Köşe Yazısı: Beta fırtınası ne olacak?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155

1907

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Kızıyoruz, söyleniyoruz ama yine en istikrarlısı Internet Explorer. Yeni sürüm denildiği zaman her ne kadar Google Chrome ve Firefox'tan araklanmış olsa da gerçekten yeniliklerle geliyor adamlar.

Bura güzel :D

---------- Post added at 01:10 ---------- Previous post was at 01:10 ----------

Şuan ben kullandığım Chrome'a baktımda 7. sürümmüş yuhh bana :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Seni de cahil bıraktılarsa [MENTION=155903]1907[/MENTION], söyleyecek söz yok o zaman :)

Alnair Alsad

Profesör
Reaksiyon puanı
29
Google Chrome 15.0.849.0 Beta...
Bu rakama baktığınızda zaten olayın ne kadar saçma olduğunu sizler de görüyorsunuz. 15'i anladım da, yanındaki 0'ı da anladım, onun yanındaki 849 nedir Allah aşkına? Sondaki 0'a hiç dokunmuyorum.

Sahi, bunun cevabı ne? Ben de merak ediyorum. :)

mgazi

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bir Chrome kullanıcısı olarak hiçbir sorun yaşamıyorum. Çünkü ruhum duymadan kendisi güncelliyor.

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
iyi güldüm gece gece :) tespit çok yerinde olmuş

Reaksiyon puanı
188
15 ile aslında çok iyi yenilikler geldi fakat kimse farkında değil :) Sondaki numaralar minor updateler için değişebilir normaldir. 15 ile gelen en önemli özellik ise JavaScript'e meydan okuyabilecek kadar iddialı gelen Native Client (NaCl) desteği. Peki nedir bu native client? Native Client ile browser üzerinde C yada C++ ile kodlanmış native code'a sahip (direk cpu üzerinden çalışan browser dilleri gibi interpreter üzerinden değil) yazılım çalışabilecek ve browser için çok ciddi yazılımlar ve eklentiler yazılabilecek. Ayrıca bu uygulamalar JavaScript gibi diller ile de uyarılabilecek ve etkileşimli çalışabilecek. Hatta Web Browser içinde çok kaliteli (MW2, Crysis gibi) oyunlar oynayabileceğiz. Bunlar bir bakıma ChromeOS için önemli geliştirmeler :) Google çok fena geliyor çok :)

Bu arada Native Client için seminer videosu:

[video=youtube;WgbK0ztUkDM]http://www.youtube.com/watch?v=WgbK0ztUkDM[/video]

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Citrix%2BScreenshot%2Bv2.jpg

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
[MENTION=25201]cgrszone[/MENTION] olayın damarına basmışsın parmağı

an80x86

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bir çok kişinin bundan haberi yok ve Chrome bu olay ile browserlar arasında yeni bir sayfa açacak...

ie9'u tuttum. firefox kadar güzel çalışıyor. Zaten tr'nin geneli bilişim sektöründe olmayanlar ie kullanıyor. Yaptığımız sitelerin vb testleri için her zaman ie avantajlı. ie'ye göre yaz zaten diğerinlerinde çalışıyor. :clap:

Reaksiyon puanı
188
ie9'u tuttum. firefox kadar güzel çalışıyor. Zaten tr'nin geneli bilişim sektöründe olmayanlar ie kullanıyor. Yaptığımız sitelerin vb testleri için her zaman ie avantajlı. ie'ye göre yaz zaten diğerinlerinde çalışıyor. :clap:

Aralarda bazı küçük farklar var ve bu farklar sıkıntı yaratabiliyor ve objeler kayabiliyor. Bu yüzden tüm browserlarda siteleri test edip kodları düzenlemeli ve CSS kodunu cross-browser için yazmak gerekir. Yoksa yaptığınız işler hiç de profesyonel gözükmez...

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
iyi güldüm gece gece :) tespit çok yerinde olmuş

Baştaki "15" Uygulamanın temelden değiştiğini geliştirici ekibindeki herkesin kendi yazdığı kısmı kontrol etmesini gerektirecek ana sürüm atlaması. "0" geliştirme gruplarından sadece bir veya bir kaçının yazdıklarını kontrol etmesini gerektirecek alt yenilik. "849" ise build numarası. Yeni sürüme geçildiğinde kod repository sinde / deposunda kaçıncı commit /yollama ile derleme yapıldığı bilgisi. sonraki "0" ise muhtemelen paralel geliştirmelerde alternatif sürüm numarası olmalı. Az çok buna benzer bir mantık ile sürüm numaralandırması yapılıyor. Programcılar ve geliştiriciler için özellikle 849 daha fazla mana içeriyor. Kod ekip içinde geliştirilirken 849 kere derlenmiş eksiklik giderilmiş demek.

Diğer bir deyişle:
15 Çağrı'nın dediği gibi NaCl'nin eklendiğini belirtiyorsa, 849 bununla gelen ya da bu sürüm çıkartıldıktan sonra tespit edilen açıkların ve bu yeni eklenen özelliğin alt özelliklerinin eklenmesi ve doğru çalışması için yapılan her değişiklik sayısıdır.

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Hakkı abi tamda göbeğinde çıkarmış bu köşe yazısını tam bi sıkışıklık pazarı :)
Firefox durmadan beta 5-6-7 gidiyo öyle
google da beta dev takılıyo öyle :)
Gidilen sırası bile şaştı yani.
Explorer sıralı düzgün ilerliyor ama yapacağı yenilik büyük olmalı.