Kulüp Başkanları, kararı değerlendirdi!

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Beşiktaş'ın UEFA tarafından Avrupa Kupalarından 1 yıl men edilmesi sonrası CAS'a yaptığı itirazın reddedilmesi sonrasında kulüp başkanları verilen kararları HABER1903'e değerlendirdi.

baskanlar_1377870616.jpg

İşte başkanların HABER1903'e yaptığı açıklamalar:

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal,
UEFA'nın vermiş olduğu karar üzerinden beyanatta bulunmanın doğru olmayacağını dile getiren Ünal Aysal; "Bütün kulüpler UEFA'nın bir üyesi olduğu için UEFA'nın vermiş olduğu bir karar üzerinden beyanatta bulunmamız doğru olmaz. Ancak İnşallah bu kötü günleri geride bırakırız ve bütün Türk takımları kendilerine Avrupa'da sürekli bir yer bulurlar. Benim bütün beklentim ve temennim budur. İnşallah bu sorunları bir kez daha yaşamayız" dedi.

Gençlerbirliği ve Kulüpler Birliği Başkanı İlhan Cavcav,
Beşiktaş'ın uğradığı haksızlığın hakikatle alakası olmadığını idae eden İlhan Cavcav; "UEFA'nın vermiş olduğu kararı şu veya bu şekilde eleştirmemiz bana göre doğru bir olay değil. Ancak Beşiktaş'ın uğradığı bu haksızlığın bana göre hakikatle alakası yok. Ben de uzun yıllardır futbolun içerisindeyim. İbrahim Akın denen bir futbolcunun çıkıp da salak, saçma bir beyanat vermesi Beşiktaş'ı yaktı. Dolayısıyla bu karara hem Türk futbolu adına hem de takımlarımız adına üzülmemek elde değil. Çünkü bu kulüpler, Türkiye'nin önde gelen lider kulüpleri. Bütün takımlarımızın bunları örnek alması gereken bir ligdeyiz. Dolayısıyla bu kulüplerimize UEFA'nın yapmış olduğu haksızlığı kesinlikle tasvip etmiyorum" dedi.

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Metin Kalkavan,
Türk futbolu adına üzücü bir durum olduğunu söyleyen Metin Kalkavan; "Bu hukuka intikal etmiş bir konu. Tabii ki Türk futbolu için üzücü. İnşallah bir an önce bu durumdan çıkacağız ve bu kadarla kalır. El birliği ile buralardan çıkacağız. İnşallah bu bir milat olur" dedi.

Kayseri Erciyesspor Kulübü Başkanı Ziya Eren,
Yöneticilerin bir karar almakta geç kaldığını belirten Ziya Eren; "Türk futboluna bu zararı verenlerin bir şekilde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından da cezalandırılması lazım. Bizim düşüncemiz kesinlikle bu. En azından ibret olması lazım. 3 Temmuz süreci dönemindeki yöneticiler çok geç kaldılar. Bir karar alamadılar. Tutarsız davrandılar. Eğer o dönemde karar alınmış olsaydı Türkiye'de futbol ailesi olarak bunların hiçbirini yaşamazdık. Ama hiçbir şekilde cezasız kalmasına da rıza göstermeyiz. Cezaları kim aldıysa bir şekilde Türkiye Futbol Federasyonu tarafından çekmeleri gerekir. Yöneticiyse yönetici, takımsa takım" dedi.

Eskişehirspor Kulübü Başkan Mesut Hoşcan,
Hak edilmeyen bir ceza olduğunu dile getiren Mesut Hoşcan; "Türk insanının böyle bir cezayı tasvip etmesi mümkün değildir. Biz camia olarak Beşiktaş camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hak edilmeyen bir ceza olarak değerlendiriyorum" dedi.

MP Antalyaspor Kulübü Başkanı Gültekin Gencer,
Bir daha bu olayların yaşanmaması temennisinde bulunan Gültekin Gencer; "Türk futbolunun güzide takımlarının bu süreçte anılıyor olması bile Türk Futbolu için büyük kayıptır. Keşke bu olaylar olmasaydı. İnşallah bundan sonra bu olayların tekrarı yaşanmaz. Bundan sonra Türk takımlarımızın inşallah bu tür olaylarda, mahkemelerde hiçbir adı geçmez" dedi.

Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl,
Futbolun gidişatının çok kötü olduğunu vurgulayan İbrahim Kızıl; "Futbolun genel anlamda gidişatı çok kötü. Ben çoluğumun çocuğumun zamanından alarak, cebimden para vererek futbola hizmet etmek istedim. Ancak belli bir yerlerde tıkanıyorsun. Cezaevi sürecinden önce futbola aşık bir insandım. Fakat bu sürecin ardından inanın mecburiyetten ve inadımdan dolayı bu başkanlığı yürütüyorum. Bu süreci bana yaşatanların inadına başkanlığıma devam ediyorum. Futboldan artık nefret etmiştim. Futbolda olup biten çoğu şey doğrudur. Ne yazık ki futbolun içerisinde yıllardır kirlilikler vardı. Allah'a şükür bizler bir şeye bulaşmadık. Art niyetli insanlar mektuplarla bana da cezaevini yaşattılar. Allah'a şükür gittik ve geldik. Futbol adına yaşanan bu olaylar Türk futbolu adına kötü. A Milli Takımımız kötü durumda. Yönetimsel bazda da çok kötü. Fenerbahçe, Türkiye'nin en büyük takımları içerisinde yer alıyor. Bunu kimse inkar edemez. Yazık değil mi? Kara leke sürülüyor. Bu leke var mıdır? Vardır. Bunu Fenerbahçe Kulübü kendisi mi yapmıştır? Hayır. Onu yöneten zihniyetler yapmıştır. Vicdanen rahat olmak için doğruyu konuşmak gerekirse olay budur. Futbolda akla nasıl bir pislik geliyorsa vardır. Biz hiç birine bulaşmadık ama hep duyuyorduk. Fenerbahçe camiasına geçmiş olsun diyorum. Tabii ki Beşiktaş'ın da elenmesi çok kötü. Çok konuşalacak şey var ama inşallah bir gün onu da konuşuruz" ifadelerine yer verdi.

Orduspor Kulübü Başkanı Nedim Türkmen,
TFF Eski Başkanı Mehmet Ali Aydınlar döneminde kulüplerin eline bir fırsat geçtiğini fakat bunun kullanılmadığını ifade eden Nedim Türkmen; "3 Temmuz olayları yaşandığında biz Süper Lig'e yeni çıkmıştık. Ben Mali Hukuk Doktorası yapmış bir insanım. Hukukçuyum ve Avrupa'yı da biraz iyi takip ediyorum. Özellikle 26 Ocak'taki Genel Kurul'da "bu işi puanla kapatalım" diye konuştum. Ama doğruları söylediğim için beni dövmeye, linç etmeye kalktılar. Türk futbolu açısından üzücü bir durum. Beşiktaş ve Fenerbahçe, çok büyük camialar. Keşke bu tür olaylarla hiç anılmasydık ve bunların hiçbiri olmasaydı. Mehmet Ali Aydınlar başkanken bir fırsat yaklanmıştı. Eksi puan ile bu iş kapatılacaktı. Bizim Türklerin futbola bakış açısıyla Avrupalıların bakış açısı farklı. Bir kulübü arayıp böyle bir teklifte bulunduğunuzda karşı tarafın kabul edip etmemesinin hiçbir önemi yok. Sizin onu teklif ediyor olmanız bile onların ceza vermesi için yeterli. Gerçekten kararlar açıklandıktan bu yana çok üzüntülüyüm. "Kesinleşmiş bir şey yok, sahaya yansımamış, kişilerle kurumları ayıralım" gibi şeylerin hiçbir geçerliliği yok. Sporun ruhunda centilmenlik ve sportmenlik var. Şike ve manipülasyon yok. Bunlara ilişkin olay gerçekleşmese bile konuşmalarda bile UEFA, maalesef bileti kesiyor. Bu işlerin buraya geleceğini 2 yıl önce söyledim. TFF, ne karar verirse versin UEFA'nın kendi yargılamasını yapacağını ve cezadan kaçış olmayacağını hep söyledim. Haklı çıktım ama bundan çok memnun değilim. Ama her şerden bir hayır çıkarmak gerekiyor. Bundan sonra tüm dünyanın gözü Türk futbolunun üzerinde olacak. Yeni bir yapılanmaya gitmemiz lazım. Yönetici profillerine bakmamız, Türkiye Futbol Federasyonu'nun gözden geçirmemiz, taraftarlarımızı ve spor medyamızı eğitmemiz lazım. "Amaca ulaşmak için her yol meşrudur" diyen adamları Türk futbolundan uzaklaştırmalıyız. Ben çok doluyum. Ali Koç, Genel Kurul'da TFF Başkanı'na "UEFA'nın hiçbir yaptırım gücü yok" diyor. Ben de dayanamayıp Ali Bey "sizi şampiyonlar Ligi'ne almayan onlar değil mi?" dedim. O da "bana boş konuşma" dedi ve diğer adamlar üzerime saldırdı. Şimdi görüyorsunuz. Ben haklı çıktım. Türkiye'de belli şeyler "onun adamı, bunun adamı" diyerek hemen hallediliyor. Ama Avrupalılar, bizim gibi değil ve olaylara farklı bakıyorlar. Bizim de anlayışımızı ve kafa yapımızı değiştirmemiz lazım" dedi.

KDÇ Karabükspor Kulübü Başkanı Mustafa Yolbulan,
UEFA'nın verdiği kararı eleştiren Mustafa Yolbulan; "Beşiktaş Kulübü, dün akşam güzel bir futbol oynayarak turu geçti. Ancak CAS'ın Beşiktaş ile ilgili verdiği karardan dolayı kupalardan men edildi. Bunun için üzüldük. Fakat benim anlamadığım olay şudur ki; "Madem böyle bir karar alınacaktı, neden Fenerbahçe ve Beşiktaş camiaları Avrupa maçlarına çıktı?" Bunu anlamıyorum. İnsanlara bu tür turları oynatarak umut verildi. 60.000 kişiyi sonucundan bir şey çıkmayacak olan bir maça toplamak biraz yakışmadı. Bu nedenle bu kararı eleştiriyorum. Türk futbolu için üzücü bir gün" diyerek sözlerini tamamladı.

Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur,
UEFA kararı hakkında yorum yapmanın kendisine düşmeyeceğini söyleyen Recep Mamur; "Ben bu konu hakkında yorum yapamam. Bana düşmez. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'e soracaksınız" dedi.

Kasımpaşa Kulübü Başkan Vekili Hasan Hilmi Öksüz,
Kendi bağımsız yargılarımıza olan güvensizlikle ilgili açıklamalarda bulunan Hasan Hilmi Öksüz; "Türkiye'de şike olayına baktığımız zaman kaç takımın suçlandığını hepimiz biliyoruz. Bunlar kamuoyu tarafından günlerce, aylarca konuşuldu. Türkiye'nin bağımsız adaleti bunlarla ilgili kararını verdi. Dolayısıyla bana göre bunun dışında başka bir şeyi aramanın mantığı yok. Türkiye'nin büyük ve güzide kulüpleri haklarını FIFA'da, CAS'da aramaya kalktı. Sonuç olarak "UEFA yanlış karar verdi" diyorlar. Eğer kendi bağımsız yargılarımıza güvenip, saygı göstermiş olsaydık bunların hiç biri olmayacaktı." diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Kaynağı: HABER1903 ÖZEL HABER

dgarkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Aydınların dediği gibi kendimiz gitmeyecek 2 sene rezil de olmayacaktık dünyada.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
arkadas hep soyluyorum tamam ceza iyi kabul de bu tüpcü niye ceza almıyor arkadas bu adam degıl mı yanlıs beyanet verildiğinde baskan olan bu insan musveddesı degıl mı belediye macı oynanırken baskan olan ?

anlamadıgım bu bu adam sutten cıkmıs ak kadık mı?