdır ki zaten İstanbul'da 1000 TL'den aşağı ancak adına ev denen bir şey bulursun.

10 TL ile pazar yapmak bizim gibi 3 kişilik bir aile için çok futurist bir yaklaşım. Kiraz 4 TL, Erik 2 TL, Domates 1.5 TL, Peynirin kilosu 13 TL, Zeytinin kilosu 10 TL, Etin kilosu 20 TL

Biz bir pazar bir market yapıyoruz ve ne yalan söyleyeyim kasa kasa harcadığımız halde haftalık 100 TL'den aşağı paçamızı kurtaramıyoruz.

afk07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir şey daha buldum sinema bileti :)

2001 yılında İzmit Star sinemasında (kapandı) bir film bedeli 1.5 TL imiş. Maaş ise 380 TL yani bir maaşla 253 kez sinemaya gidiliyor. Cuma akşamı Terminator 4'e gittik bir bilet 9 TL yani bir maaş ile 127 kez sinemaya gidiliyor.

İzmit Gölcük arası minibüsle seyahat ücreti yıl 1999: 20 krş : bir maaş ile 1450 sefer
İzmit Gölcük arası minibüsle seyahat ücreti yıl 2009: 2.25 TL: Bir maaş ile 511 sefer

Bir üstündeki cevabı okusan anlarsın. Bu soruna da cevap bulursun herhalde.

afk07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
afk07, Ülke nufusunun %15'i İstanbulda oturuyor. O yüzden elbetteki İstanbul fiyatları az çok bağlayıcıdır ki zaten İstanbul'da 1000 TL'den aşağı ancak adına ev denen bir şey bulursun.

10 TL ile pazar yapmak bizim gibi 3 kişilik bir aile için çok futurist bir yaklaşım. Kiraz 4 TL, Erik 2 TL, Domates 1.5 TL, Peynirin kilosu 13 TL, Zeytinin kilosu 10 TL, Etin kilosu 20 TL

Biz bir pazar bir market yapıyoruz ve ne yalan söyleyeyim kasa kasa harcadığımız halde haftalık 100 TL'den aşağı paçamızı kurtaramıyoruz.

Ben de bunu söylüyorum ya kardeş sorun siz herşeyi istanbul'a göre karşılaştırıyorsunuz. Biz de 4 kişilik bir aileyiz. Ama inan pazara 20 TL bile götürmüyoruz. Artıyor. Yani her şehir İstanbul gibi değil. Gel Antalya'ya İstanbul pahalı

afk07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani sadece Antalya da değil. Diğer şehirler de istanbul'a göre çok ucuz

------------------

Arkadşalar da istekde bulunmuş lütfen düzenleme butonu koyun şuraya da yazıya sonradan birşeyler ekleyelim.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
respector arkadaşım 99 dan bu yana hayatıan giren bir çok ürünü düşün onlara yaptığın aylık harcamaları bir düşün derim.. en basit iki örnek vereyim... her ay minimum 20 TL kontor parası veriyorsun... her ay minumum 50 tl internet parası veriyorsun... yani ayda 70 tl parayı 99 da cebinde kalırken bu gün ihtiyaç olarak harcıyorsun... bunun gibi bir çok kalem var... kiminin evinde dijitürk gibi... yani 99 dan bu yana hayatımaz bir çok yeni harcamam kalemi girdi... ve sen bunlara ihtiyaç gözüyle bakıyorsun ama 99 da bunlar yoktu... en azından 99 da derby jilet bıçağı kullanırken bu gün gilette mach 3 kullanıyorsun aradaki fiyat farkını biliyorsun ve sen buna ihtiyaç diyorsun... hayat kaliten arttı ama sen farkında değilsin... eskiden pazardan giyinirken ya da sıraan bir mağazadan giyinirlen bu gün marka giyiniyorsun... eskiden ayakkabı olsun yeter derken bu gün nike adidas dışındakilere giyilmez iki gün sonra açılır diyorsun... bir muhasabe et...

