Kuran'a hakaret filmi

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Kuran'ı canilik ve cinayetlerin esin kaynağı olarak gösteren çirkin film şimdilik ertelendi ama...

Hollandalı aşırı sağcı politikacı Geert Wilders'ın hazırlattığı 10 dakikalık film, İslam dinine ve Kuranı Kerim'e hakaretler içeriyor. Hollanda'daki müslümanları ayağa kaldıran film şimdilik 2 haftalığına ertelendi.

Kuran'a ve İslam dinine ağır hakaretlerin yer aldığı film, Hollanda'nın aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders'in imzasını taşıyor. 44 yaşındaki Wilders, Hollanda'daki Özgürlük Partisi'nin lideri...

HİTLER BENZETMESİ

Filmde Kuran'ı Kerim, Adolf Hitler'in 'Kavgam' kitabına benzetiliyor.
İslam aleminin kutsal kitabı; "kadınlara ve eşcinsellere hoşgörüsüzlüğün, cinayetin, caniliğin ve terörün ilham" kaynağı olarak gösteriliyor.

10 dakikalık film daha yayınlanmadan büyük tepki çekti. Hollanda Müslüman Konseyi, Wilders'i "ırkçı ve faşist" olarak niteleyerek, ülkedeki müslüman kesimine itidal çağrısında bulundu.

Ülkeyi terketmek zorunda kalacak

Wilders, Hollanda'da yetkililerin filmin yayımlanması halinde kendi güvenliği için ülkeyi terketmek zorunda kalabileceğini söylediklerini belirtiyor.

Hükümet de filme gerek Hollanda gerekse ülke dışından gelecek olası tepkilere karşı hazırlıklarını yapıyor. Film nedeniyle ölüm tehditleri alan Wilders de polis tarafından korunuyor.

2 HAFTA ERTELENDİ

Filmin yayınlanması hükümet kararı ile 2 hafta ertelendi. Ancak Hollanda Anayasası'ndaki aşırı özgürlük hükümleri filmin tamamen yasaklanmasının mümkün olmadığı şeklinde yorumlanıyor.

2 hafta son gösterilecek film nedeniyle Hollanda alarm durumunda. Hükümet, filmin piyasaya sürülmesinde sonra çıkabilecek muhtemel olaylar konusunda bütün belediyelere uyarı yazısı gönderdi.

Kaynak

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Bu Film'in de Yönetmeninin de Akıbeti Karikatür Çizerlerinin Sonu Gibi olur diye Düşünüyorum..

cabbarcan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Opus Dei bir gizli örgüttür... Vatikanın.. bizzat pis işlerini çevirmekle mükellef insanlardan oluşturulur... İnsan kıyımı propagandacı yazar/gazeteci/politikacı/vs vs katletmek için bizzat bir kurumun bünyesinde birimler oluşturulumuştur...

İncil bunlarımı emrediyor? emretmiyor tabiki.. .

Kanlı Hizbullah eylemleri yüzünden... Kuran ın lekelenmeye çalışlmasıda bunun gibi bişey.. Ama İslamiyet i merkez alalarak katliamı emreden bir çok radikal devlet adamıda mevcut... İran , Pakistan, Arabistan vs vs... ve bazı devletlerdede bunlar için acaip infazlar için belli kurumların bünyesinde yetkiler bulunmaktadır... Şimdi bazı hasta ideolojilere sahip inasnların.. din adına yaptığı kıyım için,

dinin kendisini onun kitabını mı hedef almak çözümdür bunun düşünülmesi gerekiyor...

Tarihin karanlık sayfaları vatiknaın altın/toprak için ne kadar kanlı politikalar izlediiğini ve müslüman öldürmenin cennetle ödüllendirildiği gibi icatlarla doludur.

İslâm farklımıdır? Politikaya egemen olunca.. "Kitleleri toplamak ve buna maneviyat yükleyerek dünya olaylarına müdehale edebilmek için... ilâhi bir kudreti arkamıza almakta fayda var" diyip... cihat ilân edilmeside... bu güne kadar arabistanda afrikada.. asyada binlerce kabilenin çoğu farklı mezhepler kurduğu halde çoğunluğun küçüklüğü katlettiğide tarih sayfalarında yerini almıştır.. Yavuz'un anadolu üzerinden Safevilere giderken.. kendi milletinden 40 bin şii yi kıyıp geçtiği bilinir...

Bütün bunlara bakarak... Politika'nın (yalancılık) din üzerindeki etkisi tartışılmazdır...

GÜnümüzde basın yayın organlarının politika malzemesi için üzerine tartışılma sebebide... ve herşeyin dinler üzerine mâl edilmeside... ve "Biz bunu yapmıyoruz" diyip polemik konusu yaratarak.. gündeme getirip odak kaydırmasıda politika yüzündendir...

Son olarak,

Dinler tarihin başından beri politika karşısında zavallı olmuştur...

Dinleri politikanın pençesinden kurtarabilmek için işte bu yüzden sonuna kadar LAİKLİK!..

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
ben birşeyi anlamıyorum dünyanın her yerinde dinler siyasetin içinde, abd avrupa ülkelerinde.. dinler parti isimlerine bile ad olmuşlar. hristiyan demokratlar gibi mesela... biz neden bu kadar abartıyoruz anlamıyorum.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Çıkacak bi' Fas'lı bi' din kardeşimiz, delecek bahsi geçen, beyni sulanmış yönetmen bozuntusunu, sonra ortalık karışacak. Hep bu "Hollanda" sizin özgürlük anlayışınızı yiyim. Bak telef oluyo sonlar sözde aydınlarınız.

_ceyda_

Profesör
Reaksiyon puanı
1
emubaltaci dedi ki:
ben birşeyi anlamıyorum dünyanın her yerinde dinler siyasetin içinde, abd avrupa ülkelerinde.. dinler parti isimlerine bile ad olmuşlar. hristiyan demokratlar gibi mesela... biz neden bu kadar abartıyoruz anlamıyorum.

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Onlar, bundan önce de atalarının işlerini yapıyorlardı. Bunun kıyamete kadar böyle devam edeceğini zaten biliyoruz. Dolayısıyla, karanlığa taş atmaktansa (hatta ilginçtir ki, bazen işi abartıp kendi kendimize atıyoruz!), bırakın onlar işini yapsınlar biz işimizi yapalım. Dışarıda müslümanara karşı yapılan eziyeti anlatmaya gerek yok. Onun için, şu zamanda birbirimize ve dinimize daha sıkı sarılmamız lazım.
İnşallah, onlarda kendi kötü emmelleri içinde boğulurlar.