Konu silme

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Arkadaşlar konularımı silmek için bir yöntem var mı

dazzly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Hocam teknik olarak silmek zorunda kalıncak :)
Veritabanı şişince :)
sadece zaman

Merak ettiğim için soruyorum. Artık var olan teknolojilerimiz arttığı için sizce veritabanının şişme olasılığı 10 yıl içerisnde yüzde kaçtır ? bence %1.
Sanırım zannediyorsunuz ki depolamanın bir sınırı var sunucu için. Hosting sağlayıcıları sınırsız alan sunuyor eğer sınırlı alan olsaydı sunucu üzerinde yavaşlamalar oluşabilirdi. o yüzden teknolojinin gelişmesiyle birlikte sunucular sınırsız. Ayrıca açılan 1 konunun kapladığı alan çok düşük boyutlarda.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Merak ettiğim için soruyorum. Artık var olan teknolojilerimiz arttığı için sizce veritabanının şişme olasılığı 10 yıl içerisnde yüzde kaçtır ? bence %1.
Sanırım zannediyorsunuz ki depolamanın bir sınırı var sunucu için. Hosting sağlayıcıları sınırsız alan sunuyor eğer sınırlı alan olsaydı sunucu üzerinde yavaşlamalar oluşabilirdi. o yüzden teknolojinin gelişmesiyle birlikte sunucular sınırsız. Ayrıca açılan 1 konunun kapladığı alan çok düşük boyutlarda.
Hocam İT Teknisyeniyim forum hazır satılan bir script ortalama 100 konu toplamda 8 10 mb bir alan kaplar Mysql boyutu arttıkca bunu sorgulaması zorlanır yani yük arttıkca konular arası gezmeniz zorlanır
bu tarz forum script leri belli bir boyuttan sonra patlayabilir örnek r10 7 kişilik dev teknil ekip ile siteyi zor tutuyorlar ayakda sunucular sınırsız olması çözüm değil ilerde mysql replikasyon yapmaları gerek buda anlık veri kaybına neden olabilir yani hiç birşey sınırsız değil
iyi forumlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arada bazen forum yavaşlıyor farkına varıyorsunuz ? konu yüklenmiyor işde bu yüzden :)

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Sunucu Üzerinde Zaten Yavaşlama Var Baya Optimizasyon Yapmışlar Birkaç Haftadır. Sen Geçen Ay Gircektin %90 Hosting Error Alıyordun. Ve Konu Sayısı 5 Milyona Yaklaştı.

Uyumsuz-Sami

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Sunucu Üzerinde Zaten Yavaşlama Var Baya Optimizasyon Yapmışlar Birkaç Haftadır. Sen Geçen Ay Gircektin %90 Hosting Error Alıyordun. Ve Konu Sayısı 5 Milyona Yaklaştı.
Aynen sadece sunucudan değil sql çok büyüdü normal.
eninde sonunda çöp konuları silmek zorunda kalıcaklar.

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Aynen sadece sunucudan değil sql çok büyüdü normal.
Çöp Konuları Silmek mi?

Yöneticiler Duymasın Çöp Konular Silinince Forum Diye Birşey Kalmaz :D

Reaksiyon puanı
10,327
Valla bugün gördüm, bir arkadaşımız benim 2013 yılında açtığım bir konuyu hortlatmıştı. Daha öte geçenlerde bir arkadaş 2008 yılında açılan bir konuyu hortlatıp cevap yazmıştı.

Sanırım konu ve mesaj sayısı bir site'nin prestiji açısından önemli olsa gerek. Bu sebeple silmek istemiyor olabilirler. Ama dediğiniz gibi yavaşlama ve genleşme de bir gerçek. Nasıl çözülür bilemem. :)

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Valla bugün gördüm, bir arkadaşımız benim 2013 yılında açtığım bir konuyu hortlatmıştı. Daha öte geçenlerde bir arkadaş 2008 yılında açılan bir konuyu hortlatıp cevap yazmıştı.

Sanırım konu ve mesaj sayısı bir site'nin prestiji açısından önemli olsa gerek. Bu sebeple silmek istemiyor olabilirler. Ama dediğiniz gibi yavaşlama ve genleşme de bir gerçek. Nasıl çözülür bilemem. :)
şimdi bide 5m mesaj var bütün konulara gereklimi gereksizmi diye de bakamazlar. amaaannn boşver biz niye düşünüyoruz ki? :D