afk07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
respector arkadaşım 99 dan bu yana hayatıan giren bir çok ürünü düşün onlara yaptığın aylık harcamaları bir düşün derim.. en basit iki örnek vereyim... her ay minimum 20 TL kontor parası veriyorsun... her ay minumum 50 tl internet parası veriyorsun... yani ayda 70 tl parayı 99 da cebinde kalırken bu gün ihtiyaç olarak harcıyorsun... bunun gibi bir çok kalem var... kiminin evinde dijitürk gibi... yani 99 dan bu yana hayatımaz bir çok yeni harcamam kalemi girdi... ve sen bunlara ihtiyaç gözüyle bakıyorsun ama 99 da bunlar yoktu... en azından 99 da derby jilet bıçağı kullanırken bu gün gilette mach 3 kullanıyorsun aradaki fiyat farkını biliyorsun ve sen buna ihtiyaç diyorsun... hayat kaliten arttı ama sen farkında değilsin... eskiden pazardan giyinirken ya da sıraan bir mağazadan giyinirlen bu gün marka giyiniyorsun... eskiden ayakkabı olsun yeter derken bu gün nike adidas dışındakilere giyilmez iki gün sonra açılır diyorsun... bir muhasabe et...

Bana gerke yok adam cevabı veriyor. Helal sana ...

afk07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Başka sorusu olan kalmadı herhalde Elbruz46 sana kolay gelsin ben artık pc'yi kapatıyorum. İkindi kaçıyor :):)

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yalanlarla kendilerinizi kandırdıgınız yetmiyormuş gibi şimdide başkalarını kandırmıya çalışıyrosunu halbuki kendinzi çalıp kendiniz oynuyorsunuz. briniz solesin ailesinden veya yakınlarından birisnin işten çıkarılmadıgını... olsada demezsiniz en basit örnek vermek gerekirse benim koyu bir ak sporlu kardeşim foryou da çalışıyrodu işten izne ayrıldırlılar butun çaluışanları üzretsiz olarak geçen gün bana tanıdıgın avukat varmı diye gelmişti bu adı geçen magzanın sahibinin de övünerek zapsu oldugunu soylerdi hep kim oldugunu çok iyi biliyrosunuz çalışmadııg için sık sık bize gelen bu arkadaşım hala turkiyede krizin olmagını savunuyor:) o da kendini kandırmış sizler gibi...

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Beni tanımadan hayatım üzerine fikir yürütüyorsunuz. :)

Ne pazarı kardeşim! :) Ben eskiden Karaca'dan, Lee'den Levis'dan giyinirken şimdi anca LC Waikikinin içine girebiliyorum. Eskiden derby kullanmaz berberde traş olurdum şimdi evde kendim oluyorum. Eskiden ayda iki kez saçımı kestirirdim şimdi 1.5 ayda bir... ve ayrıca hiç bir zaman kontörlü hat kullanmadım o biraz öğrenci işi. :) Eskiden Migrosdan başka yerden alışveriş yapmazdım şimdi tek çarem BİM ve ucuz markaları. 2001'de Digiturk'üm vardı 2 yıl önce pahalı diye iptal ettirdim. Ev telefonunu dışarı aramalara kapattırdım sadece sabitini ödüyorum. Arabam vardı, masrafına güç yetmediği için sattım.

Hayat kalitem falan artmadı. Eskiden ben eşimle çok daha fazla gezip tozup alışveriş yapıp tatil yapabiliyorken şu an 20 km uzağımdaki şehre giderken bile düşünüyorum. Sizler daha çok gençsiniz şöyle bir evlenin barklanın yani "karınız tuz desin, kıçınız vızz etsin" anlarsınız beni :)

şu kadar konuştuktan sonra bu kadar hayat pahalılığının sadece İstanbulu ilgilendirdiğini ve orada yaşayan 17 milyon insanın canının cehenneme olduğunu, ayrıca kira artışlarından da benim coca cola içmek sureti ile sorumlu olduğumu öğrendim.

ya bana bir ülke gösterin ki memurun maaşı evin kirasına yetemesin! İnşallah bir gün devlet kapısında çalışmak zorunda kalıp bir de İstanbul tayini görmezsiniz.

