Kuran-ı Kerim'deki Matematiksel Mucize

Reflex

Profesör
Reaksiyon puanı
1
KELİME UYUMLARINDAKİ MATEMATİKSEL MUCİZE

KURAN'DA (GÜN) YANİ (YEVM) KELİMESİ 365 KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA GÜNLER YANİ (EYYAM YEVMEYN) KELİMELERİNİN 30'ar KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA (GÜNEŞ) (BİR IŞIK) (GÖLGE) KELİMELERİNİN 33'ER KEZ
YANİ EŞİT ORANDA GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA BAZEN AYNI AYET İÇERİSİNDE BAZENDE FARKLI FARKLI AYETLER'DE
(DÜNYA) VE (AHİRET) KELİMELERİNİN 115'er KEZ YANİ EŞİT SAYIDA
GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA (MELEKLER) VE (ŞEYTAN ) KELİMELERİNİN 88'er KEZ
YANİ EŞİT SAYIDA GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA SICAK (HARE) SOĞUK (BERD) KELİMELERİNİN TÜM TÜREVLERİYLE
4'er KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA YAKIN VE UZAK KELİMELERİNİN 10'AR KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ?

KURAN'DA ZARAR KELİMESİ (DARRAN) YARAR KELİMESİ (NEFAN) İSE 9'ar KEZ EŞİT SAYIDA

KURAN'DA ADALET VE ZULÜM KELİMELERİNİN YİNE EŞİT SAYIDA 15'er KEZ

KURAN'DA ŞÜKÜR VE AZ KELİMELERİNİN EŞİT SAYIDA YANİ 75'er KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA AKIL SAHİPLERİ (EL-ALBAB) VE DELİ (MECNUN/CİNNET) KELİMELERİNİN İSE
EŞİT SAYIDA 16 KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA SIKINTI (DAYG) VE HUZUR (TAMANİYYE) KELİMELERİNİN YİNE EŞİT SAYIDA
13'ar KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA YAKIN KELİMESİNİN 10 KEZ UZAK KELİMESİNİN DE YİNE EŞİT SAYIDA 10 KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA SIKINTI (daygın) 13 KEZ HUZUR (tetmeinne) 13 KEZ YİNE EŞİT SAYIDA GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA İBLİS (11) SIĞINMAK KELİMELERİNİNDE (11) KEZ EŞİT SAYIDA GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA CİNSEL SUÇ HADDİ AŞMAK GAZAP KELİMELERİNİNDE YİNE EŞİT SAYIDA (24) KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

amacımız kuran'ı kerimi şifreler kitabı haline getirmek değildir
( KURAN'I KERİM İNSANOĞLUNA )

- Bir kurallar kitabı
- Bir dua kitabı
- Bir hikmet kitabı
- Bir kulluk kitabı
- Bir emir ve davet kitabı
- Bir zikir kitabı
- Bir fikir kitabıdır ...

Alıntıdır.

abbas00

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bozulmamış ve asla bozulamayacak tek doğru kaynak.

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Bence Kuran-ı Kerimin Matematiksel veya Şifresel Hiç Bir Şeyi Yoktur. Kuranda Yazılanlar Apaçık Ortadadır.

abbas00

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kur'anda her şeyin cevabı vardır. Ve bu ayetlerde yorumlanır yani apaçık değildir aslında. Kur'an mucizelerle doludur.

Reflex

Profesör
Reaksiyon puanı
1

forsaken1x

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Bence Kuran-ı Kerimin Matematiksel veya Şifresel Hiç Bir Şeyi Yoktur. Kuranda Yazılanlar Apaçık Ortadadır.

heh işte! senin gibi düşünenlere de tav oluyorum.

