KPSS'de izin verilmeyen kadın altına kaçırdı.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
[h=2]Ekli dosyayı görüntüle 8706

Mersin'de KPSS'ye giren 36 yaşındaki kadının tuvalete gitmesine izin verilmeyince sınav sırasında altına kaçırdı.[/h]Mersin'de Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ön lisans sınavına giren 36 yaşındaki kadın, yönetmelikler gereği tuvalete gitmesine izin verilmeyince sınav sırasında altına kaçırdı.

Merkez Yenişehir ilçesindeki Şevket Pozcu Lisesi'nde girdiği KPSS ön lisans sınavı sırasında yönetmelikler gereği tuvalete gidemeyince altına kaçıran T.E.K. sınav sonrası yaşadıklarını gazetecilere anlattı.

36 yaşındaki T.E.K., "Sabah 09.30'da KPSS ön lisans sınavına girdim. Saat 10.30'u geçiyordu ve lavabo ihtiyacından dolayı sınavda görevli hocadan yardım istedim. 'Yasa gereği lavabo ihtiyacına gitmenin yasak olduğunu, çıktığım takdirde sınava giremeyeceğim' söylendi. Ben de hazırlandığım için sınava devam etme kararı aldım. Yalnız bir süre sonra idrarımı tutamadım ve altıma kaçırdım" dedi.

O an kendisini çok kötü hissettiğini ve gururunun incindiğini ifade eden T.E.K., "Böyle bir şeyi hayvanlar doğada, sokakta yapıyorlar. Bu yasa yönetmelikte olmaması gerekiyor. Bundan 3-4 yıl önce böyle bir yasa yoktu. Öğrenciler ihtiyaçlarını görevliler nezaretinde karşılayabiliyor ve daha sonra sınavlarına devam edebiliyorlardı. Bu yasanın yönetmelikten çıkarılmasını ve öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorum. Bugün ben burada bu sıkıntıyı yaşamış olabilirim. Ama bugün Türkiye'nin dört bir yanında sınava giren birçok öğrenci mağdur olmuştur fakat sesini duyurmamıştır" diye konuştu.

Artık Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (Ösym) seslerini duymasını ve yasada bir düzenleme yapması gerektiğini söyleyen T.E.K., sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mağduriyetin giderilmesini istiyorum. Sınavları öğrenciler terk etmesin. Öğrenciler hayvan gibi sınavda altına kaçırmasın. Ben bu mağduriyetimle ilgili tutanak tutturdum. Bina sorumlusu hoca benden dersliğimi, sınavda görevli öğretmenlerin isimlerini istedi ve tutanak hazırladı. Bunun peşini de bırakmayacağım. Dava açılacaksa açacağım. İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidilmesi gerekiyorsa gideceğim. Bu iş çok çirkin bir şey, insanlığa yakışmıyor. Bütün bu güvenlik önlemleri alınıyor. Ama önlemlere rağmen sınav soruları iptal oldu, sınavlar iptal edildi. Sınav soruları kaçırıldı. Yani bütün güvenlik önlemlerine rağmen hiçbir şey değişmedi. Yine insanlar mağdur edildi. Bu mağduriyet giderilmelidir."

Kaynak

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
"Mağduriyetin giderilmesini istiyorum. "

verin şuna temiz bir don, mağduriyeti giderilsin :D

şaka bi yana doktorlardan rapor alanlar var sınav esnasında tuvalete çıkabilmek için

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Aslında kadın güzel bir konuya değinmiş helal olsun. Buradaki asıl amaç kadının altına kaçırması falan değil. Kadının asıl amacı insanı ihtiyaçlar o an olabilir ve bu uygulamanın ne kadar yanlış olduğuna değinmektir. Ya sınavı bırakacak yada insani ihtiyaçlarından dolayı mağdur olacak bir insan.

Heleki bayan arkadaşların özel günlerinden biri olabilir. Bu durumdada çok kötü şekilde stres yaşayıp bildiği soruları bile yapamayabilirler !

Yani insan olarak böyle bişey katiyen doğru değil. Sınavda bile olsa insan lavaboya gidebilmeli en azından. Kadın davasında çok haklı. Helal olsun .

osmanhasimcan

Asistan
Reaksiyon puanı
8
erkekler daha şanslı sanırım zira şu içtikleri pet şişe içine idrar yaptıklarını duydum görevli öğretmenlerde şaşkın şaşkın bakıyorlarmış :)))

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Tabi kurallar nizam lar insanlar için olmayınca saçma sapan uygulamalar çıkıyor ortaya , en büyük sorunumuzu görmezden gelip despotizmle yaşamayı alışkanlık haline getirmişız bizim kendimize ettiğimiz zulümu başka millet bize etmiyor hani .Değerli olan insan i bir kenara atıp saçma sapan kanunları baş tacı ediyoruz.

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
osym nın bu konuya bı el atması lazım..insanların ıhtıyacları olabılır..sınav esnasında..