Memurluktan, işcilikten emekli amcalarınızın falan yanında yapmayın bu muhabbeti okkalı bir azar yersiniz!

Hadi sağlıcakla :)

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ha son olarak da;

an itibariyle çalışma yaşına gelmiş, vasıflı ya da vasıfsız her 5 Türk'ün 1'nin işi yok! yani şu örneklediğimiz maaş bile girmiyor evlerine...

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Şimdi de acı gerçekler!

7681254.jpg

cariacikk.jpg

fft16_mf138377.Jpeg

suc-1.jpg

afk07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim dayım komşum. İtfaiyede çalışıyor. 1 milyardan fazla maaş alıyor.Rütbesi de yok. Her ay elinde 400-300 tl boş para kalıyor. Kirada. 3 oda bir salon evde oturuyor. kirası 300 tl olması lazım. İnan çok rahat yaşıyor. İstanbul'dan geldi. Orda da kiradaydı. Ama evi şimdikinin yarısı kadar. Onu bırak verdiği kiranın farkı yok ve daha ucuza yaşıyor. İstanbul'da yaşarsan tabi ki sorun çekersin. Nufüs diyorum iki saattir sen diyorsun işsizlik arttı. Asıl Siz kendi kendinizi kandırıyorsunuz. Kendi hükümetinize küfrediyorsunuz. Bu arada bulduğun o resimlerden bazıları Hürriyet'in sitesine ait. Hükümeti aşşağılamak için elinden geleni yapan sitesinde +18 şeylerle çocukların psikolojisini bozan ve vergi kaçıran Aydın Doğan'ın gazetesi. Hepsine yapılacak yorumu sana 10 kere yaptım. NUFÜS. Ben size Başka diycek birşey bulamıyorum. Senin hayat kaliten de artmadı. Tamam tamam. Sana ne dersem diyim anlamıyacaksın. Ama bu ülkede senin gibiler yaşamayı hak etmiyorsun.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kaynak: T.C Merkez bankası ve Hazine Müsteşarlığı

AKP benim seçtiğim değil, sizin seçerek bana kaktırdığınız bir hükümet ve bana göre ne milletini ne de vatanını sevmeyen bir yapılanmadır (bknz: Son mayın tasarısı)

Ben bu ülkede yaşamayı Hakkari'de bir bacağını bırakan babamdan sonra kendim de Mutki dağlarında 16 ay bitli ve uykusuz mücadele ederek kazandığıma inanıyorum. Vergimi veriyorum, kimsenin canına, ırzına kasdetmiyorum.

Senin beni memleketten kovmak gibi bir haddin ve zaten olmaz da!

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bir de o dayına sor bakalım her ay arttırabildiği (bunu yapabildiği için de şanslıymış bence) o paranın tamamını biriktirerek ne kadar zaman sonra başını sokabileceği bir eve sahip olabilecek? 20 yıl...? 30 yıl...? ölmeden hemen önce...?

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bizim evden karşı kıyıda mevcut Petkim-Tüpraş rafinerisi görünüyor. Geceleri çok havalı tıpkı "Parliament gece sineması" manzarası gibi ama bize kalan tek şey onun bu endamı oldu.

Bil bakalım kim o milli değerin %15 hissesini İsrailli Ofer'e sattı. One Minute!

