Korsan Windows 7'lere Karşı Dikkatlı Olun

Bu konuyu okuyanlar

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
Şu sıralar birçok kullanıcı işletim sistemlerini Windows 7'yle değiştirmeye başladı. Ancak Microsoft teknolojiye ayak uydurmak isteyen kullanıcıları korsan yazılımlara karşı uyarıyor. İşte firmanın yaptırdığı yasadışı Windows kullanımıyla ilgili araştırma.

Son aylarda sahte veya kullanılmış 2. el Windows işletim sistemi ürünlerinin pazarda dolaştığını tespit eden yetkililer, gerekli uyarılar üzerine harekete geçerek bu ürünleri satanlar veya aracı olanlar hakkında yasal süreci başlattılar. Microsoft kullanıcılarını bu tarz ürünlere karşı uyarıyor. Firma yetkilileri yaptıkları açıklamayla bu güvensiz ürünün büyük bir kara ekonomi oluşturduğunu belirtti. Şirket yaptığı araştırmayla birlikte sahte Windows 7'nin gelirinin suç örgütlerine aktarıldığını vurguladı.
piratexp1260441599.jpg

Türkiye'de korsan yazılım kullanımını sadece yüzde 10 düşürmek bile 80 milyon dolarlık vergi artışı sağlayabilir
Peki, bu ürünleri nasıl tanıyacaksınız? Yasadışı kopyalarda, kılavuz olarak sadece kitapçıkların renkli fotokopileri yer alıyor. Ürün CD'lerinin üzerindeki lisans etiketlerinde yazılı olması gereken yerde ise işletim sisteminin tam adı yerinde sadece basit bir Windows ibaresi bulunuyor. Konuyla ilgili Harrison Group Inc. tarafından yapılan bir araştırma, kurumların kullandığı lisanssız ve yasadışı yazılımların yüzde 43'ü bilgisayarların 24 saat veya daha fazla devre dışı kalmasına yol açan kritik hatalara neden olduğu gibi, bu tür yazılımların yüzde 73'ü nedeniyle kurumsal bilgilerin ya hasar gördüğü veya tamamen kaybolduğu anlaşıldı.
Dahası birçok insan farkında olmadan parasını ödeyerek satın aldıkları bu tür yazılımları gerçek anlamda kullanamıyor. IDC Türkiye'nin bu konuda hazırlamış olduğu rapor aslında durumu en iyi şekilde özetliyor. Araştırmaya göre dünyada korsan yazılım kullanımı % 35'ler seviyesindeyken, Türkiye'de yasadışı kullanım oranı yüzde 65'leri buluyor. 2008 yılı raporumuzda göre Türkiye'deki mevcut korsan yazılım kullanım oranını sadece yüzde 10 düşürerek ekonomiye önemli bir katkı sağlamak mümkün görünüyor. Korsan yazılım oranının sadece yüzde 10 azaltılması bile 36.000 kişiye istihdam yaratılabilir ve toplam vergi gelirlerinde 80 milyon ABD Doları artış elde edilebilir.
:: Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için korsan yazılımdan vaz geçer misiniz?
Yazan: Cem Süer
SDN - http://shiftdelete.net

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Ben bile internetden o denemeliklerinden indirdim Korsanını almam yada kullanmam

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
zaten windows 7 yi yasal yollarla 4 ay kullanabiliyorsun..ben 2-3 ayda bir formatlamak zorunda kalıyorum..:laugh:

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Vergi vericez diye o fiyatlara işletim sistemi felan almam ben .

Kirk Lee

Asistan
Reaksiyon puanı
2
zamanında 90$ verip orijinal windows XP almıştım ama millet 2 liraya satılan windows XP'leri alıp çatır çatır kullandılar...

sırf piyasayı elinde tutmak için microsoft buna göz yumuyor. yeni PC toplayınca win 7'ye para verirmiyim bilmiyorum...

Rahmat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fiyatları daha ucuz olmalı.microsoft yazılım işinden zarar edecek değil..Mecbur yasal olmayan kullanıyoruz

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Ben işletim sistemine para vermem.Ülke ekonomisine katkı sağlamak isterim ama kendi ekonomim ne olacak?:D

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Windows 7'nin gelirinin suç örgütlerine aktarıldığını vurguladı.

hemende suc örgütlerine aktardılar olmaz böle bişey internete indirilenlerin suc örgütlerine nasıl veriliyor anlamadım gerci korsan cd satanlarda suc örgütü olmyor mu ? :D :lol:

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
internetten indirdim

internet parasını ödüyorum ötv ve kdv de ödüyorum yani win7 yi indirirken vergi ödedim devlete

kurdum sonrada süresiz olarak lisansladım güncellemelerimi yapıyorum

zaten bir cep telefonu bile aldığımızda 300ytl lik şey 500 550 oluyor

başka ülkeler gibi ucuz yapsalar millet daha çok şey alıcak onların kazandığı vergi zaten düşmezki

not : alırmıyım? almam en kötü evi polis bassin linux a geçerim

erkofb

Asistan
Reaksiyon puanı
1
durumu iyi olan zaten aliyor, korsan kullananda garibandir fazla uzatmaya gerek yok

tolgacakiroglu

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben Turkiyedeki para mi Microsofta vermeyerek zaten Turk ekonomisine gayette katkida bulunuyorum zaten.

hellowner

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ya Google bile vergi ödemiyor, biz mi ödeyeceğiz şimdi?

sersev

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Korsan'ı %10 indirmek 36000 kişiye istihdam sağlıyormuş,Hiç hesapladılarmı bu kadar kişiye veya üzerine insana istihdam sağlamak için Windows 7 yi ucuza satınca ne olacağını.İş para kazanmaya gelince kimse kazancından taviz vermek istemiyor.

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
O paralar devlete mi yoksa Bill amcanın cebine mi giriyor? Bir düşünün bakalım....

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
20 lira devlete vergi olarak gidecek diye 180 lirayı yurtdışına mı yollayalım? Sonra da bütçe açığından bahsediyorlar!

kelb

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar! Benim inancıma göre fikri ürünlerin mülkiyeti olmaz. Ben patent olayına karşıyım. Dolayısıyla Mikrosofd adlı şirketin benden alabileceği en fazla bir dvd ücreti, ürünün ulaştırım-üretim masrafı ve emeğin karşılığı olduğu düşünülen miktardaki paradır. Kullanmış olduğu kodlardan para alamaz. Benim düşüncem budur. Bir fikrin veya zeka ürününün mülkiyeti olamaz. Bu varlığın işleyiş mantığına aykırıdır.

UgurABA

Dekan
Reaksiyon puanı
15
İşletim sistemine para vermem :D Programlara da para vermem :D

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Crysis'i türkçe yaptılar, fiyatı da 50'ye düşürdüler çatır çatır satıldı. Windows'un da ücretini düşürsünler o da çatır çatır satılır.

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Orjinal windows 7 dvd si var elimde ama anahtarını kullanmak istemiyorum. Daha açığı orjinal dvdsi ile başka anahtarla (illegal) kurabilir miyim?. Bu arada ben de almam pahalı. İşlemci alır gibi neredeyse :)

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
haha windows 7 ye okar para ayırabilmiş olsam niye işletim sistemi alıyım ki gider yeni bir işlemci ve ram alırım allah alla :D

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Eğer yeni bilgisayar toplarsam orjinal win7 alırım.Eğer toplamayıp alacaksamda o parayla pc toplarım :D

En iyisi Linux sürümleri... :)

Revahak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Korsan kullanmasaydım 30 milyar borcum olurdu. 30 milyarlık programı parasını verip alsaydım devlete 5400 vergi vercektim. Ama 25 milyarı da programı yazan firma alacaktı. Yani devlet 5400 alcaktı ama 25 milyarı da benim aracılığımla dışarıya vermiş olacaktı.
Bence yabancı firma kazanacağına o da kazanmasın devlet de kazanmasın.
Zaten yabancı firma devletten fazla kazanmış oluyor.

36000 kişi istihdam nasıl sağlanıyo onu çözemedim. Yabancı firmaya parayı gönderip bir de işçi mi göndercez? Bizim verdiğimiz parayı geri sizin fabrikalarınızda çalışan bizim işçilerimize verin mi diycez?

tuning79

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Crysis'i türkçe yaptılar, fiyatı da 50'ye düşürdüler çatır çatır satıldı. Windows'un da ücretini düşürsünler o da çatır çatır satılır.

Şimdi fiyatlara bakalım,

Win7 pro. 258 ytl (vatan) kampanya
Win7 pro. 399 ytl (sanalmarketim)
Win7 ulti. 355 ytl (vatan) kampanya
Win7 ulti. 416 ytl (Hepsiburada)
Home pre.186 ytl (vatan) kampanya
Home pre. 241 ytl (Hepsiburada)

benim bu fiyatlara almam için kendimi bayağı sıkmam gerekiyor,buna bu kadar para vereceğime bilgisayarıma yatırım yaparım.
Buda benim fikrim arkadaşlar.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Kullansaydım Ultimate dışında kullanmazdım :) Her işimi hızla ve güvenle görüyorum, ne gerek var para vermeye.

Son mesajlar