Soru Kreatin Nedir? Kullanımı Hk.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Arkadaşlar merhaba. Ben birkaç aydır (son 1 ayda iyice arttırdım) haftada 4 gün ağırlık antrenmanı yapıyorum. 4 kere de günde 45gr protein tozu kullanıyorum. Herkesten sürekli duyduğum bir suppliment var ismi kreatin. Kreatin ile ilgili google da arama yaptım, sorularımı chatgpt ye sordum ve net yanıtlar alamadım.
Gelişim için bunu kullanmak zorunlu mudur?
Kreatin ne işe yarar?
Bende yüksek tansiyon var kullanmamda sorun olur mu?

Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,615
Arkadaşlar merhaba. Ben birkaç aydır (son 1 ayda iyice arttırdım) haftada 4 gün ağırlık antrenmanı yapıyorum. 4 kere de günde 45gr protein tozu kullanıyorum. Herkesten sürekli duyduğum bir suppliment var ismi kreatin. Kreatin ile ilgili google da arama yaptım, sorularımı chatgpt ye sordum ve net yanıtlar alamadım.
Gelişim için bunu kullanmak zorunlu mudur?
Kreatin ne işe yarar?
Bende yüksek tansiyon var kullanmamda sorun olur mu?

Bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Kreatin kas hücrelerine yağları indirgeyerek enerji desteği sağlayan organik bir asittir.

Yüksek tansiyon konusunda doktora sormanız daha iyi olur, doktora sorulmadan hiç bir supplementin kullanılmasını ben istemem.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Kreatin kas hücrelerine yağları indirgeyerek enerji desteği sağlayan organik bir asittir.

Yüksek tansiyon konusunda doktora sormanız daha iyi olur, doktora sorulmadan hiç bir supplementin kullanılmasını ben istemem.
Hocam bunu google da da okuyorum. Bana daha temel basit şekilde anlatabilir misiniz? Detay vererek

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,615
Hocam bunu google da da okuyorum. Bana daha temel basit şekilde anlatabilir misiniz? Detay vererek
vücutta, özellikle kırmızı kas hücrelerinde , üretilen enerjinin depolanmasını sağlayan kimyasal madde. kreatin monohidrat'ın kısaltılmış adı.

sentezlenen yüksek enerjili fosfatlar kreatine bağlanarak saklanır. böylelikle hücre içinde enerji üretimi için boş adpler kalmış olur. enerji tüketiminin arttığı zamanlarda da kolaylıkla yüksek enerjili fosfatlar adp'lere aktarılabilir.

normal yollarla, gıdalardan, çok miktarda alımı pratik olarak pek mümkün değildir. öyleki; 10 gram kullanılabilir kreatin almak için 1.5 kg kırmızı et yemeniz gerekir. bu sebeple sporcular tarafından hazır besin özleri halinde alınırlar.

Son düzenleme:

barisbiyik

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,061
Genellikle kullanımını önermem milli takımda kullanımı bir ara yasaklanmıştı. Peki ne işe yarar. Normalde spor yaptığınızda kaslar bir sonraki antrenmana hazır olmuyor daha az performans veriyor bunu en minimuma indiriyor. Yani 1. Gün %100 performans gösterirken 2. Günde %100e yakın performans vermenizi sağlıyor. Kullanmadığınız taktirde 2. Performans en fazla %80dir.

Daha kısaca anlatmak gerekirse;
Daha fazla performans vermenizi sağlar
Kas kazanımını arttırır(daha hızlı kas kütlesi büyümesine yardımcı olur)
Yorgunluk süresini azaltır

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Teşekkürler arkadaşlar, çok bana göre değil o halde.. Antreman performansımdan şahsen memnunum. Kaldırdığım ağırlıklar da normal kişilere göre oldukça yüksek.