Kuran-ı Kerim herşeyi anlatan bir kitaptır. Sana 2+2=4 demez Kuran'da... Hiç düşünmez misiniz der!. biraz kafayı çalıştırmak lazım tabi.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
KURAN'DA (GÜN) YANİ (YEVM) KELİMESİ 365 KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

KURAN'DA GÜNLER YANİ (EYYAM YEVMEYN) KELİMELERİNİN 30'ar KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

Peki neden Kur'an da Gregoryen takvimi geçiyor.Ya da Kur'an Gregoryen takvimini bize bu şekilde sunuyorsa, tutucu çevreler neden Hicri takvimi kullanmayı savunuyor?

punisher_65

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Kur'an da herşey açık açık söylenmez. bazı şeyler açıkça söylenirken bazıları açıkça söylenmez. yani herkes anlayamaz o ayetleri. ayrıca o ayetleri türkçe çevirisiyle okumamak gerekir. o ayetleri anlayabilmek için iyi derecede arapça bilmek gerekir. şayet türkçemizde olduğu gibi bir kelimenin birden çok anlamı olabiliyor.

Reflex

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Kur'an da herşey açık açık söylenmez. bazı şeyler açıkça söylenirken bazıları açıkça söylenmez. yani herkes anlayamaz o ayetleri. ayrıca o ayetleri türkçe çevirisiyle okumamak gerekir. o ayetleri anlayabilmek için iyi derecede arapça bilmek gerekir. şayet türkçemizde olduğu gibi bir kelimenin birden çok anlamı olabiliyor.
Aynen katılıyorum.Diyelimki arapçada iyi anlamı türkçede kötü anlamına gelebilyor.:yes:

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
İnananlar için gördüğü herşey bir mucize, inanmayanlar içinse, ay yarılsa ikiye değişmezler yine.
Güzel bir paylaşım olmuş, çok çok sağol. Eline sağlık.

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kuranı Kerim gerçekten mucize bir Kitap olduğunu her haliyle kanıtlıyor.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
176
Bu bilgilerin çoğu din açısından bir değer ifade etmediği gibi, bir kısmı da bazı kimselerin sırf mucize bulma çabasıyla ortaya çıkardığı zorlamalı sonuçlardır.

"Ayet sayısı 6.666'dır" şeklindeki yanılgı gibi yanılgılardır genellikle. Örneğin gün sözcüğünün 365 deme geçmesi olayını merak ettim, belki bir gün oturup bakarım. :) Yani bir kısmı gerçektir ama insanların ilgilenmeleri gereken öncelikli şeyler başkadır.

Örneğin zamanında Rum ülkesinin yöneticisi Muaviye'ye bazı sorular yöneltir, o da bu soruları bir elçi aracılığı ile Hz. Hüseyin'e sordurur. Hz. Hüseyin o soruları duyunca güler; adam "niye güldünüz" diye sorunca, Hz. Hüseyin der ki; "sen ilim açısından okyanusun içinden çer-çöpe benzer şeyler soruyorsun". Yani sorduğun soruların cevap var, sana o cevapları vereceğim, ama ilmi açıdan koca okyanusun içinde çer-çöpe benziyor bu sorular, o kadar önemsiz.

O soruları hatırlamıyorum; genel olarak "mu'minlerin ruhları nerede toplanır, filanca su nerededir, atasız olarak yaratılanlar nelerdir" gibi sorulardı.

@Bary, Gregoryan takvimine ilişkin bilgi ayların 30 gün olması değil, günlerin 365 gün olmasıdır. Yanısıra, ben her ne kadar bu bilginin gerçek olmadığını düşünsem de, gerçekse bile bu durum Gregoryan takvimini ortaya atanların Allah'tan daha çok ilim sahibi olmasından kaynaklanmaz. Sonuçta Allah'ın ay takviminin kullanılmasını istemesi, güneşi de O'nun yaratmış olduğu sonucunu değiştirmiyor. :) Yani sonuçta güneşi yaratan, dünyanın güneş etrafında ve kendi etrafındaki dönüş sürelerinin dizaynını yapan da yine Allah'tır, bu açıdan şaşılacak bir şey yoktur.

dctor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Değerli arkadaşlar her konuda yorum yazın ama konu kur.an sa şurda bu ayet şu kadar burda bukadar diye ne yorum yabın ne bu konuda konu acın bazı isimler tv kanallarında cıkıp anlamsız ve sankıi kur.an yeni keşfedilmiş gibi ve inlarda bu yuce kitabı ilkkez tanıyorlar havası vererek hem şirke giriyorlar hemde saf bir şekilde dinine bağlı insanlarıda dinlerinden saptırmak icin cabalıyorlar **
Değerli arkadaşlar kısaca dini konular ve hele söz konusu kur.ansa konunun uzmanı olmadan ve tam konuyu araştırmadan yorum yabmayın başkalarının yabtığı künaha sizlerde ne ortak olun ne de bilmeden dininizden olun

Rabbim herkesi şuurlu müslüman olmayı nasip etsin
Herkese saygılar

mustafa sahın

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler.
bu çalışma Allahın kitabı üzerinde bir çalışma yapıldığının işaretidir.
olması gereken de budur.
her müslüman Allahın mesajına kulak verip mütalaa etmelidir.
Kurandan uzak olmamalıdır.