Ankara 12. İdare Mahkemesi, Tüpraş'ın yüzde 14.76'sının İMKB'de İsrailli işadamı Sami Ofer adına hareket ettiği öne sürülen yatırım fonlarına satışını iptal etti. Mahkeme satışta gerekli aleniyet ve rekabet ortamının oluşturulmadığını, hisse fiyatının kamu yararına uygun belirlenmediğini ifade etti.
Karar satışı yapan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından 30 gün içinde Danıştay'da temyiz edilebilecek. İdare Mahkemesi kararının Tüpraş'ın yüzde 51 hissesinin Koç Holding'e satışıyla ilgisi bulunmuyor.Davayı açan Tüpraş'ta örgütlü Petrol-İş Sendikası'nın avukatı Gökhan Candoğan şunları söyledi:
"Devlet kararın gereğini yerine getirip hisseleri geri almalıdır. Burada kamunun zararı olursa satışa izin veren ÖİB, SPK ve İMKB Başkanlığı hakkında tazminat davası açarız."
ÖİB geçen yıl 4 Mart'ta Tüpraş'ın kamuya ait yüzde 14.76 payını, hisse başına 15.40 YTL'den ve toplam 569.33 milyon YTL bedelle İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda satmıştı. İşlem büyük tartışmalara yol açmıştı.
Hisselerin, Global Menkul Değerler'in ÖİB'ye yaptığı başvuru sonrasında İsrailli işadamı Sami Ofer adına hareket ettiği öne sürülen fonlara kamuya gerekli duyuruda bulunulmadan üç gün içinde düşük fiyattan satıldığı iddia edilmişti. Tüpraş hisselerini gürültü kopartan bu işlemle Global Securities, Nordic Pacific, Singapore Investments, Viclov Holdings Ltd., Baer Emerging Markets, Diversified Markets adlı kurumlar satın almıştı.

suphi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu ülkenin vatansever savcılarını ve bürokratlarını görüyoruz hepsi ergenekondan hesap veriyor kimi içerde kimi dışarda ama gün gelir tarih bunlardanda hesap sorar

Hem laik hem vatansever ergenekoncu olunmaz birini tercih edecekler
ama bunlar herikisinede sahipleniyorlar
vatansever savcılar sadece ve sadece işini yapar siyaset yapmaz yada siyasi karar vermez

Ak Partiye kapatma davası acıyor ama chp nin dışarıdan aldığı yardıma ses çıkartmıyor yardım aldığı belgelendiği halde

nerde bunun vatansever savcılıkları

Laikliği sadece bunlarmı koruyor herkez koruması lazım sadece savcılar değil

Dışarıdan yardım alan parti Chp değil, Akp'dir.Siz Deniz Feneri davasındaki sanıkların uzantılarının Chp'de olduğunu zannediyorsunuz herhalde.
Birde belgeden bahsetmişsin? Nerde bu belgeler, sende mi?
Sendeyse hiç durma en yakın mahkemeye koş.

Atatürk ün resmini Türk Lirasından silipte kendi resmini yapıştıran ismet inönüyümü silmiş bir çırpıda

Yada nüfusunun yüzde 99 u müslüman olan bir ülkede ezanı türkçe okutan inönüyümü silmiş arkadaş bir çırpıda

bu kafayla CHP yüz yıl daha iktidar yüzü görmez hele baykal olduğu sürece onuda göremez

zaten laikliğe chp den başkada sahip çıkan yok

neden öteki partilerin hepsi antilaikmi?

Ezan Türkçe okununca müslüman olunmuyor mu yani? Şu dilde okunan ezanın anlamını kaç kişi biliyor Allah aşkına? İnsanın anlayabildiği dilde ezan dinlemesi kadar doğal bir şey olabilir mi.

Diğer iftiralarınızdan herhangi birini bana kanıtlayabilirmisiniz?
Kanıtın yoksa çamur at izi kalsın mantığıyla yazmışsındır ki, böyle bir mantıkla yazılan bir yazıyı cevaplamaya tenezzül bile etmem.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya flood yapıyorum diye bana kızılacak ama "edşt" yok! ne yapabilirim?

