Konsolosluk saldırganı, PKK'ya katılmak istemiş

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Konsolosluk saldırganı, PKK'ya katılmak istemiş

22.jpg

Amerikan Başkonsolosluğu saldırısının bir numaralı ismi Erkan Kargın’ın PKK’ya katılmak için evden ayrıldığı, sonra El-Kaide mensubu olarak ortaya çıktığı belirtiliyor. Polis, Kargın’la irtibatı olan gizemli kişilerin peşinde.

9 Temmuz’da ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde nöbet tutan polislere düzenlenen hain saldırıyla ilgili soruşturma derinleşiyor. Olaya karışan teröristler hakkında bilgiler alan ve tanıkları dinleyen İstanbul polisi, eylemde gizli kalan ayrıntıları deşifre etmeye çalışıyor. Teröristlerin bağlantıları üzerine yoğunlaşan güvenlik güçleri, saldırıyı gerçekleştirenleri yakından tanıyan R.A. isimli bir şahsın ifadesini geçtiğimiz hafta aldı. Bu ifadede saldırıyı gerçekleştiren ve organize ettiği söylenen Erkan Kargın hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. R.A.nın ifadesinde Kargın’ın El-Kaide ile bağlantısı ve sorunlu kişiliği bir bir ortaya çıkarken aynı zamanda olaydan önce Kargın’ı ziyaret eden birilerinin olduğu üzerinde duruluyor.

AFGANİSTAN DÖNÜŞÜ PASTANE BULUŞMASI

R.A.nın verdiği ifadede en çarpıcı nokta ise Erkan Kargın’ın bir dönem terör örgütü PKK’ya katılmak için hazırlık yaptığı ve son anda ailesinin fark etmesi sonucunda vazgeçirildiği... İddiaya göre Erkan Kargın “kırsala gideceğim” deyip ablasının evine gitti ve burada beklemedeyken ailesi tarafından geri döndürüldü. El-Kaideci PKK sempatizanı Kargın’ın hayatındaki ilginçlikler sadece bunlarla sınırlı değil. Annesini döven, ciddi psikolojik sorunlar yaşadığı ileri sürülen Kargın’ın aynı zamanda esnafa sürekli borçlandığı ve borcunu ödemediği de belirtiliyor.

Ailenin sorunlu bireyi Erkan Kargın’ın Afganistan’a gidişi ve dönüşüyle ilgili de ilginç ayrıntılar veriyor R.A.: “Afganistan’a gidip geldiğini abisinden öğrendim. Cihada giden biri nasıl olur da konsolosluk aracılığıyla ülkeye geri döner? Maksadı cihat olanın Türkiye’de ne işi var? Afganistan’dangeldiği ertesi gün sivil giyimli birileri evine gelip onu pastaneye götürmüşler. Birlikte kahvaltı yapmışlar, çay içmişler. Abisine anlattığına göre Afganistan’a niye gidip geldiğini sormuşlar. O da ben Kore’ye çalışmaya gittim, sonra dolandırıldım konsolosluğa gidip durumu anlatıp geri döndüm, demiş.”

MAHALLENİN ‘MÜNAFIĞI’ ERKAN

Erkan Kargın’ın dinî yönünün olmadığı, sadece Afganistan’a “ben cihat için gidiyorum” diyerek caka satmak istediği belirtiliyor. Mahallede münafık olarak lakabı çıkan Kargın’ın sakalını da sadece şekil olsun diye bıraktığı aktarılıyor. Aynı şekilde etrafına topladığı diğer iki şahsın da din ile pek aralarının olmadığı aktarılıyor. Alınan ifadeler sonucunda Kargın’ın son dönemlerde ABD ve İsrail aleyhine küfürler ettiği, bu konuda propagandalar yaptığı da ortaya çıkıyor.

İstanbul Emniyeti şimdi Erkan Kargın’ın Afganistan’a giderken ve dönerken kimlerle görüştüğü, oradaki ilişkileri üzerinde duruyor. Saldırı olayının tam olarak anlaşılması için Kargın’ın söz konusu gizli bağlantıları araştırılıyor.

ABD Başkonsolosluğun’a saldırı olayını araştıran İstanbul polisi yaklaşık 15 kişiyi gözaltına alıp sorguladı. Erkan Kargın ekibinin bulunduğu Altınşehir’de araştırmalar yapan güvenlik güçleri merkezi Fatih’te bulunan bir vakfa ait olduğu ileri sürülen Şahintepe’deki mescidi de incelemeye aldı. Teröristlerin burada buluştukları söyleniyor. Ancak araştırmada Erkan Kargın’ın El-Kaide mensubu olmadığı yönündeki bilgilerin giderek güçlendiği yönünde.

Aksiyon Dergisi