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Kur'anda her şeyin cevabı vardır. Ve bu ayetlerde yorumlanır yani apaçık değildir aslında. Kur'an mucizelerle doludur.
Kur'an başlı başına bi mucizedir ki içide aynı şekilde mucizelerle oludur
bu bilgileri verdiğiniz için teşekkür ederiz

john coffee

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Neotıger arkadaşıma katılıyorum,ama şu cümlesine..."Kur'an da yazılanlar apaçık ortadadır."Bunun yanısıra gerek nuzül edildiği çağa gerekse zamanlarüstü olması nedeniyle bu çağa ve gelecek çağlara hitab eden özelliği dolayısıyla birtakım kriptografik(ebced,cifir vs) çalışmalar hep olmuştur ve olacaktır.Ama biz Kur'an ın bize seslenen yönüyle konuya yaklaşırsak bu gibi sistematik yönleriyle ilgilenmesek te olur.(İlgilenilmesinde de bir mahzur yoktur bana göre...)
Kur'an ın çok önemli bir özelliği vardır;sen ne kadar yaklaşırsan o denli kendini sana açar.Mesafeli durup, bel üstü taşınması gereken, yatak odasında bulundurulamayan, yükseklerde bir kapta muhafaza edilip saygı duyulması ve evde bulundurulması gereken bir kitap olarak görürsek asla bir fayda elde edemeyiz.Kur'an insanlığın kendini kullanma kılavuzudur.Bu bakış açısıyla yaklaşırsak eğer Kur'an a çok şeylerin değiştiğini görürüz.Önce roman okur gibi okuyalım,sonra dönüp bir daha ama bu sefer daha dikkatli okuyalım.Her defasında farklı şeylerin açıldığını görüp şaşıracağız buna eminim.

Punısher_65 kardeşime de bu anlamda katılmıyorum.Herkesin Arap dili ve edebiyatı okuma şansı yok kaldı ki bu da yetmiyor zaman zaman.Meali veya tefsiri yapanın anlayışına mahkum kalıyoruz tamam ama ne yapalım biz bu eşsiz kaynaktan istifade etmiyelim mi?

Okuyalım kardeşler okuyalım ve hatta okumakla kalmayıp yaşantımızın her anına entegre edelim.Huzur ve mutluluğun değişmez ana kaynağıdır.Vaktimiz varken okuyalım...
selam ve sevgiler...

Barcode

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Çoooo..K güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler

quasimodo

Profesör
Reaksiyon puanı
57
Kur'anı matematiksel sistemi veya şifre düzeni var diye nitelemek doğru değil yani hocaefendilerimiz uygun görmüyor.Kur'anda sistem ebced hesabıdırki ona aklımız yetmez yani kullandığımız matematik sistemi değil.
Kur'andaki mucizeleri görmek istersekte rakamlara ihtiyacımız yok.
Sağolsun kardeşlerimiz hüsnüniyetle bu konuyu getirmişler bize düşen bunlara itibar etmeyin demektir
Mi'racınız mübarek olsun

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
KURAN'DA GÜN YANİ YEVM KELİMESİ 365 KEZ GEÇTİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ?

Alıntıdır.

Sen ne biliyorsun açıp saydın mı teker teker? Nereden bulduğunu tahmin etmek zor değil, İslam içerikli bir siteden veya oradan alıntı yapan başka birinden mutlaka. Her duyduğunuza inanmayın.

Bozulmamış ve asla bozulamayacak tek doğru kaynak.