Kas kazanımını arttırması bir ufak göz kırpmıyor değil ama.
Az önce spor hocama mesaj attım, o da erken olduğunu söyledi. Şimdilik protein tozu ile devam 🔥🔥

durmayann

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,228
Kullanılması zorunlu değil. Etkisi kalıcı değil kullanımla beraber etki ediyor kullanmayı bırakırsan birkaç hafta içinde vücut atmış oluyor, kaslarda şişkinlik de sağlıyordu daha büyük görünmeyi sağlıyordu. Bol su içilmesi lazım kullanırken. Herkes adını duyduğu için piyasada merdiven altı çok muadili bulunabilir dikkat etmek lazım.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Kullanılması zorunlu değil. Etkisi kalıcı değil kullanımla beraber etki ediyor kullanmayı bırakırsan birkaç hafta içinde vücut atmış oluyor, kaslarda şişkinlik de sağlıyordu daha büyük görünmeyi sağlıyordu. Bol su içilmesi lazım kullanırken. Herkes adını duyduğu için piyasada merdiven altı çok muadili bulunabilir dikkat etmek lazım.
Evet hocam da erken dedi zaten şuan için erteledim.
Ben 4 gün spor yapıyorum kreatin kullanımına uygun olmak için "haftada en az 6 gün spor yapılmalı" gibi bir ölçü var mı?

durmayann

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,228
Evet hocam da erken dedi zaten şuan için erteledim.
Ben 4 gün spor yapıyorum kreatin kullanımına uygun olmak için "haftada en az 6 gün spor yapılmalı" gibi bir ölçü var mı?
Hayır yok diye biliyorum. Yani tek kıstas su içmek çünkü kreatin kaslarda su topluyor şişkinlik sağlıyor fakat vücuda da su lazım.

İsimyok08

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,233
7 aydır spor yapıyorum ve kreatini düzenli olarak kullanıyorum.
Kullanmanı öneririm. Salonda ki hocalarım ve bu işi senelerce yapan kişiler de öneriyor. Kreatin zaten vücutta depolanan bir şey. Kreatin depoları yeterli seviyeye geldikten sonra (yaklaşık 2 hafta vb.) etkisini göstermeye başlıyor. Günde minimum 2lt su içiyorum.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
7 aydır spor yapıyorum ve kreatini düzenli olarak kullanıyorum.

Kullanmanı öneririm. Salonda ki hocalarım ve bu işi senelerce yapan kişiler de öneriyor. Kreatin zaten vücutta depolanan bir şey. Kreatin depoları yeterli seviyeye geldikten sonra (yaklaşık 2 hafta vb.) etkisini göstermeye başlıyor. Günde minimum 2lt su içiyorum.
Üstat benim kafamı karıştıran da bu oldu işte.

Bir kesim, "Kreatin kullanımı oldukça normaldir, ağırlık antrenmanından tam verim almak için kesinlikle kullanmalısın" diyor

Başka bir kesim, "kullanmanı önermem, ......." diyor.

Bu gün ağırlık antremanımda hoca ile bunu detaylıca konuşacağım ama aynı hoca kendisine protein tozumu süt ile birlikte içtiğimi söylediğimde bana "marketteki pastorize sütler alabileceğiniz en en sağlıksız içecektir" de dedi. Elbette belli zararları olabilir ama bence bu cümle zırva!.

Bu konularda net bilgiye ulaşmak oldukça zor. Chatgpt de forum vb. verilerle eğitildiği için ona sorduğumda bile garip garip cevaplar veriyor.

durmayann

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,228
bana marketteki pastorize sütler alabileceğiniz en en sağlıksız içecektir" de dedi. Elbette belli zararları olabilir ama bence bu cümle zırva!.
İçerdiği proteinin dışında aldığın tonla kimyasal var adam doğruyu söylüyor.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
İçerdiği proteinin dışında aldığın tonla kimyasal var adam doğruyu
Kola dan daha mı zararlı yapma usta be "en zararlı" fazla iddialı.
Peki kreatin kullanılmaması konusunda da haklı mı?

durmayann

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,228
Kola dan daha mı zararlı yapma usta be "en zararlı" fazla iddialı.
Peki kreatin kullanılmaması konusunda da haklı mı?
En zararlı mı bilmem ama zararlıdır.