3D-Clan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
BEnimde başıma Ygs de geldi bi ara dedim pet şişesine işim sonra vazgeçt,im keşke yapsaydım sonuç daha iyi olurdu birinin el atması lazım bu olaya

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
hiç mi aklına gelmediii tuvaletini yapamak sınav öncesi...... :D Ya büyük yapaydı hahaha

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
hiç mi aklına gelmediii tuvaletini yapamak sınav öncesi...... :D Ya büyük yapaydı hahaha
hacı oyle deme yahu bende ege unıversıtesınde gırdım sınava ama tuvalete gıdeyım dedım ancak ufak yapabıldım..tuvaletler oturaklı ..mıkrop kapmaya hıc nıyetım yoktu...bende kullanmadım tuvaletı...hadı tuvalet kagıdı felan olsa tamamda o da yoktu..

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
vardı böyle bir muhabbet lys sınavında çocuğa izin vermiyorlar oda pet şişeye işemişti

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
hacı oyle deme yahu bende ege unıversıtesınde gırdım sınava ama tuvalete gıdeyım dedım ancak ufak yapabıldım..tuvaletler oturaklı ..mıkrop kapmaya hıc nıyetım yoktu...bende kullanmadım tuvaletı...hadı tuvalet kagıdı felan olsa tamamda o da yoktu..
dedigine katılıyorum ama öylebir duruma geldigin zaman mikrop filan dinlemiyor insan at vücuduna bagışıklık sistemin O ilgilensin mikroplarla. :)
burası türkiye toplu alanlarda hijyen 000000 1 pecete ve sabun koymak onların gözğüne cok görünüyor. ama kendi wc leri olsa eksik ettirmezlerr bu cünkü onlara temiz medeni insan oluyor. bitaraflarını silince.öyle sanıyolar ( Egitim şart )

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
dedigine katılıyorum ama öylebir duruma geldigin zaman mikrop filan dinlemiyor insan at vücuduna bagışıklık sistemin O ilgilensin mikroplarla. :)
burası türkiye toplu alanlarda hijyen 000000 1 pecete ve sabun koymak onların gözğüne cok görünüyor. ama kendi wc leri olsa eksik ettirmezlerr bu cünkü onlara temiz medeni insan oluyor. bitaraflarını silince.öyle sanıyolar ( Egitim şart )

Ya Birde insanların toplu olduğu yerde alafranga tuvalet koyup peçete ve sabun koymamak ayrı bir saçmalik zaten.Yap alaturka tuvalet millet mikrop kapmasin avrupada bile toplu alanlarda artık alaturka tuvalet kullanılıyor .

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
Ya Birde insanların toplu olduğu yerde alafranga tuvalet koyup peçete ve sabun koymamak ayrı bir saçmalik zaten.Yap alaturka tuvalet millet mikrop kapmasin avrupada bile toplu alanlarda artık alaturka tuvalet kullanılıyor .
bırde avrupa temızlıgı bızden ogrenmıs pehh....

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
yok abi bizde işyok. bizim insanımızda işyok veya işine gelmiyor veya nede olsa ben s..maycagım diyor O neyaparsa yapar mantıgı var.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Önce derler ki, "ÖSYM başkanı istifa etsin, nasıl bu kopyalara izin veriyorlar", sonra derler ki "insanların ihtiyaçları olabilir ÖSYM onlara izin versin", sonra derler ki ...

Ne ifrat ne tefrit, yani ne bir tarafa ne de öteki tarafa aşırı yönelmek insanı huzura erdirir. İnsanlar için olan, makul olmak ve vasat yolu tutmaktır ve insanın yaratılışına uygun olanıdır.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
nazi kampi gibi bu ne ya :p
at yarisi gibi yaristirip yaristirip rezil ediyolar adamlari . bide gelismislik kalknmadan bahsedilir :p

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bu çok ciddi bir konu. Bu konunun dışında sorularında tekrardan çalınması zaten apayrı bir konu. Bıktık yani aynı konularla karşılaşmaktan.

Bir de öncekilere laf edip duruyor bu ösym başkanı. Neyse neyse..

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Sınavı yapanlar/güvenliğinden sorumlu olanlar işlerini en başta doğru yapmadıkları için şimdi acısını sınava girenler çekiyor.Onlar işlerini iyi yapmadıkları için güvenlik zaafiyeti oluyor ondan 40 çeşit güvenlik, yok tuvalet yasak, yok küpe girmez, bozuk para girmez...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Eğer tuvalet serbest olsaydı (ki daha önce serbestti) ve tuvalet kopyaya alet olsaydı (ki daha önce oldu); şimdi "tuvalet zorunlu ihtiyaç, serbest olsun" diyenler, bu defa da "gelmeden yapsaymış tuvaletini, niye önlem almıyorlar, tuvalete gitmek yasak olsun" diyeceklerdi (ki daha önce demişlerdi).

Bu toplum ya nalına, ya mıhına; orta yolu sevmeyen, doğruya değil hoşnut olduğuna bakan bir toplum olmuş.