İncil de Allah'ın kitabı ama niyeyse Hristiyanlar onu bozabiliyor ama Kuran'ı kimse bozamıyor. Koruma koymayı unutmuş olacak değil ya. :S

ersen64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kur'an ilm-i ezeliden geldiğinden, içinde abes yoktur. Her noktası mucize'dir.
Herkim Kur'anı dinlese diyecek ki bu hiçbir kitaba benzemiyor....
Öyle ise ya hepsinin altındadır.Ya hepsinin üstündedir....
Altında olduğunu şeytan bile diyemediğine göre Öyle ise hepsinin üstündedir. Mucizedir....Harikadır...Fevkaladedir.........

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
176
Selamlar.

utku-k dedi ki:
İncil de Allah'ın kitabı ama niyeyse Hristiyanlar onu bozabiliyor ama Kuran'ı kimse bozamıyor. Koruma koymayı unutmuş olacak değil ya. :S

Nedense ateistlerin tümü, ilk buna sığınırlar; sanki hepsi bir fabrikadan varsayılan olarak birbirinin aynı üretiliyorlarmış gibi. Ya da Hristiyanlar da olabilir. Çünkü bir insanın kendinden neredeyse 1.000 yıl önceki tarihinden bu yana yazılıp çizilenleri hala bilmiyor numarası yapması veya gerçekten bilmeme cehaletini gösterdiği halde biliyormuş gibi davranması başka bir şekilde açıklanamaz.

"Kur'anı koruyan Allah, İncil'i korumayı unuttu mu"? Size göre bile o güne kadar yazılmamış olanları yazan Allah, binlerce yıl peygamberler ve kitaplar göndermeyi becerebilen Allah, böyle küçük bir mevzuyu unutmuş olabilir evet. Neden? Çünkü bir takım insanlar Allah'ı kabul etmedikleri halde Allah'ın varlığı üzerinden siyaset yapıyorlar. Ne yazık ki, yüzlerce yıldır aynı çamur ve pisliğin içinde debelendikleri halde, yaptıkları bu kör siyaseti müslümanların göremediklerini zannediyorlar.

Hani küçük çocuklar gözlerini kapatıp "odayı karanlık yaptım, ışıkları kapattım" derler ya; bu arkadaşlarınki de o hesap. Kendi bilgisizliklerini ortaya dökerek bizi bilgisizleştirebileceklerini zannediyorlar.

Bundan sonraki soruları tahmin edelim mi? Hepinize tanıdık gelecek: Madem şeytan kötü Allah niye şeytanı yarattı? Allah neden yeni bir peygamber göndermiyor? Allah neden ilk kitabı korumadı? Allah neden hep başka başka dinler gönderdi? Vs vs..

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Selamlar.

Nedense ateistlerin tümü, ilk buna sığınırlar; sanki hepsi bir fabrikadan varsayılan olarak birbirinin aynı üretiliyorlarmış gibi. Ya da Hristiyanlar da olabilir. Çünkü bir insanın kendinden neredeyse 1.000 yıl önceki tarihinden bu yana yazılıp çizilenleri hala bilmiyor numarası yapması veya gerçekten bilmeme cehaletini gösterdiği halde biliyormuş gibi davranması başka bir şekilde açıklanamaz.

"Kur'anı koruyan Allah, İncil'i korumayı unuttu mu"? Size göre bile o güne kadar yazılmamış olanları yazan Allah, binlerce yıl peygamberler ve kitaplar göndermeyi becerebilen Allah, böyle küçük bir mevzuyu unutmuş olabilir evet. Neden? Çünkü bir takım insanlar Allah'ı kabul etmedikleri halde Allah'ın varlığı üzerinden siyaset yapıyorlar. Ne yazık ki, yüzlerce yıldır aynı çamur ve pisliğin içinde debelendikleri halde, yaptıkları bu kör siyaseti müslümanların göremediklerini zannediyorlar.

Hani küçük çocuklar gözlerini kapatıp "odayı karanlık yaptım, ışıkları kapattım" derler ya; bu arkadaşlarınki de o hesap. Kendi bilgisizliklerini ortaya dökerek bizi bilgisizleştirebileceklerini zannediyorlar.