Çok profesyonel düşünmüyorsan alma onun yerine tavuk ye diyen çok adam var.

İsimyok08

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,233
Üstat benim kafamı karıştıran da bu oldu işte.

Bir kesim, "Kreatin kullanımı oldukça normaldir, ağırlık antrenmanından tam verim almak için kesinlikle kullanmalısın" diyor

Başka bir kesim, "kullanmanı önermem, ......." diyor.

Bu gün ağırlık antremanımda hoca ile bunu detaylıca konuşacağım ama aynı hoca kendisine protein tozumu süt ile birlikte içtiğimi söylediğimde bana "marketteki pastorize sütler alabileceğiniz en en sağlıksız içecektir" de dedi. Elbette belli zararları olabilir ama bence bu cümle zırva!.

Bu konularda net bilgiye ulaşmak oldukça zor. Chatgpt de forum vb. verilerle eğitildiği için ona sorduğumda bile garip garip cevaplar veriyor.
Öncelikle önermeyenler sözde "Saç döktüğü, böbrek yorduğu için." Önermiyorlar. Fakat internette saç döktüğü konusunda elle tutulur bir argüman yok. Böbrek konusunda ise günde yeteri kadar su tüketirseniz problem yaşamazsınız. Tabi bu dediklerim; kronik hastalığı olmayan, sağlıklı bireyler içindir.

Süt konusuna gelirsek: İnsan sütü harici alınan süt sindirilmesi zor olduğu için zararlı diyor olabilir. Veya üstte arkadaşın dediği gibi "Kimyasal içermesi." Doğal, sağılmış İnek sütü içseniz gayet sağlıklıdır bu yönden sıkıntı yok. Ama vücudun bunu sindirmesi zor olduğu için her gün veya fazla içilmesi tavsiye edilmez. Besin ihtiyacında 2. plana atılmalı.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Öncelikle önermeyenler sözde "Saç döktüğü, böbrek yorduğu için." Önermiyorlar. Fakat internette saç döktüğü konusunda elle tutulur bir argüman yok. Böbrek konusunda ise günde yeteri kadar su tüketirseniz problem yaşamazsınız. Tabi bu dediklerim; kronik hastalığı olmayan, sağlıklı bireyler içindir.

Süt konusuna gelirsek: İnsan sütü harici alınan süt sindirilmesi zor olduğu için zararlı diyor olabilir. Veya üstte arkadaşın dediği gibi "Kimyasal içermesi." Doğal, sağılmış İnek sütü içseniz gayet sağlıklıdır bu yönden sıkıntı yok. Ama vücudun bunu sindirmesi zor olduğu için her gün veya fazla içilmesi tavsiye edilmez. Besin ihtiyacında 2. plana atılmalı.
Çok açıklayıcı oldu. Teşekkürler. Peki 1 doz kreatini doğal yolla almak için ne kadar et tuketmeliyim? Ben spor günleri 300-400 gr tavuk yada dana kıyma tüketiyorum.

durmayann

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,228
Saçım kullanmadan önce uzundu kullandım bıraktım hâlâ uzun, yalan yani. 😃

İsimyok08

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,233
Çok açıklayıcı oldu. Teşekkürler. Peki 1 doz kreatini doğal yolla almak için ne kadar et tuketmeliyim? Ben spor günleri 300-400 gr tavuk yada dana kıyma tüketiyorum.
Serkan Yimsel hocamın dediğine göre 1-1.5KG tavuk bir ölçek kreatin (3-5gr) takviyesine eş değer.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bugün kreatin içmemiştim gidip bi ölçek vurayım.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Serkan Yimsel hocamın dediğine göre 1-1.5KG tavuk bir ölçek kreatin (3-5gr) takviyesine eş değer.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bugün kreatin içmemiştim gidip bi ölçek vurayım.
Günlük 1.5 kilo tavuk yemeye benim bütçe yetmez 😄
Ben kreatin kullanımını değerlendireceğim. Cevaplar için teşekkürler dostlar 🙏