Uyandırma servisi: Filistinlileri katleden yahudilere one minute! çeken hükümetin başı, Irak savaşında ABD için tezkereyi geçirmeye çalışan ama sağduyulu tabanı ve muhalefet bloku ile engellenen, askerimizin başına çuval geçirildiğinde yani namusumuza tecavüze edildiğinde, "nota vermek şarkı notasına benzemez" diyen ve ABD'nin 2 milyon Müslüman Irklıyı katletmesine resmen destek vermek isteyen aynı kişi değil mi???

Bu nasıl bir aymazlık, bu nasıl bir kandırılma isteği?

Bana Erbakan deyin, Menderes deyin. ( Ben hakikaten bu insanların değerli ve milli menfaatlere düşkün olduklarını düşünüyorum) ama bana AKP demeyin!

tuvana

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bizim evden karşı kıyıda mevcut Petkim-Tüpraş rafinerisi görünüyor. Geceleri çok havalı tıpkı "Parliament gece sineması" manzarası gibi ama bize kalan tek şey onun bu endamı oldu.

Bil bakalım kim o milli değerin %15 hissesini İsrailli Ofer'e sattı. One Minute!
Bahsettiğin tüpraş rafinerisi benim yaşadığım şehirdede mevcut içeriğini benden daha iyi bilemezsin satılan bir şey yok benim bildiğim kadarıylada rafineri mevcut olarak hak sahibi koç holding'dir.Çeşitli konulardan bahsetmişsiniz ekonomik mesele şu anda dünya çapındaki krizden mevcuttur bundan sadece biz değil bir çok ülke zarar görmüştür.:glare::glare:

Ha bu sadece bu hükemete özel bir durum değil geçmiş zamandada bir kriz olmuş devilasyonu yaşadık.A parti B parti benim için önemli değil önemli olan ülkemin menfaati hem size neden bu one minute olayı bu kadar koydu anlamadım o sadece kimsenin yapamadığı bir tepkiydi geçmiş hükümetlerin lütfen araştırın israil ile yaptıkları anlaşmalara bir bakın neler var içlerinde.:thumbdown::thumbdown:

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
respector bence daha fazla yazma anlamazlar işlerine gelmez anlamazlar.. doğruya doğru yanlışa yanlış demezler sadece işlerine geleni doğru gelmeyini komplo derler ne desen boş bunlara...

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bahsettiğin tüpraş rafinerisi benim yaşadığım şehirdede mevcut içeriğini benden daha iyi bilemezsin satılan bir şey yok benim bildiğim kadarıylada rafineri mevcut olarak hak sahibi koç holding'dir.Çeşitli konulardan bahsetmişsiniz ekonomik mesele şu anda dünya çapındaki krizden mevcuttur bundan sadece biz değil bir çok ülke zarar görmüştür.:glare::glare:

Ha bu sadece bu hükemete özel bir durum değil geçmiş zamandada bir kriz olmuş devilasyonu yaşadık.A parti B parti benim için önemli değil önemli olan ülkemin menfaati hem size neden bu one minute olayı bu kadar koydu anlamadım o sadece kimsenin yapamadığı bir tepkiydi geçmiş hükümetlerin lütfen araştırın israil ile yaptıkları anlaşmalara bir bakın neler var içlerinde.:thumbdown::thumbdown:

Niye bilemiyorum içeriğini? orada mı çalışıyorsun. Benim amcam oradan emekli. (daha doğrusu özelleştirildikten sonra zorla emekli edildi.)

%51'i Koç -Shell ortaklığına ait, %14.7'sinin ise Ofer'in paravan şirketlerine ait fonlarda ki bu tüm ulustan gizlenerek yapılmış kasti bir satıştır. Tüpraş özelleştirmesi başlı başına Vatana ihanet konusudur. Bu her zamankinden daha önemli olan enerji tekeli sadece 10 yıllık karının karşılığı bir değere satıldı ki böyle stratejik bir (enerji) yapılanmanın bize ait olmamaması utanç vericidir.

One minute olayına takılmam ise daha o sözün denildiği gün bunun nasıl bir tezgah olduğunu bilmemdendir. Dahası da gelecek. Bekleyip göreceğiz...

