Soru KYK Yapılandırma Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Anderian

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Arkadaşlar, mezun olduktan sonra karşıma bir miktar borç çıktı. Geri Ödeme Başlangıç Tarihi 01.07.2023 yazıyor. Şimdi anlamadığım şey, yapılandırma yani erteleme başvurusu yapmam gerekiyor mu? Yapmazsam 2023'e kadar aylık faiz mi ekleyecekler, nasıl olacak? Herhangi bir başvuru da yapmadan, erteleme talebinde bulunmadan, direkt olarak 2023 yılında ödemeye mi başlıyorum?

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Adından da belli olduğu gibi Geri Ödeme Başlangıç Tarihi yani bu tarihte ödemeye başlayacaksınız. Eğer ödemezseniz belirli bir süre sonra taksitleriniz biriktiğinde ve ödemediğinizde faiz ekleniyor. Yapılandırma döneminde de ödemediğiniz taksitlere ait faizin bir kısmı veya tamamı siliniyor ve ödemeye başlıyorsunuz.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Eğer tarih gelir gelmez ödemeye başlarsanız 5-6 bin liralık bir faizle kurtulursunuz. Eğer tarihi gelince bir yıl ertelerseniz mevcut 5k nin üstüne 7-8k daha ilave faiz işler ve ertelediğiniz sürenin parasını da ödersiniz. Eğer erteleme de yapmayıp hiçbir şey yokmuş gibi yaparsanız geciken her gün için 1,5₺ falan ilave eder ama yıllara dökersek bu miktar daha çok yoracaktır

Anderian

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Adından da belli olduğu gibi Geri Ödeme Başlangıç Tarihi yani bu tarihte ödemeye başlayacaksınız. Eğer ödemezseniz belirli bir süre sonra taksitleriniz biriktiğinde ve ödemediğinizde faiz ekleniyor. Yapılandırma döneminde de ödemediğiniz taksitlere ait faizin bir kısmı veya tamamı siliniyor ve ödemeye başlıyorsunuz.

Eğer tarih gelir gelmez ödemeye başlarsanız 5-6 bin liralık bir faizle kurtulursunuz. Eğer tarihi gelince bir yıl ertelerseniz mevcut 5k nin üstüne 7-8k daha ilave faiz işler ve ertelediğiniz sürenin parasını da ödersiniz. Eğer erteleme de yapmayıp hiçbir şey yokmuş gibi yaparsanız geciken her gün için 1,5₺ falan ilave eder ama yıllara dökersek bu miktar daha çok yoracaktır

Ben şey sandım, normalde 2 yıl süre veriyorlar. Borçlara bakınca da sol kısımda borcu ertele diye bir bölüm vardı. 2 yıl süre ertelemenin aktif olması için oradan erteleme başvurusunda bulunuyoruz sandım. Orayı yanlış anlamışım. Teşekkürler.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
4 yıldan sonra iki yıl süresi oluyor. Yani 6 yılda bitirirseniz biter bitmez geri ödemesi başlıyor. 6,5 yılda mezun olursanız yarım dönem boyunca geri ödemeniz başlarken okumaya devam etmiş oluyorsunuz. Mantık öyle işliyor

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
4 yıldan sonra iki yıl süresi oluyor. Yani 6 yılda bitirirseniz biter bitmez geri ödemesi başlıyor. 6,5 yılda mezun olursanız yarım dönem boyunca geri ödemeniz başlarken okumaya devam etmiş oluyorsunuz. Mantık öyle işliyor

Bende böyle biliyorum. 4 yılın üstüne 2 yıl sayıyor o sırada okulu bitirdin mi bitirmedin mi bakmadan.

Okul bittikten sonra 2 yılın üstüne askere flan gidersen ekstra 1 yıl erteleme tanıyor başvuru ile.
Öbür türlü ödeme günün geldimi ya gel yapılandır yada peşin öde deniyor. Yapılandırma yapmazsan onlar kafasına göre bölüyor ve her ay bir ödeme istiyor ödemediğin her gün faiz biniyor. ( E devlet üstünden bu süreçlerin hepsi görünür aslında. )

1-2 yılda bir o faizler sıfırlanıyor genelde özellikle seçimlere yakın ama sıfırlanmazsa Eve hacize kadar gidebilir iş.