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Arkadaşlar ben kreatini deneme kararı aldım. Önce düşük miktarlarda deneyeceğim, eğer 1 hafta kadar bir rahatsızlık yan etki vs. olmazsa yavaş yavaş normal ölçeğine yükselterek denemeyi planlıyorum. Deneyimlerimi vs. yine paylaşırım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

İsimyok08

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,233
Arkadaşlar ben kreatini deneme kararı aldım. Önce düşük miktarlarda deneyeceğim, eğer 1 hafta kadar bir rahatsızlık yan etki vs. olmazsa yavaş yavaş normal ölçeğine yükselterek denemeyi planlıyorum. Deneyimlerimi vs. yine paylaşırım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Kreatin sabit 1 ölçek kullanılır (Çoğu supplement markasında böyle.) hocam. Fazlası zarardır.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
Kreatin sabit 1 ölçek kullanılır (Çoğu supplement markasında böyle.) hocam. Fazlası zarardır.
Uyarın için teşekkür ederim. 2 gr ile başlayacağım bir yan etki vs. olmaz ise 3 ve sonra 4 gr a kadar çıkacağım. Planım bu şekilde.

crow88

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,250
merhaba
yazılarınızı okuyordum. dikkatimi çekti. eskiden spor yapardım.(Karate ,judo) şimdiki bu destekleyici üniteler bana pek hoş gelmiyor .nedenlerini söyleyeyim. bunlar benim görüşlerim.
yani yaşadığım tecrübelere göre yazıyorum.
1-amacınız gösterişli kas yapmak mı. yoksa güçlü ama dirençli vücudmu
2-kas güzeldir ama insanı ağırlaştırır. çeviklikte lazımdır
3-13 yıllık spor hayatım boyunca ,destek amaçlı sadece supradyn isimli vitamin hapı kullandım
4-hep et suyu içerdim (paça yemeğini de ihmal etmem(evde yapılmış olacak))
5-yarım kg yakın sütün içine, 3 çiğ yumurta karıştırıp içerdim(yalan yok
rocky filminden öğrenmiştim) ama süper nefes açıyor, güç veriyor. bunu uygulamaya başladıktan sonra çok faydasını gördüm.
6-süz tozunu önermem, bence sokakta satılan daha güvenlidir.
7-suni destek olmadan .vücudunuzun kendi yapısıyla çalışmanız bence daha doğru olur
iyi çalışmalar dilerim.

mychar276

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,220
merhaba
yazılarınızı okuyordum. dikkatimi çekti. eskiden spor yapardım.(Karate ,judo) şimdiki bu destekleyici üniteler bana pek hoş gelmiyor .nedenlerini söyleyeyim. bunlar benim görüşlerim.
yani yaşadığım tecrübelere göre yazıyorum.
1-amacınız gösterişli kas yapmak mı. yoksa güçlü ama dirençli vücudmu
2-kas güzeldir ama insanı ağırlaştırır. çeviklikte lazımdır
3-13 yıllık spor hayatım boyunca ,destek amaçlı sadece supradyn isimli vitamin hapı kullandım
4-hep et suyu içerdim (paça yemeğini de ihmal etmem(evde yapılmış olacak))
5-yarım kg yakın sütün içine, 3 çiğ yumurta karıştırıp içerdim(yalan yok
rocky filminden öğrenmiştim) ama süper nefes açıyor, güç veriyor. bunu uygulamaya başladıktan sonra çok faydasını gördüm.
6-süz tozunu önermem, bence sokakta satılan daha güvenlidir.
7-suni destek olmadan .vücudunuzun kendi yapısıyla çalışmanız bence daha doğru olur
iyi çalışmalar dilerim.
Yazdıklarınızı dikkatle okudum ve sporculuk geçmişinizle ilgili tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.