"Kur'an bize yeter!"

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
ne saygısı ? ne demişim
saygısız bir şey yok gerçek bir durumu anlattım

ayrıca kuran inanmayana saygı duyuyormu saygı bekliyor ?

Senin yazdıklarını ağzım açık okuyorum bu kadar hayasız ve safçana yazılar yazılamaz. Bu yazdıklarını cahilliğine veriyorum. ( Daha Üniversite okumamışın dini tabanlı bir eğitimin yok ama sanırsın 50 yılını bu dini konulara vermiş gibi sağda solda sosyal medyalarda gördüğün şeyleri.

bugün kendisine peygamber diyen binlerce insan var, nerden biliyorsun onun peygamber olmadığını ?
Sadece şu söylemin bile senin ne kadar cahil olduğunu gözler önüne seriyor. İslam'ı benimsemiyorsan hakkında konuşma git sen istediğin insana inan hatta git öküze tap gerekirse ama Müslümanlık hakkında konuşma ( Çünkü bilmediğin şeyler söylüyon )

M

Murat Burç

SDN Okuru
Sevgili Murat, şu ana kadar dini konulardaki tavır ve düşüncelerin çok güzeldi, siyasi konulardaki muhalefetimizin bu yüzden benim için hiçbir önemi olmadı. Bu yüzden sana hep dua etmiştim. Lakin bu son mesajınla beni hayal kırıklığına uğrattın kıymetli kardeşim. Bu kadar dini bilgisi olan birinin bu mesajı yazarken Hud suresi 114. ayetini bilmiyor olmasını anlayamadım doğrusu. Bunun tefsiriyle alakalı bazı önemli notları hazırlayabilmek için vakit bulabilirsem sunmağa çalışacağım bi iznillah.
Ben mi olayı yanlış anlıyorum siz mi?
Ben ironi yapıyorum sizi bilemem ama.

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
Senin yazdıklarını ağzım açık okuyorum bu kadar hayasız ve safçana yazılar yazılamaz. Bu yazdıklarını cahilliğine veriyorum. ( Daha Üniversite okumamışın dini tabanlı bir eğitimin yok ama sanırsın 50 yılını bu dini konulara vermiş gibi sağda solda sosyal medyalarda gördüğün şeyleri.

Sadece şu söylemin bile senin ne kadar cahil olduğunu gözler önüne seriyor. İslam'ı benimsemiyorsan hakkında konuşma git sen istediğin insana inan hatta git öküze tap gerekirse ama Müslümanlık hakkında konuşma ( Çünkü bilmediğin şeyler söylüyon )
duvara anlatıyorum resmen şuna bak,ad hominem yaparak yazdıklarımı yanlışladığını zannediyor

sen git bankamatik maaşın yatmıştır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Allah Teala en büyük düşmanı Fir'avun için Peygamberi Hz. Musa(as)'ı tebliğ için gönderirken kullandığı ifadeyi Taha-44'de bulabilirsin. Rabbim inanmayanlara değil, küfründe azgınlaşan ve inananlara zulmeden zalimlere elbette saygı duymayacaktır.
Bunları birbirinden ayırman gerekir.
yo inanmayanlara eşşek maymun vb diyor

allah bunları dermi ?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

allah bunları dermi ?
İnanmadığın bir kitabın söylemlerinden sanane ? Baksana sen işine hem inanmıyon hem benimsemiyon ama reform olmalı diyon birde. ( İçeriğini bilmediğin okumadığın şeyler hakkında bilgi verebiliyon yaa cahillikte sınırları aşıyon.)
Her zaman ki gibi ortasından bir kelimeyi cımbızlıyon alın bunu demişler bana diyon. Her şeyin bir başı var sonu var önünde hikayesi var girişgahı var sen bu kafa ile devam et Üniversitede okuma klavye başından ülkeyi ve dini kurtarmaya devam et.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
Çok haklısın, özür dilerim sevgili Murat. Emoji falan olmayınca bizim saflığımıza gelmiş. Şu Sardacık galiba bizim balans ayarlarımızı bozmuş olmalı tek başına... :D
onun bile ayarı yok :D bazı şeyleri anlamamakta ısrarcı ya da gerçekten anlamaya uğraşmıyor sadece yazıyor.

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
İnanmadığın bir kitabın söylemlerinden sanane ? Baksana sen işine hem inanmıyon hem benimsemiyon ama reform olmalı diyon birde. ( İçeriğini bilmediğin okumadığın şeyler hakkında bilgi verebiliyon yaa cahillikte sınırları aşıyon.)
Her zaman ki gibi ortasından bir kelimeyi cımbızlıyon alın bunu demişler bana diyon. Her şeyin bir başı var sonu var önünde hikayesi var girişgahı var sen bu kafa ile devam et Üniversitede okuma klavye başından ülkeyi kurtarmaya devam et.
ad hominem yapıyorsun, sanane benim ne okuyup okumadığımdan ? okumasam dediklerim yanlışmı oluyor ?

sen benim kişisel bir bilgimi paylaşarak dediklerimi yanlışlayama çalışıyorsun boş yapıyorsun

Niteliksel Kişi Karalama Safsatası (Circumstantial Ad Hominem)
bir önerinin reddedilmesini sağlamak için, önerinin kendisi yerine öneriyi yapan kişinin etnik kökeni, politik tutumu, dini görüşü gibi niteliklerine saldırmak

Örnekler:

Başkan bu konuda haklı olamaz. Çünkü kanının son damlasına kadar liberal.
Onun önerisini kabul edemeyiz, çünkü o karşı partiden.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612

allah bunları dermi ?

Burada da kötülerin çarptırıldıkları cezaya sebep olarak onların kendi günahları gösterilmektedir. Buna göre onlar, uyarılara rağmen kötülüklerinde küstahça direnmişler, Allah da onlara “Aşağılık maymunlar olun!” buyurmuştur. Allah, bir şey için “Şöyle olsun!” buyurmuşsa o şey kaçınılmaz olarak öyle olur. Bu şekilde Allah’ın söz konusu zümreyi maymuna vb. şeylere dönüştürmesine mesh denir. Kur’ân-ı Kerîm’de bu dönüşümün mahiyeti hususunda açıklama yoktur. Müfessirler ise, burada Allah’ın bu buyruğunun, söz konusu isyancı yahudi topluluğunu hem bedenen hem de ruhen gerçek maymun yapan bir buyruk mu, yoksa sadece karakterlerini (tab‘) ve huylarını maymununkine benzeten bir buyruk mu olduğu hususunda değişik görüşler ileri sürmüşlerdir. Yaygın görüşe göre bu tam bir meshtir. Yani Allah, isyanda direnen bu yahudi topluluğunu en sonunda tamamen maymunlar haline getirmek suretiyle cezalandırmıştır. Ancak bu yorumu, ilmî olmaktan ziyade eski dönemlerin sosyal psikolojisinin bir yansıması şeklinde değerlendirmek ve âyeti bir ‘tür’ değişmesi olarak değil, bir ahlâk ve karakter dejenerasyonu olarak anlamak daha uygun görünmektedir. Mâide sûresinin 60. âyetinde aynı kavmin Allah tarafından maymun ve domuzlara çevrildiği bildirilirken de böyle bir anlam kastedilmiş olmalıdır. Buna göre âyet İsrâiloğulları’nın ahlâkî ve mânevî dejenerasyonuna işaret etmekte olup Kur’ân-ı Kerîm, hâkim üslûbu uyarınca, diğer bütün olgular gibi onlardaki bu değişikliği de ilâhî iradeye bağlamaktadır. Tâbiîn âlimlerinden Mücâhid’e kadar götürülen bir yorumda da “Onların kalpleri değişti; (yoksa bedenî olarak) maymunlara dönüşmediler” denmiş; Bakara sûresinin 65. âyetinde geçen “Aşağılık maymunlar olun!” ifadesinin de temsilî bir ifade olduğu belirtilmiştir (Taberî, I, 332; ayrıca bk. Bakara 2/65).