Kapalı kapılar ardında BOP sultanı olmanın tüm vaadleri verilmişken yapılmış bir tiyatrodur o ve son hızla sergilenmesi devam etmektedir.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
Ya flood yapıyorum diye bana kızılacak ama "edşt" yok! ne yapabilirim?

Uyandırma servisi: Filistinlileri katleden yahudilere one minute! çeken hükümetin başı, Irak savaşında ABD için tezkereyi geçirmeye çalışan ama sağduyulu tabanı ve muhalefet bloku ile engellenen, askerimizin başına çuval geçirildiğinde yani namusumuza tecavüze edildiğinde, "nota vermek şarkı notasına benzemez" diyen ve ABD'nin 2 milyon Müslüman Irklıyı katletmesine resmen destek vermek isteyen aynı kişi değil mi???

Bu nasıl bir aymazlık, bu nasıl bir kandırılma isteği?

Bana Erbakan deyin, Menderes deyin. ( Ben hakikaten bu insanların değerli ve milli menfaatlere düşkün olduklarını düşünüyorum) ama bana AKP demeyin!
bu kadar saçmalık olurmu ya bugün DTP`yi kapatamıyanlar ancak güçleri ak partiye yetiyor ne yazık ki üzücü, hele hükümeti sindirmek istiyorlar ise bilsinler ki bu ülke çok büyük zarar görecektir bunun farkında değiller, bir tek anayasa mahkemesi Haşim kılıç anlayışlı diyorum.

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
en basidi ben kayseri komando tugayında babalar gibi yaptım askerliğimi sorsan nedne one minute nin oğlu bilal çürük rapaoru alıp askerlik yapmamıştır hangi bilal derseniz hani şu gemicikleri olan siğer oğlunun yaptıgınıda emin çölaşan bir yazısında yazmış ve ta ozamandan one minute nin fotografını çekmiş 1998 de..

Emin ÇÖLAŞAN

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip'in oğlu, geçtiğimiz mayıs ayında bir trafik kazası yaptı ve ses sanatçısı Sevim Tanürek'e çarpıp ölümüne neden oldu.

Allah kimsenin başına vermesin. İki aile için de üzücü bir olaydır.

Kazadan sonra düzenlenen raporda Burak Erdoğan dalgın araç kullanmaktan, Sevim Tanürek ise duran araçların arasından yola çıkmaktan hatalı bulundular.

Ölümlü bir trafik kazasından sonra, sürücü genelde tutuklanır.

Tayyip'in oğlu tutuklanmadı.

Savcı ifadesini aldı, salıverildi. Tanürek koma halinde hastaneye kaldırılmıştı. Birkaç gün sonra vefat etti, sanık yine tutuklanmadı!

İlk duruşma İstanbul'da önceki gün yapıldı.

Tayyip'in oğlu duruşmaya gelmedi.

Avukatı mahkemede açıkladı:

‘‘Kendisi İngiltere'de, yabancı dil eğitimi görüyor. Bundan sonraki duruşmaya gelecek''.

Duruşmadan tutuklama kararı da çıkmadı.

Bizim bildiğimiz Tayyip, son derece ‘‘Müslüman'' adamdır!.. ‘‘Allah'' der, başka bir şey demez! Bu yüzden siyasette yükselmiş, partisinin genel başkanlığına oynar duruma gelmiştir.

Sonra başına iş gelince, hayalleri yıkılmıştır. Şimdi gelelim konunun esasına:

Böylesine ‘‘Müslüman'' bir insanın oğlu trafik kazası yapacak ve bir ölüme neden olacak.

Diyelim ki yasalar uygun ve tutuklanmayacak!

İyi de kardeşim, insan oğlunu hiç değilse ilk duruşmaya getirmez mi?

Ortada bir ölüm var.

Hatalı olan sürücüdür, veya yayadır. Bunun hesabı yargı önünde verilmez mi?

Allah korusun, o kazada Tayyip'in oğlu ölüme neden olan değil de, ölen olsaydı ve karşı taraf duruşmaya gelmeye tenezzül etmeseydi, Allah sözünü dilinden ve siyasetinden düşürmeyen Tayyip, acaba ne hissederdi?

Bu yaptığı Müslümanlık'la, insanlıkla, vicdanla bağdaşır mı?

* * *

Bazı olaylar Türkiye'de sıradan Müslümanlar'la, din ticareti yapanlar arasındaki farklılığın hangi boyutlara vardığını ne güzel gösteriyor!

Sıradan Müslüman böyle bir kaza yapsaydı, şimdi içeride yatıyor, mahkeme önünde hesap veriyor olacaktı.

Sıradan Müslüman, kaza yapıp insan öldüren çocuğunu İngiltere'ye gönderemezdi... Gücü ve parası yetmezdi.

Ama Tayyip'in çocuğu olunca, iş değişiyor! Duruşmaya da getirilmiyor.

Oğlan İngiltere'ye gönderilmiş! Dil eğitimi görüyormuş!

Din tüccarlarının çocukları yurtdışı okullarda, kolejlerde okurlar. Altlarında 40 milyarlık arabalarla dolaşırlar, babaları gibi Versace giysiler giyerler.

Fakir fukara Müslümanlar'ın çocukları ise imam hatip okullarına sevk edilir. Onların gencecik kızları türban takmaya zorlanıp sokaklara salınır. Sırtlarından siyaset oyunu tezgâhlanır.

Ayın sonunu getiremeyen milyonlarca Müslüman aile inim inim inlerken, din tüccarlarının çocukları her çeşit dokunulmazlık zırhı ile kuşatılmıştır.

Başlarına bir iş geldiğinde, etkili ve yetkili babaları ve yakınları hemen devreye girerler. Yasalar, onlar için geçerli değildir.

Sömürü çarkı böyle çalışır.

Türkiye'de birkaç bin varlıklı, etkili ve yetkili din tüccarı, milyonlarca fakir fukara Müslüman'ı bu yöntemlerle söğüşler.

Onları, kendi kişisel ve siyasal çıkarları için güzelce kullanır...

Çünkü din tüccarları eğitimlidir, zengindir, uyanıktır. Ağızları laf yapar!

‘‘Yüce Allah... Peygamberimiz efendimiz... Türbanımıza dokunmayın... İnsan hakları... Camiler kışlamız, minareler süngümüz, müminler askerimiz''...

Amaçları, kandırabildikleri müminleri kendi emir erleri olarak kullanmaktır.

İkinci kesim, yani fakir fukara Müslümanlar ise hem eğitimsiz, hem de parasızdır. Uyanık kesim bu durumdan yararlanır ve onları din iman nutuklarıyla sömürür.

Birinci kesim son derece paralıdır. Holdingleri vardır. İyi ticaret yaparlar. Firmalarına genelde dini isimler koyarlar.

Sünnetlerini, nişan ve düğünlerini beş yıldızlı otellerde yaparlar.

Onlar tarafından sömürülen fakir fukara Müslümanlar ise ekmeklerini, daha ucuz olsun diye halk ekmek fabrikasından alırlar. Daha gün doğarken ekmek kuyruğuna girerler.

Vicdan sahibi şeriatçılardan Mehmet Şevket Eygi, fukara Müslümanlar'ı iliğine kadar sömüren bu uyanıklardan ‘‘Din baronları'' diye söz eder.

Kimi tarikat şeyhidir, kimi gazeteci, kimi belediye başkanı, kimi milletvekili!..

Tayyip'in oğlu trafik kazası yapmış, bir insan öldürmüş. Tutuklanmamış, üstelik İngiltere'ye gönderilmiş. Duruşmaya bile gelme zahmetine katlanmamış.

Bu haberi dün gazetelerde okuyunca, hiç şaşırmadım.

Trafik kazasından içeride yatan ‘‘sahipsiz Müslümanlar'' düşünsün!

Din baronları tarafından sömürülen ‘‘fakir fukara Müslümanlar'' düşünsün!

Hesabını bu dünyada vermekten korkan din ve iman işportacıları düşünsün!

Ama bilsinler ki, bu dünyada verilmeyen hesaplar bir gün Allah'ın huzurunda verilecektir.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
DTP'yi kapattırmayan AKP'nin ta kendisidir. Kürt milliyetçiliği ve PKK yanlısı, oy avcısı politikalarla verilen binbir tavizden ve yabancıların her türlü akıl vermesine izin verdikten sonra gelinen şu aşamada DTP'nin her eylemi ve söylemi demokratilk meşrutiyet kazanmıştır.

Kerkük ve musulla ilgili Türkmen ve dolayısiyle Türkiye çıkarının tam tersi işler yapan da yine bu hükümettir.

Türkiye'nin kendi realitesinin farkında olmayan görünüşte romanik ama son derece kurnazca manevralardır bunlar.

tuvana

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Niye bilemiyorum içeriğini? orada mı çalışıyorsun. Benim amcam oradan emekli. (daha doğrusu özelleştirildikten sonra zorla emekli edildi.)

%51'i Koç -Shell ortaklığına ait, %14.7'sinin ise Ofer'in paravan şirketlerine ait fonlarda ki bu tüm ulustan gizlenerek yapılmış kasti bir satıştır. Tüpraş özelleştirmesi başlı başına Vatana ihanet konusudur. Bu her zamankinden daha önemli olan enerji tekeli sadece 10 yıllık karının karşılığı bir değere satıldı ki böyle stratejik bir (enerji) yapılanmanın bize ait olmamaması utanç vericidir.

One minute olayına takılmam ise daha o sözün denildiği gün bunun nasıl bir tezgah olduğunu bilmemdendir. Dahası da gelecek. Bekleyip göreceğiz...

Kapalı kapılar ardında BOP sultanı olmanın tüm vaadleri verilmişken yapılmış bir tiyatrodur o ve son hızla sergilenmesi devam etmektedir.

Gizli bir anlaşmadan söz ediyorsun eğer var ise bundan senin nerden haberin var üstelik bunu yüzdelik dilimler içinde açıklıyorsun eğer amcanız zorla emekli edildi ise bunun nedeni eski işçilerin maaşlarının yüksekliği nedeni ile ilgilidir benim eniştem şu an rafineride sözleşmeli olarak çalışıyor maaşı düşük neden bu işte.Diğer one minute meselesi iyice suyu çıktı neyse ney o cevap nereye gideceğini bildi zaten taşlar yerine oturdu İsrail her ne olursa bizim düşmanımız bunu unutmayalım.BOP meselesi stratejil bir oyundur o zaten eğer düşmanını alt etmek istiyorsan onun yanındaymış gibi görün meselesi zaten onlar Türkiye olmadanda Bop'u başarırlar.

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bu kadar saçmalık olurmu ya bugün DTP`yi kapatamıyanlar ancak güçleri ak partiye yetiyor ne yazık ki üzücü, hele hükümeti sindirmek istiyorlar ise bilsinler ki bu ülke çok büyük zarar görecektir bunun farkında değiller, bir tek anayasa mahkemesi Haşim kılıç anlayışlı diyorum.

bir insan bu kadar saf olmaz ya... dtp yi kapatırmayanlar diye kimi kastediyrosun bilmiyorum ama dtp lilere kuş kondurtmayan lar ın kim oldugunu bilmiyormusun harbiden? bu kdar bakar kör olmaz insan...

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hakikaten bizi sahte raporla askerlik yapmamış ve gariban ülkelerin sömürücüsü Dünya bankasında çalışıp şimdi de John Hopkins'de Avrupa işlerine bakan bir oğulun babası bir adam yönetiyor değil mi! Ahhh ahh yazık ülkeme :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...