Kullandığım SSD de sorun var mı?

Bu konuyu okuyanlar

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Samsung 840 Evo 120 GB SSD kullanıyorum, samsung migician ile testte yaptım, şu an testleri burdan yayınlayamıyorum, benim burada sormak istediğim bilgisayarımın açılış süresi, bilgisayarım şu an 45 saniyede masa üstüne ulaşıyor, bence bu değer çok fazla, neden olduğunu bilemiyorum. ana kartım M5A97 EVO R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz, (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart, SSD Sata 3 bağlantısına takılı, bios AHCİ modunda. benim sorunuma yardımcı olabilecek üstadların yorumlarını bekliyorum, ayrıca bişey daha sormak istiyorum, pc nin açılışını SSD ye verip vermemenin bir etkisi varmıdır bunda?

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Windows ssd de kurulu değilmi birde başlangıçtaki programlardan bazıları kasıyor olabilir başlangıcı başlangıçtakilerin resmini koyarsan iyi olur

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet windows ssd ye kurulu, şu an testlerin resimlerini koyamıyorum, akşam eve gidince atabilirim ancak

treelock

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Bende M5A97 EVO kullanıyorum bilgisayarım 17-20 saniye aralığında açılıyor.

Ancak genel olarak
M5A97 EVO anakartın sata veya chipsetlerinde bir sorun var, çünkü normalde fabrika verisi 550 mb yazma ve okuma hızı olan SSD'min test sonuçlarında yazma hızı 100-140 mb civarı çıkıyor ve bu normal bir 3.5'luk HDD'den daha yavaş demek.

Asus bende ilk defa hayal kırıklığı yarattı, hala sorunumu çözmüş değilim.

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Seninki yine iyiymiş, 17-20 saniye, benimki tam 45 saniyede masaüstünü görüyorum, aslında dert değil benim için ama, keyfe keder işte sadece, birazdan samsung migician ile aldığım sonuçları ve diğer programlarla aldığım sonuçları paylaşacağım, tabi burda resim eklemekte sıkıntı ama bakacağım olmadı yazarım, yani daha fazla verim alabilecekken böyle bir durum can sıkıntısı gerçekten. senin ssd de samsung 840 evo mu?

aceleciburak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
AMD nin 9 serisi chipsetlerinin bazılarında hız düşüklüğü mevcut hatta SB950 güney köprülerinin bir çok versiyonu sorunlu diyebilirim bu SSD de farkediliyor genelde Okuma ve yazma yı düşük çıkarıyor hatta başıma gelen bir olay vardı intel 335 180 GB ssd almıştım elimde MSI 990FX GD65 vardı sistem kurulum ekranında bile donuyordu utorrentte birde sistemi kitliyordu sonrasında anakarta bios atiyim derken dondu.

Servise gönderdim değişim çıktı yerinne ASUS 990X R2.0 aldım bu sefer herşey normal utorrentte donuyordu biraz araştırdım utorrentte SSD uyuşmazlığı olduğunu gördüm Bittorentte geçtim bu arada SSD yide o arada sıfırlattım yepyeni SSD gelmiş oldu ..

SSD yi değiştirmeden MSI A75 li APU sistemde denedim Utorrentte bile donma yapmıyordu sonrasında kanaat getirdim SB950 güney köprüleriyle SSD kontrolcüleri iyi geçinemiyor şuan için sorun yok diyebilirim ama AMD nin A serisi Chipsetleri hariç SSD den okuma ve yazma performansı aşırı üst düzey beklememek lazım.

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar şimdi yaptığım testin sonuçları bunlar. resim ekleyemiyorum.

Samsung 840 Evo Read ---------- Write

Seq 402,65MB/s---- 449,26MB/s
4K 33,52 MB/s ---- 83,11 MB/s
4K-64Thrd 241,55 MB/s--- 112,70 MB/s
Acc. time 0,076 ms ------- 0,041 ms
Score 315 ------------ 241
733

sizce sonuçlar nasıl arkadaşlar? (bu arada bu foruma nasıl resim ekleniyor :blush: )
Ha bu arada samsung migicianda bulunan rapid mod kapalı durumda.

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sistemimi yeni topladım ve performans anlamında hiçbir sıkıntı yok Allaha şükür, benim sadece ve sadece takıldığım konu bilgisayarın açılış süresi. bu gönderdiğim değerler rapid mod kapalı olarak yaptığım test sonuçlarıdır. bilgisayarımın açılışı power düğmesine bastığım andan masaüstüne geldiği süre 45 saniyedir. diğer forumlarda olsun, bu formlarda olsun herkes 10 saniyenin altındaki değerlerden ve 10-20 saniye değerlerinden bahsediyor, bende sistemi daha yeni kurdum ve buna bağlı bütün gerekliliklerini yerine getirerek bu değerlere malesef ulaşamadım. aslında dediğim gibi performans olarak hiçbir sıkıntım yok. bilgisayarım ha 10 saniyede açılmış ha 45 saniyede açılmış, aradaki 35 saniyeyi napayım değil mi? :)

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Bilgisayarda team wieweri kur istersen uzaktan bağlantı ile bakıyım bi başlangıça hizmetlere felan

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam hocam yardımcı olursanız sevinirim.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
45 saniyede açılması çok tuhaf, ben de 970a-g46 ve hyperx 3k kullanıyorum. Açılış 10sn civarında bir şey. SSD den problem yok ama anlaşılan biraz oyunla falan doldurmuşsun ki normal hızlarını aşağı çekmiş. Ne kadar boş olursa o kadar SSD ler ;)

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
45 saniyede açılması çok tuhaf, ben de 970a-g46 ve hyperx 3k kullanıyorum. Açılış 10sn civarında bir şey. SSD den problem yok ama anlaşılan biraz oyunla falan doldurmuşsun ki normal hızlarını aşağı çekmiş. Ne kadar boş olursa o kadar SSD ler ;)
Teamwiewerdan bağlandım temizlik yaptım başlangıç programalrı için birde pcsi çok dağınık kirli normal yani bi bakım yapsam düzeltirim ama :D

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladım kardeşim, ellerine sağlık, o dediğin programı bir daha yazsana onunla ilgilide işlem yapayım, sonra seni haberdar edeyim, ayrıca şimdi açtığımda süre 15 saniye kısaldı bu arada ellerine sağlık :) demekki açılıştaki programlar çok etkiliyor sistemin açılışını.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

aslında doluda değil yani, 120 GB tın nerdeyse 70 GB tı boş. şimdi süre 30 saniye oldu temizlikten sonra.

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
anladım kardeşim, ellerine sağlık, o dediğin programı bir daha yazsana onunla ilgilide işlem yapayım, sonra seni haberdar edeyim, ayrıca şimdi açtığımda süre 15 saniye kısaldı bu arada ellerine sağlık :) demekki açılıştaki programlar çok etkiliyor sistemin açılışını.
Adwanced system care ,ccleaner ikisini 2 haftada bir kullan düzenli

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam kardeşim bunlarla da temizleyeyim sistemi o zaman.

Kuvvetmira

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Yüklediysen kullanmayı göstereyim veya boş bi zamanda programlarında ayarını yapıyım ?

Hikmeti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yükledim müsaitsen kullanalım hocam.

ozan.demir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SSD sağlığı için Disk birleştirme işlemlerinizi kapatınız. Açılış süresi için Bios güncellemesi yapın seçenek varsa uefi modunda kurun Windowsu. Gereksiz programları kapatın.