Bize öyle geliyor ki, burada olmayan bir şeyin ilâhî emirle oluvermesinden ziyade, saygın ve erdemli insanlık yolunu seçmek yerine, kendilerini maymunlar gibi aşağılık ve gülünç duruma düşürecek, maskara yapacak davranışları seçmiş ve bunda ısrar etmiş bulunanlara, “Madem böyle olmak istiyorsunuz o halde böyle olun ve böyle kalın!” denmiş olmalıdır.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 2 Sayfa: 615-616 ; kaynak

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
Burada da kötülerin çarptırıldıkları cezaya sebep olarak onların kendi günahları gösterilmektedir. Buna göre onlar, uyarılara rağmen kötülüklerinde küstahça direnmişler, Allah da onlara “Aşağılık maymunlar olun!” buyurmuştur. Allah, bir şey için “Şöyle olsun!” buyurmuşsa o şey kaçınılmaz olarak öyle olur. Bu şekilde Allah’ın söz konusu zümreyi maymuna vb. şeylere dönüştürmesine mesh denir. Kur’ân-ı Kerîm’de bu dönüşümün mahiyeti hususunda açıklama yoktur. Müfessirler ise, burada Allah’ın bu buyruğunun, söz konusu isyancı yahudi topluluğunu hem bedenen hem de ruhen gerçek maymun yapan bir buyruk mu, yoksa sadece karakterlerini (tab‘) ve huylarını maymununkine benzeten bir buyruk mu olduğu hususunda değişik görüşler ileri sürmüşlerdir. Yaygın görüşe göre bu tam bir meshtir. Yani Allah, isyanda direnen bu yahudi topluluğunu en sonunda tamamen maymunlar haline getirmek suretiyle cezalandırmıştır. Ancak bu yorumu, ilmî olmaktan ziyade eski dönemlerin sosyal psikolojisinin bir yansıması şeklinde değerlendirmek ve âyeti bir ‘tür’ değişmesi olarak değil, bir ahlâk ve karakter dejenerasyonu olarak anlamak daha uygun görünmektedir. Mâide sûresinin 60. âyetinde aynı kavmin Allah tarafından maymun ve domuzlara çevrildiği bildirilirken de böyle bir anlam kastedilmiş olmalıdır. Buna göre âyet İsrâiloğulları’nın ahlâkî ve mânevî dejenerasyonuna işaret etmekte olup Kur’ân-ı Kerîm, hâkim üslûbu uyarınca, diğer bütün olgular gibi onlardaki bu değişikliği de ilâhî iradeye bağlamaktadır. Tâbiîn âlimlerinden Mücâhid’e kadar götürülen bir yorumda da “Onların kalpleri değişti; (yoksa bedenî olarak) maymunlara dönüşmediler” denmiş; Bakara sûresinin 65. âyetinde geçen “Aşağılık maymunlar olun!” ifadesinin de temsilî bir ifade olduğu belirtilmiştir (Taberî, I, 332; ayrıca bk. Bakara 2/65).

Bize öyle geliyor ki, burada olmayan bir şeyin ilâhî emirle oluvermesinden ziyade, saygın ve erdemli insanlık yolunu seçmek yerine, kendilerini maymunlar gibi aşağılık ve gülünç duruma düşürecek, maskara yapacak davranışları seçmiş ve bunda ısrar etmiş bulunanlara, “Madem böyle olmak istiyorsunuz o halde böyle olun ve böyle kalın!” denmiş olmalıdır.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 2 Sayfa: 615-616 ; kaynak
tefsir kardeşim bu tefsir.

nedir tefsir yorum yani kurandaki şeyi kendisine göre çevirip yorumluyor

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612

senin yapamadığını yapmış o yüzden paylaşma gereği duydum. :D vallahi boşa vakit harcıyorum ya Allah seni ıslah etsin ne diyeyim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

senin yapamadığını yapmış o yüzden paylaşma gereği duydum. :D vallahi boşa vakit harcıyorum ya Allah seni ıslah etsin ne diyeyim.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
9-) Forumda küfür, argo, hakaret, küçük düşürücü, aşağılayıcı, rencide edici tüm kelimelerin; din, dil, ırk ayrımına yönelik veya forum huzurunu kaçıracak her türlü söylev, yazı, resim, video ve diğer tüm materyallerin kullanımı yasaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...