konuşma bozukluğu ile ilgili tecrübeli veya bilgili kişiler yardımcı olabilir mi ?

Bu konuyu okuyanlar

sarıhaqan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar...Benim küçüklükten beri böyle sanki genizden konuşma edası veren bir konuşma problemim var.Küçüklükten beri çok fazla hastaneye kbb bölümüne gitsemde hiç bir doktor tam olarak teşhis koymadı.Kitap oku felan diyerek geçiştirdiler...Konuşma sanki böyle burundan konuşuyormuşum gibi gelior ve çok rahatsızım insanlarla sosyalleşemeyecek kadar zor anlaşılıor.Küçükken bir ameliyat oldum burun eti ameliyatı ama sonuç hiç degişmedi yine aynı problem vardı tecrübesi veya bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ? bu durumdan çok rahatsızım.

Reaksiyon puanı
5,171
Merhabalar...Benim küçüklükten beri böyle sanki genizden konuşma edası veren bir konuşma problemim var.Küçüklükten beri çok fazla hastaneye kbb bölümüne gitsemde hiç bir doktor tam olarak teşhis koymadı.Kitap oku felan diyerek geçiştirdiler...Konuşma sanki böyle burundan konuşuyormuşum gibi gelior ve çok rahatsızım insanlarla sosyalleşemeyecek kadar zor anlaşılıor.Küçükken bir ameliyat oldum burun eti ameliyatı ama sonuç hiç degişmedi yine aynı problem vardı tecrübesi veya bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ? bu durumdan çok rahatsızım.
Bu durum biraz diksiyon eğitimine giriyor. Nefesinizi doğru kullanırsanız. Genizden konuşma sorunu aşılabiliyor.

Cruslan

Asistan
Reaksiyon puanı
91
konuşma bozukluğu genelde özgüvensizlik aşırı heyecanlanma gibi yeterince gelişmemiş becerilerden dolayı meydana gelir

sarıhaqan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar, denilen gibi diksiyonumu geliştirmeye çalıştım fakat fayda etmedi. Harfleri söylerken genzimden ilave ses geliyor.(Harflerin anlaşılırlığını kapatacak şekilde)Genellikle z,s,t,d,j,r,ş gibi harfleri söyleyemiyorum. Bu harfleri "-burnum kapalı iken-" hiç ama hiç çıkaramadığımı farkettim. Burnum kapalıyken ağzım bu harfleri hiç ama hiç çıkaramıyor. Yok mu bilen eden? artık psikolojim de bozulmaya başlıyor o derecedeyim.

Son düzenleyen moderatör: