Kredi kartına 6 taksitle kurbanlık

amesfa

Dekan
Onursal Üye
Kredi kartına 6 taksitle kurbanlık

Kurban Bayramı'na 10 gün kala kurban satış yerlerinde kıyasıya rekabet başladı...

Kurban Bayramı'na 10 gün kala kurban satış yerleri de hareketlenmeye başladı. Pazara farklı illerden canlı hayvan getiren satıcılar daha çok satış yapabilmek için farklı yöntemler uyguluyor. Satıcılar bazı hiparmarketlerin yaptığı gibi kredi kartına 6 taksitle kurbanlık satıyor.

Adana'ya, Bitlis'in Adilcevaz ilçesinden kurbanlık koyun ve keçi getiren Adem Döğer, fiyatların geçen yıl seviyesinde olduğunu belirterek pazarın önümüzdeki hafta hareketleneceğini belirtiyor.

Getirdikleri 105 kurbanlıktan sadece birkaç adet sattıklarını hatırlatan Döğer, girdi fiyatlarındaki yüksekliğin kendileri gibi besicileri zora soktuğunu vurguluyor.

Bu yıl canlı hayvan satış fiyatının 6 YTL civarında olduğunu aktaran Döğer, "Pazara getirdiğimiz koyun ve keçiler 2 yaşında. Çünkü bir yaşındaki hayvanlar tam gelişmediği için kurbanlık olmuyor. İki yıldır beslediğimiz bu hayvanlardan koyunları 300-400 YTL, keçileri ise 250 ile 380 YTL arasında değişen fiyatla satıyoruz. Girdi fiyatları çok yüksek. Arpa 60, saman 25, yonca 40 kuruş. Buraya malı getirmek için bin YTL nakliye ücreti verdik. Veteriner kontrolü yaptırdık. 4 aşı ve küpelenmesi için hayvan başına 25 YTL ödedik. 15 yıldır besicilik yapıyorum. Artık bu işi bırakma aşamasına geldim." dedi.

Bitlis'in Ahlat ilçesinden gelen Süleyman Güzel ise pazara 120 koyun ve keçi getirmiş. Yurt Mahallesi'nde hayvan satış noktasında 4 gündür müşteri beklediklerini kaydeden Güzel, satışları artırmak için farklı uygulama yapıyor.

Fiyatların 250 ile 400 YTL arasında değiştiğini vurgulayan Güzel, "Zarar etmememiz için en düşük satış fiyatının 500 YTl olması gerekir. Bu işin gideri çok. Artık pazarı 2 yıl beslenmiş koyun ve keçi getirmek zorundayız." diyor.

Güzel, kurban satışında kredi kartına 6 taksit uyguladığını da belirtiyor. Adana'da bir tanıdığı esnafın işyerindeki pos cihazını kullandığını belirten Güzel, "Kredi kartı artık herkeste bulunuyor. Müşteriye farklı alternatif sunmak durumundayız. Elimizdeki tüm kurbanlıkları satıp öyle köye dönmek istiyoruz. Peşin de olsa, kredi kartına taksitle de olsa fiyatlarımız aynı." şeklinde konuşuyor.

Adana'nın Seyhan ilçesinde kurbanlıklar 21 noktada satılacak ve belediye tarafından belirlenen 12 kesim merkezinde vatandaşlar kurbanlığını kestirebilecek.

[sup]Kaynak[/sup]
 
Üst