Bundan sonraki soruları tahmin edelim mi? Hepinize tanıdık gelecek: Madem şeytan kötü Allah niye şeytanı yarattı? Allah neden yeni bir peygamber göndermiyor? Allah neden ilk kitabı korumadı? Allah neden hep başka başka dinler gönderdi? Vs vs..

Hayır, madem şeytan kötü Allah niye yarattı gibi saçma sorular sormayacağım. Ben de ne atesitim ne hristiyanım. İncil'in neden korunmuyor oluşu gayet mantıklı bir soru ve sen kelime oyunlarıyla cevap vermeden cevap vermiş izlenimi yaratıyorsun. Din üzerinden siyaset yapılmasa benim sizin neye inandığınız umrumda olmaz ama bunu yapanların asıl amaçlarını anlayamayanlar anlayabilenlerden az dostum, hem de çok az ve siz burada burada Kuran'ın asıl güzellikleri yerine yazılan uydurulmuş matematiksel saçmalıklarla iyice bağnazlığa yönlendiriyorsunuz insanları, abartıyorsunuz. Bu abartıldıkça, insanın bu yolla kandırılması kolaylaşıyor.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
176
@utku-k, bu soruyu peygambere, peygamberin vasilerine yüzlerce yıl sordular. Şimdi 1.000 yıldır yazılıp çizilen bir sorunun cevabını benden alman seni gerçekten tatmin edecek mi? :) Yapma arkadaşım, asıl kelime oyunu, "cevabı basit" dediğin soruyu sormandır. Madem cevabı basittir ve bildiğin bir şeydir, ne amaçla soruyorsun?

Özünde cevabı basittir de, zaten o yüzden cevap vermedim. Çünkü yüzlerce yıldır aliminden cahiline, peygamberden vasiye kadar binlerce defa açıklanmış bir şeyi tekrar tekrar sormak, üstelik de bildiğin halde bunu yapmak; işte asıl oyun budur. Şimdi umarım "ben ilk defa soruyorum" demeyeceksin, çünkü bunun, mevzusu neredeyse 1.500 yıl geriye giden bir konu olduğunu, o tarihten bu yana yüzlerce yıldır insanlar arasında konuşulduğunu elbette biliyorsun.

Matematiksel olay konusuna gelince, konuyla ilgili fena bir kayaya çarptığını söyleyebilirim. Çünkü seninle aynı yönde şeyler söylemiş olmama rağmen, farkında olmadan "karşı taraf" psikolojisiyle yazmışsın. :)

Eğer gerçekten Kur'anın güzelliklerine inanıyorsan, tüm samimiyetimle söylüyorum ki, ikimizin bildiğinden çok daha fazlası yazıyor orada. İnsanları var eden ve onlara bilimi öğreten Allah, böyle küçük matematik hesaplarından habersiz olacak değil ya? Yani kardeşim eğer samimi isen bu söylediğinde, Allah'ın bilim dahil her türlü konularda insanları sürekli gözettiğini, İslam'ın sadece bir yoga türü gibi soyut olmadığını, aynı zamanda gerçek hayattaki tüm somut şeyleri de ele aldığını hatırlatmak isterim.

Kur'andaki ebced hesabını insanlara öğreten peygamberin torunları ve vasilerinden biri olan Cafer b. Muhammed'dir ve o güne kadar hiç öğretilmemiş kimya dersleri vermiştir insanlara. Henüz elimize ulaşmayan kim bilir başka neler öğretmiştir ve onun şu sözü kayda değerdir:

"Ben geçmiştir ne olduğunu, bugün neler olduğunu, gelecekte olacakların tümünün bilgisini bilirim. Bunların hepsini Allah'ın kitabı Kur'andan öğrendim".

(Not düşelim buraya, "geleceği Allah'tan başkası bilmez" diyecek olan arkadaşlara önce bu sözün basit bir falcılıktan ibaret olmadığını söylemek istiyorum. Zira İmam Cafer-i Sadık hiçbir zaman bu tür işlere bulaşmamış ve getirdiği tüm sözleri de dedesi Resulullah'tan nakletmiştir.)

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Yine 1500 yıldır şöyle dedin asırlardır böyle dedin ve cevabı vermedin ama merak etme ben cevabı öğrenmek için sormuyorum sana bu soruyu, kendine ver sen o cevabı. ;)

Karşı taraf psikoloji tespitlerini de bilmişliğine veriyorum. ;)

Basit bir soru sordum ve en ufak bir mantıklı cümle içeren bir cevao veremedin, hala bunu herkes biliyor, tartışıyor falan filan diyorsun. Cevabı istemiyorum, cevabı bir düşün, bulamayınca saçma olduğunu göreceksin.

Evet, Kuran'ın güzelliklerine inanıyorum ama sizin anlamını bile bilmediğiniz ki sen kesin biliyorsundur, bilmiş konuşmalarından belli, eski ve üst düzey Arapça ile Süryanice'nin karışımı olan bir dille yazılmış metinleri günde 5 defa yatıp kalkıp okumanızın mantıklı bir şey olduğuna inanmıyorum. Sadece Kuran'ın insanlara verdiği bir iki ahlaki öğütü güzellik olarak görüyorum ama siz bunları anlayamadan gelip burada yok gün kelimesi 365 kere geçiyor falan diye kendinizi kandırıyorsunuz, bağnazlığa vuruyorsunuz işi.

Ben kimsenin bana cevap vermesini istemiyorum ya da söylediğiniz sözleri ağzınıza tıkmak için tartışma yaratmıyorum, bir düşünün, cevapları kendinize verin diyorum.

Dünyanın farklı yerlerindeki insanlar farklı dillere ve farklı kültürlere sahip insanlar, Kuran'daki açıklamaları kültürel farklılıkları nedeniyle hepsi bire bir anlatılanı anlayamıyor, imamlar bunun, bu farklılıklara çözüm bulmak, onlara en doğru şeyi anlatmak için vardır.

Dünyada herkes dini kendi kafasına göre şekillendiriyor, kimi haram işleri de yapıyor sonra evine gidip namaz kılınca, oruç tutunca artılar eksileri götürür diyor, kimi hayır böyle şey olur mu diyor, kimi Hac'a gidince günahların hepsi silinir diyor, kimi Allah için ölenleri ölmüş saymayın diyor ve hepsi kendi kafalarında buldukları veya uydurdukları mucizevi kaynaklar gösteriyorlar ve insanları kendilerine çekiyorlar, Kuran'ın Türkçe çevirisi varsa her insan alıp okuyup kendi başına kavrayabilir, imamlara da yukarıda bahsettiğim farklılıklar yüzünen kafalarında oluşan soru işaretlerini danışırlar. Neden bugün herkes her türlü iş için hocalardan, imamlardan ve üfürükçülerden vs. vs.'den yardım dileniyor. Neden gidip türbelere TAPARCASINA dualar okuyorlar, yok bilmemnerdeki deliğe anahtar sokup çeviriyorlar ya da bir duvarlarını öpüyorlar, camiye gidip kılacakları normal bir namazın bile bundan daha mantıklı veya daha çok sevap kazandıracağını bilmiyorlar mı?

cn.gates

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bu sitede daha birçok ilginç bilgi var. Ben ilk okuduğumda çok şaşırmıştım.

Bu araştırmaları yapan Ömer Çelakıl'a birçok insan inanmıyor.Ama bu kadar tesadüf olamaz. :eek:hmy:

ersen64

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Değerli Arkadaşlar,
temiz kaynaktan, bulanık sular gelmez....Bulanık fikirler kaynağın da bulanık olduğunun ispatıdır...Allah İnancı zayıflığından böyle bulanık fikirler ortaya çıkmaktadır...Şimdi kendinize sorun diyen arkadaş sorsun kendisine gökteki bir GÜNEŞİN varlığını görebiliyor mu kendisi, bu konudaki vicdani kanaati nedir? Görüyorsa sonra Güneşin özellikleri hakkında konuşmak mümkün olur....Aksi takdirde konuşmak boştur.......Güneş var mı? Yok mu? Önce buna karar verelim olmaz mı?..Bunun dışındaki konuları konuşmanız bilerek ya da bilmeyerek doğrudan diğer insanları yanıltmak kategorisine girmektedir....
Onun için şu an anlaşılacak mesele Güneş ve Güneşin özellikleri Nelerdir?......Selam ve Saygılar....